srpskinacionalisti.com

Зилоти ?

Форумска правила
  • Овај форум је за дискусије о Православљу; одлазак у цркву, исповест, значење Литургије, свети Оци и њихова учења, славски обичаји итд.
  • Овај форум је за размену мишљења о екуменизму, приоритетима Цркве, улози Цркве у друштву итд.
  • Овај форум НИЈЕ за обелодањивање појединачних преступа црквених лица, нити за опште пљување по Цркви.
  • Учесници су обавезни да се пристојно изражавају и културно односе према другима. Сваки преступ, независно од теме, биће санкционисан.

Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Jovan-Vladimir
Војвода
Војвода

Порука: 2179
Приступио: феб 2007

Re: Зилоти ?

Порука Jovan-Vladimir 25.5.2007. 16:21

агент провокатор ::"Зилоти" представљају неминовну реакцију на неке негативне тенденције у Православном свету. Мислим да вид борбе српских "зилота" није прави, и убеђен сам да су своју борбу требали да воде у оквирима СПЦ, а не ван ње. Такође сам утиска да, иако су често у праву, још чешће умеју да траже длаку у јајету.

тако је... слажем се од речи до речи, јер је ово и мој став о њима :wink:
Аватар
Станоје
Војвода
Војвода

Порука: 1823
Приступио: дец 2003
Место: СРСрбија

Порука Станоје 27.5.2007. 21:13

Не знам довољно о зилотима да бих имао неки став о њима. У сваком случају, противим се унији са "католичком црквом". Разлоге погледајте у мом потпису.
Чува Бог радикалца свог!
Жив је Дража умро није док је Срба и Србије!
Ватикан главно Сатанино гнездо
Европска унија сатанистичка творевина
ИСТИНОМ ПРОТИВ ВАТИКАНСКЕ ЦЕНЗУРЕ - http://savest.org
Аватар
Боки_СРС
Војвода
Војвода

Порука: 1048
Приступио: авг 2008
Место: Царство Небеско

Re:

Порука Боки_СРС 7.7.2010. 11:34

Milovan ::Била је нека емисија о њима на авали ако се не варам, али сам је пропустио.

"ОПАСНЕ СУ КОРЕ ОД БАНАНЕ"
Sergian
Војвода
Војвода

Порука: 1336
Приступио: сеп 2009

Порука Sergian 7.7.2010. 16:29

Ово је са теме о Есфигмену.
Помаже Бог!....Моје име је Срђан Црвенковић, и верник сам Цркве ИПХ (зилоти матејевци-григоријевци).
Био сам око 4 године председник Духовног центра манастира Есфигмен овде у Србији док сам био са Акакијевим "зилотима". О томе је објављено у Куриру и на другим сајтовима: http://www.novinar.de/2008/03/30/krada- ... -save.html
Такође, и моје касније саопштење: http://churchgoc.blogspot.com/2010/01/b ... _7512.html

Не бих да овде улазим у дубље полемике, јер сам на другим форумима све исцрпно објашњавао, већ ћу кратко рећи: слажем се овде са колегом Рогозубом, и још некима, у 90% ствари, само да додам ово: нису зилоти у Србији никаква посебна Црква већ само она СПЦ каква је била до 1924.године (у догматском смислу) и ништа више од тога.

Значи:

Србски Зилоти (тј. Црква ИПХ Србије) = СПЦ до 1924.године

То је најкраће могуће објашњење.

Поздрав свима!... :D

Иначе, реч "зилот" је нама наметнут, а нисмо ми измислили тај термин.
То су псеудо-православни, тј. јеретици екуменисти, нама наметнули у циљу тога да нас представе као неке "тврдокорне" или тако нешто а истина је следећа: ми нисмо ни тврдокорни нити либерални већ Православни Хришћани, онако како заповеда Дух Свети и ништа више од тога.

