srpskinacionalisti.com

Празници наше Свете Цркве

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Re: Празници наше Свете Цркве

Порука Трећи 6.1.2014. 23:08

HRSB1.jpg
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
-Цар Душан-
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 742
Приступио: апр 2012
Место: Србија

Порука -Цар Душан- 7.1.2014. 14:00

Ваистину се роди брате Трећи!
Аватар
Branke90
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 580
Приступио: мај 2011
Место: Источно од Рајха

Порука Branke90 7.1.2014. 15:08

Ваистину се роди!

Процес генералу Михаиловићу, претрес од 26. јуна 1946. године:

Тужилац Минић: Молим вас, оптужени Михаиловићу, по вашој директиви колико је људи морала садржати свака тројка?
Оптужени Михаиловић: Тројка је тројка.
Тужилац Минић: Значи три човека?

:-D
Аватар
Ружица
Војвода
Војвода

Порука: 2122
Приступио: јан 2012
Место: Београд

Порука Ружица 20.1.2014. 1:06

УЖИВО ЗА ЧАСНИ КРСТ: Сребрна медаља за петогодишњег пливача Милоша Богдановића!
casni-krst-beograd-tanjug-1390136446-430337.jpg

Београд
БЕОГРАД - Богојављење се обележава се широм Србије традиционалним пливањем за богојављенски крст.
17.18 - Прокупчанин Стеван Гашевић (22) први је допливао до Богојављенског крста, на Растовничком језеру надомак Прокупља. Он је међу тридесетак пливача из Прокупља и суседних места био најбржи у пливању за Богојављенски крст, које је по први пут организовала Црква Светог Прокопија из Прокупља.
"Пријавио сам се првог дана кад сам чуо да ће се организовати ово пливање и само ми је вера дала снаге да стигнем први до часног крста и тако се још више приближим Богу", казао је Гашевић.
16.38 - Осамнаестогодишњи Стојан Младеновић, ученик нововарошке гимназије, први је стигао до часног крста на Златарском језеру код Нове Вароши. Он је међу двадесетак учесника био најбржи и освојио златни крст, икону и друге награде припремљене поводом овог такмичења, првог од како је брана Хидроелектране "Кокин Брод" пре пола века преградила реку Увац.
16.25 - У пливању за Богојављенски часни крст у Жабљу, другу годину за редом победио је мештанин Никола Перић.Пред око 1.000 посматрача те традиционалне манифестације у Жабљу, одржане на реци Јегрички, пливало је девет такмичара, међу којима и једна девојка. На првом такмичењу у пливању за Часни крст у Чуругу, одржаном на Тиси пред више од 2.000 посматрача, учествовало је 14 пливача, а победио је Слободан Шуман.
16.23 - Победник пливања за богојављенски крст, које је по седми пут организовано на Дринском језеру код Малог Зворника, је полицајац Данко Гурдељевић (24) из Малог Зворника. У потрази за крстом у леденој води Дрине такмичило се 47 пливача из неколико места Србије и Републике Српске. Крст за који су пливали такмичари дугачак је 65 центиметара, тежак 2,7 килограма и обливен бронзом. Такмичари су до крста морали да препливају 33 метра, што симболизује године живота Исуса Христа. Победник је добио крст у трајно власништво, као и један мањи златник, а сви учесници су добили пригодне награде. Пре пливања одржана је литургија у цркви Сабора Срба светитеља и литија до језера.
14.24 - Победник такмичења у пливању за Часни богојављенски крст одржаног данас у Сремској Каменици је Александар Павић из Кикинде који је био најбржи међу више од 60 такмичара у тој манифестацији, одржаној у Новом Саду први пут после 78 година.Павић је по завршетку трке рекао новинарима да је поносан што је први стигао до Часног крста и да честита свим такмичарима јер је, како је казао, велика част бити учесник овакве манифестације.
"Одавно сам желео да наступим на оваквом такмичењу и ево, остварила ми се та жеља, а чињеница да сам победио ме чини изузетно поносним. Наравно да ћу и наредних година учествовати у пливању за Часни богојављенски крст јер је и сам наступ на таквој манифестацији велика част", рекао је Павић који има 21 годину и тренира ватерполо.
14.06 Пензионисани официр Саво Џамић други пут у животу пливао је за Богојављенски крст. Спортом се бави већ 69 година, свакодневно претрчи између 10 и 20 километара.
milos-bodanovic-radio-jadran-1390141394-430391.jpg

