srpskinacionalisti.com

[Члан 5] Српски и ћирилица

Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука: 10518
Приступио: мар 2003

[Члан 5] Српски и ћирилица

Порука Nenad 14.10.2006. 17:10

Члан 10. предложени устав ::У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.

Члан 8. актуелни устав ::У Републици Србији у службеној је употреби српскохрватски језик и ћириличко писмо, а латиничко писмо је у службеној употреби на начин утврђен законом.
На подручјима Републике Србије где живе народности у службеној употреби су истовремено и њихови језици и писма, на начин утврђен законом.

Битна ако само козметичка разлика, није српскохрватски него српски!
La soberanía de un pueblo no se discute, se defiende con el arma en la mano.
Аватар
Zvornički Četnik
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 12
Приступио: окт 2006
Место: Зворник, Западна Србија

Re: [Члан 5] Српски и ћирилица

Порука Zvornički Četnik 14.10.2006. 20:15

ТАКО ЈЕ БРАТЕ, НЕ ПОСТОЈИ СРПСКОХРВАТСКИ, ВЕЋ САМО СРПСКИ!!!
Слика
Аватар
vninkovic
Војвода
Војвода

Порука: 5104
Приступио: апр 2004
Место: Ужице

Порука vninkovic 14.10.2006. 20:29

Треба одрадити још ствари на заштити Ћирилице али за почетак је добро.
Глава глави,плећка харамбаши,а фукара може и ребара!!
Аватар
sablja
Војвода
Војвода

Порука: 2779
Приступио: нов 2005
Место: Бањалука, Западна Србија

Порука sablja 14.10.2006. 21:58

Треба да се донесе закон о употреби ћириличног писма. Уставом је сасвим добро декларисано српско писмо и ћирилица, али је неопходан допунски закон.
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука: 15972
Приступио: апр 2006
Место: београдски пашалук

Порука vemavuk 14.10.2006. 22:05

На први поглед изгледа да је начињен страховит напредак. Али као што је у садашњем уставу варка српско-хрватски тако је и у овом новом варка само српски.
наиме о чему се ради:
Важећи прво каже српско-хрватски а онда одмах следи ћирилично писмо. Па чије је ћирилично писмо? И на основу њега одмах је извршена замена ваљкова на писаћим машинама, и у службеној употреби је ћирилично писмо.
Нови устав је дао револуционарни напредак у називу, избачен је српско-хрватски и озваничен само српски. И ово је позитивно. Али шта је са праксом. Ту се баш ништа не мења у односу на стари устав. Нови не обезбеђује ама баш ни за јоту већу присутност ћириличног писма у јавној употреби. Значи остаје све по досадашњем када је стварна употреба у питању.
Тако ја могу код следеће промене устава да назовем језик: великосрпским а да обавежем само службену употребу ћириличног писма великосрпског језика. и шта ће се променити, ништа, и даље ћу читати новине на латиничном писму, странке ће имати лого на латиници, ТВ станице, продавнице, упутства када купите неку ствар, рачуне за струју, плакати за велике манифестације, рекламе, упуства за лекове, ознаке свега и свачега на јавним местима, итд. итд.
Значи имамо:
-избаченоп српско хрватски.......позитивно.
-обавезност употребе ћириличног писма истоветна......негативно.
Формално задовољене тежње, практично остало исто.
Ебе луд збуњеног.
До године у Приштини- придружите се СРПСКИ НАЦИОНАЛИСТИ
Коста
Војвода
Војвода

Порука: 6393
Приступио: мар 2006

Порука Коста 15.10.2006. 15:12

Ма, НЕДОВОЉНО, брате, докад ћу да доказујем...

Треба да стоји: `У службеној И ЈАВНОЈ УПОТРЕБИ српски језик и ћирилично писмо`.
Па би` онда и ја глас`о. Овако – нећу.
Правда држи земљу и градове...
Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука vemavuk 15.10.2006. 18:46

Коста ::Ма, НЕДОВОЉНО, брате, докад ћу да доказујем...

Али видиш ли ти да овде нико не схвата шта значи изостављање тог ''Јавна употреба'' него свршавају од задовољства што стоји српски језик, не схватајући која је то превара.
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука Nenad 15.10.2006. 18:51

vemavuk ::

Али видиш ли ти да овде нико не схвата шта значи изостављање тог ''Јавна употреба'' него свршавају од задовољства што стоји српски језик, не схватајући која је то превара.

Не могу а да не приметим да иза твоје невероватне негативности према предлогу устава стоји нешто више од бриге да ће нови устав донети нешто лоше за Србије (пропаст). Пропаст Србије ће бити ако се Срби не опасуље и не гласају за праве, а не због усвајања устава који као сваки устав може да служи и једним али и другима.

Ево Шешељ је подржао овај устав, шта мислиш зашто? Или се не разуме у право колико ви "апстиненти", или је прешао на другу страну па је сада са досмалнијама, или се "продао" односно никада није био на "нашој" страни.

