srpskinacionalisti.com

Mogu li hrišćani da budu nacionalisti?

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
peconi
Националиста
Националиста

Порука: 238
Приступио: сеп 2010

Re: Mogu li hrišćani da budu nacionalisti?

Порука peconi 28.9.2012. 10:06

Помаже Бог, браћо и сестре

Опричник ::Господин Адолф рече 1933. у Минхену да је национализам саставни део друге божје заповести "Љуби ближњег свог" :D !

Ја заиста не могу да пронађем везу између Адолфа и Хришћанства.То што је цитирао другу од две највеће заповести, а имајући у виду почињена дела, указују једино на лицемерје, које је данас и у нашем народу веома присутно
Национализам без вере Христове је обмањивање народа.
(Ја се надам да брат, који је отворио ову тему, не меша Хришћане са Римо-католицима, евангелистима, протестантима, лутеранцима и осталим јеретицима)

Срб је Христов "Ђакон Авакум

с Богом
"Ја сам рођен на Чисти понедељак, 1943. године" - Ратко Младић
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Порука Трећи 28.9.2012. 10:45

Опричник ::Господин Адолф рече 1933. у Минхену да је национализам саставни део друге божје заповести "Љуби ближњег свог" :D !

Па и „свети“ Јосип Броз Тито је говорио: 'Туђе нећемо - своје не дамо' што је у преводу десета заповест ('Не пожели ништа што је туђе'). И шта сад... Да га канонозујемо?
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Порука Опричник 28.9.2012. 12:03

peconi ::
Ја заиста не могу да пронађем везу између Адолфа и Хришћанства.То што је цитирао другу од две највеће заповести, а имајући у виду почињена дела, указују једино на лицемерје, које је данас и у нашем народу веома присутно

Pa naravno da nema veze ni sa hriscanstvom a veoma malo ima i sa nacionalizmom, pre bi se moglo reci da ima veze sa sovinizmom, ali sam samo informativno podsetio malo na tu recenicu... mozda neko ne zna :) .

peconi ::Национализам без вере Христове је обмањивање народа.

Apsolutno!

Трећи ::Па и „свети“ Јосип Броз Тито је говорио: 'Туђе нећемо - своје не дамо' што је у преводу десета заповест ('Не пожели ништа што је туђе'). И шта сад... Да га канонозујемо?

Eto vidis da je i Tita znao da izgovori nesto pametno :wink: .
peconi
Националиста
Националиста

Порука peconi 28.9.2012. 14:33

[quote="Опричник"...[/quote]

Брате, имаш пп. Надам се да си задовољан

Мир Ти и радост од Господа
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Порука Опричник 28.9.2012. 22:01

peconi ::
Брате, имаш пп. Надам се да си задовољан

Мир Ти и радост од Господа

Сад сам видео. Одговорићу ти ујутру.
Аватар
Новаков Грујица
Националиста
Националиста

Порука: 347
Приступио: мар 2012

Порука Новаков Грујица 1.10.2012. 16:42

Све је то ствар субјективног схватања. А пошто је питање (могу ли хришћани да буду националисти) упућено, је л' да, хришћанима, ред би био да се ови остали не мешају много, те да првима дају простора да одговоре на свој начин. Посебно зато што се овде не ради о некаквим простим политичким убеђењима, већ о одређеним животним принципима (а вера је, ваљда, то, као и национализам), а нико своје животне смернице није променио зато што га је неко на интернет-форуму убеђивао да није у праву. Дакле, маните се паметовања и учитељског става, и једни и други.

А сада - да пређем на тему.

Хришћанин (а ја ћу у даљем писању овај термин користити само за вернике, дакле за људе који нису само по рођењу припадници одређене рилигије, већ верују) може бити све и свашта. За мене један велики парадокс су хришћани који, ако не величају, а онда се држе као пијан плота (јер је тобоже најбољи политички систем) - демократије. Има хришћана који су интернационалисти (екуменисти). Има их који су милитаристи и који су пацифисти. Па зашто не би било и националиста?