Милош Богдановић
14.06 - По олујном јужном ветру и киши за Часни крст борило се 50 пливача, а најбржи је био Никола Москов. Овај ватерполиста ПВК „Јадран" награђен је за прво место златном медаљом са ликом Св. Саве. Уручио му је судија такмичења, актуелни тренер „Јадрана", Владимир Гојковић.
nikola-moskov-1390140783-430389.jpg

Никола Москов
Најстарији учесник био је педесетогодишњи Бошко Медић, а најмлађи Милош Богдановић, са само пет година. Организатори су и за њих обезбедили сребрне медаље са ликом Св. Саве. Након проглашења побједника и уручених награда, пред око 500 присутних, овај верски празник свима је честитао отац Благота Васиљевић.
14.05. У Панчеву победила жена, која је прва стигла то Крста у Тамишу.
14.00 - Осамнаестогодишњи Немања Марковић из Бањалуке први је допливао до Часног крста у реци Врбас.Осим Марковића, у богојављенском пливању учествовало је још 40 такмичара. Марковић је рекао да учествује први пут, да је победа на њега оставила дубок утисак, те ће учествовати и следеће године. Његово преосвештенство владика бањалучки Јефрем благословио је учеснике пливања за Часни крст, те Марковића даровао златником.
nemanja-markovic-banjaluka-atv-1390139800-430371.jpg

Немања Марковић
13.59 - Срђан Митровић (19) из Кикинде, студент Факултета за спорт и физичко васпитање, победник је првог такмичења у пливању за Часни крст које је организовану на језеру у Новим Козарцима. У кикиндској општини, а и шире, ово је прво такмичење за симбол хришћанства и вере након Другог светског рата. За Часни крст се надметало 15 момака и једна девојка.
"Иако сам се последњи пријавио за такмичење, до циља сам допливао први. Драго ми је што се након дуге паузе, и у овом делу Србије, организовало пливање за Часни крст И сто се, И на овај нацин, враћамо традицији и вери. Поносам сам на себе, али и све учеснике", рекао је за Курир Митровић који је донедавно био голман ФК “Слобода” из Нових Козараца.
srdan-mitrovic-foto-sasa-urosev-1390137657-430347.jpg

Срђан Митровић
13.55 - Надметање у пливању за Часни Богојављенски крст данас је одржано и у општини Гроцка где је победио Лазар Лекић.
На надметању у пливању на Дунаву учествовала су 32 такмичара, међу којима и једна жена Александра Сантрач Стојановић којој је председник Скупштине Србије Небојша Стефановић, који је присуствовао манифестацији, уручио пригодан поклон.
Температура воде у Дунаву била је око пет степени, а Лекић који је овај пут био најбржи признао је да је вода била хладна, али и нагласио да су сви учесници у пливању победници.
13.39 - Тридесетдвогодишњи Ђорђе Михајловић из Брчког допливао је данас први до Часног крста на богојављенском пливању у реци Сави у дистрикту. Михајловића је прелазним плаштом витеза Часног крста огрнуо Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом који му је уручио и златник, посебно израђен за ову прилику. Михајловић је изјавио да му се напокон остварила вишегодишња жеља да учествује на овој манифестацији и да ову награду посвећује сину Велибору.На пливању за Часни крст у Брчком учествовало је 48 пливача из Бијељине, Зворника, Лопара, Шамца, Брчког, Сремске Митровице и Лознице.
13.38 - Студент треће године Факултета спорта и физичког васпитања Марко Божиновић први је данас допливао до Часног крста у базену на Чаиру, у такмичењу 19 пливача поводом хришћанског празника Богојављања.Божиновићу је ово прво такмичење за Часни крст, а новинарима је рекао да је предмет из пливања на факултету положио оценом 10.Победнику је припао ловоров венац, награђен је златним крстом и ланчићем, као и новчаном наградом од 30.000 динара, док су сви такмичари добили златни крстић.Такмичарима су честитали нишки валдика Јован и председник општине Медијана Небојша Крстић.
(наставићу...)
Заклињем се са три прста са овога Светог Крста живот дајем за спас Србства!
Аватар
Ружица
Војвода
Војвода

