srpskinacionalisti.com

Гностичка јеванђеља

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Гностичка јеванђеља

Порука Опричник 10.9.2012. 11:02

Зна ли неко да ли се могу код нас наћи Гностичка јеванђеља на српском језику и где?

Волео бих да прочитам јеванђеља по Марији Магдалени, Филипу, Томи, Јуди... Баш ме интересује због чега су тако олако одбачени? Да ли су њихова јеванђеља била неверодостојна и лажљива или се ради о нечему много дубљем, као што је нпр. опасност коју су осећали остали хришћани који су се плашили непосредног сазнања? Или се радило о жељи за влашћу над људским душама? Некако ми је чудно да десетине јеванђеља буду отписани тек тако, а да само четири званично уђу у Нови Завет?!

Ево једног интересантног клипа о овој теми (за превод на српски кликните на CC):

Kao i u skoro svim kulturama i kultovima Gnoza se manifestovala, takođe, i u periodu ranog Hrišćanstva, posredstvom „Gnostičkih Jevanđelja“, isto toliko autentična kao i Kanonska Jevanđelja. Ova su bila smatrana kao apokrifna od strane crkve, savezne sa političkom moći, koja ih je progonila sve do njihovog nestanka, skrivajući tako istinu.

Аватар
ландсер
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 197
Приступио: дец 2011
Место: Нови Сад

Re: Гностичка јеванђеља

Порука ландсер 13.9.2012. 16:44

''Гностички текстови'', објавила издавачка кућа ''Градац'' из Чачка 1992.
Можеш да наручиш са купинда: http://www.kupindo.com/Judaizam/1006744 ... I-TEKSTOVI
Опричник
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 743
Приступио: феб 2012

Порука Опричник 17.9.2012. 17:12

Хвала. У основи, скептичан сам према тим гностичким јеванђељима, али ето из радозналости да их прочитам. Нађох пре неки дан у књижари Јеванђеље по Јуди... бацио сам поглед, мало прелистао и видим да нема неке суштинске разлике у односу на званична јеванђеља, једино што на крају испаде да је Јуда такође разапет на крсту и да је био омиљени Исусов ученик. Јуда је уствари херој који је Исусу помогао да се ослободи тела :? .
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1781
Приступио: мар 2012

Порука Đorđo Napolitano 17.9.2012. 19:01

Опричник ::Нађох пре неки дан у књижари Јеванђеље по Јуди... бацио сам поглед, мало прелистао и видим да нема неке суштинске разлике у односу на званична јеванђеља, једино што на крају испаде да је Јуда такође разапет на крсту и да је био омиљени Исусов ученик. Јуда је уствари херој који је Исусу помогао да се ослободи тела :? .

Pa kako je onda mogao da napiše jevanđelje??
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 2 гостију