srpskinacionalisti.com

Не веселите се уз шоту!

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Марија
Војвода
Војвода

Порука: 6298
Приступио: мар 2006
Место: Земун

Не веселите се уз шоту!

Порука Марија 15.12.2006. 0:02

За опомену и наук: свадбена игра у славу злодјела над српском нејачи

ШОТА

Да ли знамо право поријекло '' ШОТЕ '' ?

Чим споменемо ријеч '' шота '' одмах помислимо на игру која се, нажалост, игра на свакој српској свадби. Њено поријекло води по злу чувеној Шоти Галици, жени србомрсца качака ( одметника ) Азема Бејта из села Галице ( 1189 – 1924. ) који је својевремено харао по Косову и Метохији.

Шота је након мужевљеве смрти зулумћарила и предводила одметнике.

У српском народу сачувано је сјећање на догађај када је Шота ухватила шестеро српске дјеце, чобанчади код стада, на планини Мокри, повезала их, наложила ватру и све их бацила у огањ.

Док су дјеца горјела, приповједа се, Шота је са качаницима играла своју игру око ватре, оргијала и пјевала: '' Шоте, мори Шоте ! / Шоте, машала ! / Давно желим, мори, Шоте, да те играм ја ! ''

На мјесту страдања невине дјечице подигнута је спомен – плоча која је стајала до свршетка Другог свјетског рата, када су је комунисти уклонили како би сачували '' братство и јединство – зјеницу ока свог ''.

Ово је сушта истина. Да ли из незнања, или пак из неких других побуда и разлога, Срби, нажалост, објеручке прихватају ову игру која је редовно, чак неизоставно, заступљена на репертоарима њихових славља. И, одиста, нема српске свадбе, која ће протећи без сцена падања на кољена што је саставни дио ове игре !?

http://soz-rs.org/forum/viewtopic.php?t=578
ЕУ је за малена царство а КиМ увек и довека!
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука: 5884
Приступио: мај 2004

Re: НЕ ВЕСЕЛИТЕ СЕ УЗ ШОТУ!

Порука Горан 15.12.2006. 0:34

U j**em ti zivot, hava Marija sto si postavila tekst.Nisam imao pojma o oznacenja te pesme.Svaki put kad odem u kafanu ljudi narucuju tu pesmu-obavezno, i svi na kolena.Uf, kad sam procitao...nemam reci, strasno.Moram da objasnim prijateljima znacenje te uzasne pesme, a i svakom koga vidim da u kafani narucuje tu pomenutu pesmu.Jos jednom hvala Marija.
"нека буде борба непрестана,
нека буде што бити не може.
Аватар
Марија
Војвода
Војвода

Порука Марија 15.12.2006. 0:37

Богу хвала Горане ... видиш колико тога радимо механички, из незнања и можда, смишљене неинформисаности.
:cry:
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука Горан 15.12.2006. 0:42

Au sestro veruje mi da nemam reci.Po tri-cetiri puta citam tekst i jos ne mogu da dodjem k sebi.Nikad nisam narucivao tu pesme, ali priznajem igrao sam uz nju...sad se kajem.Nisam ja kriv, nisam znao znacenje pesme.Dobro je sto si postavila ovaj tekst, ima tu pricu da objashnjujem svima koje poznajem oni ce drugima i tako redom...
Аватар
Марија
Војвода
Војвода

Порука Марија 15.12.2006. 0:45

Хвала брату са СОЗ форума, одакле сам копирала.
Најважније је управо да се покајемо (добро, ниси знао, али сад кад знамо, морамо да пазимо).
Свако ти добро брате!
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука Горан 15.12.2006. 0:47

Tekst pesme :evil:

SOTE MORI SOTE SOTE MARSALA
DAVNO ZELIM SOTE MORI DA TE IGRAM JA
SOTE MORI SOTE SVIRAJTE MI VI
DA SVADBENU IGRU SOTU ZAIGRAMO SVI

NA SRED SELA CESMA VODA KAO LED
SARENE SE DIMIJE DJEVOJAKA RED
SARENE SE DIMIJE ZVECE DUKATI
A JA CEKAM DUSO DA MI DODES TI

JA SOKAKOM IDEM SIJA MJESEC ZUT
KAO FENJER S NEBA OBASJAVA PUT
ISPUNIT CES MOJE I NJEGOVE SNE
BORBA ZA DJEVOJKU NEK ODLUCI SVE

PRIPALA SI MENI NEK OBJAVI BOS
NEK SVADBENA IGRA SOTA TRAJE CIJELU NOC
DAIRE U RUKE AJMO DLAN O DLAN
IGRAJ MORE SOTU DOK NE SVANE DAN
Аватар
Марија
Војвода
Војвода

Порука Марија 15.12.2006. 0:53

Знаш шта је најтужније у причи? То што ми, Срби, све живо прихватамо на 1!
Шта год да дође, код нас ће најбоље да прође.
Сви могући ужаси, типа великог брата, нових лк, подметнутих песама овог типа, у којима се сами себи и својим страдањима ругамо.
Видиш како смо неопрезни??
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука Горан 15.12.2006. 0:59

Tu pesmu mogao sam"mrtav"pijan da slusam, uopste mi se ne svidja.Sad ce Nikoldan 19.decembra, pa samo cekam moje prijatelje da puste tu pesmu.Uh, cekace me tezak zadatak da im objasnim znacenje pesme, ako treba prepisacu tekst na papir koji je Marija kopirala i procitacu ga.
Dace rezultate, siguran sam a vana cu javiti sta sam uradio po tom pitanju.
Аватар
Марија
Војвода
Војвода

Порука Марија 15.12.2006. 1:01

Горан ::Uh, cekace me tezak zadatak da im objasnim znacenje pesme, ako treba prepisacu tekst na papir koji je Marija kopirala i procitacu ga.

