srpskinacionalisti.com

Стаљин?

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!

Ваше мишљење о Стаљину?

Херој.
28
36%
Нисам присталица, али га поштујем.
15
19%
Злочинац.
34
44%

Укупно гласова : 77

Gladiator 007
Националиста
Националиста

Порука: 265
Приступио: сеп 2014

Re: Стаљин?

Порука Gladiator 007 29.10.2014. 13:41

Стаљинова наредба: Дража уместо Тита

Мустафу Голубића предао Милован Ђилас лично када се сазнало за Стаљинов план да се приклони генералу Дражи Михаиловићу. Коме је и чему послужио фантастичан живот Мустафе Голубића и хиљада других храбрих комуниста Срба, који су служили интересима једне стране силе и једне убиствене утопије?

Црвени оркестар... ЦК КПЈ закључио да је Мустафа имао задатак да са Стаљином убије Тита и за вођу покрета постави Дражу Михаиловића

Слика

Због мржње коју је Јосип Броз осећао према Мустафи Голубићу, шездесет година било је проклето опасно писати о том изузетном авантуристи, модерном хајдуку, совјетском обавештајцу, Аписовом човеку за „специјалне операције", ученику Воје Танкосића и прослављеном борцу против Арнаута, заверенику против краља Александра Карађорђевића, организатору убиства Лава Троцког...

И кад се писало, већином су то били апокрифи, препричавања, сазнања из друге руке, дезинформације пензионисаних Удбиних обавештајаца, понајвише невеште и писане да се напакости Брозу и да се он представи као хладнокрвни убица правих комуниста оданих СССР-у. Ни свемоћни Крлежа, Брозов пријатељ из младих дана, није се усуђивао да ишта каже или напише о Мустафи. Ако би се то име споменуло у његовом присуству, Крлежа би одмах заћутао и напуштао просторију.
Мустафа Голубић

Слика
Црнорукац... Мустафа Голубић

Данас отварамо његов Архив у Архиву Београда и читамо редом: У Лесковцу је Мустафа боравио у више наврата: 1928, 1933/34, крајем лета 1940, у децембру 1940. и јануару 1941. године. Легално се кретао под именом Милорад Николић. У вези је с Благојем Николићем (учесником у Лењиновом преврату), у чијој кући се израђују лажне исправе. Становао је у Пупиновој улици код Параскеве - Кеве Ђорђевић и био активан у Синдикату. Сматрали су га за обућара јер је израђивао модерне женске сандале „на штиклу" (нешто између сандале и опанка) и своје рукотворине продавао радницама у Радничком дому и другде. У Лесковцу је Мустафа отворио радњу за израду сандала која се звала „Венера" и запослио педесетак радника. Један сведок каже: „Сви смо код њега навраћали, поправљао нам је ципеле и кувао босански лонац.

Лесковчани који су га запамтили из тог времена сећали су се после да је пушио на лулу и да им је „Милорад" лепо причао о својим путовањима у Грчку и на Блиски исток. Причао је како је у Египту наручио кајгану. Келнер га упитао да ли жели кајгану од четврт или пола јајета. Одговорио му је да донесе кајгану од пет комада јаја и келнер је донео огромну кајгану - од нојевих јаја! Није, каже, знао да прочита јеловник. „Милорад" је волео добро да поједе, с уживањем је помагао некој баба Јелени када је она кувала папазјанију која је слична босанском лонцу. Он је лично облепљивао земљани суд тестом да не би испаравао нагло како би се папазјанија кувала у пари. Исто тако, као прави гурман, волео је да једе купус са сланином.

Свакакве „пословне" идеје је имао „Милорад": да израђује керамичке плочице од струготине, ђонове за ципеле од старих филмова. Успело му је да из Грчке увезе два вагона јужног воћа на име неке „сестре" из Параћина, међутим, воће је продао „друг" Тодор Живковић за потребе „Црвене помоћи".

Мустафину „Венеру" у Бечу водио је његов земљак Алија Мујкић, по занимању прави обућар. Фирма је почела да ради негде 1922. године и, како је Мустафа тада тешко живео, по једном сведочењу (Милоша Араницког), новчано му је помагао Божин Симић, „црнорукац" који је тада био срећно и богато ожењен неком Францускињом у Ници.

После неуспелог атентата на краља Александра 1921. који је извршио Спасоје Стејић, краљ је био добро обавештен ко иза свега стоји радећи му о глави и, кажу, до краја живота био опседнут Голубићем.

Не зна се кад је почео да ради за совјетску обавештајну службу, за моћни „Црвени оркестар". Данас је познато да је та организација изграђивана по систему тројки или четворки тако да у случају провала већина буде заштићена (слично је била устројена и „Црна рука"). „Црвени оркестар" је био дело генерал-лајтнанта Павела Ивановича Берзина, учесника Октобарске револуције у којој је командовао злогласним Естонским батаљоном, бринући се о личном обезбеђењу В. И. Лењина. Овог бившег агента царске Охране регрутовао је лично Ђержински у ГПУ који је основан 6. фебруара 1922. Берзин је обучавао Голубића, Леополда Трепера, Копинича, Благоја Паровића, Драгишу Васића... Не зна се колико пута и колико дуго је Голубић боравио у Москви. И о томе има много контроверзних детаља. Готово је сигурно да је у Москви имао жену: Едуарду Исаковну Еулешен, која није ликвидирана у чисткама. Такође, Мустафа је имао добре односе с породицом Ј. В. Стаљина и његовом супругом Надеждом Алелујевном.

Родољуба Чолаковића је упознао 1933. године. Као члан терористичке организације „Црвена правда", Чолаковић је провео више година на робији. У Москви, по каснијем причању Чолаковића, Мустафа га је упознао са Стаљином („улазио је у Кремљ без пропуснице").

О умешаности Мустафе Голубића у убиство Троцког за сада не постоје никакви веродостојни извори. Остало је казивање његове најмлађе сестре Хабибе, коју је Мустафа много волео, да је у Америку (или на повратку) стигао једним бродом који је превозио банане. Њој је Мустафа испричао да је за време тог илегалног пребацивања био присиљен да се храни искључиво овим јужним воћем. У Мексику је Мустафи успело да Троцког окружи совјетским агентима Италијаном Виториом Видалијем и сликаром Дијегом Ривером (оснивач КП Мексика). Давид Алфер Сикериос (наследио Риверу на челу КП Мексика) је са својим људима покушао да убије Троцког 24. маја 1940. године, али није успео. Непуна три месеца касније то је успело Рамону Меркадеру, познатом и као Жак Морнар и Франк Џаксон. У кварту Којоакан мексичке престонице, убица је Лава Давидовича Бронштајна, званог Троцки, ударио пијуком у главу. Тешко рањен, пре него што је издахнуо, Троцки је имао времена да каже: „Реците нашим пријатељима: ја сам сигуран у победу ИВ интернационале."

Мустафа се (из Мексика?) вратио у Лесковац и те зиме је, кажу, носио нов громби капут. Према одличном познаваоцу ознашких тајни Живораду Михајловићу - Шиљи, Мустафа Голубић је у Београд дошао 1939. године са задатком да ликвидира Живојина Павловића званог Ждребе (писца чувене дисидентске књиге „Биланс совјетских термидора"). Ухватио је везу с Драгишом Васићем, Живком Топаловићем и још неким „црнорукцима". Убрзо је пао у очи Александру Ранковићу и Миловану Ђиласу. Броз се налазио у Београду од маја 1941. године (Рибникареву кућу у којој се крио обезбеђивао је Гестапо) и, пошто му је успело да обави разговор са совјетским отправником послова у Београду који му је пренео директиву из Москве „да Голубић не сме да се дира", за неко време је стопирао своје наређење да се Мустафа ликвидира.

Слика
Пуцањ у комунизам... У Мексику је Мустафи успело да Лава Троцког окружи совјетским агентима Италијаном Видалијем и сликаром Ривером

Ђилас је касније тврдио да је постојала та одлука да се Голубић убије. Чолаковић се срео с Мустафом у Сарајеву и овај му је поверио да „Валтер (Тито) неће дуго трајати и да ће морати да буде макнут". Чолаковић је то испричао Брозу.

Убрзо, Мате Видаковић (обучен у Москви за прављење експлозивних направа) и Мустафа Голубић дижу у ваздух смедеревску тврђаву у којој је немачка команда сместила привремено складиште експлозива и муниције заплењене у априлском рату. Та страховита експлозија је 5. јуна 1941. године убила 2.500 људи и готово уништила град.

Мустафа је ухапшен у Београду 7. јуна 1941. под веома баналним околностима. Према сећању суседа Тихомира Вишњевца (Миријевски пут 97), ухапсили су га фолксдојчери у акцији „Превентива" намењеној борби против шверцера.

Живорад Михајловић Шиља („Досије", Београд, 1989) сматра да је Мустафу потказао Гестапоу Милован Ђилас по наредби Јосипа Броза. ЦК КПЈ је закључио да је Мустафа Голубић у Београду са задатком да убије Тита, и да за вођу покрета отпора постави - Драгољуба - Дражу Михаиловића!

О томе шта се све догађало у Рибникаревој кући на Дедињу, као и о томе ко је издао Мустафу Голубића (у званичној историји ова кућа је позната по томе што је у њој донета одлука комуниста да се крене с устанком у Србији 4. јула 1941), написана је и једна књига која, опет, никада није одштампана. Њу је написао Божин Симић, бивши „црнорукац", Мустафин човек, Титов амбасадор у Анкари, особа која је по препоруци Милана Антића (министра Двора кнеза Павла) одрадила посао око успостављања дипломатских односа између Краљевине Југославије и СССР-а у лето 1940. године. Симићеве књиге нема и остала су само нагађања о њеној судбини.

На крају, намеће нам се једноставно питање: коме је и чему послужио по свему фантастичан живот Мустафе Голубића и хиљада других живота несумњиво врло храбрих комуниста „илегалаца", уистину Срба, који су служили интересима једне стране силе и једне убиствене утопије, од које је њихова отаџбина, као и Русија, имала толико штете?

