srpskinacionalisti.com

Национални фронт (Француска)

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2851
Приступио: феб 2014

Re: Национални фронт (Француска)

Порука Republikanac 26.11.2014. 4:30

Француски „Национални фронт“ је признао да је позајмио од једне руске банке 9 милиона евра. Позајмица је објашњена чињеницом да ни „једна европска банка Фронту неће да позајми ни цента“.

Закључак: и Руси су се дозвали памети па су почели да улажу у пријатељске странке по Европи. Ко зна, уколико буде паметно играла, можда се и СРС огребе за који еврић...
Жилко, пуши га!.
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10326
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Порука Vranac 26.11.2014. 23:16

Заиста су то требало одавно да раде. Ево чланка у Политици о кредиту:
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Rus ... en.sr.html
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 2.12.2014. 5:20

Недавно су се у француским новинама појавила два чланка која НФ оптужују за плагијат: наиме, писци дотичних чланака тврде да је данашњи политичко-економски програм „новог“ НФ-а у ствари копија идеја које већ годинама на француској политичкој сцени заступа Жан Пјер Шевенмен (рођен 1939). А ко је Шевенмен? Е па, ако сте мислили да је чикица неки тешки десничар погрешили сте: Шевенмен је стари левичар и социјалиста, почасни председник „Грађанско-републиканског покрета“ иначе странке левих патриота и суверениста.

Шевенмен је дакле годинама био члан СП Француске (где је био на њеном левом крилу) а своју странку је основао када је, незадовољан прихватањем Мастрихта и подршком првој америчкој агресији на Ирак од стране Социјалистичке партије напустио ту организацију. Од тада себе представља као „републиканског и националног левичара“ и „суверенисту и патриоту“ а добрим делом се позива и на наслеђе левог деголизма.

У једном од горе поменутих чланака Шевенмен се окривљује да је „директна инспирација НФ-а Марин Ле Пен“. А зашто тако тешка оптужба на рачун старог левичара? Па углавном због огромне подударности Шевенменових идеја и новог програма НФ-а. Наиме, Шевенмен се већ годинама залаже за већу интервенцију државе у привреди, повратак економском диригизму из деголистичког периода, јасно одређену индустријску политику, веће улагање у науку, очување француског социјалног модела, умерени протекционизам а све то помешано са жестоким критикама на рачун „шпекулативног финансијског капитала“, ЕУ, „бриселске бирократије“ као и „неолибералне глобализације“ што су иначе све идеје које данас баштини и НФ. Шевенмен је такође као и сви политичари блиски деголизму анти-амерички настројен и залаже се за јачање односа са Русијом на чему иначе инсистира и Марин Ле Пен.

Но, није само подударност данашњих идеја Марин Ле Пен и фронтоваца са старим Шевенменовим ставовима та која аналитичире наводи на јеретичку помисао да је један левичар послужио као „инспирација“ новом НФ. Наиме, у НФ је све више оних који су својевремено били у Шевенменовом покрету и који су наравно са собом донели и његове идеје (којих се у 90 посто случајева нису одрекли). Тако је бивши портпарол Шевенмена (некад иначе члан КП Француске) данас „саветник Марин Ле Пен за питања секуларизма“ (инсистирање на секуларној републици је још једна подударност новог Фронта и „Грађанско-републиканског покрета“). Ту је наравно и најпознатији „шевенменовац“ Флориан Филипо, иначе човек који је имао великог утицаја на израду новог програма НФ-а. Филипо је 2002. активно учествовао у председничкој кампањи Шевенмена и за разлику од наших балканских балвана који своје некадашње „левичарење“ крију као змија ноге Филипо то увек истиче као нешто најпозитивније у својој политичкој биографији. „Ја сам активно учествовао у председничој кампањи Жан Пјер Шевенмена и поносим се с тиме. Шевенмен је велики човек и велики патриота“, често воли да каже.

Да ствари нису безазлене говори и незадовољство десног крила НФ-а. Многи фронтовци све јаче шушкају како Шевенменове „национално-левичарске“ идеје имају претерано велики утицај на лидерку покрета. Један до јуче утицајни сарадник Марин Ле Пен (који је у прошлости и сам изражавао велике симпатије према Шевенмену) је незадовољан политиком Марин Ле Пен напустио странку објаснивши то речима: „Марин Ле Пен би требала да чврсто удоми свој покрет на десници а уместо тога она тврдоглаво инсистира на идеолошкој дефиницији „ни левица ни десница“. Такође све чешће претерано скреће улево, рецимо кад безрезервно подржава синдикате“. Марин Ле Пен са своје стране одговара да се у данашње време људи више не могу делити на „леве и десне“ већ да постоји само једна подела – на „патриоте и глобалисте“.

