srpskinacionalisti.com

Македонска православна црква

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2182
Приступио: феб 2014

Македонска православна црква

Порука Republikanac 7.1.2016. 14:33

Може ли неко ко је теолошки боље образован од мене и ко се солидно разуме у црквену проблематику да ми објасни зашто СПЦ не дозвољава аутокефалност МПЦ?

У чему је ту фазон? Македонци јесу Србима доста слични али ипак нису Срби. И пошто нису Срби зашто не би имали и своју аутокефалну цркву?

Ја лично нисам неки велики љубитељ Македонаца (константно нам од 1991 забијају ножеве у леђа и углавном слепо слушају Американце) али мислим да црквена проблематика само долева уље на ватру и сасвим непотребно код многих Македонаца распирује антисрпска осећања.
"Не постоји срећан просјак ни богата колонија", Слободан Милошевић.
Аватар
Контраш
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 622
Приступио: мар 2014

Re: Македонска православна црква

Порука Контраш 8.1.2016. 12:50

Кој ће њима уопште аутокефалност. Цела Македонија је реда величине просечне српске епархије. Наравно епархије из времена пре него што је почела хиперпродукција владика па сад малтене свако село има епископа.

Од тога су пола шиптари.

И још треба да дамо неким тамо недобугареним цинцарима да управљају нашим културним наслеђем, црквама и манастирима, споменицима, које су зидали наши владари?

Македонска држава панично и хистерично хоће да управља свим организацијама на својој територији, да не би постојао нико ко би могао да утиче на њихов идентитет. Чиме посредно признају да без 24-часовне државне пропаганде не би било ни македонске нације, јер га становништво по потреби врло лако мења. Случај помаме за бугарским пасошима то потврђује.
"Если кто погубит Россию, то это будут не коммунисты, не анархисты, а проклятые либералы"
Фёдор Михайлович Достоевский.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 8.1.2016. 15:45

Контраш ::Кој ће њима уопште аутокефалност.

Па јесу ли Македонци Срби или нису (пусти сад Бугаре, Шиптаре итд. А што се тиче узимања пасоша ја знам доста љутих Срба који су раздрагано узели хрватске пасоше са све и шаховницом)?

Ако су Срби онда ОК али ако нису (а ја би рекао да нису) онда ми је мало глупо да македонски верници (против своје воље) буду део СПЦ и да немају (упркос жаркој жељи) своју аутокефалну православну цркву, приде што се безвезе ствара јаз између два народа...
Аватар
M-91
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 913
Приступио: јул 2015

Порука M-91 8.1.2016. 16:34

Republikanac ::
Контраш ::Кој ће њима уопште аутокефалност.

Па јесу ли Македонци Срби или нису (пусти сад Бугаре, Шиптаре итд. А што се тиче узимања пасоша ја знам доста љутих Срба који су раздрагано узели хрватске пасоше са све и шаховницом)?

Ако су Срби онда ОК али ако нису (а ја би рекао да нису) онда ми је мало глупо да македонски верници (против своје воље) буду део СПЦ и да немају (упркос жаркој жељи) своју аутокефалну православну цркву, приде што се безвезе ствара јаз између два народа...

Нису. БЈРМ-овци су мешавина Срба, Бугара и Влаха са још неким елементима. Њих је као "нацију" створио Тито са циљем разбијања српског етничког простора. Као такви не заслужују аутокефалност.
Србија нема алтернативу!
Слика
Gladiator 007
Националиста
Националиста

Порука: 265
Приступио: сеп 2014

Порука Gladiator 007 8.1.2016. 16:51

Како да признамо нешто што је измишљено, и Грчка Православна Црква такође не признаје измишљену македонску цркву, као што не признаје ни измишљену македонску државу и нацију јер је једина Македонија област на северу Грчке а ова новостворена БЈРМ је кроз историју увек била Стара Србија, док им Броз није измислио државу и нацију од бугара и побугарених Срба. Македонска и Црногорска црква су расколничке и немају никакве везе са Православљем, зато и не могу никако бити признате, бјрм-овци и монтенигрини су једно те исто, бивши Срби који би да буду већи католици од папе.
Аватар
Контраш
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Контраш 9.1.2016. 2:33

Republikanac ::Па јесу ли Македонци Срби или нису (пусти сад Бугаре, Шиптаре итд. А што се тиче узимања пасоша ја знам доста љутих Срба који су раздрагано узели хрватске пасоше са све и шаховницом)?

Какве то везе има да ли су Македонци Срби? Њима нико ни не негира националност.
Нису ни цигани Срби па шта сад треба да правимо ромску цркву?

Не може свака будала која направи свој приватни Лихтенштајн да тражи и своју приватну цркву, мора да се зна неки ред.
"Если кто погубит Россию, то это будут не коммунисты, не анархисты, а проклятые либералы"
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 9.1.2016. 14:38

Глупо је поредити Роме и Македонце. Роми немају државу а Македонци је имају.

Ако Чеси и Словаци имају своју аутокефалну православну цркву ја не видим ни један разлог зашто је Македонци не би имали. Под условом наравно да нису Срби а ја мислим да је данас ипак општи консензус да нису (шта су и чија су „мешавина“ у то сад нећу да улазим а није ни битно).
Аватар
Контраш
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука Контраш 9.1.2016. 23:33

Нису је ни Бугари имали кад су добили своју цркву - бугарску егзархију 1870.
Аватар
игорсима
Војвода
Војвода

Порука: 3847
Приступио: апр 2006

Порука игорсима 10.1.2016. 16:09

Republikanac ::Може ли неко ко је теолошки боље образован од мене и ко се солидно разуме у црквену проблематику да ми објасни зашто СПЦ не дозвољава аутокефалност МПЦ?