Извор - прес
roadrunner
Војвода
Војвода

Порука: 2147
Приступио: мај 2009

Порука roadrunner 29.10.2014. 17:54

A skupila se ekipa titovih omladinaca mlohavih kita pa samo razbija o žalu sa mlados, a Rebuplikanac?

1.Osim posta koje je teško proseravanje, pitah te šta bi ti radio na mestu Staljina, da je na vlasti u Jugi anglofilsko-frankfilsko masonska ekipa, koja još ne priznaje SSSR i gaji i pomaže bele? Pomagao takav režim i državu? Da..da..to je ono kad je Miliošević pomoago Jazova, pa kukao posle što ga Rusija na pomaže..

2. Oko industrijalizacije SSSR lakonski si to uporedio sa titoizmom. Da..mlohave kite..žal za mlados kao što rekoh

No, to je NEBO i zemlja, prvo u količini i brzini iste (imaju podaci), kad nadješ podatak ikad igde u istoriji da je zemlja unapredjena za kratko vreme kao za vreme Staljina, onda pričamo

Drugo po uslovima u kojima je to radjeno - Jugoslavija u vreme kad je ceo indust. svet bio srušen (osim USA) pa nije bilo koknurencije. I bitnije - za razliku od Jugoslavije koja je dobijala veliku pomoć od zapada, bila priznata država, imala otvoreno tržište kod njih itd, SSSR je bio nepriznat dugo vremena, pod sankcijama i blokadom.

3. Imaš kontraargumente na razvoj svetske politke i istorije da Tito nije pobedio 1948. osim proservanja? Ja sam dao neke logičke smernice, i naravno ne mora da znači da bi bilo baš sve tako, ali velika verovatnoća da jeste. Ti si slobodan da daš tvoje prognoze. Ali sigruno ne bilo ovako, veoma loše po naš nacionalni interes. Opet nisam video argumente

4. Imaš kontraargumente na razvoj Jugoslovenske krize (i pod uslovima da je došlo do sloma SSSR i sve kako je bilo) da Tito nije pobedio i položaj Srbije prilikom raspada zamlje ? Sigruno ne bilo ovako, veoma loše po naš nacionalni interes, u slučaju pobede Saveznika, gore nije moglo nego pod Titom. Opet nisma video tvoje argumente

5. nazavao sam te fašistom jer si nekoliko puta, bez iakve logike hvalio trenutno stanje u Čileu, zbog Pinočeeve diktature koja je bila pre 25+ godina (kad u moderno vreme, 2 godine su mnogo a kamoli šta je bilo pre 25..ejj--znaš gde je bio svet i neke zemlje pre 25...) i sve drkajući kako je eto slušao Lili Marlen i čuda..

A Jevreja koji su držali sve u Čileu kao u SSSR pre Staljina sigurno nije bilo...Ili misliš da je pozitivno to što su spremali i radili Trocki i ekipa?

6. Pobedu u II. svetskom ratu, nacionalnu politku, rusifikaciju, kolonizaciju Rusa itd si "slučajno" zaboravio
..људи (па и Срби) се иначе деле на добре и поштене људе и ОЛОШ, а не на црвене, плаве, зелене...
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2270
Приступио: феб 2014

Порука Republikanac 30.10.2014. 2:27

Хебига Роудранере, ја ти овде фино објашњавам „љубав“ Стаљина и његове Коминтерне према Србима а ти одмах попиздео. Много си брате неки нервозан тип...

Нисам никад био Титов омладинац. Пионир да (хебига, таква времена била, ко је онда децу питао за било шта) али омладинац не (Тито је умро пре него што сам ја стасао у омладинца). А што се ките тиче, па чуј, не диже се више на птицу у лету као некада али још ме хвала Богу није обрукала, надам се да ће тако и наставити...

Јесте, количински гледано, наша индустријализација у односу на совјетску је била пи.кин дим. Шта ћеш, у њих већа земља, већа популација, више природних ресурса а богами и политичких затвореника који су радили бесплатно. Требао би неко да ти да Нобелову награду за економију због тог сазнања.

Но добро, ако погледамо где је била Југославија 1945 а где рецимо 1960 онда можемо закључити да ни наши комунисти нису баш много заостајали. Има оних који ће рећи да је то било због „велике западне помоћи“ што је наравно идиотски аргумент, сличан ономе о Титу као „америчком шпијуну“ и „Черчиловом сину“ (мали соса је нешто већ о томе писао). А што се тиче совјетске индустријализације они јесу развили тешку индустрију до јаја (што јес, јес) али лаку нису никад, ту се југословенски систем показао далеко супериорнијим.

Кажеш да за развој једне земље није битно оно што се десило пре 25 година (или 30 или 35, свеједно). Генијални закључак опет достојан Нобела. Па хеботе и ми и Руси и дан-данас кукамо како је за економске проблеме које имамо данас у доброј мери крив комунизам (који је пуко пре цирка 25 година), а ти тако олако тврдиш да „то није битно“. А шта тек рећи за Швабе који добар део свог економског успеха и дан-данас приписују министру економије Лудвигу Ерхарду (креатору „социјално-тржишне привреде“) који је немачку економију водио – педесетих година прошлог века! А знаш ли шта многи економисти сматрају одлучујућим за ДАНАШЊИ економски статус Кине? Денгове реформе из осамдесетих! Кажу да би без тога Кина и дан данас била го к.... А могао би сад да споменем и Јенкије који за своју индустријализацију умногоме заслуге приписују Александру Хамилтону, министру финансија и родоначелнику протекционизма који је био „власт“ у – 18-ом веку! Тако да је твоја теза да „није битно шта се дешавало у Чилеу пре 25 година“ прилично лабава. Битно је и то итекако поготово што нова власт од 1990 до данас није мењала скоро ништа (у економском аспекту).

Но, добро, овде је тема Стаљин па да не давим. Ову твоју научну фантастику типа „шта би било да је било“ („Америка би колабирала само да је Тито остао веран Стаљину“ итд.) иначе немам намеру да коментаришем јербо ми научна фантастика није баш омиљени литерарни жанр...

А што се тиче твојих подметања да сам га ја „дркао на Лили Марлен“ било би коректно да цитираш тај пост. И то комплетан да не испадне да си нешто извукао из контекста. Па да видимо то моје „дркање“...

Иначе, мене су овде оптуживали и да сам јуловац и комуњара и „Титов омладинац“, чак ме једна будала оптужила и да сам муслиман тако да ме твоје етикетирање као „нацисте и фашисте“ нимало не погађа, чак шта више, можеш нацизам да ми набијеш на нос кад год ти се прохте, ништа се ја не љутим (у сваком случају бламираћеш се ти а не ја)...
"Не постоји срећан просјак ни богата колонија", Слободан Милошевић.
Аватар
Юрков
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 598
Приступио: мар 2012
Место: Србија

Порука Юрков 28.1.2015. 21:09

Moji pokušaji da odbranim čast svog dede su pucnji u prazno. Kao da govorim sa zidom. Neverovatno! Živimo u vremenu u kojem je gamad pobedila. Poljski lažovi i gomila svinja su nametnuli opšte mišljenje da je Staljin kriv za sve. A da je Staljin živeo još pet godina, danas ne bi imali ovakav cirkus - rekao je Staljinov unuk.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299 ... sa-Rusijom
Аватар
Zola
Војвода
Војвода

Порука: 2647
Приступио: јан 2004
Место: N.Bg

Порука Zola 1.3.2015. 18:13

Gladiator 007 ::Audio dokaz - Tito је Čerčilov sin (Otac Tadej).
https://www.youtube.com/watch?v=MgWvuYTNVts

''Хитлер је син Рокфелера и собарице Марије Шикл Грубер коју су после удали за неког мамлаза па су после извукли Хитлера'' :) -Д.Лучић у некој идиотској емисији..Таква је и ова прича,не знам зашто Тито не би могао да буде Тито из Кумровца,само код нас се праве те дебилне приче..
Аватар
Петар ЗиПеКс
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 11
Приступио: авг 2015
Место: Ужице,Србија

Порука Петар ЗиПеКс 11.8.2015. 19:35

Гледајући све што је урадио,по мени је сталјин и позитивна и негативна личност.Под његовим режимом побијено је доста његових противника(што би ми за западне улизице требало да радимо) али је доста и православља уништено,међутим он је тек на почетку 2. светског рата схватио шта је радио па је пуштао монахе да се моле Богу.Његових пар добрих потеза је повећао морал Руској војсци на пример што је наредио да се Парада ипак одржи у Москви иако је она била у великој опасности од пада,и ето одбрањена је Москва.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука: 1397
Место: ђе не рађа мајка издајице

Порука Србски ратник 9.10.2015. 22:07

Republikanac ::Ма толико је Стаљин волео Србе да их је његова Коминтерна годинама сматрала “хегемонистима“ који тлаче и израбљују јадне мале јужнословенске народе.

Пре свега, Коминтерна није била Стаљинова већ комунистичка, Лењин ју је основао. Политика Коминтерне јесте била антисрбска и ту нема спора. И Стаљин се наравно држао те политике. Али, нико се није толико доследно држао те коминтерновске доктрине од Тита. Па чак и када је Коминтерна била укинута, Тито се и даље држао њене антисрбске и антијугословенске доктрине. Тако да не разумем то лицемерје: пљујеш по Стаљину да је антисрбин (што јесте тачно, он јесте био антисрбин у томе колико је следио антисрбску доктрину Коминтерне), али браниш Тита који је био још већи антисрбин и који се те доктрине Коминтерне држао чак и након њеног укидања. То је врло лицемерно, брате.

