srpskinacionalisti.com

Lectio divina

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Lectio divina

Порука Опричник 28.9.2012. 13:38

Није баш православна пракса, не знам да ли се практикује у православним монашким круговима, али ми делује добро... Lectio divina је пре свега део католичког мистицизма практикованог у средњовековним монашким и витешким редовима, али га може упражњавати и онај ко није католик.

Ево како изгледа:

Молитвено читање Божје речи (lectio divina)

"То је начин медитативне молитве библијских текстова. Практикован је у средњовековним манастирима. Картузијанац Гвидо II. набраја четири корака: lectio, meditatio, oratio, contemplatio. Касније се спомиње и пети корак actio. Овај молитвени начин поново почиње оживљавати у наше време, након Другог ватиканског сабора. Папа Бенедикт XVI. каже: То су степенице којима се монаси успињу од земље ка небу. Ви који сте блиски са древном праксом lectio divina, помозите такође верницима да је вреднују у свом свакодневном животу. И знајте у сведочење превести оно што Реч показује, допуштајући да вас она обликује да, као семе прихваћено у добру земљу, доноси обилате плодове. Тако ћете бити увек уочљиви Духу и расти ћете у сједињењу с Богом , неговати ћете братско заједништво међу собом и бићете спремни великодушно служити браћи, нарочито онима који су потребни. За Божанско читање потребно је имати отворено срце и отворен дух, пронаћи прикладно место и обезбедити потребно време. Овај молитвени начин напосе је прикладан за рад у групи. "

Петак молитвених корака

1. LECTIO - Пажљиво читам изабрани текст. Допуштам да ме Реч пронађе и такне.

2. MEDITATIO - Пребирам Реч у срцу. Ослушкујем шта ми говори и како одговара на моје стање. Запажам како ми лечи задобијене ране. Понављам Реч у ритму дисања и изговарам је код сваког издисаја.

3. ORATIO - Молим.
Молитву у срцу изговарам као прошњу, захвалу, кајање или слављење Бога и величање великих Божјих дела у целокупној историји спасења.

4. CONTEMPLATIO - мотри.
Постајем једно са собом и са Богом. У дубокој ћутњи мотрим, кушам и урањам у свеприсутну Божју љубав која у мени обликује став истинског клањања и захваљивања. Допуштам ћутећи да ме Исус види. У дубокој ћутњи ја гледам Њега. Он гледа мене! По примљеној Речи постајем једно с Њим. Уживам у Његовој присутности и допуштам да ме Он захвати. , оратио, цонтемплатио обављају се у ћутњи.

5. ACTIO - Делујем у својој свакодневници у складу с Божјом Речи
Циљ божанскога читања јесте: оно што сам кушао у читању, медитирању, молитви и контемплацији пренети у свакодневни живот.
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Re: Lectio divina

Порука Опричник 28.9.2012. 13:55

Контемплативна вежба у 10 корака:

1. Изабери кратку молитвену реч на пример: Аба, Бог мој, Исус,
Шалом, Алелуја. У тој речи је твоја чежња, предање и поверење
у Бога. Реч је жаришна тачка (фокус), којој се стално враћаш.
Можеш пратити и своје дисање.

2. Седи мирно, усправно и опуштено.

3. Затвори очи, или их држи напола отворене без фиксирања на
одређени предмет.

4. Опусти мишиће и цело тело.

5. Диши лагано и природно. Понављај своју реч код издисаја или у
ритму удисаја и издисаја.

6. Не оптерећуј се тиме радиш ли вежбу правилно. Смири мисли и
осећаје. Ако мисли лутају, усмери их на реч или дисање.
Ослушкуј своје тело. Ако се појави бол, урони у бол. Опусти се у
боли. Бол постаје предмет твоје пажње. С боли се опходи позитивно
и љубазно.

7. Прихвати себе онаквим какав си у том тренутку. Прихвати неугодне
осећања, као на пример страх и тескобу. Страх не треба ни
потискивати нити се с њиме идентификовати.

8. Остани у молитвеној вежби око 20 минута.

