srpskinacionalisti.com

Има ли иједна десничарска странка у Србији

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Firewall
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 926
Приступио: апр 2003

Има ли иједна десничарска странка у Србији

Порука Firewall 21.2.2019. 17:38

Да ли у Србији постоји десница?

Да ли постоји иједна странка која се залаже смањења пореза у Србији?
Да ли постоји иједна странка која се залаже за забрану абортуса у Србији?
Да ли постоји иједна странка да се залаже за укидање акциза?
За очување националног и регионалног идентитета?
За тоталну реституцију?
За признавање племичких титула (аристократије)?
Suck Every Rusty Bone
--------------------------
S. E. R. B.
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4101
Приступио: мај 2012

Re: Има ли иједна десничарска странка у Србији

Порука Зорад 21.2.2019. 18:57

Укратко - нема. Када се види ко је све продефиловао на ономе што се зове "десница" код нас у задњих 30 година, право је чудо да још има неког ко се на то ложи.

Ако су ти ово критеријуми, мени се чини да је нешто најближе томе заступала Српска светосавска странка својевремено 1990, као и Драгош Калајић у својим текстовима, али њихове присталице су се могле набројати на прсте...
Аватар
Zola
Војвода
Војвода

Порука: 2726
Приступио: јан 2004
Место: N.Bg

Порука Zola 21.2.2019. 19:00

Све опције које су на главној сцени су десничарске,јбг само десница није оно што сте ви замишљали а то су срБски домаћини, индустријалци и сличне бајке и басне које су вам причали осамдесетих и деведесетих.. :D
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 21.2.2019. 19:08

Сад, "десница" је врло широк појам. Али овде је проблем што је упитно да ли смо ми икада имали неку снагу која се залагала за ово што је Firewall конкретно навео, а мени делује да нисмо.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука: 2281
Приступио: јан 2008
Место: Београд

Порука Српски родољуб 21.2.2019. 19:46

Током деведесетих година имали смо лажну, удбашку десницу. Мислим да ће форумаши сами закључити о коме се ради. Било је наравно и искрених десничара. Таква је била Српска либерална странка. Проблем је био што су били на самој маргини. ДСС је тада исто био странка деснице, односно десног центра, и за њих се са сигурношћу може рећи да нису основани по налогу ДБ-а. Проблем је што су у том турбулентном периоду углавном имали присталице у кругу двојке...

Зависи с ког аспекта посматрамо. Битан је економски програм, да би се одредило да ли нека странка припада десници или левици. Наравно, битна су и та друштвена питања....
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 21.2.2019. 20:05

Пола те деснице је било под контролом Удбе или формирано од стране њих (црвени војвода, његов кум и сличне појаве).

СЛС јесте била поштена странка, али они су се фактички самоукинули и пре него што су настали.
ДСС је био пристојан, али цела екипа је била туљава и њих је само невероватан стицај околности 2000. избацио на сам врх, а затим су 15 година крцкали ту стару Коштуничину славу, тонули из избора у изборе док нису направили пун круг и вратили се на маргину.
Можда је ту још био Веља и Нова Србија, али он је само на моменте деловао да је озбиљан.

Ако се гледају неки економски постулати (смањење пореза, смањење социјалних давања, смањење државног власништва у привреди, сужавање права радника), онда власт СНС од 2012. јесте више десничарска него семафор коалиција која је била на власти од 2008-2012 и која је имала значајне елементе социјалне прерасподеле (повећање пензија за 10%, узимање кредита за њихов раст без обзира на реално економско стање, подела бесплатних уџбеника, бесплатан превоз и тринаеста пензија у Београду за старије). У том смислу, и она Коштуничина влада 2004-07 је такође била десничарска, јер је екипа из Г17 тада такође скресала права из области здравствене заштите, повећала старосну границу за одлазак у пензију, исприватизовала по сваку цену и оно што је остало од друштвених предузећа...
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука: 3862
Приступио: окт 2003
Место: Негде у равници

Порука origin 21.2.2019. 20:07

Моје мишљење је да је бољи термин од удбашке , црвена десница иако се на крају то све своди на исто.
На крају крајева њени експоненти су личили на то како мали микица партизан замишља како би десница требала да изгледа.
Наравно она је имала невиђену заступљеност у масовним медијима , што само по себи говори да је представљала део система и лажну опозицију.
Права десница код нас је увек била ван главног тока и намерно маргинализована од стране система.
Тако да је не треба ни тражити у мејнсриму.
Може бити само један.
Срби брзо забораве и оно мало што упамте.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука origin 21.2.2019. 20:12

Да се само исправим ја говорим о националниј десници интернационална , глобалистичка ме апсолутно не занима.
Може бити само један.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 21.2.2019. 20:15

Моје мишљење је да је бољи термин од удбашке , црвена десница иако се на крају то све своди на исто.