Па не само да је хтео да разбије Југославију већ је и Србе хтео да поцепа на што више делова тако да им више никада не падне на памет да „великосрбују“ (на Четвртом Конгресу КПЈ уз амин Коминтерне донета је резолуција која је подржала не само разбијање Југославије на осам независних државица него и разбијање саме Србије на три (Војводина и Косово по том пројекту требали су да добију независност) приде што је и Босна и Херцеговина требала да добије независност

Браво. А главни Стаљинов и Коминтернин агент који је изабран за спровођење свега тога био је Тито, кога видим браниш и величаш као да он са тим свим није имао никакве везе. Извини, то што је издао Стаљина не значи да се Тита одрекао коминтерновско-дрезденског конгреса разбијања Југославије и разбијања србског народа. Цепање србског етничког простора ткз. авнојевским границама, затим цепање саме Србије на две покрајине, затим стварање нових нација (црногорске, македонске и муслиманске нације), а као круна свега тога је и Устав из 1974. који не само да је био дубоко антисрбски, већ дубоко антијугословенски Устав. Дакле, немој овде да продајеш маглу и мани се Стаљина-у антисрбству (и антијугословенству) Тито је предњачио у односу на Стаљина. Стаљин је за Тита на том пољу био мала беба. Што је и логично, јер је Тито био великохрватски националиста који се предатављао као комуниста, а многи наивни су га славили као ,,највећег сина народа и народности".

Тако је ето Коминтерна ишла испред свог времена: све оне идеје које је Запад заступао деведесетих (Срби „лоши момци“,распад Југославије са нарочитим акцентом на разбијање српског етничког простора) та организација је заступала још пре Другог светског рата.

Ту се слажем, осим што Коминтерна ту причу није измислила, него је то преузела од Аустро-Угарске која је аутор те црне легенде о ,,злим Србима" који ,,тлаче друге народе" и хоће да створе Велику Србију. Али да је запад 90-тих Југославију и Србију разбијао онако како су то предвидели Коминтерна и конгрес КПЈ у Дрездену, то нема спора.

Дакле, Републиканац, сулудо је да Стаљина (оправдано, наравно) пљујеш због антисрбске политике, а величаш и браниш Тита који је био већи антисрбин од Стаљина и који спроводио коминтерновску антисрбску политику чак и када је она била укинута.
"Ђе је сјеме клицу заметнуло, онде нека и плодом почине."
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 11.10.2015. 6:44

То што ја сматрам теорије о Титу као "Черчиловом сину" и "америчком шпијуну" најобичнијим кретенизмом, то што сматрам да је у СФРЈ било и позитивних ствари или то што сматрам партизане јединим истинским покретом отпора код нас за време Другог светског рата не значи и да патим од некакве Титоманије...

Иначе, на оној теми о Титу сам својевремено рекао да је он "оштетио Србе" тако да нема потребе да то сваки пут када га споменем нешто посебно наглашавам...
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 11.10.2015. 10:49

Republikanac ::То што ја сматрам теорије о Титу као "Черчиловом сину" и "америчком шпијуну" најобичнијим кретенизмом, то што сматрам да је у СФРЈ било и позитивних ствари или то што сматрам партизане јединим истинским покретом отпора код нас за време Другог светског рата не значи и да патим од некакве Титоманије...

Па видиш и то ти је грешка. Нису партизани били једини покрет отпора, него су и равногорци такође били покрет отпора. Немој србски антифашизам да сводиш само на један покрет и једну личност. Оба су покрета у суштини били покрети отпора. И једина разлика међу њима јесте што је четнички покрет био наклоњенији србским интересима. Јесте било привремених сарадњи четника са окупаторима (Италијанима, највише) ради спашавања србских глава од усташког ножа, али било је сарадње и партизана са окупаторима. Најпознатији пример су свакако ,,мартовски преговори" у сред усташког Загреба. Дешавале су се и такве ствари да су усташки командант и партизански командант били рођена браћа, говорим о браћи Рукавина. Дакле, мани се те приче о партизанима као ,,једином покрету", јер она свакако није тачна.

Партизани нису победили зато што су били ,,једини покрет отпора", већ зато што и Енглезима а ни Совјетима нажалост није одговарала равногорска платформа о послератном уређењу Југославије где би се створила омеђена србска држава у границама србског етничког простора. Енглези су Тита подржали и из још једног разлога: пристао је да им буде тројански коњ у Источном блоку.

Да ли је био амерички шпијун то не знам, али да је био велики амерички савезник на Балкану-то се зна. Захваљујући Титу, Амери су добили прву битку у хладном рату и нико више није помлатио стаљиниста и совјетских присталица на Балкану од Тита. Да су Титови удбаши ухватили везу са америчким обавештајним службама и то је такође општепозната чињеница. Е сад, то да је Черчилов син, то не знам, али оно што знам јесте да је порекло тог човека итекако веома сумњиво.

Иначе, на оној теми о Титу сам својевремено рекао да је он "оштетио Србе" тако да нема потребе да то сваки пут када га споменем нешто посебно наглашавам...

Е па ја мислим да баш то треба пуно наглашавати јер постоје у Србији и међу Србима људи (титоисти) који период Титове владавине (који је, како рекох, био јако погубан за Србе) хвале и величају. Због таквих, истину о Титовом антисрбском деловању треба често понављати.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 11.10.2015. 14:17

Као прво да, за сваки случај, нешто разјаснимо што се тиче Тита. Ја нити сам „титоиста“ нити га величам нити мислим да је систем који је створио у Југославији за нас у оном моменту био најбоље решење.

Неколико пута сам на овом форуму изразио жаљење што за време Другог светског рата уместо неспособног Драже нисмо имали неког нашег Де Гола који би након рата успоставио систем патриотског, дирижистичког капитализма (уместо дивљег, неразвојног и социјално неправедног laizzes-fair капитализма кога смо имали у Краљевини).

Слобу сам подржао крајем осамдесетих управо зато што је напустио титоистичко-кардељевске принципе глађења муда Шиптарима, „слабе Србије, јаке Југославије“ и што је одбацио дотадашњу коминтерновску догму о „историјској кривици угњетачког српског народа“. Балавурдија то данас ни не зна али управо је у СПС-у почетком деведесетих врвело од критичара титоистичко-кардељевског система (Михаило Марковић, Луле Исаковић, академици САНУ који су пришли СПС-у и многи други) и то не само у политичком већ и у економском смислу (Кардељев Закон о удруженом раду промењен је јануара 1989 а управо га је Слоба највише критиковао док је рецимо Михаило Марковић осуђивао Кардељев концепт друштвене својине као „свачије и ничије“ те је сматрао да она мора да има „титулара“). Уосталом Слобина власт је и наредила да се уклоне Титови споменици са тргова градова Србије.

Али за разлику од примитивне српске опозиције деведесетих ни Слоба ни СПС нису пљували баш по апсолутно свему што је створено за вакта СФРЈ и сматрали су да је било и позитивних ствари. И то не само у вези економије (индустријализација), школства и здравства већ и на плану спољне политике (чињеница је да је СФРЈ била у потпуности суверена и независна што је слобистима као „балканским деголистима“, како их назва покојни Екмечић, сигурно импоновало).

Ја сам се са таквим објективним приступом периоду СФРЈ слагао и слажем се и данас. Што нема везе ни са титоизмом као идеологијом ни са некаквим комунарењем или ултра-левичарењем (ја сам у већини случајева мало десно од левице и мало лево од деснице тако да идеолошки нисам нешто превише острашћен).

Е сад, што се тиче теорија о Титу као „америчком шпијуну“... Види овако, кад се Тито раскантао са Стаљином Јенкијима је требало неких годину дана да укапирају да се ту ради о стварном разлазу а не о некаквој „комунистичкој ујдурми“ . Да је Тито био њихов шпијун то би им ваљда одмах било јасно.

Тито је 1955 одбио да уђе у НАТО уз објашњење да жели да побољша односе са Совјетима. Створио је заједно са Насером, Нкрумахом и Нехруом Покрет несврстаних који је био све само не про-амерички. Чак шта више, Покрет несврстаних је Совјетима далеко више одговарао него Јенкијима јер су скоро све несврстане земље имале одличне односе са СССР-ом а и на спољнополитичком плану било је доста подударности. Рецимо за огромну већину резолуција у УН Совјетски Савез и блок несврстаних гласали су заједно (док су Јенкији ударали вето) амен што су несврстани били радикална анти-ционистичка организација (СФРЈ је прекинула дипломатске односе са Израелом 1967).

Током читавог периода постојања СФРЈ подржавани су национално-ослободилачки покрети широм Трећег света што сигурно није баш било виђено са симпатијама у „престоници зла“ Вашингтону. Многе те покрете југословенска држава је снабдевала и оружјем. На југословенским војним академијама школовали су се Либијци и Палестинци што ми баш и не личи на политику некога ко је „амерички шпијун“...

Дакле ово горе су све чињенице. Које до сада нико још није успео да побије. А чињенице су чињенице и немају превише везе са идеологијама...

А што се тиче четника... Жалим случај али мени гибаничарска стратегија лежања у дебелој хладовини и чекања да нас Енглези ослободе никада није била превише примамљива. Као ни та наводна „тактичка сарадња“ са окупатором (што је чак и Драгиша Васић у наступу накнадне памети осудио рекавши да је „Чича направио грешку што је заједно са Немцима улазио у заједничке операције“ јер је то било „лоше виђено у народу“). Нису ни партизани наравно били цвећке али је факат да су на подручју Југославије једино они представљали један истински покрет отпора.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 11.10.2015. 20:58

Republikanac ::Као прво да, за сваки случај, нешто разјаснимо што се тиче Тита. Ја нити сам „титоиста“ нити га величам нити мислим да је систем који је створио у Југославији за нас у оном моменту био најбоље решење.

Ок, онда ако ниси, извињавам се онда, погрешно сам проценио. :wink: Твоја писања учинила су ми се као величање Тита, али ако сам погрешио, извињавам се.

