srpskinacionalisti.com

Ко је већи духовник владика Његош или владика Велимировић?

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!

владика Његош или владика Николај?

свети владика Николај Велимировић
13
50%
владика Петар II Петровић Његош
13
50%

Укупно гласова : 26

Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука: 1352
Приступио: мај 2008
Место: свет вила и вештица

Ко је већи духовник владика Његош или владика Велимировић?

Порука Arhandjel 5.7.2008. 3:12

Слика Слика

Занима ме мишљење српских националиста.

Када се упореди животно дело једног и другог, ставови и идеје, допринос Српству ... коме дајете предност?
На пример, док читате Његошев "Горски вијенац" или Велимировићево "Изнад истока и запада" чије дело по вашем мишљењу има трајнију вредност.

:?:
Слика Слика Видовдан је Дан светлости, дан када господари старословенско божанство – Вид или Световид, Бог светлости и обиља, али и Бог рата. У својој хроници из 12. века немачки свештеник Хелмолд помиње Световида као врховног Бога северозападних Словена, коме су подизани храмови и приношене му жртве на крају жетве, „из свих словенских крајева”. http://forum.badnjak.com/
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Re: Ко је већи духовник владика Његош или владика Велимировић?

Порука Arhandjel 5.7.2008. 5:06

"Нема дана без очнога вида
нити праве славе без Божића!
Славио сам Божић у Витлејем
славио га у Атонску Гору,
славио га у свето Кијево,
ал' је ова слава одвојила
са простотом и са веселошћу.

Ватра плама боље него игда,
прострта је слама испод огња,
прекршћени на огњу бадњаци;
пушке пучу, врте се пецива,
гусле гуде, а кола пјевају,
с унучађу ђедови играју,
по три паса врте се у коло, -
све би река једногодишници,
све радошћу дивном наравњено.
А што ми се највише допада,
што свачему треба наздравити!"

Горски вијенац - Петар II Петровић Његош

"Клањају се мнаду сунцу дв'је тисуће витезовах, целивају матер земљу да им покој тихи даде."

Лажни цар Шћепан Мали - Петар II Петровић Његош

"Док ево ти дивне виле лаким кроком ђе ми лети
завид’те ми, сви бесмртни, на тренутак овај свети!
Ход је вилин млого дични на Аврорин када шеће,
од сребрног свога прага над прољећем кад се креће;
зрак је виле младолике тако красан ка Атине,
огледало и мазање презиру јој черте фине.
Устав’ луно, б’јела кола, продужи ми часе миле,
кад су сунце над Инопом уставити могле виле."

Ноћ скупља вијека - Петар II Петровић Његош
Слика Слика Видовдан је Дан светлости, дан када господари старословенско божанство – Вид или Световид, Бог светлости и обиља, али и Бог рата. У својој хроници из 12. века немачки свештеник Хелмолд помиње Световида као врховног Бога северозападних Словена, коме су подизани храмови и приношене му жртве на крају жетве, „из свих словенских крајева”. http://forum.badnjak.com/
sulajkovski
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 960
Приступио: апр 2003
Место: Београд, Србија

Порука sulajkovski 5.7.2008. 11:13

Мислим да Николај не може да се пореди са Његошем, Његош је ипак далеко виша фигура, као владар и владика носио је на својим плећима далеко већу одговорност, а и бољи је песник.
...И видјех небо отворено, и гле, коњ бијели, и Онај који сједи на њему зове се Вјерни и Истинити, и по правди суди и ратује; А очи су му као пламен огњени, и на глави његовој круне многе, и има Име написано, које нико не зна до Он сам; И обучен је у хаљину црвену од крви, и Име се његово зове: Логос (Ријеч) Божији. И војске небеске иђаху за Њим на коњима бијелим, обучене у свилу бијелу и чисту. И из уста његових излази мач оштар с обје стране, да њиме порази незнабошце...
Аватар
rogozub
Националиста
Националиста

Порука: 372
Приступио: апр 2008

Порука rogozub 5.7.2008. 13:36

као "већи духовник" више гласова има несветитељ од светитеља.. какво безумље...
Аватар
ВОЈВОДА ОД КРАЈИНЕ
Војвода
Војвода

Порука: 1059
Приступио: јун 2007
Место: Крајина

Порука ВОЈВОДА ОД КРАЈИНЕ 5.7.2008. 14:33

Оба,сваки на свој начин,представљају ослонце српског националног бића и личности којима ћемо се увјек обраћати за помоћ и савјет у најтежим временима.

Као такве мислим да их није могуће поредити,поготово не на један овако линеаран начин.

Једино сам сигуран да би се Свети Владика Николај осјећао нелагодно кад би знао да га поредимо са Његошем,кога је он својим дјелом "Религија Његошава" поставио на сам пиједестал не само српства већ и човјечанства.

