srpskinacionalisti.com

Зачем нужна сербская империя?

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Re: Зачем нужна сербская империя?

Порука Трећи 1.3.2006. 19:29

Андрюха ::Valera is lair...

Мани се Андрюха, не вуци ме за језик...
Валера исправно резонује.
Или је можда свако ко се с тобом и Невладимировичем не слаже - лажов?
Управо таквом реториком се служе „отпораши“ и НВО организације, а те реторике сам сит за сва времена...
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Андрюха
Националиста
Националиста

Порука: 271
Приступио: феб 2006
Место: Русиja

Порука Андрюха 1.3.2006. 19:59

Трећи
I sad that Valera was lair,becouse he had written that "Андрюха=Владимир Невладимирович=САД". Its lay.....
I love Russion,Love СрбиJу,and dont like USA...
Аватар
Panta Sidata
Националиста
Националиста

Порука: 276
Место: Панчево

Порука Panta Sidata 1.3.2006. 23:13

@Santino

Какве везе има да ли је Валера мушко или женско, ја сам изразио симпатије према његовим ставовима. А разлика између мене и оног учитеља је у томе што ја никада не бих волео да будем Јапанац. Ја волим њихово културно наслеђе, волим њихову митологију, волим јпоп и јрок и наравно аниме. Прошле недеље смо баш имали у Београду оснивачку скупштину, тако да је србија богатија за још једну НВО. И немојте сад одмах сви да скочите, јер и ја имам поприлично негативан став према НВО јер су ми се огадили разни хелсиншки одбори, жене у црном и сличне. Ми смо скроз аполитични, конципирани смо као клуб љубитеља анима и манги и ништа више од тога.

@Андрюха

I'm going to translate my messages on friday (I'm free from work that day) and I will tell you more about my political opinion.
"Марко сине једини у мајке!
Не била ти моја рана клета,
Немој, сине, говорити криво,
Ни по бабу, ни по стричевима,
Већ по правди Бога истинога;
Немој, сине, изгубити душе;
Боље ти је изгубити главу,
Него своју огр'јешити душу."
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука Трећи 1.3.2006. 23:55

Андрюха ::Трећи
I sad that Valera was lair,becouse he had written that "Андрюха=Владимир Невладимирович=САД". Its lay.....
I love Russion,Love СрбиJу,and dont like USA...

Ако је тебе лоше проценио (волео бих да је Валера погрешио), Невладимировича није...
Провери на другој и трећој страници ове теме шта је Владимир писао и за шта све оптужује Србе.
Није му било доста сипања лажних оптужби, него ми и Шешеља пореди са Гебелсом...
Ја сам му одговорио, како сам му одговорио.
Да сам написао оно што ми је прво „дошло на језик“, приморао бих уреднике да ми буквално сваку реч преместе у депонију.
Аватар
Валера
Војвода
Војвода

Порука: 6585
Приступио: сеп 2005
Место: =РУСИJА=Москва=

Порука Валера 2.3.2006. 4:53

Срби! Не одговорите у овим теми.!
Треба спустити овај тему на крај списка :D :lol:
Нека Андрюха и Владимир_Невладимирович ћемо да одговоримо сами себи.
Зачем нужна сербская империя?= то су саме лажа. :!: :!: :!:
по руски
Пусть Андрюха и Вдадимир_Невладимирович сами отвечают себе. Так они сами себя "опустят"!!!!! :D :D :lol: :lol:
Буди Србин! Пиши Ћирилицом!
Господе, помилуј, сачувај, спаси и заштити благодаћу Твојом јунаке србске Радована и Ратка! Господе благослови, заштити и спаси нас верне слуге Твоје!
Амин!
Востани, Сербије! Давно си заспала,
У мраку лежала; сада се пробуди,
И Сербље возбуди!
Андрюха
Националиста
Националиста

Порука: 271
Место: Русиja

Порука Андрюха 2.3.2006. 21:26

Срби! Не одговорите у овим теми.!
Треба спустити овај тему на крај списка
Нека Андрюха и Владимир_Невладимирович ћемо да одговоримо сами себи.
Зачем нужна сербская империя?= то су саме лажа.
по руски
:D
VAlera talks too much.... :D
I think that Russion and Serbija--two brothers country!!!!!!!!!!!!!
Аватар
Panta Sidata
Националиста
Националиста

Порука: 276
Место: Панчево

Порука Panta Sidata 2.3.2006. 21:38

Е јесте чудни!?
"Марко сине једини у мајке!
Не била ти моја рана клета,
Немој, сине, говорити криво,
Ни по бабу, ни по стричевима,
Већ по правди Бога истинога;
Немој, сине, изгубити душе;
Боље ти је изгубити главу,
Него своју огр'јешити душу."
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука Трећи 2.3.2006. 23:42

Panta Sidata ::Е јесте чудни!?

