srpskinacionalisti.com

Gde je Iracka vojska nestala?

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука: 10518
Приступио: мар 2003

Gde je Iracka vojska nestala?

Порука Nenad 16.4.2003. 2:11

Za trupe moze da se kaze da su jednostavno dezertirali, ali sta je sa tehnikom, tenkovima i vozilima, avionima itd.? Citao sam ovaj clanak i pitam se gde je sve to?

Mnogo je ocekivati neku kontra-ofanzivu sada ali ipak se pitam sta se tu desilo.
La soberanía de un pueblo no se discute, se defiende con el arma en la mano.
Аватар
Mancca
Националиста
Националиста

Порука: 368
Место: Нови Београд

Re: Gde je Iracka vojska nestala?

Порука Mancca 16.4.2003. 8:16

Шта год причали Американци,њих Ирачани не воле иако су их ''ослободили''.Могуће је да стварно нису волели Садама,али од њих ће очекивати да се повуку,а ови се сигурно неће повући и имаћемо велику Палестину у Ираку и обистиниће се она Садамова реченица да ће Ирак бити гробница за многе Американце.

А што се тиче оружја оно је сигурно негде сакривено и биће извучено ако САД одбије да се повуче,али то је сад већ игра међу велики земљама где ће Е.У. и Русија тражити од САД да се повуче и рећи ће сад сте ослободили ирачки нароед време је да идете!
Аватар
Nix008
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 17
Приступио: апр 2003
Место: Trebinje

Порука Nix008 17.4.2003. 19:16

Iracani su me razocarali, mislio sam da ce se boriti sa vise morala, i da ce rat jos dugo da traje, ipak je to moja pusta zelja, nadam se da ce EU uspjeti da izdejstvuje da ona bude glavni faktor u obnovi Iraka.
Srbija do Tokija
Аватар
LiJA
Војвоткиња
Војвоткиња

Порука: 6702
Место: Холандија

Порука LiJA 17.4.2003. 20:56

Stvarno nisam mogla da poverujem da ce Irak, a pogotovo Sadam Husein i ceo drzavni aparat da dozvoli tako brz poraz od strane Amerike!
Medjutim, neke okolnosti su u velikoj meri doprinele porazu:

1- Irak nema narocit teren za vodjenje rata. Em sto je ravno, em sto je pustinja, pa gde tu vojska moze da napravi zasedu, manevar, ili da se gerilski bori. Ko nad Irakom vlada nebom, dobio je rat, jer mu ni pustinjski pacov ne moze promaci, a kamoli tenkovi i vojska. Mislim da je Amerika najvise s tim i racunala, jer su od pocetka znali da ce vazdusnim napadima bez problema dobiti rat, a sto je jos vaznije, bez mnogo rizika.

2- Gradovi su bili jedini moduci problem Amerima i zato su ih izbegavali.
Jedino mi nije jasno zasto su tako lako usli u Bagdad, kad su tamo mogle da se organizuju ulicne borbe i diverzije. A zasto nisu, ostace za izvesno vreme nejasno.

3- Irak je pre pocetka rata usao u pregovaranje i nadgovaranje sa americkom diplomatijom i tu je pogresio. Americka diplomatija je klizav teren za svakoga i sa njima u KRIZNIM situacijama uopste ne treba ulaziti u diskusiju, jer su u stanju da sve sto je receno i dogovoreno, okrenu u svoju korist. Osim toga imaju dobre psiholoske timove koji analiziraju do detalja svoje protivnike i kada im nadju slabu tacku (ahilovu petu), pola rata je vec dobijeno.

4- I na kraju, ali mozda najvaznije: sve one UN komisije sto su isle po irackim vojnim magacinima da kontrolisu naoruzanje, su ustvari stekli odlican uvid u to cime Irak raspolaze, kakva im je tehnika, komunikacija i uopste vojna komanda. Tako je Vasington (koji je od pocetka znao da ce uci u rat), unapred dobio precizan vojni izvestaj o svom "neprijatelju", sto je mislim stvarno retkost u istoriji ratovanja!
Pa Amerikanci su Huseina "zednog preko vode preveli".
Prosto ne mogu da verujem da je civek na to naseo!
:oops:

Jedino se nadam da se negde nalazi na sigurnom i da priprema dugotrajno iscrpljivanje NATO trupa u celom regionu, raznim diverzantskim akcijama. To mi je, nekako, najlogicnije u svemu!
sulajkovski
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 960
Приступио: апр 2003
Место: Београд, Србија

Порука sulajkovski 19.4.2003. 8:10

Вероватно да је Садам ипак у самој престоници имао најслабију подршку народа. Могуће је да се договорио са Американцима да му дозволе да изађе из Ирака, у замену за мирно преузимање Багдада, без масовних разарања и цивилних жртава. Могуће да је прешао у С(и)р(б)ију заједно са конвојем руских дипломата. Да ли су због те могућности Американци бомбардовали поменути конвој? :-k

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 3 гостију