srpskinacionalisti.com

Srpska imena ?

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1854
Приступио: мар 2012

Re: Srpska imena ?

Порука Đorđo Napolitano 7.5.2012. 14:19

R

Rad, Rada, Radak, Radan, Rade, Radelja, Raden, Radenko, Radeta, Radetko, Radeša, Radeško, Radivoj, Radije, Radika, Radilo, Radin, Radislav, Radič, Radiš, Radiša, Radmuž, Radoba, Radobrat, Radov, Radovan, Radovin, Radov(b)c, Radoje, Radojko, Radomir, Radomis(b)l, Radonja, Radooča, Radosin, Radoslav, Radosta, Radota, Radohna, Radoš, Raduj, Radul, Radulin, Radulja, Radun, Radut, Rad(b)c, Rad(je)j, Rad(je)n, Rad(je)nko, Rađ, Rađen, Razor, Razum, Raj, Raja, Rajak, Rajan, Rajen, Rajin, Rajiša, Rajko, Rajčin, Rajšin, Rako, Rakojko, Rastoje, Ratiš, Ratko, Raćko, Raho, Rahoje, Rahol, Rahul/Rahulj, Rahun, Rahut, Raš, Raša, Rašanin, Rašin, Raško, Rašoje, Rašuj, Redilo, Repina, Reč, Rešeto, Ribaš, Rihoje, Rob, Roban, Rogouh, Roman, Rošak, Ruglja, Rud, Rudan, Ruđa/Ruga, Runko, Rusin, Ruhota
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука Đorđo Napolitano 7.5.2012. 14:45

S

Sava, Sasin, Svetslav, Svinoglav, Svojilo, Svojko, Svrkota, Sedrag, Semijun, Sestronja, Silko, Siloje, Siljan, Sinadin, Sirak, Skoriša, Skorovoj, Skoroje, Skorota, Slav, Slavko, Slavoje, Slavomir, Sladoje, Slađ, Slatko, Služica, Smil, Smol, Smolko, Smoljan, Sramko, Srdak, Srdan, Srdilo, Srđ, Staver, Stagoje, Staja, Stajak, Stajilo, Stajiša, Stajka, Stajko, Stan, Stanilo, Stanimir, Stanislav, Staniša, Stanko, Stanoje, Stan(b)c, Stepan, Stepoje, Stepko, Stefan, Stohije, Strator, Stroja, Strojislav, Str(je)zimir, Str(je)zo, Str(je)ja, St(je)pan, St(je)fan, Suma, Sumnja, Sučijak

T

Taloje, Tanuš, Tatarin, Tvrdan, Tvrde, Tvrden, Tvrdislav, Tvrdiša, Tvrdoje, Tvrd(je)n, Tvrtko, Teperiđ, Tihan, Tihoje, Tihomir, Tihoslav, Tihulin, Tišan, Tođebrat, Tola, Tolak, Tolan, Tolijak, Tolilo, Tolimir, Tolin, Tolislav, Toliša, Tolko, Toloje, Toljen, Tornik, Trilolko, Tripun, Trip(b)c, Trošan, Trsivlk, Trcalo, Tudor, Tudoric, Tuđkraj, Tuz, Tul, T(je)šemir
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука Đorđo Napolitano 7.5.2012. 19:00

U

Uvratič, Ugn(je)d, Ugrin, Uzina, Ukopaj, Uljar, Um(je)n, Uroš, Utol, Ut(je)h, Ut(je)ša, Ut(je)šen, Uhil(b)c, Ušoje

H

Haranza, Hvalislav, Hvaloje, Heč, Hinat, Hlap, Hlap(b)c, Hl(je)čko, Hodak, Hodan, Hodač, Hodivoj, Hodislav, Hodoje, Hotilo, Hrabre, Hrabrina, Hraja, Hrajiša, Hran, Hrana, Hrane, Hranen, Hranetko, Hranilo, Hranimir, Hranislav, Hraniša, Hranko, Hranoje, Hranota, Hranta, Hranča, Hranče, Hrančuj, Hran(b)c, Hran(je)n, Hrvatin, Hrelja, Hrs, Hrsčor, Hulja/Hula, Hunko, Hunjer

C

Cecun, Curi

Č

Čap(b)c, Čeprnja, Čibud, Čip(b)c, Čičvar, Čohlo, Črnoglav, Črn(je)l, Črtalo, Čudan

Š

Šakoje, Šantor, Šapran, Šarban, Šarul, Šev(je)j, Šin, Širan, Šiša, Šišat, Šišman, Šišoje, Šl(je)man, Šodoje, Šorijak, Šoć, Štrb(b)c, Šuško

Pisao sam sva imena zajedno, ima ih tri vrste: slovenska, hrišćanska i ostala.

