srpskinacionalisti.com

Срећан Сабор светог арханђела Михајла

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Pera_Azdajic
Националиста
Националиста

Порука: 442
Приступио: јан 2012

Срећан Сабор светог арханђела Михајла

Порука Pera_Azdajic 21.11.2012. 13:39

АРАНЂЕЛОВДАН

Св Арханђео Михајло један је од осморице анђела којима је познато име и у нашем народу ужива посебно поштовање. Верује се да међу анђелима постоји извесна хијерахија и да међу њима највиши ранг имају арханђели, на чијем је челу арханђео Михаило, у народу познат и као Аранђео, Арандђел или Ранђел. Он се сматра кнезом анђела и њиховим војним заповедником. Арханђел Михаило је борац против зла и бранилац хришћанства а по народном веровању сматра се живим те се из ових разлога на његов дан за крсну славу не кува зито.
У народу се веровало да је св арханђел Михаило најстарији међу анђелима и да живи поред самог Бога на небу. Замишљан је са 12 крила, којима заклања месец у време помрачења и штити тако од нечистих сила. Пошто Бог у њега има највише поверења, по народном тумачењу, њему је поверено да прихвата душе умрлих и према заслугама покојника, упуђује их у рај или пакао. Из ових разлога Св Арханђел Михаило у народу је познат и као Душовадник, односно као анђео који верницима олакшава самртне муке. Но, и ако га је србски народ сматрао душевадником Св аранђел Михаило се сматрао правичним и из тих разлога уважавао поштовање код народа.
По распрострањеном веровању, неки људи су могли видети св Аранђела како стоји поред човека који умире. Када би га угледали над главом самртника, понегде с мачем у десној и јабуком у левој руци, знали су да је самртни час близу. Ако би га угледали поред ногу самртника, тумачило се као знак оздрављења.
Св арханђео Михаило сматрао се и непријатељем вукова и као такав заштитником стоке. До почетка XX века међу сточарима је одрзаван био и ткз седмодневни пост а у околини Бољевца је свака кућа , зарад напредка и здравља стоке, спремала и посебан обредни хлеб за овај дан. У неким крајевима на овај дан клала се и најстарија овца.
Св Арханђео Михајло је, поред Св Николе, најпопуларнија слава код Срба.. Св Аранђео сматран је заштитником људи, посебно оних који га славе. Празнује се и као заветина а сматрао се занатском славом врећара. Постоје мишљења да је Св арханђео Михаило био породична слава династије Немањића.

Слика

Свима који сутра славе честитам срећан Аранђеловдан, и да га проведу са својим породицама у здрављу, срећи и весељу ...!!!
И пијан и трезан, за Србију везан
Коста
Војвода
Војвода

Порука: 5957
Приступио: мар 2006

Свети Ранђел

Порука Коста 21.11.2012. 22:56

Перо, не сери.

Та се слава - међу нас, прос` народ - зове: Свети Ранђел.

(за некаквог Михаiла никад нисмо чули. А Ранђела смо славили без престанка. И ништа нам комунисти нису сметали. Но славили и они...)

То ми бре бабина слава (бабина, а не `бакина` - данас нико више нема бабу, сви имаiу `баке`?! - као да iе `баба` некаква срамота. О, времена! Позивам на рехабилитациiу старих добрих баба, а не педерских `бака`...)

Даклем: срећан ви Свети Ранђел, на сви ви коiи га славите!

А ти, Перо, и остали књишки православци - да ћутите мало. Немате ви поiма шта iе Свети Ранђел...
Правда држи земљу и градове...
Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)
Аватар
zavs
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 507
Приступио: апр 2007

Re: Срећан Сабор светог арханђела Михајла

Порука zavs 22.11.2012. 1:30

Kod nas se kaze srecan Arandjelovdan!
Moja mati, moje selo, moj srpski jezik i narod, koji ga govori, moje su srpstvo i pre bi mogli od mene ocekivati, da prestanem da disem no da opustim svoje srpstvo. Mihajlo Pupin
Аватар
Делија са Севера
Војвода
Војвода

Порука: 1242
Приступио: окт 2008
Место: Маракана, Север

Re: Срећан Сабор светог арханђела Михајла

Порука Делија са Севера 22.11.2012. 20:54

Ма, свуда се каже Аранђеловдан осим код Костиних "простих" јужњака :mrgreen:
Не треба нам плаћена титула,
Држава цела зна да је лоповчина