srpskinacionalisti.com

Коначно, iедна зима. Старинска.

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
barabasasela
Војвода
Војвода

Порука: 2440
Приступио: јан 2008
Место: Звездара

Re: Коначно, iедна зима. Старинска.

Порука barabasasela 22.2.2009. 0:40

Уф бре, ви матори само оћете да се играте по снегу :)
Ја ни кад сам ишао у обданиште нисам волео снег, иако сам се редовно санкао и све што иде уз то.
Сад сам мрзовољан кад пада снег, али бих волео кад бих могао само да седим у кући и из топлине да гледам како је нападало. Докле год морам негде да саобраћам зими, снег ми најмање треба.
Како каже Ал Гор, зиме ће бити све јаче и јаче, па ћете имати зима за радовање :)
Аватар
Златоусти
Војвода
Војвода

Порука: 8687
Приступио: окт 2004
Место: Земља која умире од стида јер све је више људских гњида

Порука Златоусти 23.2.2009. 20:04

Волео сам и ја снег али када сам био клинац :D Како сам почео да радим и активно возим, тако се моја љубав према њему смањивала. Сада све чешће себе ухватим да кажем " `бем ти снег" када видим како пада јер то одмах значи и јутарње чишћење аута, мокре ноге, гужва, проклизавање, смрзавање...
Али добро, морам да признам да се све ове ружне ствари забораве онда када увече прошеташ по том истом снегу са неком драгом особом.
"Само јуначки одговор на агресију у Првом светском рату коштао је српски народ више од половине мушког рода. Гинули су, углавном, они најбољи, најмлађи, остајући без порода. Остајали су да се размножавају углавном они лошији. Сада беремо плодове те наопаке селекције."

Зато ако буде фрке "горе" ту сам зови ако треба!
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука: 1352
Приступио: мај 2008
Место: свет вила и вештица

Порука Arhandjel 23.2.2009. 22:00

Ових дана Arhangel city :) изгледа овако:

Слика
Слика Слика Видовдан је Дан светлости, дан када господари старословенско божанство – Вид или Световид, Бог светлости и обиља, али и Бог рата. У својој хроници из 12. века немачки свештеник Хелмолд помиње Световида као врховног Бога северозападних Словена, коме су подизани храмови и приношене му жртве на крају жетве, „из свих словенских крајева”. http://forum.badnjak.com/
Аватар
с.р.б.и.ј.а.
Војвода
Војвода

Порука: 3916
Приступио: феб 2008
Место: Београд

Порука с.р.б.и.ј.а. 24.2.2009. 2:45

Арханђеле је ли то Космај?
Завештање србству
Нека нам школе буду са вером,политика са поштењем, војска са родољубљем,држава са Божијим благословом.Нека се сваки врати Богу и себи,нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.Нека се свако ко је србски родољуб пашти да задобије Царство Небеско,којим се једино може одржати царство земаљско на дуже време. - Св.Владика Николај србски

http://www.youtube.com/watch?v=yUE6AjR5KZc
Аватар
senjo
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 98
Приступио: дец 2008

Порука senjo 24.2.2009. 9:41

Коста ::Пада, па опет пада.
А мене срце пуно.
Враћа ме у детињство, у неке срећне године.

Kоста, колега по срцу и побратиме, отворио си лепу тему ове хладне зиме.
Жао ми је што нема више коментара, као подсећања на она времена стара.
Твоја тема изазвала је код мене лавину емоција и носталгије,
па у прилогу достављам још једну песму, да се ова тема даље развије.

Сетих се једне зиме из оних времана давни',
ја и мој брат од стрица, два ђака првака,
из једног дивног села, с обода Пештерске Висоравни,
које у школу тог јутра, саме отпрати наша бака.

Е, какав је снег падао тог јутра, чини ти се, облак ће на земљу сићи,
до школе, километара седам, Боже, колико ли је то корака?
Али без обзира на ову мећаву тешку, у школу се морало ићи,
није то био никакав проблем, за ова два ђака пешака.

Њега, мог брата гледам, како испред мене прави пртину,
мећва све више веје, као неко анђеоско перје,
газе два мала ђака, ову до појаса им Пештерску белину,
а мала срца им радосно затрепере, на помисао како бубњара школска греје.

О, како смо били мали и наивни, тог дана велике мећаве,
угледавши затворена врата наше школе плаве.
Вратили смо се одмах назад, промрзли, погнуте главе,
ни не слутећи да је учитељ затворио врата школе, због мећаве.
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 24.2.2009. 12:58

с.р.б.и.ј.а. ::Арханђеле је ли то Космај?