РЕЛИГИЈА ЊЕГОШЕВА
УВОД
Владика Петар II Његош означава велики празник у животу Српства. Он стоји усамљен међу
осталим знаменитим Србима, без претходника и без следбеника. Његов једини претходник јесте
донекле велика душа српског народа, изражена у народној поезији
. Место следбеника он има
много поштовалаца, који му се диве или зато што поимају његову величину, или, у већини
случајева, само зато што предосећају грандиозне размере те величине.
Пустимо, читаоче, у мислима својим, нека поред нас прођу сви они Срби, које ми називамо
знаменитим. (То је, истина, велика претензија: ми нисмо увек достојни, да нам велики људи
чине толику почаст и пролазе поред нас. Но не устежимо се од тога; мисли је дозвољена и
немислива слобода. Зар ми често у мислима својим не изводимо анђеле Божје, да поред нас у
свом сјају своме пролазе?)
Све њих ми ћемо предусрести са више или мање поштовања разликујући се у оцени њихових
дела и њиховог карактера.
Пролази ли поред нас Доситеј, ми ћемо га радосно поздравити и молити, да нам каже штогод
„полезно или забавно" из свога богатог искуства.
Пролази ли Вук, и њега ћемо први ми ословити без устезања и похвалићемо његову
скупљачку ревност и његову веру у граматику.
Пролази ли Јакшић, ми можемо слободно запалити цигару и поручити вина. Он нам извесно
неће замерити. Можемо и викати, и плакати с њим.
Змају ћемо се љубазно поклонити и рећи, да нас његова Певанија чини бољим људима.
Са оштроумним аристократом Недићем можемо доћи у крупну препирку око књижевног
укуса и „гомиле".
Но кад поред нас буде пролазио владика Раде, ми ћемо морати, читаоче, заћутати и устати.
Заћутати — јер ко би од нас могао наћи за њ подесну поздравну реч у моменту, кад нас он са
висине своје фигуре погледа својим као дубина морска тамним очима? Устати — јер како да
седимо
кад смо малени пред њим и кад устанемо? И кад он буде прошао мимо нас, наш поглед ће га још
дуго пратити, тако, да ће многе велике сени, које њему буду следовале, остати од нас
незапажене.

Ja сам често чинио такве смотре, и често врло дуге, злоупотребљавајући можда стрпљење
великих сени. При томе старао сам се нарочито, већ од дужег времена, да останем насамо с
Његошем, пратећи пажљиво, сваки његов поглед и сваку његову мисао и осећај везан с тим
погледом. Своје искуство од тих усамљених шетњи и немилих дијалога ja сам изнео у овој
књизи
"Мој живот више није важан."
"Ја сам све што јесте, све што је било и све што ће бити."
"Зима долази."
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 5.7.2008. 17:41

Сигурно је један од њих већи филозоф и теолог.

Нема смисла у име неке националне солидарности тврдити да их је "немогуће поредити".

И сам Велимировић је признао суштинске разлике између њих двојице.

Следећи цитати су из "Религије Његошеве", дакле ВЕЛИМИРОВИЋ каже:

Слика

Слика

Слика
Аватар
агент провокатор
Војвода
Војвода

Порука: 2911
Приступио: окт 2006
Место: Београд

Порука агент провокатор 5.7.2008. 18:09

Arhandjel ::Сигурно је један од њих већи филозоф и теолог.

Због чега је то сигурно, и у чему је сврха таквог поређења. У питању су два великана у сваком погледу, и један и други су толико велики да је потпуно депласирано одређивати ко је већи :roll: . Бесмислено.
Помози Господе, да оборена у прах, из праха устане, да се расута сабере, да ослепела прогледа, да убијена, мучена и спаљена, да заклана, згажена, обешена и распета, у знане и незнане гробове сахрањена, из свих гробова и мука васкрсла, цела Србија стане под један венац!
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 5.7.2008. 18:18

То је индивидуално, можда је теби поређење бесмислено, неком другом није.

На пример, Његоша убрајам међу највеће Србе, и држим да је генијалан филозоф и теолог.

А Велимировића уопште не ценим, налазим да је његова духовност налик бароку - накићена а празна.
Аватар
Златоусти
Војвода
Војвода

Порука: 8687
Приступио: окт 2004
Место: Земља која умире од стида јер све је више људских гњида

Порука Златоусти 5.7.2008. 18:24

Световиде(Арханђеле), ово питање ти је на нивоу онога : "Ко је јачи, Жан Клод Ван Дам или Брус Ли?" :roll:
"Само јуначки одговор на агресију у Првом светском рату коштао је српски народ више од половине мушког рода. Гинули су, углавном, они најбољи, најмлађи, остајући без порода. Остајали су да се размножавају углавном они лошији. Сада беремо плодове те наопаке селекције."

Зато ако буде фрке "горе" ту сам зови ако треба!
Аватар
rogozub
Националиста
Националиста

Порука rogozub 5.7.2008. 18:28

мислим да је поента ове теме хула на Духа Светога, јер је владика Николај свет Духом Светим.
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 5.7.2008. 18:39

Мени је толико очигледно да је Његош - громада, а Велимировић - просек, да сам морао да питам и друге шта мисле.
Аватар
rogozub
Националиста
Националиста

Порука rogozub 5.7.2008. 18:46

то је само теби очигледно, кад си поганин...
интелектуални ниво је довољно осликан у твом потпису који нема везе са везом.
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 5.7.2008. 18:52

Ти си од оних који би сматрали Уроша Нејаког бољим државником од Душана Силног - зато јер је светац.

И још горе, свако поређење Душана и Уроша би проглашавао богохулом јер Душан забога није светац.

У твом свету престаје свака интелигенција.
Аватар
rogozub
Националиста
Националиста

Порука rogozub 5.7.2008. 18:57

"интелигенција" без Бога је ништа него испољавање ђавола.
Аватар
Arhandjel
Војвода
Војвода

Порука Arhandjel 5.7.2008. 19:16

Његош каже да су Срби изабрани народ, дакле Бог је увек са нама.
А Јован Цвијић то потврђује:

"Црногорци су испуњени „вером Обилића" као Јевреји Старога Завета вером у Јехову."

(Јован Цвијић, Балканско полуострво)
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 2 гостију