srpskinacionalisti.com

Цитати св. владике Николаја Српског

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Срб
Војвода
Војвода

Порука: 1441
Приступио: дец 2006
Место: Канада (читај Кењада)

Цитати св. владике Николаја Српског

Порука Срб 23.12.2007. 7:47

Поделићу с вама цитате које сам скупио читајући св. владику Николаја, па нек нам је свима на корист, да се руководимо примером овог нашег светог просветитеља и учитеља.

- "Сунце показује различитост; мрак уједначује све. Тако и будан човек види различитост, док човек успаван све уједначује као ноћ"

- "Гомила ђубрета не протествује кад му се ново ђубре додаје. Само истина не трпи додавања и одузимања."

- "У гласу је сила, али је сила и у ћутању!"

- "У својим плићинама река највише ларма, а у дубоким вировима ћути! Учини смотру над душом својом и реци јеси ли плићина или вир. Плићина је језик без памети, вир је памет без језика. Заиста ти кажем: брбљиви безверци су плићина реке живота а ћутљиви мудраци и светци њени вирови."

- "Каква је вода у великом мору таква је и у једној шкољки."

- "Са жене блудне спада човек на комад хлеба."

- "Мали разум као варница распаљује велике жеље, а велике жеље опет заглушују и угушују мали разум"

- "Ко вјетар сеје, буру жање"

- "Ако би ме ти питао, да ли ја једем јабуке посуте прашином, ја бих одговорио: јабуке једем, али прашину не једем. Исто тако ја примам сва поуздана знања и признајем све модерне проналаске, али прашину научних теорија и хипотеза којим су до сад била покривена модерна знања и проналасци нити примам нити признајем."

- "Ко није осетио у сласти горчину, тај не може осетити у горчини сласт.
Ко није страдао од пожара у себи, тај ће зајаукати кад му људи прст спрже."

- "Истина је често увредљива но никад није штетна."

- "Смешна је воља људска вољи Божјој, као што је смешан један тић кад својим крилима покушава да врати вихор ветра."

- "У свакоме човеку браћо има толико зле воље, да се на њему може сазидати пакао, и толико добре воље, да се на њему може сазидати небо."

- "Брзина мисли не иде упоредо са брзином мастила, о фабриканти књига. Ма мозак летео ваздушном летелицом, мисао вазда клеца пешке."

- "Као што сав пас није у лајању, тако сав човек није у ономе што каже."

- "Во носи звоно, а луда језик да се не би изгубили."

- "Тамо где тела гоје, душе мршаве."

- "Дуг се платити мора, јер васиона нема архива за неплаћене дугове. Не страши се да не можеш отплатити дуг. Добра воља - пола отплате!"

- "На иста уста излази врућ или хладан дах; све зависи како се уста наместе при даху. Из исте душе може се издахнути Бог или луцифер; све зависи како се душа намести."

- " Сив грех праведника изгледа црњи од црног греха неправедника.
Кад проповедник чистоте упрља табане, сви се завидни заклињу, да су га видели каљужава до обрва."
Отужни су ми савети људских старешина и мудраца - о како су ми отужни - од када Твоја мудрост затресе моје срце и мозак, Свети Боже.
Аватар
ВОЈВОДА ОД КРАЈИНЕ
Војвода
Војвода

Порука: 1058
Приступио: јун 2007
Место: Крајина

Порука ВОЈВОДА ОД КРАЈИНЕ 30.12.2007. 0:11

"ОПОМЕНА СРБИМА РОДОЉУБИМА"