Није.
Слика Слика Видовдан је Дан светлости, дан када господари старословенско божанство – Вид или Световид, Бог светлости и обиља, али и Бог рата. У својој хроници из 12. века немачки свештеник Хелмолд помиње Световида као врховног Бога северозападних Словена, коме су подизани храмови и приношене му жртве на крају жетве, „из свих словенских крајева”. http://forum.badnjak.com/
Аватар
gorskivuk
Војвода
Војвода

Порука: 8793
Приступио: јан 2007

Порука gorskivuk 24.2.2009. 13:10

:D
И мене сте емотивно вратили, тридесетак година уназад, кад се зими, слави Божић, на нашим српским планинама и горама, одсвуда се окупљају горштаци, људи са шубарама на главама, носе јагње на ражњу, да пеку заједно и да се пјева, пије и шенлучи!
Старији из ловачких пушки двоцијевки, млађи из подрезака кратежа, а дјеца прангијама, снијег сипа, около густа црна шума, у сред шуме бијела Црква, као у Сибиру, и замислимо то велико православно море, од Требевића, Јахорине,Романије, Деветака, па све до Владивостока, сваки православац исто ради на тај дан!
Комунисти сикћу и шиште на нас к'о претис-лонац, пошаљу коју патролу полиције, а ако полицајци буду фини људи, па попију по коју врућу ракију, и честитају Божић, здраво и весело се врате, а ако су ђубрад некаква комуњарска, онда наиђу на обавезно исдуване гуме све четири! :D
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 24.2.2009. 13:28

Зар није богохула пуцати из пушака за Божић и прангијати? :)

Шалим се, то је добар, стари пагански обичај. Слика
Аватар
gorskivuk
Војвода
Војвода

Порука gorskivuk 24.2.2009. 13:57

Arhandjel ::Зар није богохула пуцати из пушака за Божић и прангијати? :)

Није. :wink:
Тако се Срби радују рођењу Христа, као и сваком другом радосном догађају!Рођењу сина, женидби!
Није то експлицитно паганско наслијеђе, као што засигурно није ни,на дан туге Велики Петак, који Срби са великим страхопоштовањем доживљавају!
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 24.2.2009. 14:05

Још једном, цитат:

gorskivuk :::D
одсвуда се окупљају горштаци, људи са шубарама на главама, носе јагње на ражњу, да пеку заједно и да се пјева, пије и шенлучи!
Старији из ловачких пушки двоцијевки, млађи из подрезака кратежа, а дјеца прангијама, снијег сипа,
.....

и да подвучем:

gorskivuk :::D
и да се пјева, пије и шенлучи!

По којим то канонима? 8)
Аватар
gorskivuk
Војвода
Војвода

Порука gorskivuk 24.2.2009. 14:58

@ Arhandjel,

Ниси добро схватио, не пјева се у цркви, не пије се у цркви, не шенлучи се у цркви, нити сам ја тако навео, ово се може сматрати под приватним забавом или окупљањем добрих хришћана, чак ван круга дворишта цркве, у чију се приватност ни црква не мјеша!
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 24.2.2009. 15:39

Слика У питању је традиционална прослава Божића, а не приватна забава. ( и сам кажеш да су вас комунисти попреко гледали и бушили вам гуме!?) И Његош, творац валуте златни перун, био је одушевљен божићном прославом и овако је описује у Горском вијенцу:

"Нема дана без очнога вида
нити праве славе без Божића!
Славио сам Божић у Витлејем
славио га у Атонску Гору,
славио га у свето Кијево,
ал' је ова слава одвојила
са простотом и са веселошћу.

Ватра плама боље него игда,
прострта је слама испод огња,
прекршћени на огњу бадњаци;
пушке пучу, врте се пецива,
гусле гуде, а кола пјевају,
с унучађу ђедови играју,
Аватар
gorskivuk
Војвода
Војвода

Порука gorskivuk 24.2.2009. 15:53

( и сам кажеш да су вас комунисти попреко гледали и бушили вам гуме!?)

:)
Мала дигресија, нису нама комунисти бушили гуме, већ ми полицији, ако би били безобзирни, да рецимо забране пуцање и славље!
Апсурдна ситуација, мени се десило да је полицајац српске националности, тражио да скинем бадњак са аута, и то дрско, "баци ту гранчину, шта ће ти то у ауту"!
Поред њега муслиман у патроли, и каже "пусти момка, нек слави своје"! :doubt:

п.с. овдје се ради о припремама, за славље Божића, тј. Бадњи дан! Овдје се не говори о литургији, о бдењу, у кругу цркве, а не знам који канон дозвољава ватромет за Бадње вече, али га свештеници приређују неколико година код Митрополије Дабробосанске у порти цркве наше!?
Аватар
РашовићЗ
Војвода
Војвода

Порука: 5624
Приступио: феб 2008
Место: Раванград

Порука РашовићЗ 25.2.2009. 12:04

најстарије право од када је света је обичајно право...некада поштовано ,примењивано...данас само спомињано,да скратим нема два места у нас "где год је негде овако да мора бити и тамо тако" е нема да је** оца два села са истим обичајима обележавања Божића,Васкрса...
Аватар
senjo
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 98
Приступио: дец 2008

Порука senjo 25.2.2009. 15:31

Арханђеле, не свиђа ми се, што се расправа на ову тему усмерила у овом правцу.
Постави јој неку слику из твог Архангел ситија.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 4 гостију