Неколико пута сам на овом форуму изразио жаљење што за време Другог светског рата уместо неспособног Драже нисмо имали неког нашег Де Гола који би након рата успоставио систем патриотског, дирижистичког капитализма (уместо дивљег, неразвојног и социјално неправедног laizzes-fair капитализма кога смо имали у Краљевини).

Ово није тачно. Дража није био неспособан, нити слаб, нити неодлучан, итд. Све су то пропагандне глупости форсиране у време СФРЈ, па чаки и након њеног пада, тако да су неке од тих небулоза усвојили и они који су бранили лик и дело ђенерала Драже. Дража је био један од најодликованијих србских официра. Одликован је у два балканска рата и у Првом светском рату бројним одликовањима. А то није због сира, већ зато што је био дисциплинован, храбар и способан војник и официр. Такав је био и у Другом светском рату. Четници су били озбиљна војска и формација, а не банда кољача, како то тврди пропаганда.

Е сад, равногорски покрет није пропао због измишљене Дражине ,,неспособности" или не знам чега, већ због договора великих сила (Совјета и запада) да подрже Тита, а не Дражу и његов покрет. То је кључни разлог пропасти. Дакле, Тита су подржали (а навео сам више пута и зашто) и зато је он победио. Тито није био способнији од Драже, као што ни Хашим Тачи и његова УЧК нису били способнији од регуларне југословенске војске и њених ђенерала, већ је и Тита и Тачија подржавао страни фактор.

Слобу сам подржао крајем осамдесетих управо зато што је напустио титоистичко-кардељевске принципе глађења муда Шиптарима, „слабе Србије, јаке Југославије“ и што је одбацио дотадашњу коминтерновску догму о „историјској кривици угњетачког српског народа“. Балавурдија то данас ни не зна али управо је у СПС-у почетком деведесетих врвело од критичара титоистичко-кардељевског система (Михаило Марковић, Луле Исаковић, академици САНУ који су пришли СПС-у и многи други) и то не само у политичком већ и у економском смислу (Кардељев Закон о удруженом раду промењен је јануара 1989 а управо га је Слоба највише критиковао док је рецимо Михаило Марковић осуђивао Кардељев концепт друштвене својине као „свачије и ничије“ те је сматрао да она мора да има „титулара“). Уосталом Слобина власт је и наредила да се уклоне Титови споменици са тргова градова Србије.

Ок, овде се могу сложити. Слоба јесте покушао да удари контру титоизму и дотадашњој титоистичкој политици и СПС је замишљена као лева, али патриотска (чак и национална) партија. Међутим, како сам навео на теми о 5. октобру, велики број кадрова СПС-а били су кадрови бивше комунистичкњ партије и већина њих (сем појединаца које си поменуо) нису одмакли даље од јуословенско-комунистичких фраза и глупости. То је чињеница. Иако сматрам да је Слоба био позитиван лик и слажем се са свиме што си рекао, и тачно је да он партију није замислио као комунистичку, али њени кадрови већином су били југословени, комунисти, а био је ту и велики број издајника. Ситуација се још погоршала када је створен ЈУЛ а СПС угуран у коалицију са њим. То су све чињенице и зато ја о СПС-у (који се Слободана одрекао) никад нисам ништа позитивно мислио.

Али за разлику од примитивне српске опозиције деведесетих ни Слоба ни СПС нису пљували баш по апсолутно свему што је створено за вакта СФРЈ и сматрали су да је било и позитивних ствари. И то не само у вези економије (индустријализација), школства и здравства већ и на плану спољне политике (чињеница је да је СФРЈ била у потпуности суверена и независна што је слобистима као „балканским деголистима“, како их назва покојни Екмечић, сигурно импоновало).

Па нисам ја ни рекао да је све у СФРЈ и том периоду било лоше и да је све треба одбацити, али титоизам у суштини не представља економски поредак, привреду, државно уређење, итд., већ титоизам јесте ознака за антисрбску и великохрватску идеологију и политику коју је Тито спроводио под плаштом комунизма и југословенства. Тако да суштински и данас у Србији влада титоизам јер се иста антисрбска и великохрватска идеологија и политика овде спроводе. То је чињеница и та политика се сада не спроводи под плаштом комунизма и југословенства, већ под плаштом мондијализма и еуропејства. Али, све остало је у суштини исто.

А да ли је СФРЈ била суверена држава или је зависила од страних кредита (пре свега америчких), то је сад дискутабилно питање.

Ја сам се са таквим објективним приступом периоду СФРЈ слагао и слажем се и данас. Што нема везе ни са титоизмом као идеологијом ни са некаквим комунарењем или ултра-левичарењем (ја сам у већини случајева мало десно од левице и мало лево од деснице тако да идеолошки нисам нешто превише острашћен).

Ок.

Е сад, што се тиче теорија о Титу као „америчком шпијуну“... Види овако, кад се Тито раскантао са Стаљином Јенкијима је требало неких годину дана да укапирају да се ту ради о стварном разлазу а не о некаквој „комунистичкој ујдурми“ . Да је Тито био њихов шпијун то би им ваљда одмах било јасно.

Па нисам ја ни тврдио да је Тито био амерички шпијун, али јесам да је био велики амерички савезник на Балкану, што чињенице јасно потврђују. И одакле ти тај податак да Амери нису знали да се ради о стварно разлазу? Ево ти амерички документ где сами Амери пишу о томе:

http://repository.lib.ncsu.edu/ir/bitst ... /1/etd.pdf

У том документу сами Амери кажу да Тито и његова служба безбедности интензивно сарађују са ЦИА-ом још од резолуције информбироа. Не само то него су Амери наоружавали ЈНА и давали логистичку подршку Титу. А да не говорим о америчким кредитима који су ојачавали економију СФРЈ, који су је држали. Па до краја 50-тих СФРЈ је требало да банкротира, али су је Амери буквално спасили дајући јој огромне милионе кредита и пара да би опоравили економију СФРЈ. То су историјске чињенице. А Амери то сигурно нису радили за џабе, него је очигледно да је ту постојало савезништво између Амера и Тита.

Тито је 1955 одбио да уђе у НАТО уз објашњење да жели да побољша односе са Совјетима. Створио је заједно са Насером, Нкрумахом и Нехруом Покрет несврстаних који је био све само не про-амерички. Чак шта више, Покрет несврстаних је Совјетима далеко више одговарао него Јенкијима јер су скоро све несврстане земље имале одличне односе са СССР-ом а и на спољнополитичком плану било је доста подударности. Рецимо за огромну већину резолуција у УН Совјетски Савез и блок несврстаних гласали су заједно (док су Јенкији ударали вето) амен што су несврстани били радикална анти-ционистичка организација (СФРЈ је прекинула дипломатске односе са Израелом 1967).

Па да, Тито је одбио да уђе у НАТО, али је СФРЈ била једина "комунистичка" земља која је тесно сарађивала са НАТО пактом кроз "балкански савез":

The Balkan Pact of 1953 (officially: "Agreement of Friendship and Cooperation") was a treaty signed by Greece, Turkey, and Yugoslavia on 28 February 1953. It was signed in Ankara (Turkey). The treaty was to act as a dam against Soviet expansion in the Balkan area. It provided for the eventual creation of a joint military staff for the three countries. At that time Turkey and Greece were already full-fledged members of NATO. Communist Yugoslavia, however, did not want to join NATO. The Balkan Pact was a possibility to associate Yugoslavia with NATO in an indirect manner.

http://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_Pact_%281953%29

Дакле, иако није ушао у НАТО, он је кроз Балкански пакт практично веома сарађивао са њима. Такође, можеш прочитати и следећи текст, ако желиш:
EKSKLUZIVNO - KAKO NAS JE BROZ UVEO U NATO
https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q= ... GtjjwMPBlw

А што се тиче несврстаних: пријатељу, да није било Тита и тог покрета, све би те несврстане земље прешле на страну СССР-а и Источног блока, а знаш ли каква би то предност Совјета над Америма била? Огромна, неупоредива. Овако, добили смо групу која није нигде. Наравно да је то више одговарало Америма, јер је спречило огромно појачање Источног блока. А то што су се несврстани више слагали са политиком Совјета-то није толико битна ствар, много би они кориснији (а самим тим и опаснији за Амере) били да су прешли на страну Источног блока. Тако да је и ту, Тито ипак одиграо на корист Америма, а не на корист СССР-а.

Током читавог периода постојања СФРЈ подржавани су национално-ослободилачки покрети широм Трећег света што сигурно није баш било виђено са симпатијама у „престоници зла“ Вашингтону. Многе те покрете југословенска држава је снабдевала и оружјем. На југословенским војним академијама школовали су се Либијци и Палестинци што ми баш и не личи на политику некога ко је „амерички шпијун“...

Ма то што је помагао Палестинцима није толико битна ствар за Амере. Њима је најважније било да у геополитичком сукобу СССР-САД, Амери имају свог тројанског коња међу Совјетима. И Тито је ту улогу одлично играо, због чеге ја добијао огромне паре од Американаца.

А што се тиче четника... Жалим случај али мени гибаничарска стратегија лежања у дебелој хладовини и чекања да нас Енглези ослободе никада није била превише примамљива.

Пријатељу, ово су бруталне неистине, да не употребим неки гори израз. Четници нису ,,лежали у хладовини", већ су се борили против Немаца и њихових сарадника љотићеваца. И те борбе су биле веома жестоке и крваве. Па много жешћи и крвавији је био сукоб четника и љотићеваца у Србији, него четника и партизана у Србији. Факт, чињеница. Али, четници су водили рачуна о биолошком опстанку србскога народа и схватили да је узалуд ослобођена територија ако на њој нема Срба да ту живе. Зато су четници итекако радили на томе да сачувају србске животе и гледали су на то, јер је и то био кључни србски национални интерес у том тренутку. За разлику од четника, комунисти се нису водили србским интересима, већ интересима револуције и желели су отимање власти по сваку цену, па и по цену србских живота.

