игорсима 20.6.2009. 10:13
Суштина је у почетним премисама - схватању да су Срби и Хрвати у основи један народ подељен религијом и деловањем Ватикана.
Е сад, око тога се свакако можемо гањати до сутра поподне, али ако ТО ипак прихватимо - ајде да видимо шта нам остаје...
Под утицајем Ватикана, Хрвати су се васпитавали под латинским утицајем, уз помоћ латинског језика. Тек од скора је Римокатоличка црква допустила преводе Светог писма на матерње језике народа и тада се и појавила потреба за латиницом.
Латиница је тако постала писмо Хрвата - Срба католичке вере.
Да не потежемо сада питање ко је латиницу смислио... нема потребе. То што ју је осмислио Србин не говори много јер је и "Љијепа наша", колико се сећам, такође компонована од стране Србина - па, хоћемо ли и њу да присвајамо?
Према томе, по ТОМ основу је латиница српско писмо. По томе што су Хрвати у ствари Срби и што се латиницом записује српски језик односно његови дијалекти којим се говори у Далмацији, Крајини, Славонији, Истри, Загорју,...
Сад, наравно да латиница служи да додатно раздвоји један народ на Србе и Хрвате. Зато је она и смишљена. Јер, српски језик се служи ћирилицом више од миленијума а мислим да латиница још није напунила два века постојања.
Ипак, затирање латинице у Србији није паметно - прво, толики народ који говори истим језиком као и ми пише латиницом. А друго, толике су књиге већ написане на латиници.
Ипак, пошто је све горе наведено речено - чврсто сматрам да у Србији нема места за латиницу у смислу опште употребе:
Све књиге би морале да се штампају на ћирилици, све новине такође, о државним документима да не говорим, све телевизије би морале да користе искључиво ћирилицу и сви страни производи би морали да се преводе приликом увоза тако да би и Кока-кола била превођена на ћирилицу иако би могла да задржи свој лого у оригиналу. Све исто као и у Русији.
Разлог је јасан - два писма једноставно збуњују и нису никакво културно богатство. У ствари јесу - али богатство за музеј.
И даље би се учила латиница у школи и ђаци би морали да знају и да је пишу и читају. Постоје толике књиге написане на латиници и толики народ који говори нашим језиком пише и "живи" на латиници да не видим логику у потпуном одбацивању латинице. Барем не у овом тренутку.
Што се тиче општине Пријепоље и босанског језика - не видим у чему је проблем. Такве ствари су дозвољене уставом и одраз су прилагођавања месне власти стању на терену.
У ситнице типа - босански, бошњачки, муслимански, латиница, ћирилица - нећу да улазим јер ми се чини као да ни они не знају шта хоће.
или или