Šutko 8.4.2017. 11:47
Американци нису ни дивни ни грозни.
Људи ко људи.
Оно шта је специфично за њих у 1950-им, 1960-им и 1970-им годинама, па и касније је да су примили милионе и милионе врло необразованих људи из целог света.
Тако су мојим родјацима у САД прве комшије Вијетнамци, друге Италијани, треће неки Индуси итд.
За разлику од Канаде која је у тим истим деценијама бирала само оне са факултетским дипломама (Ако је немаш можеш да се доселиш само ако ти брачни партнер има).
Велика су земља, а слабо су насељени били и потребна им је била радна снага.
Њу су добили, индустрију увећали и постали јаки, али ниво свести је слаб.
Већина Америке је малтене радничка класа, а као што знамо она много ради, али нити се политиком бави, нити има кад, а и да жели да се бави, не знају ни да дођу до инфромација.
Што се тиче интелектуалаца такодје се не баве политиком. Немају разлога јер изузмемо ли 2008-2012. они нису толико угрожени економски да би морали да знају ишта о политици.
На бироу незапослених у свим већим градовима чека се највише до 3 дана, тако да они пре брину о послу, спорту и забави.
Оно што наши не знају је да су у Америци најгледанији локални ТВ канали. Не ЦНН, Фоx ни АБЦ већ је у месту од 10 000 становника најгледанија телевизија баш тог места.
Као кад би код нас у рецимо Великој Плани била најгледанија ТВ Велика Плана а не Пинк или РТС.
На тој локалној телевизији сваки види себе, и своје дете у хору и свог брата као локалног рагбисту и своје пријатеље у документарним емисијама.
Једна наша студенткиња у Америци запрепастила се да нико у групи од двадесетак младих није ни знао да је Србија била нападнута од САД 1999, а када су сазнали свима је било јако жао.
Све у свему, људи као и сви други, скупљени са штапа и канапа, презапослени да би се удубљивали у политику и усмерени на уски локал. Светском политиком се велика већина не бави, а ако и изажу на изборе одаберу ту и тамо најмање зло, односно оног ко им се као такав учини.