srpskinacionalisti.com

Пчелињи мед и други производи пчела

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 709
Приступио: сеп 2010

Пчелињи мед и други производи пчела

Порука Суманут 2.8.2013. 12:35

Пчеларство је грана пољопривреде коју обожавам. :herz:

Не бих да давим превише, то је читава наука, може се писати нашироко до прекосутра. :)

Пчеле производе мед, али и прополис, пергу, матични млеч.... Лековита дејства су невероватна. Издвојићу само чињеницу да матични млеч продужава живот. Има још невероватнијих вести из света науке које се тренутно испитују. На пример. Пчелињи отров, по најновијим сазнањима, делује уништавајуће на вирус АИДС-а, док мед уништава ћелије канцера...

Зна се значај меда и медовине, за наше претке, Словене, у далекој прошлости. Зато прилично чуди да се у Србији врло мало говори о меду, а још мање зна о њему.

Колико српски националисти конзумирају мед? Колико тегли годишње?
И колико (рас)познајете квалитет меда и пчелињих производа?

Ако има правих познавалаца, али БАШ правих познавалаца, који тачно знају шта желе, и који цене квалитет, могу ме контактирати приватном поруком. Не волим да продајем мед онима који ништа не знају о производу који купују. А неизрециво ми је задовољство када уручим теглу меда некоме ко заиста поседује знање и разликује квалитет од неквалитета..... О томе ћу још размислити, за сада само да нагласим да не вршим продају преко форума, једино можда понеком изузетном познаваоцу продам теглу-две, ако испољи велико знање током дискусије, па ми буде жао да не проба мед од мојих пчела.
СРПСКА НАРОДНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
http://forum.badnjak.com
Слика Слика Слика Слика Слика Слика
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука: 4670
Приступио: сеп 2011
Место: Gradac Moravski

Re: Пчелињи мед и други производи пчела

Порука SMUK 2.8.2013. 13:54

Световиде што ти не ради форум?
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука: 1267
Приступио: окт 2008
Место: Маракана, Север

Порука Делија са Севера 2.8.2013. 14:04

Ја и нисам неки познавалац меда, знам само неке од тестова којим се може проверити да ли је прави мед у питању;)
Не треба нам плаћена титула,
Држава цела зна да је лоповчина
Караџић Томислав!!!

Слика
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Суманут 2.8.2013. 17:26

SMUK ::Световиде што ти не ради форум?

Прелазак на други сервер.
И није мој, то је народни, независни форум.

Делија са Севера ::Ја и нисам неки познавалац меда, знам само неке од тестова којим се може проверити да ли је прави мед у питању;)

Најбољи тест је цена. Ако видиш да је нешто јефтино, то је: или фалсификовано или јако лоше. Други тест је егзотика, ако видиш неку врсту меда чији назив звучи егзотично (нпр. мед од четинара) то је вероватно фалсификат. Трећи тест је проучити образовање и знање пчелара од кога узимаш мед, јер може то да буде симпатични декица од 90 година (па ће неко рећи, овај декица зна-знање), али у пракси то не значи да ће мед бити бољи, чак напротив, већа је вероватноћа да ће бити гори, ако не и прилично затрован хемијом.

То су тестови које можеш лично применити.
Друго све, што се помиње у популарној штампи, је мање више нетачно.
Једини прави тест је лабораторијска анализа.
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука Делија са Севера 3.8.2013. 18:04

Ви сте, пчелари, стварно неки чудни људи. Један ми покаже више начина како да препознам прави мед, а други каже да то није тачно. Јбг, ја ћу веровати ипак првом јер лабораторијска анализа је вероватно скупља и од самог меда;)
Караџић Томислав!!!

Слика
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1854
Приступио: мар 2012

Порука Đorđo Napolitano 3.8.2013. 19:00

Купи мед код Суманутог, јесте да је 1000 дин ал зато лечи рак и сиду
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Суманут 3.8.2013. 19:45

Делија са Севера ::Ви сте, пчелари, стварно неки чудни људи. Један ми покаже више начина како да препознам прави мед, а други каже да то није тачно. Јбг, ја ћу веровати ипак првом јер лабораторијска анализа је вероватно скупља и од самог меда;)

Говорим ти истину, и то лако проверљиву истину: http://www.politika.rs/rubrike/potrosac ... up.sr.html
Нисмо чудни, него се делимо на стручне и нестручне.
Тај твој је вероватно на нивоу пчеларства од пре 20-30 година.

Đorđo Napolitano ::Купи мед код Суманутог, јесте да је 1000 дин ал зато лечи рак и сиду

У било којој пољопривредној производњи реткост су они који савесно и одговорно раде, као што ради газда-Суманути, па зато твој коментар уопште није далеко од истине.
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука Делија са Севера 4.8.2013. 11:56

Их, па у том чланку пише да тек треба да се изгради та лабораторија...
Караџић Томислав!!!

Слика
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Суманут 4.8.2013. 19:37

Зато и у велике маркете доспева лажан мед, и то је доста честа појава.
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Порука Трећи 4.8.2013. 20:08

Бар га стави у фрижидер да видиш хоће ли се за неколико дана кристалисати. Ако има подоста шећера у њему, неће сигурно. А то је превара коју „медари“ најчешће користе.
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Суманут 4.8.2013. 20:28

Не кристалише сваки мед истом брзином, багремов мед може годинама да задржи течни облик, док сунцокретов мед без икаквог вештачког расхлађивања кристалише сам од себе, у првих месец дана од врцања. Никада нисам држао мед у фрижидеру (избегавам додир меда са вештачки ниским, као и високим температурама), али га складиштим у подрумским просторијама које и зими и лети имају пријатну климу. Што се фрижидера тиче, знам да неки пчелари држе тегле у фрижидеру, а онда муштеријама демонстрирају "густину" меда, тако што изврћу теглу наопачке, а мед не цури.... Такве циркуске представе не изводим. :)
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Порука Трећи 4.8.2013. 21:10

Ма добро, и иначе се мед не држи у фрижидеру (нема потребе за тим; неће се уплеснити). Ја сам то раније само експериментисао са неколико врста меда. За десетак дана (у вр' главе) су на око 4-5 степени сви они кристалисали; од дна, до врха. А неки који су мед купили на пијаци, кажу да им мед у фрижидеру није кристалисао ни после месец дана.

Е сад, тебе такви вероватно не би 'насанкали'; а ја, који сам у животу појео не више од десетак теглица меда - лако је њима са мном...
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Аватар
Суманут
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Суманут 5.8.2013. 8:47

Разумем шта желиш казати, али ко ти гарантује да фалсификат такође неће кристалисати у фрижидеру? Моја поента је, сваки природан мед ће да кристалише, пре или касније, то је тачно, али није све што има способност кристализације исто што и природан мед. (тј. "Није птица све што лети"). Да би избегавао "насанкавање", као што нагласих, пресудно је утврдити колико је пчелар заиста стручан и савестан, а колико је у души похлепни, неуки хвалисавац. То се постиже са неколико незгодних питања. На пример, питај их, којим средством штите пчеле од пчелињег крпеља, и у којим терминима то раде, да ли ваде мед само из девичанског саћа, или не, колико имају кошница, колика им је годишња производња меда, да ли извозе свој мед или га само продају код нас.... и онда потрошач добије какву-такву слику о квалитету меда који купује. Ни то није стопостотна сигурност, али боље је понешто знати.

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 5 гостију