Као ни та наводна „тактичка сарадња“ са окупатором (што је чак и Драгиша Васић у наступу накнадне памети осудио рекавши да је „Чича направио грешку што је заједно са Немцима улазио у заједничке операције“ јер је то било „лоше виђено у народу“).

Ма није било никакве ,,наводне тактичке сарадње", већ је тога било стварно. Ето, четници су лепо схватили да главни непријатељ Србима у том тренутку нису били Немци и Италијани, већ Хрвати-усташе. Они су претили да биолошки истребе србски народ на просторима ткз. НДХ. Зато су четници сарађивали пре свега са Италијанима да би преко њих спречавали усташки геноцид. И та сарадња је дала плодове, рецимо чувени логор за убијање Срба Јадовно угасили су Италијани, захваљујући четничко-италијанској сарадњи. Док, упореди то рецимо са логорем Јасеновац који је био на партизанској територији и који је несметано радио до самог краја рата. На територијама које су држали четници усташка кама није могла да коље Србе, на територијама које су држали партизани дешавали су се масовни покољи усташа над Србима. Браћа Рукавина (један усташки а један комунистички командант) су тесно сарађивали по том питању. То су факти, чињенице. И народ из тих крајева итекако цени и воли четнике због тога и никако та сарадња и њени резултати нису ,,лоше виђени у народу", како ти кажеш, већ управо супротно. Иди у те крајеве, питај народ, потомке или дведоке тих догађаја и уверићеш се. Четници су имали крваве обрачуне и борбе са усташама нјвише, али и са окупатором. Међутим, када је требало сарадњом са окупаторима, спашавати србске животе, четници су то радили и за мене је то потпуно оправдано и у складу са србким националним интересима.

Нису ни партизани наравно били цвећке али је факат да су на подручју Југославије једино они представљали један истински покрет отпора.

Не, то није факат него глупа (и нетачна) комунистичка и послератна пропаганда. Сарађивали су и комунисти са окупаторима, нарочито са усташама. То су историјске чињенице.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 12.10.2015. 2:55

Амери након разлаза Тита и Стаљина нису одмах потрчали да помажу Тита, то је опште позната чињеница. Овде имаш нешто мало о томе: http://muse.jhu.edu/journals/cws/summar ... mehta.html

Југославија је у периоду 1951-55, док је претила опасност од совјетске инвазије, била практично придружени члан НАТО пакта. 1953 је и потписан Балкански пакт са Грчком и Турском. У том периоду је Тито обећавао Америма да ће Југославија врло брзо постати и пуноправни члан Северноатлантског пакта.

Међутим та НАТО прича завршава, као што сам у претходном посту и рекао, 1955-е. Након нормализације односа са СССР-ом, дакле након што је отклоњена опасност од совјетске инвазије, Тито обавештава Јенкије да Југославија одустаје од уласка у НАТО пакт. Титова главна опсесија тада је била побољшање односа са СССР-ом.

Четници и подршка Савезника партизанима? Па чуј, да су четници мало више пуцали на окупатора а мало мање на вране било би и савезничке подршке. Иначе, Енглези су врло добро знали и ко је Тито и ко је Дража још 1941, били су обавештени и о Мољевићевом програму па су ипак 1941, 1942 и добрим делом 1943 подржавали Дражу и његове четнике а не Тита и партизане. Тек на Техеранској конференцији долази до службеног мењања става и одбацивања четника као савезника и то након што су Енглези преко својих војних мисија барем једно 2,000 пута проверили ко се на подручју Југославије стварно бори против окупатора а ко чека „одсудни тренутак“ успут мало и сарађујући са тим истим окупатором. А Американци су бај д веј наставили да типују на Дражу све тамо негде до лета 1944-е...

Што се тиче сарадње са усташама четнички команданти су са њима потписивали споразуме о ненападању и „заједничкој борби против комуниста“, многи су и службено признавали власт НДХ, неки од ујана чак и оружје добијали. Дража је то одобравао али је тражио да се крије од народа. Но, све то ти већ добро знаш само се малко правиш луд...

СПС, комунисти и „Југословени“? Па 65 посто чланова СПС-а никада није било у чланству СКЈ. Ја лично верујем да је проценат бивших комуниста и „брозоваца“ у многим тада опозиционим странкама био већи него у СПС-у. 1994-е јесте дошло до „левог скретања“ и коалиција са ЈУЛ-ом јесте била велики зајеб иако је покојни Луле Исаковић тврдио да је „оснивање ЈУЛ-а добра ствар јер ће сви конзервативни елементи из СПС-а прећи тамо па ћемо се тако прочистити“.

Несврстани су у суштини били анти-колонијални, анти-империјалистички и анти-ционистички покрет и као такви су више штетили САД-у, Великој Британији и Израелу него СССР-у и Источном блоку. А многе несврстане земље су и поред своје званичне „несврстаности“ тесно сарађивале са Совјетима (Насеров Египат, Либија, Ирак, Куба итд.) тако да прича о њима као некаквом „тројанском коњу“ не пије воду. А не пије воду ни бајка да би сви ти несврстани пристали да их Совјети у потпуности узму под своје само да није било Тита, Насера и Нехруа: огромна већина тадашњих несврстаних лидера нису у идеолошком смислу били марксисти-лењинисти, у неким несврстаним земљама су комунисте чак и прогањали тако да ја сумњам да би они икад пристали на статус који су у совјетском блоку имали источни Европљани.

Што се „огромних пара које је Тито добијао од Американаца“ тиче напоменућу само да су Грци добили много више. Ето, колико је „тројански коњ“ био битан Јенкијима, толико да су више давали Грцима него нама...

Рећи да Американцима није било битно то што је СФРЈ помагала Палестинце (или Либијце или национално-ослободилачке покрете широм Трећег света) ми је брат брату мало наивно...
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 12.10.2015. 12:40

Republikanac ::Амери након разлаза Тита и Стаљина нису одмах потрчали да помажу Тита, то је опште позната чињеница. Овде имаш нешто мало о томе: http://muse.jhu.edu/journals/cws/summar ... mehta.html

Не, само су америчке тајне службе одмах након резолуције Инфомбироа интензивно сарађивале са Брозовим тајним службама, што је све лепо описано у америчком документу који сам поставио. У том моменту, Броз је био амерички савезник и то је неспорна историјска чињеница. Нико тада није више помлатио совјетских присталица и русофила уопште него Тито и његов режим. Наравно да је то Америма и западу одговарало више него иком.

Југославија је у периоду 1951-55, док је претила опасност од совјетске инвазије, била практично придружени члан НАТО пакта. 1953 је и потписан Балкански пакт са Грчком и Турском. У том периоду је Тито обећавао Америма да ће Југославија врло брзо постати и пуноправни члан Северноатлантског пакта.

Дакле, ипак признајеш да је Тито итекако сарађивао са НАТО-пактом, а самим тим то значи да је био амерички савезник. А то је све договорено много пре, још за време рата, зато су се Британци онако фанатично залагали да се помогне само партизанима, док су Совјети били за то да се помажу оба покрета отпора.

Међутим та НАТО прича завршава, као што сам у претходном посту и рекао, 1955-е. Након нормализације односа са СССР-ом, дакле након што је отклоњена опасност од совјетске инвазије, Тито обавештава Јенкије да Југославија одустаје од уласка у НАТО пакт. Титова главна опсесија тада је била побољшање односа са СССР-ом.

Али, Тито и даље не прелази на страну Источног блока, већ ствара нови блок где све оне државе које би прешле на страну Совјета преводи сад у неки нови блок који није нигде. Али, Тито је и даље ревносно таманио совјетске присталице у Југославији и даље јурио ,,стаљинисте", иако је Стаљин био мртав. Иначе, цех те Титове политике платили су Срби у Румунији које је тамошња власт прогласила (без обзира да ли то они јесу или нису) за ,,титоисте" и хапсила их, прогонила, итд. Исто су радили и шиптарски шовинисти, пресвучени у комунисте и стаљинисте, у Албанији и добили су јак изговор да прогањају Србе. Дакле, чак је и та Титова политика била на штету Срба.

Четници и подршка Савезника партизанима? Па чуј, да су четници мало више пуцали на окупатора а мало мање на вране било би и савезничке подршке. Иначе, Енглези су врло добро знали и ко је Тито и ко је Дража још 1941, били су обавештени и о Мољевићевом програму па су ипак 1941, 1942 и добрим делом 1943 подржавали Дражу и његове четнике а не Тита и партизане. Тек на Техеранској конференцији долази до службеног мењања става и одбацивања четника као савезника и то након што су Енглези преко својих војних мисија барем једно 2,000 пута проверили ко се на подручју Југославије стварно бори против окупатора а ко чека „одсудни тренутак“ успут мало и сарађујући са тим истим окупатором. А Американци су бај д веј наставили да типују на Дражу све тамо негде до лета 1944-е...

Ово показује да си острашћен, а не објективан човек бар што се четника тиче. Нису они ,,пуцали на вране", него ти кажем водили су крваве борбе и са окупаторима и још крвавије борбе са љотићевцима у Србији. У другим србским крајевима су водили такође борбе са окупаторима, али кажем ти кључна разлика између четника и партизана била је та што су четници гледали србски интерес, а комунисти су гледали интерес револуције и желели су да дођу на власт по сваку цену (ко и Ђинђић 90-тих) па и по цену србских живота. Четници су схватили да тло не вреди ништа ако нема биљке на њему која ће да расте, тј. да територија не вреди ништа ако нема народа који ће на њој да живи. Зато су више снаге уложили да сачувају србске животе а највећа опасност за србски биолошки опстанак био је управо усташки геноцид у НДХ. Зато су четници, сарадњом са Италијанима, врло успешно спречавали усташке покоље. Ето, навео сам ти пример логора Јадовно (а ти си то, наравно, игнорисао) који су Италијани угасили захваљујући четничкој сарадњи са њима. Такође, рекао сам и то, на четничким територијама усташка кама није клала Србе, на партизанским територијама (укључујући ту и Јасеновац) су били масовни усташки покољи над Србима. Зато је србски народ и дан-данас у тим крајевима четнички опредљен и четницима захвалан.

