srpskinacionalisti.com

Празници наше Свете Цркве

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 517
Приступио: феб 2006
Место: bu2

Re: Празници наше Свете Цркве

Порука redimontenegro 31.10.2010. 7:01

SUD(Serbske Ujedinjene Drzave)
DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука redimontenegro 8.11.2010. 5:05

DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
Аватар
НенадЦ
Војвода
Војвода

Порука: 2222
Приступио: феб 2004
Место: Нови Сад

Порука НенадЦ 16.11.2010. 10:56

Данас је Ђурђиц. Искористио бих прилику да свим форумашима који данас славе крсну славу, честитам! =D>
,,Од Будима, до Солуна,
И где Тимок златни стиже,
И где шуми бистра Уна,
И Ловћен се небу диже -
То су моје кршне горе,
Куда Срби српски зборе``.

Одломак из песме ,,Разговор мале србадије с отаџбином`` Војислава Илића из 1889.
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука redimontenegro 21.11.2010. 7:09

DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука redimontenegro 21.11.2010. 7:11

Svima 4estitam praznik a slavljenicima krsnu slavu - Arandjelovdan.
http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=1177&lang=srl
DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука redimontenegro 26.11.2010. 8:27

srecan praznik Sv. JOVAN ZLATOUSTI
http://www.svetigora.com/node/846
DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
Аватар
Ruzica
Војвода
Војвода

Порука: 4541
Приступио: јан 2008
Место: Београд

Порука Ruzica 26.11.2010. 13:15

СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТИ

БЕСЕДА ОСМА
О покајању
(одломци...)
А зато и ја често о покајању говорим јер је баш оно тешко и страшно грешнику, оно је мелем против свакога греха, оно истребљује безакоње, отире сузе, смелост пред Богом даје, оружје је против ђавола, мач што му главу одсеца, оно је нада спасења и оно што одагнава очајање. Човеку оно небо отвара, у рај га уводи па и самом ђаволу одолева и управо зато што оно наду улева да ћемо ђавола њиме победити, често о покајању говори.

Јеси ли дакле грешан? Немој да очајаваш.

Тако овим јелејем нећу никада престати да вас помазујем јер ми је познато какво је оружје против ђавола ваше неочајавање. Имаш ли грехе, немој очајавати. Нећу никада престати да о овоме говорим јер како сваки дан грешимо, сваки дан се морамо и кајати и као што оронулим кућама чинимо и на место трулог ново мећемо, па кад гдегод што струли ми то одбацујемо и мењамо и од таквог труда никада не презамо, тако ако си овог дана пао у грех, обнови се покајању.

А да ли је могуће, рећи ћеш, покајнику да се спасе?

Врло могуће.

Цео сам живот у гресима провео, па хоћу ли се спасти ако се покајем?

Хоћеш дакако.

А чиме се то доказује?

Човекољубљем Господа твога!

На покајање твоје дакле уздам се ја, а је ли то покајање тако силно да толике мрље очисти?

Кад би то само од покајања зависило ти би се с правом требао плашити, али са покајањем је спојена и милост Божија, а човекољубље је Божије безмерно као што му је у благост неизрецива. Злића твоја меру има, а исцељење нема меру. Па и грех твој, ма какав да је, грех је човечански, а милосрђе је Божије бескрајно, па се надај да ће оно злоћу твоју претегнути. Замисли искру која је пала у море, може ли она опстати тамо и као таква даље се појављивати, и како је малена искра према мору тако је мален и грех према човекољубљу Божијем, па чак ни толики но и мањи, јер и море ма како да је велико своје границе има, а Божије човекољубље је безгранично.

Да се српски народ искрено кајао и каје и Богу моли и молитвама прилази... не би данас доживео ово што га је снашло... и има грехова сакупљених вековима... сад је тренутак да се покајемо и искупимо све српске грехове... уздајмо се у милост Божју и човекољубље Божје...
-Заклињем се са три прста са овога Светог Крста, живот дајем за спас српства!
Аватар
kordunasica
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 658
Приступио: дец 2008

Порука kordunasica 29.11.2010. 15:06

Св. АПОСТОЛ И ЈЕВАНЂЕЛИСТ МАТЕЈ

Пореклом је био из имућне породице галилејског града Капернаума. По занимању је био цариник, тј. сакупљач пореза и као таквог виде га Господ и позва: "Хајде за мном" и он остави све и пође за Њим и више никад се не одвоји од Њега. Постаде један од дванаесторице апостола и силаском Духа Светога на њих, он пође као и сви остали у свет да шири Еванђеље у: Етиопији, Партији и Мидеји. Пратио је Господа у стопу у свим Његовим путовањима, слушајући Његово Божанско учење, гледајући Његова безбројна чудеса. Беше се он наоружао чудотворном Божанском силом, којом је исцељивао болесне, изгонећи ђаволе, чистећи губаве и васкрсавајући мртве. У Етиопији постави за епископа свог сапутника Платона, и сагради му малу цркву, а он сам се повуче у молитвену самоћу, где му се јави Господ. Крстио је жену и сина кнеза те земље, што веома разљути поменутог кнеза, те он нареди да се Матеј ухвати, доведе му се и погуби. Два пута је стража одлазила по Матеја али се увек враћала не могавши га наћи, јер Господ Бог наш, сакри га од њихових погледа и намера. Али, апостол свети би милостив. Помоли се Богу и замоли Га да допусти кнезу да га види, ухвати и погуби. И догоди се чудо, кнез прогледа, али само телесним очима, а не и духовним, те ухвати апостола Матеја и стави га на љуте муке. Палио му је ватру на грудима, али нека невидљива сила хладила је огањ и пламен претварала у росу и свети Матеј се појављивао жив и неповређен, што је још више наљутили кнеза и он прогласи Матеја врачом. Напослетку је наредио да се Матеј стави у метални ковчег и баци у море што би и урађено. Ноћу се овај апостол јави епископу Платону, рекавши му тачно где се ковчег налази, те он изјутра оде и извади га из мора скупа са моштима Светог Матеја, потпуно неоштећеним. За време свог живота, апостол Матеј је написао Јеванђеље на јеврејском језику, а оно је касније преведено на грчки и тако је дошло и до нас. Свети Јеванђелист Матеј, никада није јео меса, но само воће и поврће, а својим богоугодним животом и пострадавши мученичком смрћу умили се Богу, те се он за све нас моли Њему, да нам подари вечно Царство небеско.
Аватар
НенадЦ
Војвода
Војвода