То је сасвим довољно.
После читања нико (нормалан) неће слушати.
Аватар
РАДИКАЛ-НК
Војвода
Војвода

Порука: 1762
Приступио: јул 2005
Место: Никшић-Српска Црна Гора

Порука РАДИКАЛ-НК 15.12.2006. 1:03

Знао сам од раније да је то албанска пјесма али нисам знао ништа о њеном правом значењу!!!Стварно КАТАСТРОФА!!!Можете мислити како нам се Шиптари смију кад нас виде да се веселимо уз ту пјесму а нисмо ни свјесни шта она значи!!!
Док је Пећи и док је Дечана
Грачанице и Газиместана
Не дамо те васкрсло Косово
Најсветије поље Србиново!
Аватар
Банат
Војвода
Војвода

Порука: 4499
Приступио: сеп 2005

Порука Банат 15.12.2006. 1:10

Само сам једном чуо нешто слично овом, Борислав Пелевић из ССЈ-а је на ТВ-у говорио исто ово о Шоти.

Је ли ово стварно истина? Ја нисам ни знао да је Шота женско име, мислио сам да је шота врста игре, плеса. Шоту смо учили у основној школи и да певамо и да играмо, и још увек јој знам речи напамет, мада је стварно никад нисам чуо још од онда. Наравно, не рачунајући трубаче који је увек свирају на свадбама.

Да није можда у питању наша песма коју су Шиптари једноставно - "позајмили"? Не би био први пут да се то догађа, као што је и "Јово" који "кује коња по мјесецу" постао "Мујо". Или што је стара српска "Ој Србијо, мати" преко ноћи постала "Ој Хрватска, мати".
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука Горан 15.12.2006. 1:17

Ja pojma nisam imao da se radi o zeni, mislio sam da je to vrsta igre.Mada svakog koga sam pitao da mi objasni kakva je to vrsta igre niko nije znao da mi objasni, cak ni pevaci koji je pevaju.

NA SRED SELA CESMA VODA KAO LED
SARENE SE DIMIJE DJEVOJAKA RED
SARENE SE DIMIJE ZVECE DUKATI
A JA CEKAM DUSO DA MI DODES TI

Ja sam cuo pesmu bez DIMIJA!

SARENE SE JELECI DEVOJAKA RED
SARENE SE JELECI ZVECE DUKATI...
Andrew
Националиста
Националиста

Порука: 377
Приступио: јул 2006
Место: Јужни Банат, Србија

Порука Andrew 15.12.2006. 2:41

Никад је раније нисам чуо...
Песма је верујем шиптарска али онај текст, иначе врло тужан, има више легенде него истине, барем ми се тако учинило.
Аватар
Банат
Војвода
Војвода

Порука: 4499
Приступио: сеп 2005

Порука Банат 15.12.2006. 3:04

Видим да је сврставају у изворне српске песме, тако да сварно не знам колико је шиптарска.

Узгред, ово ме је подсетило на једну давну дискусију о песми "Играле се делије" која је била врло мучна. Неки су образлагали да је реч о турским војницима који играју по поробљеној Србији, док су други говорили да је реч о српским "делијама" које играју у ослобођеној Србији. Па га сад ти угонетај!

Док се неко стручан по питању "Шоте" не јави, врло сам скептичан. Не могу да схватим да су у мојој основној школи генерације ученика биле учене том песмом, а да она има овакву позадину. И још да толико времена треба да прође, па да се неко запита ко је и шта је шота.

Пре бих рекао (мада нисам стручњак) да ако је песма из косовских крајева, можда Шиптари имају и неку своју верзију шоте, базирану на истом мелосу, али са неком другом позадином. Ко га зна, зна се само да многе српске песме имају своје "близанце" у усташким песмама, али то не значи да ми певамо усташке песме.
Аватар
Santino
Војвода
Војвода

Порука: 4142
Приступио: јун 2005
Место: Београд

Порука Santino 15.12.2006. 12:26

Знао сам за ово,и док сам читао ваше коментаре размишљао сам од кога сам то чуо.Хвала Банату,освежио ми је памћење,Борислав Пелевић је једном причао о тој песми.Иначе кажу да је његова књига о Косову и Метохији изванредна и да је треба прочитати.
Обично у потпуности прећутим ову песму кад сам на неком слављу.А да ствар буде још гора,уз ову песму се највише веселе Срби са Космета,сматрајући је завичајном.
Као што нпр. ја волим Пљеваљске тамбураше,мостове на Морачи...
У данима кад на Никшић
Црногорци ударише,
Кад бијаху дошли дани,
да не буде турски више...

http://www.youtube.com/watch?v=Q6NrFa9Ur7U
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 1 гост