9. Моли тако 1-2 пута дневно.

10. Обављај ту вежбу и у слободно време, док радиш или у болести
кад не можеш спавати.

Контемплација мења човеков живот и води одговорном деловању у свакодневном животу. Циљ је да све што Вам се у контемплацији догађа (налети мисли, визије, указања) од себе одбацујете, јер колико год
свете биле, оне Вам за упознати праву Истину, правог Бога само сметају, (само да Вам успут нагласим да се вежбом контемплације чисти читава Ваша особа па ако Вам се у животу почну догађати ствари које не разумете покушајте наћи особу у коју имате поверења и која зна о чему се ради да Вам појасни и можда да да какво упутство за даље); стога њих одагнајте својом речи водиљом или повратком на дисање. Знајте да оно што требате доживети је чисти Божји дар и не може се "купити", то је духовни дар и зато је најузвишенији, док нпр. дарови психички који се могу измолити су дар лијечења, стигматизација, крваве сузе, крвави зној, круњење трњем, унутрашње проживљавање Христове муке на Калварији и разапињање на крст, осећај како срце боли и крвари изнутра или на местима где је Христ имао ране, виђење сопственог анђела чувара, левитација (лебдење), билокација (Бити одједном на више места), дар говора у језицима (говорити на језику страном, а да га никада нисте учили - најчешће арамејски, хебрејски, грчки, итд), дар превођења са заборављених језика, дар знања небеских тајни, дар читања срца, виђење блиске будућности, јављање душа из чистилишта како би се молило за њихов спас, пророковање, инедија (живот само уз причест и воду) или аситија (дугогодишњи живот без хране и пића само уз причест). Овакве и друге дарове психе имали су многи свеци попут св. Терезије Авилске, бл. Ане Катарине Емерих, св. Терезије Нојман, св. Падре Пиа, и још на стотине других и могуће их је добити током систематског рада контемплације на себи ако је то воља Божја, али они нису ништа друго него помоћ на путу, најчешће за друге, али само су неколицина њих, попут св. Јована од Крста искусили ове духовне дарове до којих се долази контемплацијом која је чисти Божји дар. Баш стога сам св. Јован каже да су му дарови психе попут стигмата или левитације и других само одмагали на том путу јер се светост не мери даровима психе који су и тако дани човеку најчешће за помоћ другоме како смо већ навели и желим казати да се никако не умањује величина дарова психе, али желим истакнути како они у случају контемплације нису никакво мерило ефикасности, другим речима желим казати да се свецем не рађамо него постајемо, предањем свога живота и своје слободне воље у руке Божје јер Он боље зна што је добро за нас али нам је дао слободну вољу којом ми сами, ако је не предамо Богу, одлучујемо о начину и току свога живота иако не потпуно, него се свецем постаје свакидашњим начином живота узимајући свој крст, прихватајући га и носећи га радосно са Исусом до дана када можемо са св. Павлом казати: Живим, али не више ја, него у мени пребива сам Исус Христ!

Значи контемплацијом постижемо чишћење читавог бића, да би се оно могло стопити с Богом (духовно сједињење, духовна женидба), а то се догађа буђење, или обраћење, прочишћење кроз тамну ноћ (просветљење) и сједињење, што значи да у сједињењу почињемо живети небо , јер на часу смрти нам падне лажно ја и видимо стварност каква заиста јесте, па је стога контемплација пут који нас води да већ ту се ослободимо пројекција (васпитања, нашег поимања Бога, јавног мњења, итд) и спознамо га какав Он уистину Јест (рај на земљи), а не каквим смо га ми учинили, а то се догађа најпре освешћивањем, те упознавањем себе, па онда кроз сједињење постанемо истински сретни!

Извор: Сажете мисли узете од енглеског мистика из 14. века, уједно и писца књиге "Облак незнања" и "Књига поверљивих савета"; затим једног од највећих мистика икада, немачког доминиканца из 13.
века, Мајстер Екхарт-а; те католичког црквеног учитеља и оца мистике, из 16. века, св. Ивана од Крста.

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 2 гостију