Порука НенадЦ 29.11.2010. 15:18

http://www.mondo.rs/s190472/Hronika_i_D ... ovdan.html

Пример људске глупости која тежи бесконачности!!! Заиста, идиотлук!!!
,,Од Будима, до Солуна,
И где шуми бистра Уна,
И Ловћен се небу диже -
То су моје кршне горе,

Одломак из песме ,,Разговор мале србадије с отаџбином`` Војислава Илића из 1889.
Аватар
Трећи
Војвода
Војвода

Порука: 12571
Приступио: сеп 2004
Место: Јужнобачки округ

Порука Трећи 29.11.2010. 22:24

Kao i na svakoj srpskoj slavi, danas Kamaljevići dočekju oko 50 gostiju, po svim običajimna, a na zidu je okačena Titova slika, grb i zastava "nekadašnje zajedničke domovine".
По којим обичајима... Хришћанским??
По хришћанским обичајима слави атеисту? :shock:
Стварно је пуко... :?
Вук на овцу своје право има
ка' тирјанин на слаба човјека.
Ал' тирјанству стати ногом за врат,
довести га к познанију права,
то је људска дужност најсветија!
Аватар
redimontenegro
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука redimontenegro 4.12.2010. 8:41

Danas je Vavedenje.Svim pravoslavcima srecan praznik .Onima kojima je krsno ime-slava- neka je sa srecom i uz Boxju pomoc.
http://www.svetigora.com/node/860
DCBU2--ZIVJELO SRBSTVO
peconi
Националиста
Националиста

Порука: 238
Приступио: сеп 2010

Порука peconi 19.12.2010. 9:44

Помаже Бог, браћо и сестре.
Свима који данас славе Светог Николу нека је срећна слава и да је у миру и слози достојно прославе.

Праштајте.Збогом
"Ја сам рођен на Чисти понедељак, 1943. године" - Ратко Младић
Аватар
НенадЦ
Војвода
Војвода

Порука НенадЦ 19.12.2010. 12:38

peconi ::Помаже Бог, браћо и сестре.
Свима који данас славе Светог Николу нека је срећна слава и да је у миру и слози достојно прославе.

Праштајте.Збогом

Хвала лепо! :)
,,Од Будима, до Солуна,
И где шуми бистра Уна,
И Ловћен се небу диже -
То су моје кршне горе,

Аватар
Bora
Војвода
Војвода

Порука: 1028
Приступио: мај 2005
Место: Velika Srbija

Порука Bora 19.12.2010. 17:37

Свима који славе срећна слава на многаја љета ...

Житије Светог оца нашег Николаја Чудотворца

Архимандрит ЈУСТИН Поповић
ЖИТИЈА СВЕТИХ
6. ДЕЦЕМБАР
ЖИТИЈЕ СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ НИКОЛАЈА ЧУДОТВОРЦА,
архиепископа Мирликијског
http://borbazaveru.info/content/view/590/1/
http://www.eparhija-prizren.org/
http://www.novinar.de/

"И даље сам Епископ рашко-призренски. Без валидне пресуде Црквеног суда, нећу се повиновати неканонским одлукама. Никакав процес против мене није покретан, вођен, нити има пресуде. Постоје само одлуке које су донели прегласавањем."- Вл. Артемије

АПЕЛ ЗА ПОМОЋ ЕПАРХИЈИ РАШКО-ПРИЗРЕНСКОЈ У ЕГЗИЛУ
http://www.eparhija-prizren.org/sr/2011 ... 06-34.html
Strelac
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 783
Приступио: јан 2009

Порука Strelac 19.12.2010. 19:01

Молио бих поштоване учеснике форума,који су одлично упознати са празницима СПЦ да ми објасне односно одговоре на следећа питања.Ради се различитим мишљењима између мене и колеге са посла.

1.Да ли је Ђурђевдан (Свети великомученик Георгије) празник са сталним датумом или се помера. Ако није фиксни датум како се рачуна. За Ускрс сам пронашао на више места алгоритам како се рачуна,али за Ђурђевдан ништа.

2.Да ли је Ђурђевдан "мрсни" или "посни" празник. Ја мислим да је "мрсни" али нисам успео аргументовано да убедим колегу,јер нисам знао алгоритам рачунања датума овог празника.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 8 гостију