srpskinacionalisti.com

Не веселите се уз шоту!

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Срб
Војвода
Војвода

Порука: 1441
Приступио: дец 2006
Место: Канада (читај Кењада)

Re: НЕ ВЕСЕЛИТЕ СЕ УЗ ШОТУ!

Порука Срб 1.8.2007. 1:21

Сад се сетих и песме "Кад ја пођох на Бентбашу" која се налази на албуму Кулин Бан-а. Та песма се сматра за сарајевску и за бошњачки севдах, а у ствари песма је пореклом од Јевреја који су је и донели на Балкан и свира се на целом Балкану.

И Низамски Растанак ето... муслимани из Босне кажу написао је турски војсковођа Омер Атиф за време окупације, сад то певају као Шехидски Растанак.
Ја сам револтиран тим њиховим присвајањем направио овај видео... http://www.youtube.com/watch?v=Vftid0i25FM ... нек се види ко ту песму пева и коме. Шота ми се никад није свиђала нит је имала неку вредност за мене, али да јесте, вероватно би направио исто један видео као и за Низамски Растанак.

Фрустрира ме то што се код нас "све подразумева" и "све се зна"... па кад тако запне око нечега, нико да зуцне а камоли да пружи неки аргумент. Зар то није национални интерес, где су етнолози и музичари, ко води рачуна о националној баштини ?! ... или је све завршило у америчким архивама под кључем па ће стручњаци из невладиних организација да нам објасне шта је то српско...
Отужни су ми савети људских старешина и мудраца - о како су ми отужни - од када Твоја мудрост затресе моје срце и мозак, Свети Боже.
Аватар
Чича
Војвода
Војвода

Порука: 1179
Приступио: апр 2006
Место: Велика Србија, Бијељина, Маде Ин Сарајево

Порука Чича 1.8.2007. 17:53

Банат ::
Чича ::Када играш уз Шоту то ти је као да играш уз Томпсонове песме,ево Јуре и Бобана

А зашто?...

Зато што је човек пре мене рекао да требамо свирати ту песму иако знамо да је то песма шиптарских злочинаца,ја лично незнам да ли је а чуо сам од много људи да јесте,али ако је то тачно онда је моје поређење тачно
Слика
„...ако треба ми ћемо понаво
за Косово храбро ратовати,
Космет бранит а Скадар мјеркати,
остаћемо овде ђе и јесмо
још се Скадра одрјекли нијесмо“
Аватар
Александар
Војвода
Војвода

Порука: 1052
Приступио: јул 2005
Место: Земун

Порука Александар 1.8.2007. 19:28

Чича ::
Банат ::
Чича ::Када играш уз Шоту то ти је као да играш уз Томпсонове песме,ево Јуре и Бобана

А зашто?...

Зато што је човек пре мене рекао да требамо свирати ту песму иако знамо да је то песма шиптарских злочинаца,ја лично незнам да ли је а чуо сам од много људи да јесте,али ако је то тачно онда је моје поређење тачно

Не, не, не, царе, ниси ме разумео, или сам се ја погрешно изразио, небитно. Нисам мислио да нешто присвајамо у смислу да то прихватимо као наше и уз то ђипамо, него да пуштамо приче о томе како је то нашег порекла, итд. Свако узнемиравање наших непријатеља на тај начин, макар и најмање, било би три поена за добре момке, тј. за нас. Надам се да сам сада био јаснији: није циљ да нешто преузмемо за себе, него да га огадимо другима, или да их бар уздрмамо.
Аватар
Банат
Војвода
Војвода

Порука: 4499
Приступио: сеп 2005

Порука Банат 1.8.2007. 21:27

Чича ::Зато што је човек пре мене рекао да требамо свирати ту песму иако знамо да је то песма шиптарских злочинаца,ја лично незнам да ли је а чуо сам од много људи да јесте,али ако је то тачно онда је моје поређење тачно

Кажем, та песма није песма шиптарских злочинаца, већ српска новокомпонована коју су створили Драган Александрић и Радмила Тодоровић, а отпевао Ненад Јовановић. Прича о Ћерими Галици је измишљена, и о томе све чешће читам на интернету, јер се ова помама са „шиптарском шотом“ појавила попут епидемије, и свако тај текст постује свугде, по свим живим форумима и блоговима, чак и по више пута.