Због свега наведеног не треба да чуди превише да је пре неколико дана Ле Пеновица понудила „Грађанско-републиканском покрету“ стварање „патриотске коалиције“ као и да је свом чланству поручила да се „промена система не може извршити без левих патриота“. Понуду ће иначе Шевенманов покрет сигурно да одбије (ако већ нису) јер су они ипак „леви републиканци“ и још увек, и поред све програмске блискости, им је изузетно тешко да пристану на отворену сарадњу са партијом која се до јуче сматрала „екстремном десницом“.

Е сад, зашто је мени све ово занимљиво? Е па углавном зато што могу само да замислим шта би се десило кад би неки наш „патриота“ изјавио да цени тамо неког левичара и да жели да с њим прави коалицију. Скочио би и Курта и Мурта и дотичном „патриоти“ би се добрано нахебали мајке успут га оптуживши да се „продао бољшевицима“. Па би му још поручили да се са „црвеним штакорима“ не праве коалиције већ да се са њима само преко нишана може разговарати. Ми нажалост идеологију још увек стављамо изнад националних интереса а прихватање идеја (или дела идеја) оних других углавном сматрамо капитулацијом те нам је између осталог политичка сцена и зато таква каква је, јадна, бедна и медиокритетска.
Жилко, пуши га!.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 4.12.2014. 14:55

У последње време у француској штампи се све више шушка о сукобу левог и десног крила у НФ-у. Лево крило (ово „лево“ не треба схватати буквално) предводи Флоријан Филипо, десна рука Марин Ле Пен и човек умногоме заслужан за идеолошки заокрет покрета док је наводно вођа десног крила унука оснивача Фронта и скупштинска посланица, млада Марион Ле Пен.

Аналитичари указују на разлике у политичком дискурсу двоје фронтовских „звезда“. Флоријан Филипо (који је иначе 2002 активно учествовао у председничкој кампањи левог националисте Жан Пјера Шевенмена и то често истиче као свој „плус“) је углавном посвећен социјалној проблематици, суверенизму, идеолошком изграђивању Фронта као покрета који није „ни левица ни десница“ (што у пракси значи да је негде левица а негде десница) док се Марион Ле Пен више бави чисто десничарским темама као што су имиграција и питање очувања националног идентитета. И Филипо је наравно критички настројен према имиграцији али је његов приступ томе мање „десничарски“ – док Марион углавном критикује имиграцију као нешто што је само по себи негативно Филипо је више забринут због „исламизације“ и „проблема у очувању традиционалних француских републиканских вредности“ (као што је секуларизам нпр.). Познаваоци прилика у Фронту тврде да је Марин Ле Пен за сада на Филипоовој линији и да бивши „шевенменовац“ ужива њену безрезервну подршку и симпатије.

Иначе, да вођа Фронта никога не оставља равнодушним (ни левицу ни десницу) показује и недавно објављени чланак у часопису „Атлантико“ где се отворено инсинуира да је Ле Пеновица реинкарнација никога другог него Жоржа Маршеа, бившег генералног секретара Комунистичке партије Француске. Тако ето, док је неки оптужују за фашизам други је оптужују за комунизам. Занимљиво у сваком случају...
Жилко, пуши га!.
kutuzov
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 587
Приступио: мај 2012

Порука kutuzov 4.12.2014. 16:13

Kako gledas na to da su francuski levicari glasali za rezoluciju o Seselju neki cak uzimali ucesce u debat u EP?
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 5.12.2014. 2:19

kutuzov ::Kako gledas na to da su francuski levicari glasali za rezoluciju o Seselju neki cak uzimali ucesce u debat u EP?

