srpskinacionalisti.com

Српске гусле

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10334
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Српске гусле

Порука Vranac 20.7.2012. 23:42

:mrgreen:

Аватар
Santino
Војвода
Војвода

Порука: 4142
Приступио: јун 2005
Место: Београд

Re: Српске гусле

Порука Santino 22.7.2012. 1:29

Ђе се гусле у кућу не чују, ту је мртва и кућа и људи. П.П. Његош
У данима кад на Никшић
Црногорци ударише,
Кад бијаху дошли дани,
да не буде турски више...

http://www.youtube.com/watch?v=Q6NrFa9Ur7U
Аватар
Branke90
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 580
Приступио: мај 2011
Место: Источно од Рајха

Порука Branke90 22.7.2012. 10:14

Још један Србенда(оригинал) . . . :D

Процес генералу Михаиловићу, претрес од 26. јуна 1946. године:

Тужилац Минић: Молим вас, оптужени Михаиловићу, по вашој директиви колико је људи морала садржати свака тројка?
Оптужени Михаиловић: Тројка је тројка.
Тужилац Минић: Значи три човека?

:-D
Аватар
Новаков Грујица
Националиста
Националиста

Порука: 347
Приступио: мар 2012

Порука Новаков Грујица 22.7.2012. 13:37

Удри врага, не остав' му трага,
али губи обадва свијета!

Слика
"Дисциплина - мать Победы!" - Суворов
Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука: 434
Приступио: јан 2012

Порука Стефан90 23.7.2012. 12:36

Ово је прави национални инструмент,а гуслање ако баш мора из поштовања према Филипу Вишњићу.
БОЉЕ ТИ ЈЕ ИЗГУБИТИ ГЛАВУ НЕГО СВОЈУ ОГРЕШИТИ ДУШУ

...,,нема врба колико има Срба али има граната колико и Хрвата''
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука Vranac 23.7.2012. 19:43

Ово монголско више личи на виолончело. Мелодичније је далеко од наших гусала.

Ово Руси зову гусли:

То им је најстарији инструмент. Звучи као грчка харфа. Вероватно се тако нешто свирало и код нас у средњем веку под именом гусле.

Ово је прави национални инструмент,а гуслање ако баш мора из поштовања према Филипу Вишњићу.

Гусле су имале много важну улогу да сачувају наше историјско предање. Није Вишњић једини. Али ми је смешно када сам видео ове Арапе :mrgreen:
Аватар
Новаков Грујица
Националиста
Националиста

Порука Новаков Грујица 23.7.2012. 20:56

Реч гусле потиче од старе словенске речи за длаку, струну, па не чуди што разни жичани инструменти имају тај назив. И Словаци имају неку виолину који зову хосл или тако нешто.

Гусле су вековима биле од пресудног значаја за одржање нашег националног идентитета. Али не само то, уз гусле су речене неке мудрости које многи велики народи немају у свом наслеђу.

И нема то везе са поштовањем према Филипу Вишњићу. Он је само човек који се нашао у право време на правом месту.
То је поштовање према аутентичној србској култури.
али губи обадва свијета!

Слика
Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука Стефан90 23.7.2012. 22:56

Ма зезо сам се за Филипа ,гусле су мислим из Турске дошле на Балкан.Значи фрула као изворни српски инстримент треба да заузме прво место.

Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука Стефан90 23.7.2012. 23:00

Vranac :::mrgreen:

-а ово је Жикина шареница?Теписи,пиротски ћилими,ручни радови и ситан вез.
:-({|= Бора Дугић је бечка филхармонија за ово.

Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1854

Порука Đorđo Napolitano 23.7.2012. 23:12

@stefan90: Odakle ti to da su gusle došle iz Turske?
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука Стефан90 23.7.2012. 23:36

Đorđo Napolitano ::@stefan90: Odakle ti to da su gusle došle iz Turske?

Рекао ми један турчин O:)

Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1854

Порука Đorđo Napolitano 24.7.2012. 0:34

gusle.JPG
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука Vranac 24.7.2012. 4:19

Не мора да значи да су дошле од Турака. То је доста примитиван инструмент, који се лако прави. Има га у разним верзијама по целом медитерану, међу разним народима. Могуће да је под утицајем неког турског инструмента, јер их уз Србе једино још Албанци доста користе, али могуће је да су и сами људи у оскудици више културе хотећи да свирају нешто направили најједноставнији гудачки инструмент.

Има и неких Хрвата, али то углавном у далматинском залеђу, где су српског порекла. Католичка црква је свуда гушила народну културу. Али усташе ће вероватно и то почети да присвајају по обичају да краду шта год могу од српске културе.
Аватар
Новаков Грујица
Националиста
Националиста

Порука Новаков Грујица 24.7.2012. 11:48

Када ме не буде мрзело можда претурим по књигама, детаљан опис гусала у византијским списима. То што гусле свирају неки Хрвати или шиптари не значи да су их на Балкан донели Турци. Као када бисмо рекли како су крсну славу донели Турци јер има муслимана по БиХ који славе славу. Уосталом, ја никада нисам видео да Турци свирају гусле.

Опет, то је најпримитивнији вид жичаног инструмента: оваква или онаква музичка кутија, врат, разапета жица и гудало. Тога нема само широм Медитерана, него широм света. Али су србске гусле аутентичне и уз њих се изводи аутентична десетерачка поезија.

Да не понемо да набрајамо тек све фрулаше света :) Од Патагоније до Аљаске и од Португала до Камчатке :) Сваки народ , свако племе на овом свету је схватило у једном тренутку да трска или издубљено дрво када се у њих дува испуштају звук. А остало су све нијансе. Од шупљег бамбуса до флауте и од гусала до виолине :)

Али, да још једном кажем, гусле нису важне саме због себе, већ због аутентичног србског културног наслеђа које вековима проносе.
али губи обадва свијета!

Слика
Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука Стефан90 24.7.2012. 12:01

Новаков Грујица ::Када ме не буде мрзело можда претурим по књигама, детаљан опис гусала у византијским списима. То што гусле свирају неки Хрвати или шиптари не значи да су их на Балкан донели Турци. Као када бисмо рекли како су крсну славу донели Турци јер има муслимана по БиХ који славе славу. Уосталом, ја никада нисам видео да Турци свирају гусле.

Опет, то је најпримитивнији вид жичаног инструмента: оваква или онаква музичка кутија, врат, разапета жица и гудало. Тога нема само широм Медитерана, него широм света. Али су србске гусле аутентичне и уз њих се изводи аутентична десетерачка поезија.

Да не понемо да набрајамо тек све фрулаше света :) Од Патагоније до Аљаске и од Португала до Камчатке :) Сваки народ , свако племе на овом свету је схватило у једном тренутку да трска или издубљено дрво када се у њих дува испуштају звук. А остало су све нијансе. Од шупљег бамбуса до флауте и од гусала до виолине :)

Ја сам видео да турци свирају гусле али је то екстремно стар инструмент,широко распрострањен.Хвалио ми се један турчин на послу,показивао ми је гомилу слика па ћу потражити.
Али, да још једном кажем, гусле нису важне саме због себе, већ због аутентичног србског културног наслеђа које вековима проносе.

Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Google [Bot] и 11 гостију