srpskinacionalisti.com

Молдавија између ЕУ и Русије

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Lavrentija
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 641
Приступио: дец 2009

Re: Молдавија између ЕУ и Русије

Порука Lavrentija 15.12.2013. 16:06

Ako ne moze Ukrajina, onda daj sta das, moze Moldavija i Gruzija.
"Родина: здравый смысл"
Човек
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 844
Приступио: мај 2011

Порука Човек 15.12.2013. 17:48

Batistuta ::...кренула руска 58.армија разбуцала запад за пар сати да су хтели могли су да уђу и у Тбилиси били на 50-ак километара...

Управо то је и требало да ураде. Када су Американци 2003. године кренули на Ирак, они нису заузели Ирачки Курдистан или Басру па стали, него су ишли до краја. Тако је и Русија требало да иде до Тбилисија, да ухапси Сакашвилија, суди му за ратне злочине, инсталира проруску марионетску владу и изађе са својим трупама на границу са Турском. Овако, створила је још два замрзнута конфликта која јој се могу, пре или касније, обити о главу.

Господо, мислим да превише идеализујете Русију. Не желите да видите више него очигледне пропусте руског руководства. Нама, Србима, би највише одговарала снажна и одлучна Русија која би поново постала нека врста империје, а не садашња Русија која је вечито у дефанзиви и стално нешто калкулише и тактизира.
Сврха/циљ/намера ове поруке није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
roadrunner
Војвода
Војвода

Порука: 2147
Приступио: мај 2009

Порука roadrunner 16.12.2013. 1:29

I ta okupacija Iraka je USA koštala samo tako, od veoma bitnog ugleda u svetu, pa niko više ne pada na borbu za demokratiju, pa do ogromnog duga, pada morala kod naroda za neki novi rat i invaziju itd itd. Pa do praktično gubitka statusa jedine supersile..

Rusi su odlično naučili lekciju u Afganistanu (koja je SSSR koštala starusa supersile)...No, naravno da si ti Putin, ti bi seo u tenk i ćeraj do Pariza :D na sreću, nisi ti Putin
..људи (па и Срби) се иначе деле на добре и поштене људе и ОЛОШ, а не на црвене, плаве, зелене...
Аватар
Batistuta
Војвода
Војвода

Порука: 3045
Приступио: мај 2003
Место: United States Of Serbia-Argentina

Порука Batistuta 16.12.2013. 6:06

поента целе приче нису неке бесмислене приче него тврдоглаве чињенице да је Русија одбранила све своје савезнике од мини области попут тог Придњестровља па до Сирије..Крај 2013 Сирија и даље слободна земља..
SAMO!
SRS!
SRBIJU !
SPASAVA!
Аватар
Lavrentija
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 641
Приступио: дец 2009

Порука Lavrentija 16.12.2013. 17:33

Druze Batistuta, nije poenta cele price Pridnjesrtovlje. Radi se ovde o mnogo vecem projektu. To, takozvano pridnjestrovlje je trebalo da udje u takozvani "Evropejski region"... To region zvuci vama inace poznato. Glavni grad bi bio Odessa i tu bi usle jos 2 - 3 ukrajinske "zhupanije". Do nedavno je postojao plan Amera da se od Ukrajine odele i medjunarodno prznaju: "Zakarpatskaja Rus" ( neki tamo mitoloski Rusini ), "Evropejski region" i naravno "Krimskaja Kalifornija"... Prvi korak bi bio "Zakarpaskaja Rus" zasto postoji i istorijsko uporiste. Tu drzavu je nekada priznala i Amerika. U zank zahvalnosti Vudrovu Vilsonu je u Uzhgorodu podignut i spomenik koji su nemacki nacisti odneli i pretopili u nesto pametnije. Znaci, po povelji UN ili Liga Naroda tu bi se radilo o legalnoj akciji: Svaki narod ima pravo na samoopredeljenje. Bio je potreban samo "vozhd" tog naroda, ali Ameri su ga veoma brzo nasli u licu Viktora Ivanovicha Balogha: http://ru.wikipedia.org/wiki/%C1%E0%EB% ... E%E2%E8%F7