Има и то логике.
Ако се не варам, СРС је 1994. године била усвојила страначки програм који је у економији био предвиђао приватизацију буквално свега, ако се не варам, он им је и данас на снази, дочим када су вршили власт оне две и по године не само да нису ништа од тога покушали да спроведу, већ су радили све супротно од тога, а после 2000. главна њихова јавка био је отпор било каквој приватизацији, а окупљали су губитнике транзиције.

Да се само исправим ја говорим о националниј десници интернационална , глобалистичка ме апсолутно не занима.

Од националне деснице мало тога има - СЛС, Двери и ДСС и Нова Србија (у појединим моментима).
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 21.2.2019. 20:16

Зораде, помињао сам пре и адвоката Вељка Губерину. За њега сам сигуран да није био под контролом УДБЕ, ДБ-а. Али, његова Народна радикална странка је била пуна убачених, службиних људи. Управо су Томислав Николић и Маја Гојковић радили на цепању странке, тј. на стварању СРС-а. Губерина је након првих избора скоро па у потпуности маргинализован.

Шешељ је након стварања СРС-а наредио бруталан напад на њега, кроз штампу. Један функционер је тада за Дугу" изјавио да је Губерина хомосексуалац. Када га је новинар питао откуд зна, он је одговорио "Па, мени је пушио". Новинар га је потом упитао "Значи, и ви сте педер?!", на шта је радикал одговорио: "Никако, он је пушио мени, а не ја њему!".
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 21.2.2019. 20:23

Зораде, помињао сам пре и адвоката Вељка Губерину. За њега сам сигуран да није био под контролом УДБЕ, ДБ-а. Али, његова Народна радикална странка је била пуна убачених, службиних људи. Управо су Томислав Николић и Маја Гојковић радили на цепању странке, тј. на стварању СРС-а. Губерина је након првих избора скоро па у потпуности маргинализован.

Шешељ је након стварања СРС-а наредио бруталан напад на њега, кроз штампу. Један функционер је тада рекао "Дугу" како је Губерина хомосексуалац. Када га је новинар питао откуд зна, он је одговорио "Па, мени је пушио". Новинар га је потом упитао "Значи, и ви сте педер?!", на шта је радикал одговорио: "Никако, он је пушио мени, а не ја њему!".

Да, заборавили смо и на НРС, али они фактички скоро да нису ни постојали.
Ја сам читао разне верзије ко је кога у тој странци зајебао и радио за Удбу, они су се фактички распали сами од себе још и пре оних вишестраначких избора 1990 и више се никада нису опоравили. Читао сам да их је додатно заклала и лична сујета, јер је ваљда у иницијалном одбору од њих петнаестак било 7-8 адвоката који се међусобно нису подносили. И штос што ти адвокати због природе посла нису могли да активно раде на формирању странке у тим првим данима.
Али наравно, вероватно је и Удба ту одрадила добар посао, чистећи терен за црвеног војводу.
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука origin 21.2.2019. 20:23

Зорад ::

Има и то логике.
Ако се не варам, СРС је 1994. године била усвојила страначки програм који је у економији био предвиђао приватизацију буквално свега, ако се не варам, он им је и данас на снази, дочим када су вршили власт оне две и по године не само да нису ништа од тога покушали да спроведу, већ су радили све супротно од тога, а после 2000. главна њихова јавка био је отпор било каквој приватизацији, а окупљали су губитнике транзиције.

Да се нелажемо отпор приватизацији је у оба случаја био оправдан ,јер су услови били такви да је било могуће спровести само пљачкашку а никако поштену приватизацију , што се на крају у пракси и показало, није свака приватизација добра , само она која је на здравим начелима заснована, осим тога прво је требало извршити комплетну реституцију која није завршена до дана данашњег па тек онда ућу у приватизацију.Наравно систему и лажној црвеној десници то није уопште одговарало.

Од националне деснице мало тога има - СЛС, Двери и ДСС и Нова Србија (у појединим моментима).