"Према извештајима из Југославије,Српски народ може се поново наћи пред страшном трагедијом.
Сви говоре:нека падне Тито,па ћемо онда лако!
А нико нема плана шта ће бити после пада комуниста.
ХРВАТИ ИМАЈУ ПЛАН,ПОДРЖАН ОД ПАПЕ И ИТАЛИЈЕ.Код њих нема странака,они не знају за демократију.
Они знају и хоће једно:окупирати Босну и Срем,Србе на врбе или поклати или истерати из тих земаља.
У моменту пада комунизма(ако Русија не интервенише)Хрватима ће се одмах доставити оружје и сви ће бити наоружани,док ће Срби бити голоруки као и при првом покољу.
И усташе и оружије,све чека на граници Југославије,у Шпанији и у Аргентити.За 24 часа сва ће Хрватска бити под оружјем и сви гаулајтери на свом месту.
Папа ће опет благословити покољ Срба и ућуткати њему наклоњене Англосаксонце.
А шта Срби партијаши мисле?
Они мисле као и 1918.године,прво расписати изборе па нека народ(јадни,тужни,голоруки српски народ) искаже своју жељу и вољу!
У тој једној мисли садржан је план свих српских демократских и левичарских и полулевичарских партија,па чак и националних,четничких и патриотских.
Каква фантазија и какво лудило!
Питање је,дакле,не како оборити Тита него шта ће бити после Титовог пада.
Ко ће српски народ наоружавати да се брани од вечног и много страшнијег непријатеља!
И каква ће се власт одмах установити у српским земљама!"

Владика Николај : "Земља недођија"
"Мој живот више није важан."
"Ја сам све што јесте, све што је било и све што ће бити."
"Зима долази."
Аватар
Срб
Војвода
Војвода

Порука: 1441
Приступио: дец 2006
Место: Канада (читај Кењада)

Re: Цитати св. владике Николаја Српског

Порука Срб 10.2.2008. 21:31

- "Сваки човек има свој мирис, но осећа само туђи. Твор заплаши све животиње у шуми својим мирисом, па се теши речима: сви они знају, да ја не трпим њихов мирис, те се учтиво склањају од мене."

- "Херојима су звати боксери, као и аждаје боговима. Лепо име је најопаснија хаљина. Чувајте се ствари са лепим именима!"

- "Без Бога се може имати и наука и култура и уметност и новац, но мир душевни никад."

- "Свет је неслан и бљутав, - говориш ти, пријатељу мој. И сто пута понављаш ми, како је свет неслан, и сто пута револтираш се ти против тога несланога света. И поносиш се називом револуционара, и претиш претурити свет. Почни испочетка, а не с краја, па ћу ти веровати, пријатељу мој. Револтирај се прво против себе, против своје несланости."

- "Као што се једна племенита биљка усред корова бори да изађе на светлост, тако и једна племенита мисао бори се за опстанак свој и уздигнуће над коровом од мисли неплеменитих, ниских и прљавих."

- "Свак цени семе према плоду, ако је плод горак, ко може заволети семе?"

- "Здрава вера не противречи никад правој науци, нити права наука негира здраву веру. Само болесни облици и једног и другог претенциозни су и искључиви."

- "Не веровати у Бога, а апеловати на братство и хуманост могу само они људи који су или заведени или код којих не постоји сасвим везе између мозга и језика."

- "Наша љубав преми себи и својима ништа друго није до појачана и покварена у исто време инстинктивна љубав животињска. А оно што љубав људску чини узвишенијом и светлијом од љубави питоме и дивље животиње, то је познање, поштовање и жртвовање."

- "Све донде неће моћи бити љубави према непријатељима док је не буде међу пријатељима... Хришћанска љубав иде у круговима: према себи - према пријатељима - према непријатељима - према Богу."

- "Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам и не кунем. Непријатељи су ме више гурнули Теби у наручје него пријатељи. Пријатељи су ме везивали за земљу, непријатељи су ме дрешили од земље, и рушили сва моја надања у земљу. Ови су ме учинили странцем у земаљским царствима, и непотребним становником земље. Као што гоњена звер нађе сигурније склониште него ли негоњена, тако сам и ја, гоњен непријатељима, нашао најсигурније склониште, сакривши се под Твој шатор, где ни непријатељи ни пријатељи не могу погубити душу моју.Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам, и не кунем."

- "Око сваке истине увек се нагомиловавају многобројне заблуде, као лептири око пламена свеће."

- "Кад бих ја био поток планински, не бих мислио о свом неравном путу но о језеру, које ме чека."

***Ако неком треба опширније о неком цитату, тј. ако неког занима у ком је контексту написан цитат, нека се јави да поставим детаљнији ткест.
Отужни су ми савети људских старешина и мудраца - о како су ми отужни - од када Твоја мудрост затресе моје срце и мозак, Свети Боже.

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 1 гост