Imali su samo jedan mali peh u svojim planovima. Rusi, tj. drug Puljo je kupiJo privatnu svajcarsku banku u kojoj je Balogha drzao nesto oko € 400 milijona svojih "krvlju i znojem stecenih para", pa je ubrzo od tog celog projekta odustao...
"Родина: здравый смысл"
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 123
Приступио: јун 2012

Порука Младен Д. 20.12.2013. 11:11

Човек ::
Юрков ::
Човек ::Мислим да ће, у догледној будућности, Молдавија повратити Приднестровље. Чим Запад одвоји Украјину од Русије, руски контигент у Приднестровљу остаје "између две ватре", тако да ће молдавске трупе једном брзом акцијом лако повратити тај део територије.

Какве везе има то да ли је Придњестровље копненим путем повезано са Русијом? Да не говорим о молдавској војсци која има тек нешто више од пет хиљада припадника, са буџетом од десетак милиона долара.

Када молдавска војска, коју ће претходно НАТО и Румунија наоружати и обучити, крене на Приднестровље, тамошњи малобројни руски контигент ће остати изолован. Украјина, која ће у међувремену постати колонија ЕУ, неће дозволити да преко њене територије руске трупе долазе у Приднестровље. И то је крај приче.

Јеси ли ти озбиљан са овим? Ако се нису усудили напасти за време Горбачова и Јељцина, сада сигурно неће. Па већа је вероватноћа да Руска војска (тај "малобројни контигент") која се тамо налази освоји остатак Молдавије (и Румунију :) ) која фактички ни нема војску него да буде поражена од моћне "Молдавске и Румунске војске".
Што се тиче Украјине, колико ја видим запад жестоко пуши тамо, и не постоје реалне шансе да постане западна колонија у смислу у коме ти то представљаш. Јер ако се и деси да превагне про-западна струја у Украјини, Руси ће узети Крим и део довољно велики да изађе на границу са Молдавијом. Не мислиш ваљда да ће Руска армија тек тако да напусти Украјину? Зар стварно мислиш да ће Украјина у скорије време било шта да се пита, поготово у њеном источном делу?

Човек ::Иначе, нико са Запада се неће усудити да директно нападне Русију и изазове нуклеарни рат. Они ће играти на пету колону у Москви. А ја њих не бих потцењивао, као што то многи овде раде. Мислите да је у Русији све идеално? Путин, засад, има стабилну подршку, али је незадовољство у народу поприлично. Прозападно оријентисани грађани су незадовољни зато што верују да је тамо диктатура, да је Путин ауторитарни владар, да у Русији нема демократије итд. Ви се можете томе смејати, али тако је и овде било 1990-их, па су те снаге, уз помоћ странаца, дошле на власт.

У Русији су незадовољни и националисти, који верују да Путин превише попушта исламском становништву са Кавказа, а да не говорим о њиховој масовној и неконтролисаној имиграцији, пре свега, у Москву.
Незадовољни су и становници Сибира, јер власт мало тога чини да спречи све већи прилив Кинеза у те крајеве.

Да не говорим о незадовољству економском политиком, јер се Русија ослања само на производњу гаса и оружја, док занемарује пољопривреду и индустријску производњу. А то утиче на стандард грађана који би морао да буде далеко бољи него што је сад.

Истина је негде између пријатељу. Наравно да је највећа шанса Србије јака Русија и тачно је да у Русији није све идеално. Корупција је убитачна, муслимани насељавају Москву и друге велике центре, земља се неравномерно развија, итд итд. Али у овом тренутку улагање у војску и производњу енергије је дефинитивно исправно постављено као највећи приоритет. На тај начин се постиже највиши ниво независности и најшири спектар међународног утицаја. Да, индустрија и пољопривреда каскају, али на жалост Русија у овом тренутку нема довољно капацитета да би се квалитетно посветила овим сегментима који су важни али ипак мање од поменута два. Ово за прилив Кинеза не знам где си извукао. Једноставно није тачно да Кинези насељавају Сибир јер Русија има врло строгу политику по том питању. Ако имаш доказе демантуј ме, али познајем људе који тамо раде и тврде да Кинези тамо скоро да не смеју да дођу у шопинг а не нешто друго.