Порука Ружица 20.1.2014. 1:17

casni-krst-beograd-tanjug-1390136426-430321.jpg

Часни крст - Београд
13.35. - У Подгорици победила је Ана Биговић из Никшића која је први пут пливала за крст, а у Будви петнаестогодишњи Данило Драговић. “Одушевљена сам што сам победила и једва сам чекала да учествујем у овоме и да дођем овде. Каснила сам, заспала сам, али сам стигла на време. Ова победа ми значи све. Неки момци су говорили да пустимо девојке, неки су говорили да мушкарци треба да освоје. Али ја сам ушла за још једном девојком, кад сам видела да је она ушла ја сам рекла неће она- ја ћу. И наредне године ћу учествовати”, рекла је Биговић.
petar-rupeski-1390135113-430307.jpg

Петар Рупески
13.30 - Петар Рупески из Вароши први је стигао до Часног крста на Охридском језеру. Више од 20.000 верника бодрило је чак 1.000 такмичара.
13:30 - Дејан Димитријевић из Београда први је данас допливао до Богојављенског крста на Дунаву у Земуну. Димитријевићу, бившем ватерполисти, ово је трећи пут да први стигне до Богојављенског крста. Он је рекао да није важно ко је био први, а да освајање крста посвећује свим окупљеним грађанима и породици. Њему су уручени медаља, плакета и крст .За Богојављенски крст данас је на Земунском кеју пливало 380 пливача, од којих је најстарији имао 83 година, а међу којима је било и жена и гостију из Русије. Они су пре пливања примили благослов патријарха Иринеја, који је окупљеним грађанима честитао празник традиционалним поздравом "Бог се јави". "Бог хоће наше јединство, али не било какво, већ јединство у добру", рекао је партијарх, додајући да и учешће представника државе и војске у прослави Богојављења показује да се враћамо традицији.
dejan-dimitrijevic-bogojavljanje-krst-foto-tanjug-1390134759-430305.jpg

Дејан Димитријевић
13.24 - Виши медицински терапеут Борко Марић (29) из Крагујевца победник је данашњег 11. надметања у пливању за Часни Богојављенски крст на крагујевачком језеру Шумарице.Марићу је ово трећа победа у Крагујевцу, а четврта од када учествује у за крст, јер је титулу победника једном освојио и Ћуприји.
Он је рекао да ће на Богојављенској манифестацији учествовати све док га здравље и снага служе.И ове године њему је уручен Златни крст, рад познате крагујевачке златаре "Ђани".У надметању за Часни крст учествовала су 33 пливача из Крагујевца и других места централне Србије, а међу њима ове године није било жена.
Први пут су ове године учествовала 22 пливача.Непосредно пре почетка надметања владика шумадијски Јован са свештенством служио је молебан, а потом предводио литију од места молитве на језеру до места где ће почети пливање и благосиљао све учеснике у пливању, као и организаторе такмичења Свебор - дружину "Шумадија".Такмичењу су присуствовали представници градске управе, угледни крагујевачки привредници и бројни грађани.
12.00 - Од 90 такмичара, који су се у Чачку, на Западној Морави, надметали за Часни Богојављенски крст први је до циља допливао Анђелко Ковачевић. "Пресрећан сам што сам први допливао до крста", рекао је Ковачевић, а након тога је, према обичају, крст пустио низ реку. Учествовао је и најмлађи такмичар до сада, десетогодишњак Стефан Драгашевић, а као и прошле године за Часни крст пливао је најстарији учесник 62. годишњи Мирко Филиповић. Програм манифестације почео је у осам сати литургијом у чачанској цркви где су представљени сви пливачи.
11.00 - Нинослав Андрић, 23-годишњи студент Факултета за спорт и физичко васпитање, победник је овогодишњег такмичења у пливању за Часни крст на реци Ђетињи. Андрићу је ово четврта победа у том такмичењу, а ове године је имао и највећу конкуренцију од чак 42 учесника. “Диван је осећај пливати на Богојављење.Вода је била хладна, али некако то пада у други план“, каже Андрић. Он је поред Часног крста, симбола хришћанства и вере, освојио и златник, у част победе и храбрости.
http://www.kurir-info.rs/parijarh-sluzi ... ak-1185615
(кад отворите линк... можете видети и видео клипове...!!!)
Аватар
Александр
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 80
Приступио: мар 2010
Место: Россия