[/quote]
Нова Србија је такође црвена десница као и коплетни остаци бившег СПО-а нису радикали били једини сви они су изашли из истог лонца.
Последњи пут изменио origin дана 21.2.2019. 20:28, измењено укупно 1 пут.
Може бити само један.
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука origin 21.2.2019. 20:25

Да Губерина је такође био део националне деснице а не система зато је управо тако брзо и маргинализован.
Упореди тог господина са крмачом званом Шешељ.
Може бити само један.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 21.2.2019. 20:28

Новак Килибарда је признао да је Народну странку основао по налогу УДБЕ. А колико је народ био наиван, колико му је веровао...

ПОБЈЕДА: Ипак, убрзо оснивате Народну странку…

КИЛИБАРДА: Овако је било. Након АБ револуције једнога дана добијем поруку посредством једног новинара (заборавио сам му презиме) да би било добро да организујем једну странку јер наступа вишепартијски систем. И ја организујем Народну странку. Дакле, по препоруци која је стигла из власти која је шћела да има неку наводно опозициону партију.

ПОБЈЕДА: Значи ли то да сте странку основали по нечијој наруџби?

КИЛИБАРДА: Да, буквално по наруџби тадашње власти. Они су се тада послужили једном великом вјештином, јер у АБ револуцији учествовали су многи, али нијесу свима могли дати мјеста и положаје, па су онда неки значајни учесници те АБ револуције спремљени у Народну странку и ту су добили функције. Неки ове чињенице предочавају тако као да је Удба основала Народну странку. Јесте и Удба сигурно учествовала, али по налогу тадашње власти.

ПОБЈЕДА: Зашто би власт сама себи правила опозицију?

КИЛИБАРДА: Народна странка је основана по наруџби тадашње нове владајуће структуре у Црној Гори, која је вјеровала да ће Килибарда бити пресрећан што је добио такво задужење и да ће бити апсолутно услужан човјек.

ПОБЈЕДА: И ви сте на то пристали?

КЛИБАРДА: Прије свега хоћу да кажем да сам у политику ушао из хобија, а не као човјек који ће ту остваривати своју егзистенцију. Ја сам и тада, дакле, прво био професор Универзитета, затим кјнижевник који објављује књиге, а онда и предсједник Народне странке. Зато су убрзо дошли и први сукоби.
Навешћу један карактеристичан примјер. Уочи избора долази једна дама, била је правник и члан најужег руководства Народне странке, да јој не наводим име, и на састанку Главног одбора сва срећна саопштава: Одређено је да ћемо имати 15 посланика! А ја онда питам: Ко је то одредио? Каквих 15 посланика? Какви су то несрећни избори и зашто ће бити избора кад је већ одређено 15 посланика?
Ту је настала прва напрслина између политичара који је постављен да буде услужни и Новака Килибарде који није хтио да буде услужни политичар. Тада почињу и први расколи у Нардоној странци. Неки људи одлазе у Шешељеву и друге странке, неки се враћају одакле су прије дошли, а Народна странка наставља својом трасом која је била, најприкладније казано, светосавско – његошевска.
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 21.2.2019. 20:30

Да се нелажемо отпор приватиѕацији је у оба случаја био оправдан ,јер су услови били такви да је било могуће спровести само пљачкашку а никако поштену приватиѕацију , што се на крају у пракси и покаѕало, није свака приватизација добра , само она која је на здравим начелима заснована, осим тога прво је требало извршити комплетну реституцију која није завршена до дана данашњег па тек онда ућу у приватиѕацију.Наравно систему и лажној црвеној десници то није уопште одговарало.

Добро, то су неке шире ствари и наша реалност, ја сам говорио о парадоксу да је странка за коју су масовно гласали губитници транзиције на папиру имала програм који је било либералнији и од ДС.

Нова Србија је такође црвена десница као и коплетни остаци бившег СПО-а нису радикали били једини сви они су изашли из истог лонца.

По тој логици онда ти остају само ДСС, СЛС и Двери, њих није формирала Удба...

Да Губерина је такође био део националне деснице а не система зато је управо тако брзо и маргинализован.
Упореди тог господина са крмачом званом Шешељ.

Па јесте, али Губерина чисто сумњам да би онако матор око себе окупио широке народне масе. Не верујем да би урадио нешто посебно, тај простор на десници је СПО већ био покрио 1990. А онда је наредне године Вук забраздио у пацифизам и очистио свом куму огроман празан простор на тој страни.

Новак Килибарда је признао да је Народну странку основао по налогу УДБЕ. А колико је народ био наиван, колико му је веровао...

Можеш мислити какво је тек стање доле било 1990, ако је у Србији било онакво какво је било...
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 14 гостију