Човек ::Све у свему, због многобројих пропуста руских власти, и све већег незадовољства у народу, Западу је све лакше да, у догледном периоду, организује наранџасту револуцију у Москви. А тада је, као што сам рекао, готово са Приднестровљем.

Ово једноставно није тачно. У Русији је од доласка Путина незадовољство све мање, а не све веће. Спроводи се исправна демографска политика и број рођених Руса (дакле не само муслимана) је 2013 био већи него број умрлих Руса. "Наранџаста револуција" је од доласка Путина на власт све мање извесна, поготово имајући у виду горка сећања народа на "наранџасте" Горбачова и Јељцина када је Русија буквално била на коленима и није била чак у стању ни да угуши побуну у маленој Чеченији. Динамика промена на боље би свакако могла бити бржа, али и ово до сада није уопште лоше. Избацили су западњаке из Грузије, учврстили Белорусију и Казахстан, сачували су Сирију, ушли су у Украјину, шире сферу свог утицаја. Корупција и муслиманска имиграција су за сада највећи проблеми Русије.

Све у свему, мислим да си све у свему мало већи песимиста у погледу Русије него што би требало. У овом тренутку револуције су извесније у главним градовима земаља ЕУ него у Москви.
Човек
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 844
Приступио: мај 2011

Порука Човек 21.12.2013. 17:47

Младен Д. ::Што се тиче Украјине, колико ја видим запад жестоко пуши тамо, и не постоје реалне шансе да постане западна колонија у смислу у коме ти то представљаш.

Мислим да је ово што сада гледамо само полувреме. Ако је посреди агенда, а очигледно је да јеста, онда значи да њени творци не прихватају "не" као одговор. Другим речима, неће Запад тако лако одустати.

Не мислиш ваљда да ће Руска армија тек тако да напусти Украјину?

Мислим да хоће. Баш као што је напустила и затворила базе на Куби, и као што се повукла са Космета.

Ово за прилив Кинеза не знам где си извукао. Једноставно није тачно да Кинези насељавају Сибир јер Русија има врло строгу политику по том питању. Ако имаш доказе демантуј ме, али познајем људе који тамо раде и тврде да Кинези тамо скоро да не смеју да дођу у шопинг а не нешто друго.

http://www.nin.co.rs/2000-08/03/13844.html

Избацили су западњаке из Грузије...

Из делова Грузије (Абхазије и Јужне Осетије). У остатку земље на власти су и даље проевропске снаге. Нешто слично као код нас напредњаци.

Све у свему, мислим да си све у свему мало већи песимиста у погледу Русије него што би требало.

Волео бих да си у праву.
Сврха/циљ/намера ове поруке није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 123
Приступио: јун 2012

Порука Младен Д. 22.12.2013. 3:23

Младен Д. ::Што се тиче Украјине, колико ја видим запад жестоко пуши тамо, и не постоје реалне шансе да постане западна колонија у смислу у коме ти то представљаш.

Мислим да је ово што сада гледамо само полувреме. Ако је посреди агенда, а очигледно је да јеста, онда значи да њени творци не прихватају "не" као одговор. Другим речима, неће Запад тако лако одустати.

Слажем се, неће одустати, могло би се рећи чак да је прошла само "четвртина" или можда "осмина". Али Руси имају предност за сада и то не занемарљиву.

Не мислиш ваљда да ће Руска армија тек тако да напусти Украјину?

Мислим да хоће. Баш као што је напустила и затворила базе на Куби, и као што се повукла са Космета.

Ја се не сећам да је Руска војска била на Космету. А Куба да другом крају света и Украјина у суседству су ипак немерљиве категорије.