Па добро... :?
Бар у нечему се слажу... :roll:

Андрюха ::I think that Russion and Serbija--two brothers country!!!!!!!!!!!!!

:-k
(Ваљда...)
Аватар
Платон Еленин
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 6
Приступио: мар 2006
Место: Лондон

Порука Платон Еленин 8.3.2006. 17:53

КАКОГО ЧЁРТА ПЕРЕНОСЯТСЯ МОИ (ВЛАДИМИРА НЕВЛАДИМИРОВИЧА) СООБЩЕНИЯ? А???
ЭТОТ ФОРУМ ТОТАЛИТАРНЫЙ И ФАШИСТСКИЙ. ЕГО НУЖНО ЗАКРЫТЬ, ТАК КАК ОН РАЗЖИГАЕТ МЕЖНАЦИОНАЛЬНУЮ РОЗНЬ, ПРИЗЫВАЕТ К ПЕРЕКРОЙКЕ ГРАНИЦ И ОПРАВДЫВАЕТ ДЕЙСТВИЯ ГЕНОЦИДЧИКОВ.
Я Баб. Просто БАБ.
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука: 10518
Приступио: мар 2003

Порука Nenad 8.3.2006. 18:10

I will answer in english because I am not fluent in Russian, although I can understand it.

First of all who are you to come to this forum to insult us? Just because you have issues with your own backward beliefs and ideology, and because you cannot stand that not everyone is a western but kisser, doesn't give you the right to spread lies about our beliefs or ideology.

Now to more concrete matters. You say, without any evidence to back up your claim, not that claims like that are ever based in reality and in the west they need not be, that we are fascists and totalitarianists? Let me make things very clear, we are neither.

The claim you make is that we support genocide and, maybe my translation is incorrect, that we try to redraw(?!) borders.

Firstly, there was NO GENOCIDE, and you must prove otherwise if you wish to carry on this topic. The Serbian people were ATTACKED in Croatia and Bosnia and defended their land and lives from the aggressors. We were not the aggressors in those war.

Secondly the borders were redrawn to take land away from the Serbs, and what we fight for justice and territories that belong to us to be returned.

Obviously since you appear to have little or no knowledge of the events that unfolded in the Balkans in recent history I do not wish to offer a more comprehensive explanation of the events, but if you have specific questions about the causes of the wars, and events that occured within them we can talk about that.

Lastly, what kind of Russian puts Berezovski as their picture? Are you even Russian? Do you not have any pride man?
La soberanía de un pueblo no se discute, se defiende con el arma en la mano.
Аватар
Платон Еленин
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука Платон Еленин 8.3.2006. 18:55

Nenad ::I will answer in english because I am not fluent in Russian, although I can understand it.

First of all who are you to come to this forum to insult us? Just because you have issues with your own backward beliefs and ideology, and because you cannot stand that not everyone is a western but kisser, doesn't give you the right to spread lies about our beliefs or ideology.

Now to more concrete matters. You say, without any evidence to back up your claim, not that claims like that are ever based in reality and in the west they need not be, that we are fascists and totalitarianists? Let me make things very clear, we are neither.

The claim you make is that we support genocide and, maybe my translation is incorrect, that we try to redraw(?!) borders.

Firstly, there was NO GENOCIDE, and you must prove otherwise if you wish to carry on this topic. The Serbian people were ATTACKED in Croatia and Bosnia and defended their land and lives from the aggressors. We were not the aggressors in those war.

Secondly the borders were redrawn to take land away from the Serbs, and what we fight for justice and territories that belong to us to be returned.

Obviously since you appear to have little or no knowledge of the events that unfolded in the Balkans in recent history I do not wish to offer a more comprehensive explanation of the events, but if you have specific questions about the causes of the wars, and events that occured within them we can talk about that.

Lastly, what kind of Russian puts Berezovski as their picture? Are you even Russian? Do you not have any pride man?