Наравно, овде говоримо о србском национализму. Савременом, дашта.
И главни проблем овде јесте: Срба има и других вера, не само православне. И то је тачно, мада данас на жалост таквих Срба је све мање (сопственом одлуком).
Али, рецимо да је ситуација онаква какву бисмо ми волели. Дакле, на простору Балкана најбројнији национ су Срби. Под утицајем историјских околности мањи део Срба примио је ислам/римокатоличанство/неку конфесију протестантизма, али они нису заборавили своје корене, језик, песме, једном речју - традицију.

Е сада. С обзиром да је национализам државотворна идеја, његова суштина је обједињавање Срба у једну државу, у којој ће несметано Срби (заједно са осталим националним мањинама) стварати културу, живети слободно, градити дух заједништва, производити итд.

Где настаје проблем? (сад бих рекао у Ватикану, али то већ прелази у неку историјско-политичку расправу) Питање је како ће се сада ти равноправни Срби подносити међусобно, с обзиром да их раздваја религија. Ако се државна политика ( у сарадњи са, како се то данас зове, "верским заједницама") постави на добре темеље, лако.
Вера је, у XXI веку, избор појединца. Дакле, то би био проблем само код примитивних људи, да не кажем шовиниста који једноставно не прихватају друге из ирационалних (или смао њима рационалних) разлога.

А сада, да се вратимо у реалност. Срба римокатолика и муслимана више нема, барем не као политичких фактора. Тако да претходна прича пада у воду, и свако њено потезање је бесмислено.

Ту постоји још "аргумената" зашто хришћанин не може бити националиста, а на те теме се разговарало на претходној страници, и на многим другим местима. И то је искључиво расправа између хришћана-националиста и хришћана-анациоалиста. Свако мешање разних атеиста, агностика, ових или оних у ту причу је просто убеђивање друге стране да треба да се одрекне неких својих животних одредница.

А то је глупо и примитивно.
Удри врага, не остав' му трага,
али губи обадва свијета!

Слика
"Дисциплина - мать Победы!" - Суворов
Аватар
LiJA
Војвоткиња
Војвоткиња

Порука: 6702
Приступио: мар 2003
Место: Холандија

Порука LiJA 12.10.2012. 9:36

Баш сам то хтела да кажем већ на почетку читања, а ево ти си ме предухитрио.
Наравно, ограђујем се од Хитлера, јер оно што је радио нема везе са хришћанством, нити са православљем.
Може ли хришћанин бити националиста?
Може ли православни хришћанин бити националиста?
Па наравно.
Православна вера признаје нације и православне цркве су подељене по нацијама. Ту не видим никакав сукоб идеја. Ја верујем у Бога као творца и сведржитеља Васионе. А на земљи је Бог створио нације, односно народе (србска реч за нацију). Народи су Божија творевина, као и породица. Ако човеку вера не смета да воли своју породицу, зашто би му сметала да воли свој народ као ширу генетску породицу?
Друга је ствар како ћемо се односити према другим народима.
Хришћанство мржњу сматра грехом.
Дакле не треба да мрзимо друге народе.
Са овим можда имамо више проблема. Рецимо: Шиптари, Крвати, Германи....
Није грех у љубави према свом народу, већ у мржњи других.
U katoličkoj crkvi Srca Isusovog u Zagrebu 28-12-2010 je služena misa zadušnica
za ustaškog poglavnika Antu Pavelića, uz pominjanje zločinca Jure Francetića,
komandanta nekadašnje ustaške "Crne legije".

*Na depozitu Vatikanske banke nalazi se ratno ustaško blago u vrednosti 80 miliona dolara*
sto je službeno dokumentovana 1998. godine u izveštaju Stejt departmenta !!!

Patrijarh SPC poziva Papu u bratsku posetu
Аватар
LiJA
Војвоткиња
Војвоткиња

Порука LiJA 12.10.2012. 9:39

Трећи ::

Па и „свети“ Јосип Броз Тито је говорио: 'Туђе нећемо - своје не дамо' што је у преводу десета заповест ('Не пожели ништа што је туђе'). И шта сад... Да га канонозујемо?