За огромну већину француских левичара (као и за огромну већину француских умерених десничара) Воја Војвода је фашиста и ратни злочинац, тако да ме то ништа не чуди...
Жилко, пуши га!.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 14.12.2014. 13:20

Жилко, пуши га!.
Dobrovoljni
Националиста
Националиста

Порука: 393
Приступио: јун 2011

Порука Dobrovoljni 15.12.2014. 1:33

А и ти си лопата свакоме говнету,све знаш и у све се трпаш "ки мокре гаће у дупе.
Ако се не углача ни драги камен не светли.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 15.12.2014. 5:33

Dobrovoljni ::А и ти си лопата свакоме говнету,све знаш и у све се трпаш "ки мокре гаће у дупе.

Дечко, моји постови нису за идиоте, можеш слободно да их прескочиш...
Жилко, пуши га!.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 9.1.2015. 14:21

Флориан Филипо, човек бр. 2 НФ-а и архитекта заокрета у лево (НФ је умногоме захваљујући њему једина истинска радничка партија док је рецимо СП Француске данас углавном странка академика и левих либерала) изјавио да би волео да на изборима у Грчкој победи Сириза.

Е сад, ја лично мислим да ће га Сириза, уколико дође на власт, као и сва радикална левица упрскати али морам признати да ми је симпатично кад видим да бр.2 једне странке која се сматра десничарском (мада она званично већ неколико година то није) подржи пред изборе једну левичарску партију. А симпатично ми је зато што се то уклапа у моју визију да у данашње доба успешни политички покрети могу бити само они где се преплићу одређени леви и десни ставови (оно што Шешељ и друштво никако не могу да схвате. Може ли неко да замисли Шешка како подржава Сиризу? Не може, је ли тако?).

Иначе, у Француској су очекивања да након најновијег атентата исламских терориста Марин Ле Пен скочи популарност због чега је елита изузетно забринута. Она је сместа након трагичног догађаја потрчала да затражи референдум о увођењу смртне казне што је несумњиво побрало симпатије свих оних који сматрају да се против терориста (а и окорелих криминалаца) може борити само радикалним мерама. И тако док се елита чешка по глави и не зна шта да ради Марин Ле Пен се Французима представља као неко ко се не боји да мало и „упрља руке“ што је права музика за уши за све оне који су против садашње летаргије и статуса кво.

Све је дакле више оних који озбиљно верују да би на изборима 2017 нова француска Јованка Орлеанка могла да победи кандидате елите. Флориан Филипо је оптимизам НФ-а објаснио на следећи начин: „Социјалисти су дискредитовани и они не представљају озбиљног политичког противника. С друге стране Саркози може да узме гласове само десно оријентисаних Француза док они који су лево оријентисани за њега никада не би гласали. И у томе је и наша предност: јер за нас ће гласати и десничари и левичари што значи да је наша потенцијална изборна база у овом тренутку и највећа“.

Фронтовци су дакле оптимисти, ја морам да признам да лично сумњам да Марин може да се дочепа Јелисејске палате јер сам свестан да ће се против ње у хипотетичком другом кругу избора удружити и Курта и Мурта (и традиционална левица и традиционална десница и центар и богати и интелектуалци и медији и тзв. виша средња класа а све њих заједно биће изузетно тешко поразити).

Наравно, евентуална победа Марин Ле Пен на изборима 2017 потресла би свет из темеља. Ништа након тога не би било исто. ЕУ би престала да постоји, барем у овом облику у коме је сада. Евро би вероватно завршио на сметлишту историје. Француска би, то је готово сигурно, изашла из НАТО пакта. Француска и Русија би створиле један чврсти геополитички савез који би вероватно променио судбину Европе. А и ми би се офајдили јер би добили једног моћног савезника (познати су про-српски ставови лидерке НФ-а). И не само то: евентуална победа Ле Пеновице на председничким изборима би снажно одјекнула и у јавном мњењу других европских земаља па тако рецимо није искључено да након тога на власт у нпр. Аустрији не би дошао стари српски пријатељ и симпатизер Путинове Русије Кристијан Штрахе, иначе председника тамошње национал-либералне Слободарске партије (пред изборе у РС дошао је лично и персонално у Бања Луку да подржи Додика). Е сад, замислите то, у Паризу на власти Ле Пеновица у Бечу Штрахе а обоје против ЕУ и за савез са Русијом. Сценарио снова, што би рекли Јенкији.