Е да, што се тиче Енглеза: узми књигу др. Животија Ђорђевића ,,Сатирање Србства у 19. и 20. веку" и наћи ћеш тамо да Енглеска подршка слаби након објављивања Мољевићевог програма и равногорског плана послератног уређења Југославије. Тада неки британски официри и политичари отворено кажу да је Дража ,,великосрбски реакционар" и да га Енглеска због тога не може подржати. Ситуација се погоршава 1943. када Дража на једном крштењу детета у једном србском селу држи говор и каже да су Енглези ,,трговци људском крвљу" да они не маре за судбину Југославије, а нарочито не за судбину Срба, да је њима важан њихов интерес и ничији други, итд. Дража ту каже и да су четницима главни непријатељ усташе, муслимански и шиптарски фанатици, и да ће користити све могуће начине (па и сарадњом са Италијанима и Немцима) да спречи њихове злочине и биолшко истребљење Срба. Али, наравно, Дража не каже ту да му окупатори нису непријатељи, али јасно каже ко је главни непријатељ и ко представља претњу за биолошки опстанак Срба. И Дража је ту био потпуно у праву. Четницима је србски интерес и србски опстанак био изнад било којих других интереса, зато четници нису гледали ни интерес Енглеза, ни интерес Совјета, већ србски национални интерес.

Е сад ти размисли и искрено ми реци шта је теби важније: србски национални интерес или да убијаш Немце и стекнеш титулу антифашизма која суштински данас ништа не значи? И да, Амери типовали на Дражу, али им зато није сметало да крвнички бомбардују србске градове, по циљевима које су одредили Броз и Коча Поповић и да уништавају упоришта Брозових противника, а не Немаца. Најмање је Немаца страдало у тим бомбардовањима.

Што се тиче сарадње са усташама четнички команданти су са њима потписивали споразуме о ненападању и „заједничкој борби против комуниста“, многи су и службено признавали власт НДХ, неки од ујана чак и оружје добијали. Дража је то одобравао али је тражио да се крије од народа. Но, све то ти већ добро знаш само се малко правиш луд...

Дакле, очигледно не можеш да оспориш сарадњу комуниста и усташа (пре рата и у време самог рата, за шта постоје бројни докази и извори) те зато сад пребацујеш причу на четнике. Ок, ајде ми реци који су то четнички команданти склопили споразум са усташама? Али, пази, немој да ми се позиваш на хрватски сајт ,,знаци.нет" као извор јер је доказано да више од пола ,,докумената" који се налазе на том сајту су заправо тешки фалсификати. Рецимо, тамо пише да је и Ђујић сарађивао са усташама, а управо су усташе опколиле Ђујићеву кућу и спалиле је и побиле том приликом на све што су наишли. Од када то савезници спаљују кућу својих савезника, то у историји ратовања није било, то може само код комуниста и на хрватским сајтовима. Четници и усташе (нарочито у Херцеговини) су имали крваве обрачуне и сукобе. Ето, Мане Роквић је читава села хрватска спаљивао, живе усташе и њихове фратре спаљивао и убијао. То су били толико крвави обрачуни да само тотални идиот може да верује да је ту било неке сарадње. На крају крајева, усташе су масу четника и четничких присталица побили у Јасеновцу.Од кад то савезници убијају своје савезнике?

Једини ,,четнички команданти" за које се зна да су склопили сарадњу са властима НДХ (и то домобранским, а не усташким јединицама) су били Раде Радић и Урош Дреновић који никада, али апсолутно никада никакве везе нису имали са Дражом и његовим покретом. Дража је Дреновића чак више путе назвао издајником. Е сад, Дреновић (а и Радић исто) су прво били партизани, а онда напуштају партизане и оснивају своје сеоске јединице које је назвао четничким. И он склапа споразум са домобранима. По том споразуму усташе не смеју да уђу на територију коју држе његове јединице. Самим тим није било усташких злочина над Србима на Мањачи коју су његови људи држали. Сад, можемо ми дискутовати да ли је то исправно или не, али србски народ на Мањачи и данас мисли све најбоље о Дреновићу, ти Срби тамо су чували Дреновићеве кости и нису дали комунистима да му осакате тело (што су они радили). Срби са Мањаче су толико мрзели комунизам да комунисти годинма нису тамо могли ни струју да уведу, а да не говорим о нечем озбиљнијем. Дреновић је, након слома комунизма и доласка Караџићевог СДС-а на власт, ископан и сахрањен уз државне почасти Републике Србске (била је почасна гарда, војска РС, итд). Данас многи градови у РС имају улице које носе име Уроша Дреновића, као и других четничких команданата. То све пишем да би ти показао какав је био однос србског народа према Дреновићу. А ти сад види...

СПС, комунисти и „Југословени“? Па 65 посто чланова СПС-а никада није било у чланству СКЈ. Ја лично верујем да је проценат бивших комуниста и „брозоваца“ у многим тада опозиционим странкама био већи него у СПС-у. 1994-е јесте дошло до „левог скретања“ и коалиција са ЈУЛ-ом јесте била велики зајеб иако је покојни Луле Исаковић тврдио да је „оснивање ЈУЛ-а добра ствар јер ће сви конзервативни елементи из СПС-а прећи тамо па ћемо се тако прочистити“.

Ма дај молим те, одакле ти тај податак? Велики број чланова СПС-а били су чланови КП или су бар размишљали тако. То јесте чињеница. Гласачи су нешто друго. Ево ја знам да је Хомоље у Србији било четничко упориште, а 90-тих је то било једно од главних упоришта СПС-а. Међутим, кадрови су нешто сасвим друго. Па ето, кад се десило то ,,лево скретање" са ЈУЛ-ом, врло мало људи се побунило против тога, никакав озбиљан потрес у СПС-у се није десио, него је све то мирно прихваћено. Тако да пријатељу, то су чињенице. Чињенице говоре и о великом броју издајника у самом СПС-у, о чему сам писао на другим темама. Па и када се СПС одрекао Слобе и приступио коалицији са ДС-ом нико се није побунио, сем Вулина и још пар њих. Шта то говори?

Несврстани су у суштини били анти-колонијални, анти-империјалистички и анти-ционистички покрет и као такви су више штетили САД-у, Великој Британији и Израелу него СССР-у и Источном блоку. А многе несврстане земље су и поред своје званичне „несврстаности“ тесно сарађивале са Совјетима (Насеров Египат, Либија, Ирак, Куба итд.) тако да прича о њима као некаквом „тројанском коњу“ не пије воду.

Ма није покрет несвсртаних био тројански коњ, већ су Тито и његова СФРЈ били тројански коњ. А кажем, велики број тих несвсртаних би се придружио Источном блоку, то није спорно. Да, многи су сарађивали са Совјетима, али било је и оних који су шуровали и са једнима и са другима. Па и Садам Хусеин је био прво амерички човек, сарађивао са цијашима, Гадафи је такође шуровао и са једнима и са другима, итд.

А не пије воду ни бајка да би сви ти несврстани пристали да их Совјети у потпуности узму под своје само да није било Тита, Насера и Нехруа: огромна већина тадашњих несврстаних лидера нису у идеолошком смислу били марксисти-лењинисти, у неким несврстаним земљама су комунисте чак и прогањали тако да ја сумњам да би они икад пристали на статус који су у совјетском блоку имали источни Европљани.

Већина тих држава би пристала на страну совјетског блока, ајде да не причамо глупости, ако не због комунизма, онда бар због те антиколонијалне и антиимперијалистичке приче.

Што се „огромних пара које је Тито добијао од Американаца“ тиче напоменућу само да су Грци добили много више. Ето, колико је „тројански коњ“ био битан Јенкијима, толико да су више давали Грцима него нама...

Ма какве сад везе имају Грци са целом причом, ми овде причамо о Титу и о СФРЈ и парама које су они добијали, а не о Грцима.

Рећи да Американцима није било битно то што је СФРЈ помагала Палестинце (или Либијце или национално-ослободилачке покрете широм Трећег света) ми је брат брату мало наивно...

Па мислим да се нису превише тангирали што је Тито слао бивше усташе да ратују на страни Палестинаца у Израелу, можда и грешим, али тако мислим. Америма је важније било што Југославија на Балкану није савезник Совјетима и зато су и улагали у њу.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 12.10.2015. 15:04

Немам намеру сад да измишљам неку нову историју, чињеница је да Труман није одмах потрчао да помаже Титу, у први мах мислили су да тај југословенско-совјетски „развод“ није искрен а ту је била и затегнута ситуација око Трста због које су Јенкији такође у први мах оклевали да прискоче у помоћ. Има о томе тоне написаног материјала па ако те занима ти гуглај или иди у библиотеку (ја сам ти већ дао један линк где фино пише да је непосредно након разлаза Тита и Стаљина америчка администрација оклевала да пружи помоћ југословенском лидеру).

Наравно да ја не негирам да је било сарадње са НАТО пактом, сасвим је и логично да је било. Југославији је претила совјетска инвазија, с ким је она могла да сарађује него са НАТО пактом. Али та сарадња се прекида 1955-е. Иначе, западне земље су толико волеле Југославију да је усташка емиграција тамо мирне душе могла да обучава своје терористе, често и уз помоћ западних обавештајних служби...

Тито је након нормализације односа са СССР-ом побољшао односе са Совјетима (који су ту и тамо знали да се периодично погоршају) али није прешао на страну Источног блока, ту си у праву. И добро је да није...