Са друге стране, „Ој војводо Синђелићу“/„У ливади под јасеном“ и „Зови само зови“ су песме које заиста певају усташе. Ову прву под именом „Спустила се густа магла“, док им је „Зови само зови“ скоро идентична као и српска. Уз те песме су заиста убијани Срби, јер су борбене, патриотске песме, за разлику од „Шоте“ која је мерак-песма, за свадбе и весеље, и нема никакве везе ни са борбом ни са насиљем. Исто као и тамбурашки бећарац, или оно „свадба-свадба, свадба-свадба“.
Србкиња
Војвода
Војвода

Порука: 1212
Приступио: јун 2007
Место: Требиње

Re: Не веселите се уз шоту!

Порука Србкиња 7.8.2007. 13:00

МАШАЛА :shock: , колико сам ја упућена, значи ХВАЉЕН АЛАХ!!! То је разлог из којег сам ову пјесму увијек сматрала одбојном. А недавно сам чула ову причу о Шоти која је спалила српску дјецу. Не знам је ли сама прича 100% поуздана, али МАШАЛА је ријеч коју српска пјесма не би требала да садржи :? .
Ал један израз, једну мисао,
Чућеш у борбе страшној ломљави:
"Отаџбина је ово Србина!"
Аватар
Банат
Војвода
Војвода

Порука Банат 7.8.2007. 13:36

Србкиња ::МАШАЛА :shock: , колико сам ја упућена, значи ХВАЉЕН АЛАХ!!! То је разлог из којег сам ову пјесму увијек сматрала одбојном.

Онда преведи до краја, пошто Алах значи Бог. „Машала“ је турцизам, реч која је ушла у српски језик, и изговара се са осмехом на лицу, кад се чује нека добра вест, или кад се човек нечему обрадује. Масовно се користи међу Србима у Црној Гори и по другим крајевима, могуће и по Метохији.

Србкиња :: А недавно сам чула ову причу о Шоти која је спалила српску дјецу. Не знам је ли сама прича 100% поуздана, али МАШАЛА је ријеч коју српска пјесма не би требала да садржи :? .

Прича није поуздана 0%. Видиш и сама да се шири као онај „ланац среће“, и да је људи само копирају и постављају на разним форумима. Ето видиш, нико није ни знао да су песму написали Србин и Српкиња из Београда током 1960-их или 1970-их, већ су причали да је Ћерима Галица певала ту песму 50 година раније.

То је неко чуо да су разне врсте шота такође и део фолклора Шиптара на КиМ, па је одлучио то да истреби по сваку цену. Као када би неко покушавао да забрани рок-музику и ношење џинса, јер су пореклом из САД, и што су пилоти који су бомбардовали Српску и Србију и ЦГ, притом слушали Ролинг-стонсе или Deep Purple.

Још само чекам да неко крене на исти начин да напада и химну „Боже правде“, јер ју је компоновао Словенац, и што представља варијацију на тему химне Аустроугарске, и што је „близанац“ садашње државне химне Немачке.

Најкривље ми је што ће због оваквих текстова људи имати проблема. На пример, некоме свира шота, па се појави неки гневни осветник „под гасом“ који је негде прочитао да је ту песму измислила нека Шиптарка док је јела печену децу, и оргијала над њиховим костима, па да некоме разбије главу, или некога убоде ножем.
Аватар
vninkovic
Војвода
Војвода

Порука: 5105
Приступио: апр 2004
Место: Ужице

Порука vninkovic 7.8.2007. 14:02

Када смо већ код присвјања и забрана сви знате чувену песму У лијепом старом граду Вишеграду.Мало је познато да је из песме избачена једна строфа која говори о повезаности Босне и Србије.Комунисти су је цензурисали а 90% оркестара је ни данас не зна.
Глава глави,плећка харамбаши,а фукара може и ребара!!
Србкиња
Војвода
Војвода

Порука: 1212
Приступио: јун 2007
Место: Требиње

Порука Србкиња 7.8.2007. 14:08

Признајем да си управу за превод. Да сам мало размислила можда бих се и сама сјетила тога :wink: :)

Надам се да неће баш доћи до ових на крају поменутих проблема...
Ал један израз, једну мисао,
Чућеш у борбе страшној ломљави:
"Отаџбина је ово Србина!"
Аватар
Банат
Војвода
Војвода

Порука Банат 7.8.2007. 15:27

Србкиња ::Признајем да си управу за превод. Да сам мало размислила можда бих се и сама сјетила тога :wink: :)

Па да. :) Није баш тема, али и православни Арапи у својим црквама Бога називају Алахом, и носе имена Ибрахим, Муса, Адем итд. То су све арапске речи и имена, а не муслимански, само што муслимани имају обичај да доста арапских речи ни не преводе.
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 8 гостију