Земља ватре и леда-КамчаткаПолуострво Камчатка (рус. полуо́стров Камча́тка) се налази на далеком истоку Русије. Ово огромно полуострво је дуго 1.250 километара и има површину од 472.300 квадратних километара. Лежи између Тихог океана на истоку, Охотског мора на западу. У близини њене тихоокеанске обале лежи џиновски морски ров Курил-Камчатка, дубок 10.500 метара. На Камчатки се налазе и Вулкани Камчатке, које је Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу прогласила светском баштином.
Полуострво Камчатка, острво Карагински и Командирска острва сачињавају Камчатски крај, један од осам руских крајева, који између осталих сачињавају руске федералне субјекте. У овом крају живи око 402.500 становника, од чега су већина Руси, али има и око 13.000 Корјака. Више од пола становништва живи у местима Петропавловск Камчатски (192.028 становника) и Јељизово (41.533).

Камчатка је обилата рекама и језерима, али и бројним вулканима и гејзирима. Река Камчатка и њена долина су оивичене величанственим појасом од око 160 вулкана, од којих је 29 још увек активно. Деветнаест њих је уврштено у Унескову светску баштину као „један од најистакнутијих примера вулканских региона у свету“.
Највиши вулкан је Кључевски вулкан (висок око 4.750 метара), а вероватно најлепши је Кронотски, због чијег савршеног купастог облика су га Роберт и Барбара Декер, познати вулканолози, окарактерисали као првог кандидата за светски најлепши вулкан. Из Петропавловска Камчатског се могу голим оком видети вулкани Корјакски, Авачински и Козелски.




Камчазка је најактивнија област на свету по вулканима. Планине вулкасног типа тамо још расту. Разлог је што се Камчатка на налази контаку више тектонски плоча. А, још поред прилази један од највећих и најдубљих процепа планете Земље-џиновски морски ров Курил-Камчатка.