Najpopularnija imena bila su (sa preko 30 popisanih): Bogdan, Bogoje, Bojko, Brajko, Bratoslav, Dabiživ, Dmit(b)r, Dobrovoj, Dobroslav, Dobr(b)čin, Dragan, Dragija, Dragoslav, Dragoš, Đur(b)đ, Ivan, Milko, Milovan, Miloš, Miroslav, Nikola, Obrad, Pribislav, Priboje, Radomir, Radoslav, Rajko, Smil. Najbrojnije ime bilo je Rajko (203), a iza njega Miloš (187) i Radoslav (185)
Аватар
Јанош Хуњади
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 39
Приступио: авг 2011

Порука Јанош Хуњади 8.5.2012. 21:31

реците нешто о имену Вук?
„Кад се нађеш у српскоме крају, јави странче у команду вести: наша чета још на положају, мртва чека даље заповести!“
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука Đorđo Napolitano 8.5.2012. 22:27

@janoš hunjadi: Na primer ime Vuk se mora svrstati u kategoriju imena po nazivima životinja, međutim Vuk je bilo i starosrpsko polubožanstvo pa tako može biti i među imenima iz slovenskog panteona. Osnovni razlog za izbor ovog imena u stvari je pre svega bila želja da se zaštiti život njegovog nosioca pa je grupa zaštitnih imena pravo mesto gde treba da se nađe ...... Kod davanja imena vezanog za životinju prvenstveno se mislilo na njegovu profilaktičku ulogu. U toj oblasti posebnu pažnju zaslužuje problem imena Vuk, bilo da je ono sastavni deo složenice, ili osnova od koje su izvedena mnoga druga imena. U jednom katalogu iz srednjovekovne književnosti, svaki narod je vezan za neku životinju. Tu je Srbin predstavljen kao vuk, koji je, po mišljenju Čajkanovića "mitski srodnik i predak Srbinov, uopšte mitski predstavnik srpskog naroda".
Predstava vučje glave nalazi se i na monetama Balšića, gospodara Zete, što ukazuje na značaj ove životinje u planinskim predelima, gde jd stočarstvo bilo od bitne važnosti za život stanovništva. Ovaj heraldički znak nije import sa strane, nego izraz jedne stvarnosti koja se nametnula i heraldici. Karakteristično je da i nekoliko ličnosti u Njegoševom "Gorskom vijencu" imaju ime Vuk. Vuk Karadžić je u svome rečniku zapisao: "Kad se kakvoj ženi ne dadu djeca, onda nadjene djetetu ime Vuk, jer misle da im djecu vještice jedu, a na vuka da neće smjeti udariti (zato su i meni ovako ime nadjeli)".(iz knjige "Milica Grković - Imena u dečanskim hrisovuljama", str 36-37)
Аватар
Рогља
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 185
Приступио: апр 2012
Место: Брда

Порука Рогља 11.5.2012. 2:17

@Đorđo Napolitano
Наше име Немања - је ли то наш облик јеврејског имена Немија? Чини ми се да сам то прочитао у неком дјелу св Николаја Велимировића, мучно ми сад да тражим.
Три 'иљаде густе браде!
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука Đorđo Napolitano 11.5.2012. 11:07

Čuo sam za više tumačenja porekla imena "Nemanja", ali mislim da još nije pouzdano naučno utvrđeno.
Аватар
Краљевина_Србија
Националиста
Националиста

Порука: 384
Приступио: нов 2011
Место: Београд, Краљевина Србија

Порука Краљевина_Србија 15.5.2012. 23:31

Шта мислите о именима Ненад, Предраг, Радован или Аврам?
Од памтивека вуци кољу јагањце,
а никада ниједно јагње није заклало вука;
па ипак је у свету више јагањаца него вукова.

Владика Николај Велимировић
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука Đorđo Napolitano 4.8.2012. 23:11

Nenad, Predrag i Radovan su prava srpska imena, Avram je preuzeto od Jevreja
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 9 гостију