srpskinacionalisti.com

Religiski tabui i zabrane o hrani

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 778
Приступио: феб 2014

Religiski tabui i zabrane o hrani

Порука sorabikus 1.6.2014. 0:22

Izvinjavam se unapred ukoliko naslov teme zvuči (po)malo rogobatno, dao sam joj takvo ime s namerom da čim se baci pogled, da se iz imena zaključi potencijalnim zainteresovanim diskutantima tematika.
Takođe isto važi i u slučaju da već postoji nešto slično na podforumu, s obzirom da je jako obiman.

Elem...
Zašto Muslimani i Jevreji ne konzuiraju svinjetinu, odnosno zašto Hrišćani samo ribu smatraju "posnom" iako je reč o namirnici takođe životinjskog porekla ?
Pitao sam ljude koji se drže tih pravila zašto je tako i odgovori koje sam dobijao se uglavnom vrte oko objašnjenja da je "to tako" ili jednostavno ne znaju.
Jasno nalazio sam i više ili manje racionalne odgovore ali bez nekog posebnog udubljivanja.

Nadam se da će tema biti zanimljiva svim dobronamernim sagovornicima...
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука: 1252
Приступио: окт 2008
Место: Маракана, Север

Re: Religiski tabui i zabrane o hrani

Порука Делија са Севера 1.6.2014. 11:06

Ево, да се надовежем. Зашто муслимани не смеју да бришу дупе папиром, већ га бришу руком или га перу. Мени је то стварно одвратно и нзм која је логика у томе.
Не треба нам плаћена титула,
Држава цела зна да је лоповчина
Караџић Томислав!!!

Слика
Аватар
Сербо Макеридов
Војвода
Војвода

Порука: 1042
Приступио: јул 2013
Место: Велика Србиjа

Порука Сербо Макеридов 1.6.2014. 11:22

Мени ниjе jасно зашто се муслимани и jевреjи обрезуjу. Можда jе то нека крвна жртва...
ИДЕНТИТЕТ JЕ НАША ПОКРЕТАЧКА СНАГА, СОЦИJАЛНИ JЕ НАШ СМИСАО ЗА ПРАВДУ, НАЦИОНАЛНИ JЕ ПУТ КОJИМ ИДЕМО КА СЛОБОДИ...
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука sorabikus 2.6.2014. 17:31

Делија са Севера ::Ево, да се надовежем. Зашто муслимани не смеју да бришу дупе папиром, већ га бришу руком или га перу. Мени је то стварно одвратно и нзм која је логика у томе.

Koliko znam, reč je o isključivo higijenskim razlozima, ali "higijena intnimih delova tela" nije tema mog posta.
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука sorabikus 2.6.2014. 17:36

Сербо Макеридов ::Мени ниjе jасно зашто се муслимани и jевреjи обрезуjу. Можда jе то нека крвна жртва...

Opet koliko znam, radi se o higijeni ali i o "kontoli seksualnosti", tim pre jer takav običaj postoji u tim delovima sveta mnogo duže nego te religijske zajednice.
Međutim ni ovo nema nikakve veze sa temom koju sam postavio...
Аватар
N.S.
Војвода
Војвода

Порука: 5846
Приступио: сеп 2005

Порука N.S. 2.6.2014. 20:06

Укуцај то у гугл и ето пуно одговора...
Није све пропало кад пропало све је - Рајко Петров Ного
Аватар
ДејанНационалистa
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 899

Порука ДејанНационалистa 2.6.2014. 20:09

Сербо Макеридов ::Мени ниjе jасно зашто се муслимани и jевреjи обрезуjу. Можда jе то нека крвна жртва...

Ислам је генерално гледано религија која је све "покрала" из Јудаизма и Хришћанства. Обрезивање је за Јевреје (не знам да ли је поређење у потпуности директно) исто што и за нас Хришћане крштење- савез, завет са Богом.
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука sorabikus 2.6.2014. 20:47

N.S. ::Укуцај то у гугл и ето пуно одговора...

Da sam hteo da guglujem, ne bih ni postavio ovakvu temu na forumu !
Sem toga, umesto rasejanih odgovora na sve strane po net-u, mnogo je bolje to okupiti na jednom mestu, jasno koliko god je to moguće bez svakojakih ispada i skretanja se teme, poput gornja dva posta...
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука: 1252
Приступио: окт 2008
Место: Маракана, Север

Порука Делија са Севера 3.6.2014. 8:20

sorabikus ::
Делија са Севера ::Ево, да се надовежем. Зашто муслимани не смеју да бришу дупе папиром, већ га бришу руком или га перу. Мени је то стварно одвратно и нзм која је логика у томе.