У чему је ту фазон? Македонци јесу Србима доста слични али ипак нису Срби. И пошто нису Срби зашто не би имали и своју аутокефалну цркву?

Ја лично нисам неки велики љубитељ Македонаца (константно нам од 1991 забијају ножеве у леђа и углавном слепо слушају Американце) али мислим да црквена проблематика само долева уље на ватру и сасвим непотребно код многих Македонаца распирује антисрпска осећања.

Ево ја да пробам, мада нисам теолошки образован...

МПЦ је вештачки створена под покровитељством комуниста да би се Македонци одвојили од Срба. Да би нека Црква у православном свету настала она прво мора да постоји већ под окриљем неке друге Цркве а потом да добије благослов од те Цркве да се осамостали, да добије аутокефалност.

Први проблем је, дакле, што је то углавном лажна црква. Као што је Црногорска православна црква сада очигледно лажња, тако је МПЦ то исто била.
Међутим, после толико дуго година постојања те цркве, СПЦ је чак спремна и да је призна. Има међутим једна друга зачкољица, МПЦ неће да тражи признање СПЦ. Неће да призна да потиче од ње, неће да је призна за своју мајку. Хоће да буде самопризната.
Православље то не признаје.
Ниједна православна Црква неће признати МПЦ. Не може Црква настати сама. Она увек вуче корене од Христа, од Апостола, од епоскопа,... увек признање долази од признатог ауторитета.
МПЦ то не признаје. Зато су сами и изоловани.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука: 1314
Приступио: авг 2015
Место: ђе не рађа мајка издајице

Порука Србски ратник 11.1.2016. 11:06

Игорсима је најбоље објаснио овај проблем. Питање ткз. МПЦ није национално питање, нема везе са тим јесу ли Македонци посебна нација или нису, већ је то канонско питање. МПЦ је вештачка творевина коју су створили комунисти, према томе она је канонски нелегална. Самим тим, не само да је није признала СПЦ, већ је нису признале ни остале канонски признате Православне Цркве широм света. Тај проблем се мора решити дијалогом и мора се решити у складу са канонским правом. Ето, колико је мени познато, постојао је споразум између СПЦ и представника ткз. МПЦ о томе да се МПЦ призна, али да буде под јурисдикцијом СПЦ. Они су то прво прихватили, а после одбили и споразум је пропао.

Они не желе друго решење, осим да им се призна та МПЦ. Међутим, они то желе да остваре кршењем канонског права и канонског дијалога. Као што рече Игорсима, да би нека Црква у православном свету настала она прво мора да постоји већ под окриљем неке друге Цркве а потом да добије благослов од те Цркве да се осамостали, да добије аутокефалност. А они не желе тако, већ би желели грубо да се то призна и крај приче. То, надам се да схватате, није у складу са канонским правом, па према томе то је разлог што нико (а не само СПЦ) не жели да призна ткз. МПЦ.

А што се тиче Македонаца као народа, Македонци су мешавина Срба, Бугара и Влаха, као што неко већ рече. Али, пошто се они осећају као посебна нација и посебан идентитет и не желе да буду ни Срби ни Бугари, то им не треба спорити и негирати. И нико им то не оспорава, а најмање им то оспорава СПЦ. Али, како рекох, њихов проблем у вези ткз. МПЦ није национални проблем (у смислу да им неко негира да буду посебна нација), већ канонски и мора се решити у складу са канонским правом.
"Ђе је сјеме клицу заметнуло, онде нека и плодом почине."
exberekin
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 513
Приступио: јан 2007
Место: Београд , понекад Книн

Порука exberekin 11.1.2016. 16:50

Ако су Срби онда ОК али ако нису (а ја би рекао да нису)

Па зато је теби и нормално да постављаш таква питања :) Ја би рекао да јесу.
Сила Бога не моли , али Бог силу не воли.
Аватар
ДејанНационалистa
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 739

Порука ДејанНационалистa 10.4.2016. 12:08

Србски ратник ::Као што рече Игорсима, да би нека Црква у православном свету настала она прво мора да постоји већ под окриљем неке друге Цркве а потом да добије благослов од те Цркве да се осамостали, да добије аутокефалност. А они не желе тако, већ би желели грубо да се то призна и крај приче. То, надам се да схватате, није у складу са канонским правом, па према томе то је разлог што нико (а не само СПЦ) не жели да призна ткз. МПЦ.

Е сада одговори(те) ми на једно просто питање - да ли је по канону оно што је Душан Немањић урадио 1346. године, када је самовољно уздигао архиепископију у патријаршију?
Аватар
игорсима
Војвода
Војвода

Порука: 3847
Приступио: апр 2006

Порука игорсима 10.4.2016. 12:52

ДејанНационалистa ::
Е сада одговори(те) ми на једно просто питање - да ли је по канону оно што је Душан Немањић урадио 1346. године, када је самовољно уздигао архиепископију у патријаршију?

http://www.academia.edu/2136491/%D0%92% ... 0%BA%D1%83
Аватар
ДејанНационалистa
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 739

Порука ДејанНационалистa 10.4.2016. 19:40

Дакле, ти би игорсимо рекао како је цар Душан умро као проклетник без икаквог разлога?
Аватар
Боки_СРС
Војвода
Војвода

Порука: 1047
Приступио: авг 2008
Место: Царство Небеско

Порука Боки_СРС 14.5.2016. 0:55

Сјајан руски документарни филм на ову тему:

"ОПАСНЕ СУ КОРЕ ОД БАНАНЕ"

Ко је тренутно на Форуму?