За канонизовање је потребно више од једне реченице... :wink:
Али и та реченица нема везе са православљем.

*Na depozitu Vatikanske banke nalazi se ratno ustaško blago u vrednosti 80 miliona dolara*

peconi
Националиста
Националиста

Порука peconi 12.10.2012. 15:37

Нема Срба без Православља

С Богом
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1783
Приступио: мар 2012

Порука Đorđo Napolitano 13.10.2012. 17:04

Dobro, ali zar nije rekao apostol Pavle da "nema više ni Grka ni Jevrejina, ni roba ni slobodnih, ni muškog ni ženskog i da su svi jedno u Hristu", zar to ne znači da se hrišćani ne smeju deliti po nacijama, polu, staležu itd?
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Sergian
Војвода
Војвода

Порука: 1336
Приступио: сеп 2009

Порука Sergian 13.10.2012. 19:30

То не значи да хришћани не смеју бити националисти већ само значи да све те разлике (националне, социјалне, класне,полне, итд.) нису важније од вере у Христову науку и спасење душе.
"Мрдни собом, Бог ће тобом!"
-Цар Душан-
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 739
Приступио: апр 2012
Место: Србија

Порука -Цар Душан- 18.10.2012. 16:09

Sergian ::То не значи да хришћани не смеју бити националисти већ само значи да све те разлике (националне, социјалне, класне,полне, итд.) нису важније од вере у Христову науку и спасење душе.

Потпуно се слажем!
Аватар
malena
Војвода
Војвода

Порука: 1753
Приступио: сеп 2006
Место: Београд

Порука malena 18.10.2012. 22:55

peconi ::Нема Срба без Православља

С Богом

Пецони, шта да раде православни Срби када их православне владике и Патријарх буду покатоличиле "на мала врата"? Када онај, за кога су нам 2000 година говорили да је склопио савез са ђаволом - постане наш "свети Отац"? Каква је препорука, постоји ли план? Кога слушати ? Је ли Ђаво или није? Зашто су милиони страдали јер нису хтели добровољно под његов скут? Хоће ли нас остле поново у јаме и под каме? Ко сме да говори у име народа? Да ли Бог то жели, шта Он каже да треба радити? Знаш ли нешто о томе?
Аватар
LiJA
Војвоткиња
Војвоткиња

Порука LiJA 19.10.2012. 10:42

malena ::
peconi ::Нема Срба без Православља

С Богом

Пецони, шта да раде православни Срби када их православне владике и Патријарх буду покатоличиле "на мала врата"?............. Ко сме да говори у име народа? Да ли Бог то жели, шта Он каже да треба радити? Знаш ли нешто о томе?

Па, ти знаш да Бога нема. Ми само верујемо. Ти знаш! Према томе мораш онда знати и одговоре на остала питања, која су тако мала и безначајна у односу на питање устројства Васионе на које ти знаш одговор.

Аватар
malena
Војвода
Војвода

Порука: 1753
Приступио: сеп 2006
Место: Београд

Порука malena 19.10.2012. 14:07

Лијо, ово је врло неукусно од тебе! Прво, тебе нисам питала, не знам зашто имаш потребу да се истрчаваш са својом истином и да парадираш са својом вером! Друго, како ти знаш шта ја мислим? Никада нисам мислила нити писала о томе да Бога нема, дакле ти лажеш! Треће, постала си џандрљиво закерало и само тражиш начин да некоме попујеш! Што ти то треба? Веруј и ради како хоћеш ко ти брани. Ја не прихватам хришћанску догму и - тачка! Шта ти или било ко други ту могу? Чак и да грешим, ниси ти та која ће ме привести "стаду", поготову после оваквих измишљотина ( цитирај мој пост где тврдим да Бога нема!). Према томе, ТИ свакако не можеш да ми одговориш на питања и немој се трудити, понашаш се као неки равославни мула . Теби до мозга не допиру промене у СПЦ, које и врапци знају, ни као могућност - задрта си и искључива. Немој више да ми се обраћаш !!
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 1 гост