Дража је 1943 био љут на Енглезе јер су они од њега тражили одлучније акције против окупатора што присталици чекања „одсудног тренутка“ наравно није падало на памет. Зато и тај говор. Мољевић је свој програм донео августа 1941 па то опет није сметало Енглезима да подржавају четнички покрет све до Техеранске конференције. А подршка је престала из једноставног разлога што је Савезницима у првом плану било добијање рата а Дража није хтео да се бори. Дали су му шансу, говорили да мора да ангажује своје трупе у борби против окупатора, упозоравали га да не сарађује са непријатељем али ништа није вредело. Након што су преко својих мисија по две хиљадити пут потврдили стање на терену и установили ко заиста пуца на окупатора и његове квислинге а ко на вране донели су одлуку да укину помоћ Дражи. Уосталом, ако је Дража мислио да ће моћи да чека „одсудни тренутак“, сарађује са окупатором, Недићем и усташама а да ће Савезници да га помажу до краја рата онда је стварно био наиван.

Сарадња појединих четничких команданата са ујанима добро је документована и ја сам о томе већ писао на оној теми Руже Четникуше па сад не би да се понављам. Помињеш нешто видим Ђујића? Преко чије се оно територије Динарска дивизија тако мирно повукла кад је дошло до бежаније? Јадовно? Па и сам рече да су тај логор укинули Италијани а не брадоње. И немој ми сад рећи да партизани током рата нису ослободили ни један усташки логор (Коста је нешто писао о томе). А и та теза да партизани нису бранили Србе од усташког ножа је на веома климавим ногама с обзиром да су западно од Дрине партизани бројчано били далеко јачи од четника. А након битке на Неретви четници су у пречанским крајевима практично и престали да буду некакав иоле значајнији фактор...

Кукњава како је Дража пукао због енглеске издаје такође је глупост. Четници су 1943 на Неретви доживели хаварију апокалиптичних размера и то у периоду кад су још увек имали енглеску подршку. У доба Техеранске конференције западно од Дрине нису више представљали никакав фактор, спас су тражили у сарадњи са Немцима и усташама (али спаса ,како ће се испоставити касније, није било). Четници би пукли и овако и онако, са или без енглеске подршке. Наравно, то што су Савезници у Техерану званично признали партизане као део своје коалиције је несумњиво помогло да се четнички пораз убрза. А што се тиче борбе против усташа, партизани су током рата побили далеееееко много више усташа него четници, толико да Хрвати и дан-данас због тога кукумачу. И то је једноставно историјска чињеница, никаква идеолошка пресеравања ту не помажу...

Несврстани? Чекај, да видим да ли сам те добро разумео... Имамо дакле један покрет од неколико десетина земаља који се противи америчкој интервенцији у Вијетнаму, осуђује западни економски „нео-колонијализам“, редовно Израелу хебе матер, подржава Арафата, подржава Насера, подржава Кастра, у УН у већини случајева гласа против америчко-бритaнско-израелских резолуција, у истим тим УН углавном се слаже са Совјетима, подржава све анти-колонијалне покрете у Трећем свету и противи се западним покушајима да се ти покрети угуше и онда – несврстани више штетили Совјетима и Источном блоку него Јенкијима, Британцима и Израелу! О Боже, логике. А поготово ми је занимљива теза да би, да није било Тита, Нехруа и Насера, цео Трећи свет постао један велики Варшавски уговор. Би, али мало морген. Као Амери би мирно гледали како СССР и марксисти-лењинисти освајају свет? Па избио би Трећи светски рат човече! Мада ја лично мислим да би и без Покрета несврстаних већина земаља Трећег света одбила да пристане на статус који су рецимо имали Чеси у Варшавском уговору. Јесу лидери несврстаних земаља били и анти-империјалисти и анти-колонијалисти и анти-ционисти али су били и националисти. И то жестоки. А националиста је ипак националиста и не воли баш да му земља изађе из једног колонијалног статуса да би прешла у други. Амен што огромна већина није веровала у социјализам совјетског типа.

А Руси иначе нису ни имали неку преку потребу да освајају Трећи свет. Зашто би? Добар део несврстаних земаља је са њима имао јаке и економске и војне и политичке везе. А и на спољнополитичком плану су се углавном слагали и подржавали исте ствари. Никаквих проблема Руси са несврстанима нису имали, проблеме је имао једино Запад.

И да ли ти заиста мислиш да несврстани, њихова политика и њихови ставови нису нервирали Јенкије и Запад? Да их рецимо није нервирала чињеница да је тамо нека Југославија (за коју су до 1955-е мислили да ће прећи на њихову страну) лидер једног блока од стотињак земаља? Да их није сметала чињеница да у УН представници тих земаља гледају у југословенског амбасадора као у Бога (а не у њиховог или израелског) па како он дигне руку да гласа за нешто тако и они? Да им није ишло на к.... ваљање југословенског оружја „непоузданим“ режимима Трећег света? Да нису гледали како то све да схебу? Ако тако заиста мислиш онда ти познавање геополитике ( а и Амера и њиховог начина размишљања) и није баш јача страна...

ПС. Било је гунђања због ЈУЛ-а у СПС-у, нарочито од страних оних еспеесоваца који су учествовали у оснивању партије али је код огромне већине превагнула лојалност према Слоби (а ту је био и страх од искључења). Борисав Јовић рецимо тврди да је баш због опирања ЈУЛ-у избачен из странке...

ПС2: Податак о „65 посто“ сам чуо од неких људи који су деведесетих били неки к.... у СПС-у а мислим да га је и Кршљанин негде споменуо (или је то можда био Михаило Марковић, не сећам се више). А што се тиче кадрова па и у опозиционим странкама већину кадрова су чинили бивши комунисти, једноставно ми смо скоро пола века били једнопартијско друштво па није имало одакле да се захвати него из бившег Савеза...
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 12.10.2015. 18:27

Republikanac ::Немам намеру сад да измишљам неку нову историју, чињеница је да Труман није одмах потрчао да помаже Титу, у први мах мислили су да тај југословенско-совјетски „развод“ није искрен а ту је била и затегнута ситуација око Трста због које су Јенкији такође у први мах оклевали да прискоче у помоћ. Има о томе тоне написаног материјала па ако те занима ти гуглај или иди у библиотеку (ја сам ти већ дао један линк где фино пише да је непосредно након разлаза Тита и Стаљина америчка администрација оклевала да пружи помоћ југословенском лидеру).

Ништа нисам измишљао, само сам поставио амерички документ где они говоре о сарадњи америчких и југословенских обавештајних служби, након разлаза са Стаљином. И то је то. И да, јесте било затегнуто то око Трста, али све се то брзо изгладило и Тито је постао амерички савезник и корисник америчких кредита.

Наравно да ја не негирам да је било сарадње са НАТО пактом, сасвим је и логично да је било. Југославији је претила совјетска инвазија, с ким је она могла да сарађује него са НАТО пактом. Али та сарадња се прекида 1955-е.

Дакле, Тито је у одрређеном периоду сарађивао са Америком и са НАТО-пактом, то је историјска чињеница. Е то сам ја и тврдио, нисам, рекао да је он био амерички шпијун или нешто томе слично, али сам рекао да јесте био амерички савезник. Тако да је мало лицемерно кад поједини титоисти пребацују четницима некакав ,,американизам", или ,,про-натовско" опредељење (иако су четници били пуштени низ воду управо од тих западни савезника), а сам Тито коме се диве је био амерички савезник и савезник НАТО-пакта.

Иначе, западне земље су толико волеле Југославију да је усташка емиграција тамо мирне душе могла да обучава своје терористе, често и уз помоћ западних обавештајних служби...

Па нисам ни рекао да су Амери и остали западњаци сад нешто нарочито волели Југославију, већ им је било у интересу да подржавају југословенски режим док је он био посвађан са совјетским режимом и блоком. И они јесу помагали Броза због тога.

Дража је 1943 био љут на Енглезе јер су они од њега тражили одлучније акције против окупатора што присталици чекања „одсудног тренутка“ наравно није падало на памет. Зато и тај говор.

Ма никакав одсутан тренутак четници нису чекали (изгледа да по томн питању још живиш у булајићевским филмовима), већ су четници водили борбу за биолошки опстанак србскога народа и та борба дала је добре резултате. Четници се јесу и борили против окупатора (иначе не би он стрељао Дражине присталице, издавао потернице за њим, водио операције против четника, одводио равногорце у логоре, итд). Али Дража и четници нису хтели да жртвују свој народ да би Енглези добили рат. То није био план четника, а Енглези су то тражили. Зато је Дража одржао тај говор.

Мољевић је свој програм донео августа 1941 па то опет није сметало Енглезима да подржавају четнички покрет све до Техеранске конференције. А подршка је престала из једноставног разлога што је Савезницима у првом плану било добијање рата а Дража није хтео да се бори.

Е видиш да лупеташ, рекао сам ти узми књигу ,,Сатирање Србства у 19. и 20. веку" и лепо ћеш се уверити. Коначна одлука Енглеза да не подржавају Дражу пала је, не онда када је тај програм објављен, већ онда када је он усвојен на конгресу у селу Ба. Извињавам ако сам написао објављен, јер сам мислио на то кад је усвојен. Дакле, тај програм усвојен је у селу Ба и када је усвојена та платформа, Енглези коначно одлучују да помажу само партизанима (и њиховим авнојевским антисрбским границама).
И да, Енглези јесу хтели добијање рата, а Дража је хтео да сачува србски народ. Ето, зато је подршка престала. Ни скотове Енглезе ни скотове комунисте није занимао србски народ и његово страдање а четнике јесте и зато им четници нису одговарали. То је чињеница.

Дали су му шансу, говорили да мора да ангажује своје трупе у борби против окупатора, упозоравали га да не сарађује са непријатељем али ништа није вредело. Након што су преко својих мисија по две хиљадити пут потврдили стање на терену и установили ко заиста пуца на окупатора и његове квислинге а ко на вране донели су одлуку да укину помоћ Дражи. Уосталом, ако је Дража мислио да ће моћи да чека „одсудни тренутак“, сарађује са окупатором, Недићем и усташама а да ће Савезници да га помажу до краја рата онда је стварно био наиван.