Ово за прилив Кинеза не знам где си извукао. Једноставно није тачно да Кинези насељавају Сибир јер Русија има врло строгу политику по том питању. Ако имаш доказе демантуј ме, али познајем људе који тамо раде и тврде да Кинези тамо скоро да не смеју да дођу у шопинг а не нешто друго.

http://www.nin.co.rs/2000-08/03/13844.html

Од објављивања овог песимистичког по Русију чланка до данас Кинези нису направили ни милиметар напретка, тако да ово није извесно, бар што се тиче 2050.

Избацили су западњаке из Грузије...

Из делова Грузије (Абхазије и Јужне Осетије). У остатку земље на власти су и даље проевропске снаге. Нешто слично као код нас напредњаци.

А не, има ту нешто више. Ствар је у психологији и реалном стању на терену. Морал Грузина да се прикључе НАТО тежи нули. Русија има потпуну контролу ваздушног простора, а и НАТО је прилично обесхрабрен. Грузија је светлосну годину од НАТО-а у овом тренутку након Руске интервенције. Про-европске снаге тешком муком одржавају власт у распалој држави.

Све у свему, мислим да си све у свему мало већи песимиста у погледу Русије него што би требало.

Волео бих да си у праву.

И ја, мада искрено нисам сигуран. Мислим да ће Американци бити водећа светска сила још наредних бар 100 година. Био би задовољан да Русија бар задржи позицију на којој се налази у том периоду.
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Порука Трећи 22.12.2013. 20:04

Младен Д. ::Мислим да ће Американци бити водећа светска сила још наредних бар 100 година. Био би задовољан да Русија бар задржи позицију на којој се налази у том периоду.

Колико се мени чини, овде се уопште не ради о борби између Америке и Европе с' једне стране као агресора на остатак света, и Евроазијског (или БРИК) савеза против њих са друге. Овде је реч о нечему сасвим другом.
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Аватар
Юрков
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 597
Приступио: мар 2012
Место: Србија

Порука Юрков 4.1.2014. 11:57

Још један добар чланак о Молдавији, додуше од новембра:
Дојче веле: Молдавија између Русије и ЕУ
понедељак, 18. новембар 2013.

Република Молдавија је најсиромашнија држава у Европи, политички и економски нестабилна. Упркос томе, Европска унија жели да са њом да склопи Споразум о асоцијацији. Русији се то сигурно неће допасти.

Мало је оних који су чули за Молдавију или знају где се налази. Притом је та земља буре барута на самој граници Европске уније, између Румуније и Украјине. Та бивша совјетска република прогласила је независност августа 1991. године. Тренутно, Молдавија је једни позитиван пример пројекта ЕУ под називом „Источно партнерство“. Због тога ЕУ има намеру да са Молдавијом потпише споразум о асоцијацији и то већ крајем новембра, на самиту „Источно партнерство“. Упркос томе, многи политичари ЕУ, наравно незванично, о Молдавији говоре као пропалој држави.

Република Молдавија је далеко најсиромашнија држава у Европи. Претходне две деценије напустило ју је 4,3 милиона становника. Главни извора прихода су финансијска помоћ ЕУ и дознаке гастарбајтера. Земља је хронично политички нестабилна, дубоко подељена између про-руских и про-западних снага.

Проблематична Трансњистрија (Придњестровље)

Етнички састав земље је претходних година увек изнова био разлог за сукобе, упркос врло либералном закону који се односи на мањине. Јер, 70 одсто становника су Молдавци којима је матерњи језик румунски, а остатак чине Украјинци, Руси и Гагаузи који су такође хришћани.

На истоку се налази Трансњистрија која се још 1990. отцепила и којом владају бивши комунисти. Трансњистрија је међународно-правно непризната и постала је место за прање новца, трговину људима, оружјем и дрогама. Године 1992. био је избио кратки грађански рат, од тада влада напето примирје.

Без обзира на све то, Европска унија жели са Молдавијом да склопи Споразум о асоцијацији и то можда већ следеће године. Трансњистрија није урачуната.