Koliko znam, reč je o isključivo higijenskim razlozima, ali "higijena intnimih delova tela" nije tema mog posta.

А какве везе има хигијена са религијом? Нисам чуо да то ико други ради, тако да им је то засигурно Мухамед наредио. Не занима ме на чему је он био док је писао такве будалаштине, него шта је навео као разлог тога. Није могао само рећи радите то зато што ја тако кажем.
Не треба нам плаћена титула,
Држава цела зна да је лоповчина
Караџић Томислав!!!

Слика
-Цар Душан-
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 742
Приступио: апр 2012
Место: Србија

Порука -Цар Душан- 3.6.2014. 9:34

Делија са
Севера ::
sorabikus ::
Делија са Севера ::А какве везе има хигијена са религијом? Нисам чуо да то ико други ради,
тако да им је то засигурно Мухамед наредио. Не занима ме на чему је он
био док је писао такве будалаштине, него шта је навео као разлог тога.
Није могао само рећи радите то зато што ја тако кажем.

Bog u Bibliji jasno zapoveda svom narodu da se obrežu.
-Цар Душан-
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука -Цар Душан- 3.6.2014. 9:40

Делија са Севера ::Ево, да се
надовежем. Зашто муслимани не смеју да бришу дупе папиром, већ га бришу
руком или га перу. Мени је то стварно одвратно и нзм која је логика у
томе.

Čista i logična stvar. Kada ti padne izmet na ruku (a zadnjica je deo tela i kože kao ruka i noga itd) da li ćeš je samo obrisati papirom ili je i oprati vodom?
Аватар
Сербо Макеридов
Војвода
Војвода

Порука: 1042
Приступио: јул 2013
Место: Велика Србиjа

Порука Сербо Макеридов 3.6.2014. 11:28

Jеси ли се ти обрезао?
ИДЕНТИТЕТ JЕ НАША ПОКРЕТАЧКА СНАГА, СОЦИJАЛНИ JЕ НАШ СМИСАО ЗА ПРАВДУ, НАЦИОНАЛНИ JЕ ПУТ КОJИМ ИДЕМО КА СЛОБОДИ...
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука sorabikus 3.6.2014. 12:46

Tema nosi naslov "Religiski tabui i zabrane o hrani", još jednom nije reč ni o telesnoj higijeni intimnih delova tela niti o obrezivanju !
Budite ljubazni pa se držite tih smernica, ako nekog zanima pominjano neka otvori drugu...
-Цар Душан-
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука -Цар Душан- 3.6.2014. 18:24

sorabikus ::Zašto Muslimani i Jevreji ne konzuiraju svinjetinu, odnosno zašto Hrišćani samo ribu smatraju "posnom" iako je reč o namirnici takođe životinjskog porekla ?
Pitao sam ljude koji se drže tih pravila zašto je tako i odgovori koje sam dobijao se uglavnom vrte oko objašnjenja da je "to tako" ili jednostavno ne znaju.
Jasno nalazio sam i više ili manje racionalne odgovore ali bez nekog posebnog udubljivanja.

Nadam se da će tema biti zanimljiva svim dobronamernim sagovornicima...

У Библији нам Господ јасно даје до знања да свињско месо не конзумирамо, јер је нечисто, и то бар на два места у Библији. Е сад што данашњи ''Хришћани'' сматарају да је то укинуто, то је нажалост њихов проблем. Није Господ то за џабе дао то упозорење, јер сви знамо да је свиња сваштојед и да ће појести све што може да свари (укључујући мишеве, пацове, лешеве осталих животиња итд...). Дакле то није дато на знање само Јеврејима и Муслиманима него сваком човеку који жели да сачува своје здравље. То важи за сваког човека, све нас је исти Бог створио. Риба је свакако месо, то стоји, до душе мало лакше и здравије од осталих. А то, шта је пост, је такође јасно описано у Библији.
sorabikus
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука sorabikus 3.6.2014. 23:02

Bojim se da me nisi najbolje razumeo, ja nisam pitao šta je post, nego zašto se riba konzumira u vreme posta, iako je takođe reč o namirnici životinjskog porekla.
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 3 гостију