I can't understand why the Serbians think that all ex-Yugoslavia must belong to them. I remember that all Balkanian peopleS struggled against Turkian and Austro-Hungarian occupation. But in XX century many peoples simply changed their "master"... Slovenia and Croatia didn't become independent - they were created as the "parts" of the "Kingdom...". Voyevodina where the population was Hungarian... Macedonia which was called as a "Serbian" part... And Kosovo - the Albanians used to live there...
Both Royal and Communistic Yugoslavia made pro-Greater-Serbian national policy. Other nations were not developed in their culture and language.
Of course the Serbians colonised non-Serbian lands. Now they want these lands to be parts of Serbia.
In my opinion ALL terror is awful - the Ustashs', the Tschyotniks', the Bosnian Serbians', the Albanians' etc, but the Serbian national policy was the reason of all conflicts.

I don't think Berezovsky is honest but he was really a son of new epoque in Russia. He is a PERSON.
Я Баб. Просто БАБ.
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука Nenad 8.3.2006. 19:21

What the hell are you on about? After the first world war, in which we were on the winning side, where we had the choice of creating a Greater Serbia, we didn't do it. After the second world war, victors again, in which the Croatian, Albanian and muslim allies of Hitler did untold attrocities to the Serb people we still didn't create what was rightfully ours, the philosophy being that we should all live together, no people being given more importance. And you dare say that we were the oppressors? Are you stupid or just rude?

And you are telling me that we were oppressing the other peoples in Tito's Yugoslavia? What a load of bullshit. They used their own language, had their own federal republic, had all the rights as all of the other people, Tito was a Croatian for God's sake.

When the breakup started, it was not because of Serbian oppression but because of seccesionist politicians, which in Croatia were the Ustasha emigre returning after 50 years, in Bosnia a fundamentalist islamic regime, in Kosovo & Metohija by Albanian criminal gangs and terrorists.

In Croatia, the Serbian people were a constituent people (they lived there!), meaning that any seccesion from Yugoslavia had to be agreed by them as well as the Croats, BY LAW. This was not because of oppressive Serbian politics, but because Serbs lived in what is today Croatia, which did not even exist in the past until Tito created the administrative borders. The only other instances of a country called Croatia are during the Hitler allied Ustasha regime and then back 1000 years. The returning Ustasha regime denied the Serbs the right to decide, started sacking Serbs causing massive unemployment, creating an illegal army which then attacked Serb civilians, when we fought back war broke out.

Bosnian muslims were, up until Tito's regime's introduction of the "muslim" nation, mainly Serbs who had changed religion under the Turkish occupation. This was carefully erased and a new, Islamic, identity was created. When the muslim part of Bosnia & Herzegovina started to demand seccession the Serbian people there, of whom there were as many as there were muslims and who owned 2/3 of the land, did not want it. The muslims started attacking Serbian weddings and Yugoslav National Army units (which included members of all nationalities) and hence the civil war broke out.

In Kosovo & Metohija the Albanian population has been, since the second world war, putting pressure on all non-Albanians to leave, this has caused the ratio of population to go from 40% to 90%.

And you can write here that you support a fundamentalist islamic regime that wanted to create an Islamic nation in Bosnia without the consent of the other consituent peoples. You support Islamic fundamentalists that illegaly armed themselves preparing for a conflict that they wanted so that they could cleanse the territory of all non-muslims. And on top of all that you blame the Serbs for this???

You can also write that you support the Albanian population who are the cheif drugs and women traffickers in Europe. A people whose only goal is to create a criminal state by stealing other peoples territory?

Colonised non-Serbian lands, excuse me, if they are not Serbian whose are they??? Do you have any idea?

You simply write a lot of rubbish. Where on earth do you get this information? Who told you these lies?
Аватар
Платон Еленин
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука Платон Еленин 8.3.2006. 19:57

Сербы должны убираться в свою Сербию, а не объявлять чужие территории своими. Вы просто новые оккупанты, пришедшие на смену туркам и австро-венграм.
Место сербов - в Сербии, хорватов - в Хорватии и т. д.
Почему-то ни хорваты, ни словенцы, ни кто-то ещё не заселил ВСЕ югославские земли, как это сделали вы, сербы.
Я Баб. Просто БАБ.
Аватар
Платон Еленин
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука Платон Еленин 8.3.2006. 19:58

Да, и, кстати, Владимир_Невладимирович и Платон Еленин - одно и то же лицо.
Я Баб. Просто БАБ.
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука Nenad 8.3.2006. 20:26

What exactly is this Croatia that you talk about??? Where is it and which territory does it occupy? At what point in history did it exist and in which form?

When you answer these questions, and base the answers on historical fact, you can make grandiose claims like the ones you are making about Serbs occupying territory and so on.

But because facts to support your position do not exist, your argument will never be based on anything but lies and propaganda.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 1 гост