Отварам ово као посебну тему да бих могао да информишем људе о неким веома значајним предавањима и трибинама које организује Фонд Слободан Јовановић. На челу Фонда је Матија Бећковић, а чланови су и Чавошки, Ракитић, Миле Савић... Трибине се организују на Коларцу, било их је неколико посвећених евроскептицизму и економској кризи. Следећа која ће бити организована је гостовање познатог француског интелктуалца и политичара и српког пријатеља Жан-Пјер Шевенман који ће говорити на тему: "ЕУ, мондијализација, место нација ".
Сенатор Шевенман је једна од најеминентнијих политичких фигура француске Пете републике. Биран за народног посланика од 1973. до 1997. године, био је четири пута министар у француским владама од 1982. до 2000. године.
Иако један од главних оснивача Социјалистичке партије 1971. године, чији је програм писао, Шевенман је изнад свега бранио своје политичке идеје. То га је навело да 1993. године, напустивши Социјалистичку партију, оснује сопствену политичку странку.
Истинску политичку визију и независност духа је показао у низу прилика: 1991. године је поднео оставку на место министра одбране, противећи се војном учешћу Француске у рату против Ирака. Поднео је оставку и 2000. године на место министра унутрашњих послова због неслагања са политиком децентрализације коју је премијер Лионел Жоспен водио према Корзици. Борио се против ратификовања Мастрихтског уговора 1992., а 2005. године је водио кампању против усвајања Европског устава.
Пред председничке изборе 2002. године на којима је био кандидат, основао је „Републикански пол”, покрет који је, окупљајући левичаре републиканце и суверенисте, превазилазио класичну поделу на левицу и десницу с циљем очувања француске државности оличене у „Републици”:
„Левица и десница ће у будућности наставити да постоје кроз разне облике и садржаје, али има нешто што је изнад деснице и што је изнад левице, то је Република”. Етатиста, Жан-Пјер Шевенман је увек посебно неговао идеју нације насупрот данас мондијализованој идеологији неолиберализма.
Он је и противник повратка Париза у војне структуре НАТО-а, оштар критичар агресије на Србију 1999. године и борац против независности Косова и Метохије, за коју је тврдио да је “трострука грешка”: на штету историје, на штету права и на штету саме Европске уније.
Трибина је 29,10 у 19.30 у малој сали Коларца, дођите, заиста ћете имати шта да чујете