Треба имати обзира према Русији

Гернот Ерлер, немачки социјалдемократа и стручњак за источну Европу, упозорава на превелики оптимизам ЕУ: „Европска унија је Републику Молдавију прогласила за позитиван пример 'Источног партнерства'. То је добро за Молдавију и опасно за ЕУ јер то све више иде у правцу конфронтације са Русијом.“

Чињеница јесте да „Источно партнерство“ треба покренути. Под притиском Русије, Јерменија, Азербејџан, Грузија и Белорусија су се већ опростиле од многих пројеката и хоће да са Русијом склопе Споразум о слободној трговини. Украјина би ових дана требало да донесе одлуку о томе да ли ће са ЕУ потписати Споразум о асоцијацији. Врло је могуће да се, због великог притиска Москве, и Кијев повуче. Русија је Молдавији увеле индиректне санкције, забраниши увоз вина и вињака из те земље – наводно због лошег квалитета.

У разговору за Дојче веле Ерлер каже да он не саветује Европској унији да одустане од планова са Молдавијом, већ само упозорава да је Споразум о асоцијацији за сада преурањен.

(Дојче веле)

http://www.nspm.rs/hronika/dojce-vele-m ... -i-eu.html

48% грађана Молдавије подржава приступање републике Царинском савезу, док је 42% изабрало Европску унију, наводи се у истраживању које је спровела румунска компанија за социолошка истраживања.
Резултат истраживања је у петак на конференцији за новинаре у Кишињеву изнео социолог Александар Ларионеску.

У истраживању је учествовало 1.077 испитаника различитог слоја и националности, становници градова и села. Оно није спроведено на територији Придњестровља.
http://www.nspm.rs/hronika/aleksandar-l ... za-eu.html
(Глас Русије)
gatorlale
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 626
Приступио: авг 2010

Порука gatorlale 4.1.2014. 12:56

Не појављује се случајно румунски председник са подгрејавањем приче о Великој Румунији тј о томе да се Републике Молдавија прикључи Румунији јер је исти народ у питању.Опет је пре неки дан поменуо ту причу..
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10182
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Порука Vranac 4.1.2014. 13:57

Kakve se sve nebuloze pisu po novinama, to je neverovatno:

Република Молдавија је далеко најсиромашнија држава у Европи. Претходне две деценије напустило ју је 4,3 милиона становника. Главни извора прихода су финансијска помоћ ЕУ и дознаке гастарбајтера. Земља је хронично политички нестабилна, дубоко подељена између про-руских и про-западних снага.

Moldavija nikada nije ni imala toliko stanovnika:

Слика
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Moldova
gatorlale
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 626
Приступио: авг 2010

Порука gatorlale 4.1.2014. 16:34

Та информација је попут оне да у иностранству живи исто Срба колико их живи у Србији,а у Србији има колико ме сећање држи 6 милиона етничких Срба,дакле испада да толико има и ван Србије,чак да узмемо и РС,Црну Гору и окружење нема теоретске шансе да толико има Срба,а поготово не ван да тако кажем нашег простора попут рецимо Немачке,Аустрије,САД-а,Канаде,Аустралије,итд где је оно неки најоптимистичнији број максимално 2 милиона да их свеукупно има... :)
Аватар
Юрков
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 597
Приступио: мар 2012
Место: Србија