Но, као што рекох пут до Јелисејске палате је веома тежак, скоро немогућ, тако да се ипак не треба надати превише...
Жилко, пуши га!.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 10.1.2015. 20:22

Својевремено је Марин Ле Пен критикујући Герта Вилдерса рекла да њој не пада на памет да „води рат против ислама као религије“ већ да је њен циљ само тај да се порази „радикални ислам и то углавном онај који долази из Катара и Саудијске Арабије“. Такође је својевремено изјавила да је „уколико се жели поразити радикални ислам сарадња са Ираном неопходна“ јер је „управо Иран брана радикалним исламској идеологији која долази из Саудијске Арабије“.

Слажем се са тим и искрено се надам да је лидерка НФ-а остала при том ставу. Била би велика и неопростива грешка повести сада некакав „крсташки рат“ против ислама као религије (Герт Вилдерс је својевремено упоредио Куран са Хитлеровим Мајн Кампфом што је по мени идиотизам) и ја би лично био против тога. Радикални, вехабијски ислам, треба тући на сваком кораку (и ако треба због тога сарађивати и са Ираном), исто тако се треба борити против наметања исламске културе хришћанској (и секуларној Европи) али крсташки ратови против ислама и Курана нису у интересу ниједне европске земље, то су америчке глупости („сукоб цивилизација“ итд.) које и треба оставити глупим Јенкијима. Уосталом, ја сам сигуран да би америчка стока и те како волела да Европљани зарате са исламом (и милијарду и по муслимана) и не видим ни један разлог зашто им пружити то задовољство...
Жилко, пуши га!.
kutuzov
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 587
Приступио: мај 2012

Порука kutuzov 21.1.2015. 1:25

Републиканац, Марин Ле Пен се нада победи Сиризе у Грчкој. Шта кажеш на то?
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 31.1.2015. 14:59

Занимљив чланак у лондонском “Индепенденту“ о сукобу старе гарде НФ-а (коју предводи оснивач покрета 86-огодишњи Жан Мари Ле Пен а недавно му се прикључила и унука, 25-огодишња Марион ) и умерене струје (коју предводе Марин Ле Пен и Флоријан Филипо). Суштина сукоба је у томе што би стара гарда да води рат против ислама као религије (по узору на Герт Вилдерса) док умерена струја мисли да се треба ограничити само на борбу против радикалног ислама. Ево и линк: http://www.independent.co.uk/news/world ... 06562.html
Жилко, пуши га!.
Аватар
Sekretar
Војвода
Војвода

Порука: 1080
Приступио: јан 2015

Порука Sekretar 31.1.2015. 16:25

Tacno mi je i bilo sumnjivo kako se stranka vec nije podelila. Sada kada su na vrhuncu moci, doci ce do podele po liniji SRS/SNS.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 31.1.2015. 19:46

Sekretar ::Tacno mi je i bilo sumnjivo kako se stranka vec nije podelila. Sada kada su na vrhuncu moci, doci ce do podele po liniji SRS/SNS.

Не верујем. Постоје три, за сада нерешива проблема које има стара гарда. Први је тај да је Марин Ле Пен изузетно популарна (тренутно је подржава око 30 посто Француза) и све док је тако а и док иза ње стоје изборни успеси она је недодирљива. Стара гарда је, чини ми се, итекако тога свесна.

Други је тај што је ултра-конзервативна, радикална десничарка Марион Ле Пен, унука маторог Ле Пена, коју стара гарда види као будућег вођу странке, још увек млада и зелена ( тек јој је 25 година) и треба да прође период „сазревања“ пре него што јој и на памет падне да директно удари на тетку.

Трећи је тај што је стара гарда већ показала шта зна и може и колики јој је максимум (неких 16 посто гласова) док Марин Ле Пен још увек није тако да су и многи „стари гардисти“ мишљења да је боље у овом моменту ћутати, пришљамчити се уз Марин и не таласати превише а о принципима и идеологији о том потом...

Иначе, поређења са СРС и СНС су неумесна. Крило Марин Ле Пен/ Флоријан Филипо (које ја подржавам) јесте умереније од крила старе гарде (с изузетком економије) али није ни издајничко ни про-ЕУ за разлику од радикалског умереног крила (данас СНС).

ПС. Кутузов, извини што ти нисам одговорио, био сам нешто заузет. Но добро, ево одговора сада: симпатична ми је била подршка НФ-а Сиризи (као што сам и рекао у једном од горњих постова) мада сам лично скептичан у погледу те грчке политичке партије...
Жилко, пуши га!.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 56 гостију