srpskinacionalisti.com

"ПОМОЗИ БОГ" И "БОГ ТИ ПОМОГАО!"

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука: 5881
Приступио: мај 2004

"ПОМОЗИ БОГ" И "БОГ ТИ ПОМОГАО!"

Порука Горан 23.12.2011. 0:03

О НАРОДНОМ СРПСКОМ ПОЗДРАВУ И ОТПОЗДРАВУ

- "ПОМОЗИ БОГ" И "БОГ ТИ ПОМОГАО!" -

Опште познати и општеупотребљавани поздрав код српског народа јесте: Помози Бог! То је познато. Познато је то чак и странцима. Кад је турски председник долазио у Београд и у Крагујевац, он је поздравио масу народа на станицама, српским поздравом и на српском језику: Помози Бог! Кад је бивши председник чехословачке државе, г. Бенеш посетио нашу престоницу, он је поздравио војску и народ на српском језику са Помози Бог! Истим поздравом поздравио је недавно шеф француских ратника окупљени народ свуда од Београда до Кајмакчалана.

Међутим, искусили смо у више прилика, да се тај класични српски поздрав изобичајава и заборавља код наше омладине. У више прилика при доласку на неку црквену свечаност ми смо поздрављали школску децу са Помози Бог! на што су деца ћутала (јер нису умели да одговоре), или пак одговарала са: Добар дан! и Здраво! И тако доживљавамо једну аномалију, да оно што је код нас добро - странци цене и држе, а ми сами заборављамо и одбацујемо.

Ово непријатно искуство побуђује нас да распишемо свештенству Жичке епархије следеће:

1. Нека се свештеници сами што чешће у сусрету с људима служе овим поздравом: Помози Бог! Нека то нарочито чине кад ословљавају масе и групе народа.

2. Нека свештеници поучавају своје парохијане, а нарочито омладину како сеоску тако и варошку, особито школску, да се служе овим добрим поздравом.

3. Нека свештеници, вероучитељи приме ово к срцу и науче ђаке, да на поздрав: Помози Бог! одговарају: Бог ти помогао!

Тамо где световна лица предају веронауку, нека надлежни пароси упознају их са овим нашим расписом и подејствују, да се и они потруде у овој ствари у истом правцу.

ВЛАДИКА НИКОЛАЈ
ДУХОВНЕ ПОУКЕ
"нека буде борба непрестана,
нека буде што бити не може.
Аватар
Камени
Војвода
Војвода

Порука: 3946
Приступио: сеп 2004

Re: "ПОМОЗИ БОГ" И "БОГ ТИ ПОМОГАО!"

Порука Камени 27.12.2011. 15:34

Ја сам увек говорио

ПОМАЖЕ БОГ!
БОГ ТИ ПОМОГАО!

Иначе, тема је за десетку.

Зашто је многима Србима лоше? Псују Бога, псују сунце, псују мајку.

Србији неће да сване док се не вратимо светосављу и православном животу. О томе је све лепо говорио старац Гаврило али "многи имају уши а не чују, многи имају очи а не виде".
"А оне непријатеље моје који нису хтели да ја царујем њима, доведите овамо и исеците их преда мном" Лк.19, 27

"Камен који одбацише зидари, онај постаде угаони камен. Сваки који падне на тај камен разбиће се, а на кога он падне сатрће га." Лк. 20, 17-18
Аватар
Горан
Војвода
Војвода

Порука: 5881
Приступио: мај 2004

Порука Горан 28.12.2011. 14:55

Тачно тако.Светосавки национализам је пут спасења и обнове српске државе.
"нека буде борба непрестана,
нека буде што бити не може.
Аватар
Стефан90
Националиста
Националиста

Порука: 434
Приступио: јан 2012

Порука Стефан90 19.5.2012. 15:06

Од кад се овај поздрав употребљава у српском народу?
Задњих 100-200 година? свакако не пре османлија,а подсећа на њихов поздрав селам алејкум,алејкум селам.Можда некоме није право али рекао бих да смо то по узору на њих направили свој поздрав јер у мору њихових речи које се и данас користе,обичаја,кухиње коју ми сматрамо својом није немогуће да се и ово интегрисало код нас.
БОЉЕ ТИ ЈЕ ИЗГУБИТИ ГЛАВУ НЕГО СВОЈУ ОГРЕШИТИ ДУШУ

...,,нема врба колико има Срба али има граната колико и Хрвата''

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 7 гостију