Порука Юрков 4.1.2014. 18:34

Ма то је грешка у преводу са немачког.
Иначе, на википедији је добро објашњено како је дошло до поделе.
Када је формирана држава Румунија, осећај посебног влашког и молдавског идентитета се постепено губи и замењује га осећање румунске националне припадности. После Првог светског рата, у састав државе Румуније улазе Бесарабија (некадашњи источни део Молдавске кнежевине), Трансилванија и Буковина и тада се генерално романофони становници свих делова нове увећане румунске државе сматрају Румунима.
У Совјетском Савезу је 1924. године на источној обали реке Дњестар формирана Молдавска аутономна совјетска социјалистичка република у саставу Украјинске совјетске социјалистичке републике. 1940. године, Румунија губи Бесарабију, која улази у састав Совјетског Савеза, где се ово подручје административно уједињује са подручјем Молдавске аутономне совјетске социјалистичке републике у нову Молдавску совјетску социјалистичку републику. 1941. године, подручје Молдавске ССР улази у састав Румуније и тада се Молдавска ССР административно укида, а формирају се жупаније. После Другог светског рата, подручје некадашње Молдавске ССР поново улази у састав Совјетског Савеза, када се република обнавља. У време совјетске власти промовисана је идеја посебне молдавске народности, различите од Румуна, коју је највећи део становника Молдавије прихватио. Од 1991. године, Молдавија је независна држава, а на последњем попису из 2004. године, 75,81% становника Молдавије се изјаснило да су по народности Молдавци, док се 2,17% изјаснило да су Румуни.
Молдавци су најбројнија етничка група и у Придњестровљу, које је прогласило независност од Молдавије 1990. године. Међутим, пошто у Придњестровљу Молдавци чине само релативну етничку већину, сва политичка моћ у овој фактички независној држави је у рукама Руса и Украјинаца, којих, узетих заједно, има више него Молдаваца. По попису из 2004. године, у Придњестровљу је живело 31,99% Молдаваца, 30,37% Руса, 28,82% Украјинаца, као и мањи број припадника других етничких група.

Већина Молдаваца у Молдавији сматра да Молдавци чине етничку групу различиту од Румуна, док се становници некадашњег западног дела историјске Молдавске кнежевине, који је данас у саставу Румуније, изјашњавају као етнички Румуни а за себе користе и назив „Молдавац“ у смислу регионалне припадности. Власти Румуније оспоравају молдавску народност и тврде да су Молдавци део румунског народа, док румунски историчари некадашњу Молдавску кнежевину виде као кнежевину румунског народа. Одговарајући на ове румунске тврдње, власти Молдавије су промовисале идеју да становници румунског дела историјске Молдавије треба такође да се сматрају припадницима Молдавске етно-лингвистичке групе, различите од Румуна. У Румунији је формирана заједница Молдаваца Румуније, која од румунских власти тражи званично признање молдавског етничког идентитета и статус националне мањине.

Такође, Уставни суд у Кишињеву је почетком прошлог месеца донео одлуку да је румунски званични језик у Молдавији. Опозиција је против док их ови у Придњестровљу не шишају 2%. :mrgreen:
Ја ипак не верујем да ће икада доћи до уједињења Румуније и Молдавије, Румунији не треба још један камен око врата што екстремно сиромашна Молдавија управо јесте. Ово што Басеску лапрда је само демагогија и он то сигурно добро зна, али то народ воли да чује. Велике су и поделе међу њима ето тренутна молдавска власт хоће да их испегла али Молдавци су већ развили свој национални идентитет као Македонци код нас и то се не може променити иако су исти народ.
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10182
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Порука Vranac 5.1.2014. 0:47

gatorlale ::Та информација је попут оне да у иностранству живи исто Срба колико их живи у Србији,а у Србији има колико ме сећање држи 6 милиона етничких Срба,дакле испада да толико има и ван Србије,чак да узмемо и РС,Црну Гору и окружење нема теоретске шансе да толико има Срба,а поготово не ван да тако кажем нашег простора попут рецимо Немачке,Аустрије,САД-а,Канаде,Аустралије,итд где је оно неки најоптимистичнији број максимално 2 милиона да их свеукупно има... :)

Такође је још пре више од 10 година постала мантра да је Србију напустило 500.000 младих и виосокообразованих...

И тих 2 милиона емиграната се могу узети са резервом, јер се добар део посебно оних из средње и више средње класе венчавају са странцима, тако да њихова деца нису Срби... Oви који су друга и трећа генерација су добрим делом асимилирани. Тако да ако изузмемо регион има пар стотина хиљада Срба ван Балкана...
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Bing [Bot], Google [Bot] и 4 гостију