Јавна употреба се може регулистати законом. Зар то није јасно?
Аватар
sablja
Војвода
Војвода

Порука sablja 15.10.2006. 18:54

Наравно, допунским законом о јавној употреби ћирилице. Устав само оквирно прокламује основна државна, друштвена, економска, правна начела државе. Јавна употреба ћирилице је исувише комплексно питање да би се регулисало Уставом...
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука vemavuk 15.10.2006. 19:11

Јел у уставу уопште поменут сектор јавне употребе и је ли уопште речено да ће то регулисати некакав закон.
Значи није тачно што сте устврдили.
Е сада Ненаде нешто теби као одговор.
Па не може се рећи да и они који су писали устав нису правници по професији и да не познају ту материју боље од свих нас гласача. Значи ако се руководимо само тиме онда гласање није ни потребно јер сутрачњаци кажу и усваја се аутоматски.
Када је у питању устав ја се држим само свог осећања и разумевања истог, ту не признајем ничији ауторитет.
На крају крајева Шешељ је и 1974. можда гласао за устав из те 1974. као члан СКЈ. Зашто не би и по други пут погрешио или подржао нечију трговину и покрио је својим ауторитетом?
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука Nenad 15.10.2006. 19:15

vemavuk ::На крају крајева Шешељ је и 1974. можда гласао за устав из те 1974. као члан СКЈ. Зашто не би и по други пут погрешио или подржао нечију трговину и покрио је својим ауторитетом?

Слажем се да не треба слепо веровати "ауторитетима", само кажем да је Шешељ, који је у ћелији ван земље, који апсулутно личну никакву корист нема (осим можда да сачува странку од раскола, али није он тип човека који дозвољава да "његови" поступају без сагласности) и који јесте стручњак за те ствари, барем више од нас, то подржао.

И треба се питати, ако су он и сви они (значи и цео СРС самим тим и цео званични патриотски блок) се продали на неки начин, или су једноставно глупи за те ствари, онда ми немамо никакву наду, ко ће да "спаси" Србију? Ко ће да донесе добар устав? Нико.
Аватар
sablja
Војвода
Војвода

Порука sablja 15.10.2006. 19:19

Устав се доноси по хитном поступку са циљем да се Косово означи као део Србије. Због тога је важно да се гласа за Устав, а остала питања ће бити регулисана законима. Текст устава о употреби ћирилице оставља места за закон о јавној употреби ћирилице, односно такав закон не би био противан овом Уставу.
Аватар
агент провокатор
Војвода
Војвода

Порука: 2911
Приступио: окт 2006
Место: Београд

Порука агент провокатор 15.10.2006. 21:03

Сасвим декларативна одредба без икаквог практичног ефекта и само козметичка разлика у односу на постојећу, ужасну одредбу.
Помози Господе, да оборена у прах, из праха устане, да се расута сабере, да ослепела прогледа, да убијена, мучена и спаљена, да заклана, згажена, обешена и распета, у знане и незнане гробове сахрањена, из свих гробова и мука васкрсла, цела Србија стане под један венац!
Коста
Војвода
Војвода

Порука: 6393
Приступио: мар 2006

Порука Коста 15.10.2006. 22:06

vemavuk ::

Схватам ја, и схваташ ти, и још неки људи којима је заиста стало до тога.

А ја ти морам рећи да сам ово формулисао лично, сам-самцијат, иако сам месецима `прогонио` правнике (па и неке страначке) и страначке функционере (па и неке високе, зашто крити) да ми неко, правнички или политички, формулише тај члан устава тако да `држи воду`, односно да се појача постојећа одредба тако да постане обавезујућа у свеукупном јавном животу. И – ништа. Сви ме гледају бело.
Е, па, иако сам лаик за право, сигуран сам да та одредба треба да гласи:

.... у службеној И ЈАВНОЈ УПОТРЕБИ ...

И док тако не буде гласила – не подржавам ништа!
Остај здраво, вемавуче, за тебе не бринем...
Правда држи земљу и градове...
Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука Nenad 15.10.2006. 22:12

Па ваљда је и теби јасно да тако једна компликована ствар (шта је по теби јавна употреба, да ли треба они знаци на енглеском за туристе да буду ћирилицом писани?!) која не може у уставу да се у потпуности регулише. Сабља је лепо формулисао одговор на ваше нереалне захтеве. Онај ко буде доносио законе ће о томе одлучивати, устав не забрањује ту опцију, нити уопште спомиње неко друго писмо.

Ја не знам шта људи уопште очекују, толико има интересних група у Србији, толико различитих мишљења, како ћемо ми икада донети било који устав, закон или било шта треће ако нико није спреман на компромис (а ово и није компромис, јер овај устав све дозвољава што ти тражиш, само захтева добру власт после доношења).
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 2 гостију