srpskinacionalisti.com

Patriota i ateista?

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Re: Patriota i ateista?

Порука Трећи 7.6.2012. 9:14

Рогља ::Човјек је измислио комунизам, он га је одабрао. Не може Он да нарушава људску слободу ако је човјеку то већ дао.
Па кад га је већ измислио, што није остао комуниста (част онима који јесу), него се прометнуо у комуњару („комунисту“ без морала)? И сад, префарбао црвену боју жутом, па постао - демократа... Мада, кад мало боље погледаш 'принца' и његов 'крунски савет', ни они не уливају ништа више поверења од ових жутаћа.
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 123
Приступио: јун 2012

Порука Младен Д. 20.8.2012. 11:37

Мислим да је велики проблем српске православне цркве тај што се не трансформише довољно брзо у складу са изазовима данашњице и што није окренута младом човеку (у довољној мери).
Конкретно, знам једног човека (погодите кога) који није крштен у српској цркви и који се стално ломи да ли да то уради или не.
За:
- поштовање традиције
- идеја јединства свих Срба
- то ништа не боли
- веровање у Бога (на одређени начин мада прилично другачији него како се то учи у хришћанству)
Против:
- застарелост (што би рекли енглези obsolete) православних обичаја
- попови (ма хоћу ја тамо да љубим руку неком старцу и понашам се као да сам имбецил не пада ми напамет)
- нејасност колико то уопште има значаја и за Српство и за Србију и за Србе; ипак сам ближи мишљењу да Срби као нација могу бити јединствени и као унија атеиста, тј. некрштених и верника тј. крштених ако једни поштују друге; оно што не може је да Срби могу бити јединствени без обзира на верску припадност јер је историја показала да Срби крштени у католичкој цркви временом постају Хрвати или неки други, а исто то важи и за Србе који су отишли у ислам или неку другу религију/секту

Дакле, тај човек се највероватније неће крстити, али ће сасвим сигурно остати веран Српству и Србији и васпитаће децу у складу са тим.
Милчићи
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 165
Приступио: мај 2011

Порука Милчићи 21.8.2012. 8:33

Младен Д. ::Мислим да је велики проблем српске православне цркве тај што се не трансформише довољно брзо у складу са изазовима данашњице и што није окренута младом човеку (у довољној мери).
Конкретно, знам једног човека (погодите кога) који није крштен у српској цркви и који се стално ломи да ли да то уради или не.
За:
- поштовање традиције
- идеја јединства свих Срба
- то ништа не боли
- веровање у Бога (на одређени начин мада прилично другачији него како се то учи у хришћанству)
Против:
- застарелост (што би рекли енглези obsolete) православних обичаја
- попови (ма хоћу ја тамо да љубим руку неком старцу и понашам се као да сам имбецил не пада ми напамет)
- нејасност колико то уопште има значаја и за Српство и за Србију и за Србе; ипак сам ближи мишљењу да Срби као нација могу бити јединствени и као унија атеиста, тј. некрштених и верника тј. крштених ако једни поштују друге; оно што не може је да Срби могу бити јединствени без обзира на верску припадност јер је историја показала да Срби крштени у католичкој цркви временом постају Хрвати или неки други, а исто то важи и за Србе који су отишли у ислам или неку другу религију/секту

Дакле, тај човек се највероватније неће крстити, али ће сасвим сигурно остати веран Српству и Србији и васпитаће децу у складу са тим.

Вера мора бити испред, изнад нације.

Песма Србима - Свети владика Николај
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... PwkYvBuVxQ

А, погледајте и послушајте речи владике Николаја у "Небеској литургији", па ће вам, надам се, бити јасније оно што је тема:
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... fcw96GL8Zg
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука Младен Д. 21.8.2012. 21:53

Милчићи ::Вера мора бити испред, изнад нације.

Проблем није у вери већ у цркви као можда непотребном колену између довољно просвештеног човека и бога. Ако неко верује у бога (шта год то значило), поштује Српство и одан је Србији не видим шта ће му црква и попови. При томе поштује православну цркву и људе који иду у њу и поштују је.
Милчићи
Млади националиста
Млади националиста

Порука Милчићи 22.8.2012. 9:21

Младен Д. ::Проблем није у вери већ у цркви као можда непотребном колену између довољно просвештеног човека и бога. Ако неко верује у бога (шта год то значило), поштује Српство и одан је Србији не видим шта ће му црква и попови. При томе поштује православну цркву и људе који иду у њу и поштују је.

Погледајмо, поводом питања шта ће човеку који верује у Бога Црква и попови: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... z170fNoj4w
Шта значи: "довољно просвештен човек"? Ко је тај и какав је тај?
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука Младен Д. 22.8.2012. 12:23

Милчићи ::Погледајмо, поводом питања шта ће човеку који верује у Бога Црква и попови: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... z170fNoj4w
Шта значи: "довољно просвештен човек"? Ко је тај и какав је тај?

Довољно просвештен човек је у овом контексту онај који се придржава Хришћанског учења и Хришћанских принципа у складу са Новим Заветом и своју свест и животне принципе обилкује у складу са тим.
Нови Завет говори о односу човека према природи, другим људима, Богу, тј. животу и његовом смислу, односно о свету и његовом разумевању.
Нови Завет не говори о неопходности посредника између човека и Бога (поповима и свештеницима), не говори о специјализованим храмовима у којима се 'најбоље' молити богу (црквама).
Чак штавише, Нови Завет говори против пророка, вођа и ауторитета, у смислу да човек треба имати само једног (Бога) који је изнад њега.
Милчићи
Млади националиста
Млади националиста

Порука Милчићи 22.8.2012. 13:22

А, како ћемо без посредника приступати светим тајнама?
Младен Д.
Млади националиста
Млади националиста

Порука Младен Д. 23.8.2012. 9:19

Милчићи ::А, како ћемо без посредника приступати светим тајнама?

Избећи ћу дискусију о томе шта је заправо Хришћанство, да ли само Новозаветно учење или обављање Хришћанских обреда и прихватање Хришћанских веровања које су касније прописале Цркве и разликују се од Цркве до Цркве.
Али размисли: прво је настало Хришћанство, а тек касније су се наметнуле Цркве са својим правилима.

У сваком случају, одговор на твоје питање је: не знам.
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука: 4551
Приступио: сеп 2011
Место: Gradac Moravski

Порука SMUK 2.6.2014. 0:29

Нови Завет не говори о неопходности посредника између човека и Бога

Нови завет говори о посредништву једино Исуса Христа између Бога и човека. (1.Tим.2:5)

Patriota i ateista?

Човек не мора да буде религиозан да би био патриота.
Аватар
ДејанНационалистa
Војвода
Војвода

Порука: 1083
Приступио: феб 2014

Порука ДејанНационалистa 2.6.2014. 0:39

Срб ::И партизани, комунисти, су се борили тако па смо видели колико је та борба "помогла" срском народу.

По мени, они су се борили за власт а не за Србију и српски народ. Ипак, сматрам да би националиста, и сваки прави Србин генерално гледано требао да буде верник, јер ипак је то Православно Хришћанство нешто што је сачувало наш национални идентитет кроз векове.
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 7 гостију