Ето овде си се толико излупетао и показао као нечовек. Па што пострељаше и побише Немци онолике четнике и присталице ДМ? Што побише онолике Србе одане Дражи? Што позатвараше у својим логорима Дражине присталице? Од када то савезник убија и хапси своје савезнике? Има ли икакве логике у том лупетању? Шта сад, оћеш да ми кажеш да су они који су ,,једини пуцали на окупатора" они исти који су водили преговоре са окупаторима у сред усташког Загреба, који су окупатору нудили сарадњу, који тврдили да признају усташку државу, који су сарађивали са усташама против Дангићевих четника, који су помогли усташама да побију четнике на Лијевча Пољу, јер су ударили четницима иза леђа? То су ти ,,једини борци против окупатора" чији је командант Иво Рукавина био рођени брат са усташким командантом Јуцом Рукавином? Дај бре, молим те, мани ме тих пролупавања из булајићевских филмова.

Дакле, никакво ,,чекање тренутка", и никакво ,,пуцање на вране" није главни разлог тога што су Енглези престали да подржавају Дражу. Главни разлог је тај што Дража није хтео да жртвује србски народ ради победе Енглеза, није хтео да ствара исту Југославију, већ Југославију где ће србске територије бити јасно омеђене и што је Тито пристао да игра улогу тројанског коња у Источном блоку. То су ти главни разлози, а не што Дража као није хтео да се бори или не знам ни ја шта. А наравно, замерали су му Енглези и његово ,,великосрбство", јер енглеској политици никада није одговарао србски национални интерес. Од кумовања убиства Карађорђа до подршке Титу-траје јасан конинуитет енглеске антисрбске политике. И то су чињенице.

Сарадња појединих четничких команданата са ујанима добро је документована и ја сам о томе већ писао на оној теми Руже Четникуше па сад не би да се понављам. Помињеш нешто видим Ђујића? Преко чије се оно територије Динарска дивизија тако мирно повукла кад је дошло до бежаније?

Постоје докази о сарадњи са властима НДХ Дреновића и Радета Радића, а ја сам ти већ показао да ни Дреновић, а ни Радић никада никакве везе са Дражом нису имали. А показао сам ти и какав је однос србски народ имао према Дреновићу. Остали четнички команданти нису сарађивали са усташама, напротив то су били крвави међусобни обрачуни.

Што се тиче Ђујића, тај пролаз су му обезбедили Немци и то нема никакве везе са усташама (они нису чак то благонаколно гледали) и са неком измишљеном четничко-усташком сарадњом. Дакле, то су обезбедили Немци, а иначе док је то повлачење трајало долазило је до међусобних чарки између четника и усташа, нападали су једни друге. То ми је причао један Србин, Личанин, борац Србске војске Крајине, чији је ђед био у тој колони која се повлачила.

Јадовно? Па и сам рече да су тај логор укинули Италијани а не брадоње. И немој ми сад рећи да партизани током рата нису ослободили ни један усташки логор (Коста је нешто писао о томе). А и та теза да партизани нису бранили Србе од усташког ножа је на веома климавим ногама с обзиром да су западно од Дрине партизани бројчано били далеко јачи од четника. А након битке на Неретви четници су у пречанским крајевима практично и престали да буду некакав иоле значајнији фактор...

Логор Јадовно је угашен захваљујући четничко-италијанској сарадњи, шта ти ту није јасно? Четници су искористили италијанско-хрватски сукоб да би спасили Србе од усташке каме. И добро су поступили. Италијани су много Срба спасили, а често се дешавало да су четници и Италијани ратовали против усташа. Ево, одломак из једног документарца о усташким злочинима над Србима, где преживели италијански војник сведочи о томе да су четници и Италијани борили против усташа и комуниста: https://www.youtube.com/watch?v=pp0b84CmszA

Е сад, који су то логор партизани ослободили? Колико ја знам, Јасеновац је био на партизанској територији и радио је пуном паром до самог краја рата. Неометано. Такође, где год су биле партизанске територије дешавали су се масовни покољи усташа над србским народом, а тамо где су били четници покоља није ни било. Дакле, говоримо о спашавању србског народа, па како су то комунисти ,,спашавали" Србе кад су усташе масовно клале Србе на партизанским територијама?

Што се тиче бројчане надмоћи: зајеби пријатељу ту причу мени да причаш, јер сам ја о томе дебело информисан. Партизани су били надмоћни једино на Банији, Кордуну и Козари (где су, као што рекох, били масовни усташки покољи над Србима), док су четници имали јак покрет и упоришта у Лици, Книнској Крајини, Херцеговини па и Босни, итд. И чак шта више, партизанске снаге у тим крајевима нису биле састављене само од тамошњег народа, већ су великим делом то били србијански партизани који су били истерани из Србије. Ето, Прва пролетерска бригада била је састављена већином од Србијанаца, а не прекодринских Срба. Четници су имали веома јак и утврђен покрет у прекодринским крајевима (поменуо сам Мањачу, где након завршетка рата комунисти дуго нису могли ни струју да уведу и која им је дуго пружала отпор) и најекстремнији четници у емиграцији већином су били прекодрински Срби. Такође у тим крајевима, постојао је и оружани отпор комунизму дуго након завршетка рата. Тако да ти не пије воду баш та прича. Па знаш ли ти да је, рецимо, 6. личка којом се комунисти толико поносе, послата на Србију да не би скоро цела прешла у четнике? Из 6. личке маса бораца је прешла на четничку страну. Па ти сад види.

Кукњава како је Дража пукао због енглеске издаје такође је глупост. Четници су 1943 на Неретви доживели хаварију апокалиптичних размера и то у периоду кад су још увек имали енглеску подршку. У доба Техеранске конференције западно од Дрине нису више представљали никакав фактор, спас су тражили у сарадњи са Немцима и усташама (али спаса ,како ће се испоставити касније, није било). Четници би пукли и овако и онако, са или без енглеске подршке. Наравно, то што су Савезници у Техерану званично признали партизане као део своје коалиције је несумњиво помогло да се четнички пораз убрза. А што се тиче борбе против усташа, партизани су током рата побили далеееееко много више усташа него четници, толико да Хрвати и дан-данас због тога кукумачу. И то је једноставно историјска чињеница, никаква идеолошка пресеравања ту не помажу...

Ово су будалаштине и ово је типично идеолошко просеравање о ,,јединим борцима против фашизма", није него. То ,,једини борци против фашизма" највеће је идеолошко просеравање овде. Мартовски преговори, сарадња са усташама против четника и Италијана, ударац четницима у леђа на Лијевча Пољу да би се помогло усташама, а да не говорим сад о огромном броју усташа, ханџароваца и осталих који су прешли у партизане да би касније стекли епитет ,,антифашиста" и ,,бораца против окупатора". Најпознатији пример је свакако Марко Месић и његови легионари. То ,,далеееееко више усташа" је исто просеравање и пролупавање. И шта кажеш, Хрвати кукају? Па морају да стварају слику како су они ,,жртве србокомунистичког терора" (иначе они су тврдили како су њих заправо убијали четници који су прешли у партизане), како њих сви тлаче и убијају, али то што они кукају не значи да је стварно било тако. Партизани су, рецимо на Блајбургу, најмање усташа убили и то јесте чињеница. Имаш и сведочење Симе Дубајића (знаш ко је он) који тврди да је најмање усташа убијено, а највише четника, љотићеваца и недићеваца (дакле Срба). Симо каже и да су усташе примане у партизане, док су четници, љотићевци или недићевци убијани на лицу места. Дакле, колико год да су усташа убили комунисти, четника и други србских формација су убили дупло више. И то сведоче партизански официри, рецимо, поменути Симо Дубајић који је због свега тога пљунуо на Тита и комунизам и 90-тих ставио кокарду, као и већина Срба Крајине, јер су људи схватили да је комунизам зло и да их је Тито преварио. Четници убијају усташе од почетка рата, док се Тито све до 22. јуна башкарио у, ни мање ни више, усташком Загребу. Четници су имали најкрвавије обрачуне са усташама од свих дригих формација и ниједан усташа није прешао у четнике, већ је свима скиунта глава, док је огроман број усташа прешао у партизане и пресвучен у партизанске униформе. И то су историјске чињенице. А идеолошко гледање на историју је управо ова твоја верзија рата. А ја износим чињенице, што ако желиш могу потврдити бројним документима и изворима.

И не бих да се сад овде расправљам о несврстанима и о свему томе, нека буде да је тако како ти пишеш. Али, то не мења чињеницу да је Броз био у једном периоду амерички савезник, да су Титове тајне службе сарађивале са америчким тајним службама и да је сарађивао са НАТО-пактом. Што данас настављају многи његови идеолошки наследници (чувена ,,деца комунизма").

ПС. Било је гунђања због ЈУЛ-а у СПС-у, нарочито од страних оних еспеесоваца који су учествовали у оснивању партије али је код огромне већине превагнула лојалност према Слоби (а ту је био и страх од искључења). Борисав Јовић рецимо тврди да је баш због опирања ЈУЛ-у избачен из странке...

Баш тако, било је гунђања али није било никаквог отпора и неког већег потреса. Као што тога није било ни када се СПС одрекао Слобе.

ПС2: Податак о „65 посто“ сам чуо од неких људи који су деведесетих били неки к.... у СПС-у а мислим да га је и Кршљанин негде споменуо (или је то можда био Михаило Марковић, не сећам се више). А што се тиче кадрова па и у опозиционим странкама већину кадрова су чинили бивши комунисти, једноставно ми смо скоро пола века били једнопартијско друштво па није имало одакле да се захвати него из бившег Савеза...

Неспрно је да је комунистичких кадрова било и у власти и у опозицији, као да је издајника било и у власти и у опозицији. И то сам објаснио на теми о 5. октобру: ми од 1918. године немамо јасну србску националну политику иза које стоји државна власт и сама држава. Е то је наш највећи проблем.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Bing [Bot] и 4 гостију