Порука Александр 13.4.2014. 17:18

С праздником всех православных.С вербным воскресением.
Аватар
ДејанНационалистa
Војвода
Војвода

Порука: 1204
Приступио: феб 2014

Порука ДејанНационалистa 20.4.2014. 0:05

Христос воскресе браћо Срби и сестре Српкиње!
Андрюха
Националиста
Националиста

Порука: 271
Приступио: феб 2006
Место: Русиja

Порука Андрюха 20.4.2014. 0:42

Браћо и Сестре, Христов воскресе!!!
Братски поздрав од Русиjе!
Аватар
BARABA-IT
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 564
Приступио: јан 2008

Порука BARABA-IT 20.4.2014. 0:47

VAISTINU VASKRSE!
Duga je to prica...
Аватар
Рогља
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 185
Приступио: апр 2012
Место: Брда

Порука Рогља 20.4.2014. 8:52

Ваистину васкрсе, браћо!
Три 'иљаде густе браде!
Аватар
Сербо Макеридов
Војвода
Војвода

Порука: 1042
Приступио: јул 2013
Место: Велика Србиjа

Порука Сербо Макеридов 20.4.2014. 10:20

Ваистину Васкрсе!
ИДЕНТИТЕТ JЕ НАША ПОКРЕТАЧКА СНАГА, СОЦИJАЛНИ JЕ НАШ СМИСАО ЗА ПРАВДУ, НАЦИОНАЛНИ JЕ ПУТ КОJИМ ИДЕМО КА СЛОБОДИ...
Аватар
Краљевина_Србија
Националиста
Националиста

Порука: 384
Приступио: нов 2011
Место: Београд, Краљевина Србија

Порука Краљевина_Србија 20.4.2014. 14:12

ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ!!!
Од памтивека вуци кољу јагањце,
а никада ниједно јагње није заклало вука;
па ипак је у свету више јагањаца него вукова.

Владика Николај Велимировић
Аватар
ЈАРОМИР
Војвода
Војвода

Порука: 8844
Приступио: јул 2008

Порука ЈАРОМИР 20.4.2014. 15:26

Ваистину Христос Воскресе! Све најбоље желим колегама форумашима.
Аватар
Ружица
Војвода
Војвода

Порука Ружица 7.6.2014. 19:53

СВЕТА ТРОЈИЦА
7836288820_d7007f5ed9_b.jpg

gif Sveta Trojica.gif

45695.jpg
Аватар
Ружица
Војвода
Војвода

Порука Ружица 8.6.2014. 18:25

Данас је један од највећих празника у Српској православној цркви, Света тројица или Духови, који се обележава 50. дан после Ускрса и десети дан после Спасовдана.Духови представљају и "рођендан" Хришћанске цркве, а називају се још и Тројице, Тројичин дан, Силазак светог духа на апостоле.
Код Срба и још чешће код Руса и Грка, тај празник се зове и Педесетница.
По значају то је трећи празник, после Ускрса и Божића, и као они, такође се слави три дана. Празновање се наставља целе седмице, не пости се, то је тзв. трапава недеља.
Тај празник назван је Света тројица, јер се, према јеванђелима, поред Светог Оца и Сина, на овај дан јавило физички треће лице Свете тројице - Свети Дух.
Први дан Духова или Педесетнице посвећен је јеванђелском догађају - силаску Светог Духа на апостоле, Христове ученика. Храмови се украшавају зеленилом, а црвени под се прекрива травом.
Светом Духу верници упућују свакодневну молитву, призива се при крунисању владара, свим рукополагањима, на почетку архијерејских сабора, на крштењу у цркви...
Министарство унутрашњих послова Србије прогласило је Духове за дан МУП-а и дан полиције, који се обележава у знак сећања на 1862. годину, када је српска жандармерија 15. јуна, на Духове (Тројице), одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур-чесме, као и у наредна два дана током турског бомбардовања Београда.
У многим местима Шумадије и у другим крајевима Србије, као и међу Србима у расејању, тог дана пролазила је поворка крстоноша. У појединим местима литија из храма иде и данас до поља и винограда.
Духови су празник неколико места у Србији, а у појединим породицама и крсна слава. Духови су и еснафска слава трговаца.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 6 гостију