Термин "истински" смо ми усвојили само из административних разлога, да би се разликовали од лажно православних јер само по себи "истински православан" је плеоназам пошто је Православље свакако истинита вера.

СПЦ, односно они који себе тако представљају, нису Црква Христова већ деценијама јер немају ниједан догматски услов да буду Црква Христова.
Исповедају јерес "теорије грана", а то је најстрашнија јерес у историји, притиснути анатемама древне Свете Цркве и није чудо што овако народ пропада све више...Ужас.
"Мрдни собом, Бог ће тобом!"
Аватар
Боки_СРС
Војвода
Војвода

Порука Боки_СРС 7.7.2010. 20:08

Sergian ::Иначе, реч "зилот" је нама наметнут, а нисмо ми измислили тај термин.
То су псеудо-православни, тј. јеретици екуменисти, нама наметнули у циљу тога да нас представе као неке "тврдокорне"

Црни Срки! Па ти чак ни не знаш шта значи реч зилот. Реч зилот у црквенословенском језику значи ревнитељ. Значи није никакав увредљив израз. А вас званично Православље уопште не назива зилотима већ псеудо-зилотима.
Sergian ::СПЦ, односно они који себе тако представљају, нису Црква Христова већ деценијама јер немају ниједан догматски услов да буду Црква Христова.

Е то је већ за детаљну дискусију оних који се дубински разумеју у веру и теологију. А ти докажи то што тврдиш. Који су то догматски услови које СПЦ не испуњава да би била Црква Христова.
Sergian ::Исповедају јерес "теорије грана", а то је најстрашнија јерес у историји, притиснути анатемама древне Свете Цркве и није чудо што овако народ пропада све више...Ужас.

Објасни детаљније шта представља та теорија. Где пише да то исповеда СПЦ? У нашем (а колико знам и вашем) Симболу вере и даље стоји у 9. члану: Верујем у једну, свету, саборну и апостолску Цркву. (Вјерују во једину, свјатују, соборнују и апостолскују Церков.)

Нисам сигуран али мислим да они што се данас називају зилотима јесу уствари секта. Секта је по дефиницији верска група која или нема исправно учење, или нема апостолско прејемство, или нема ни једно ни друго. Нпр. адвентисти немају ни једно ни друго те су очигледно секта, римо-католици имају апостолско прејемство али немају исправно учење те су секта (јерес), а зилоти супротно папистима: имају догматски правилно учење али немају апостолско прејемство. Толико сам ја упућен. Тако да на основу тога не могу да тврдим да код зилота има благодати Духа Светога, то само Бог зна.

Објасните ви зилоти:
1. Ако немамо благодати, зашто нам се не квари Освештана (Света) Вода. Њу освећује само Дух Свети тако да мора да имамо Духа Светога (римо-католицима се нпр. квари па је они соле да се не би укварила)
2. Зашто нам још увек силази Благодатни Огањ сваке године на Велику Суботу кад смо "постали јерес"?
3. Зашто код нас и даље има силних чуда и исцељења која су немогућа у било којој другој вери?
4. Како код нас још увек има светитеља кад смо од 1924. јеретици? Нпр. Свети Николај Српски, Свети Јустин Ћелијски, Свети Симеон Дајбабски итд. (нетрулежне мошти и силна исцељења од њих) И како код вас нема светитеља кад сте права вера? (ако имате неког свог светитеља из ваше "цркве", наведи)

итд. итд. итд.

А ако има благодати у званичном Православљу, зашто сте уопште одбегли и одцепили се и направили раскол? Зар нисте могли да се борите за чување чистоте вере Православне унутар Цркве? Ви сте својим глупирањима (расколима) само отежали положај ревнитељској струји унутар црквене институције у борби са екуменистима и новотарцима (модернистима) и видно је ослабили својим деловањем и отимањем "стада".
Sergian
Војвода
Војвода

Порука Sergian 7.7.2010. 20:33

Боки СРС.

Брате, одговорићу ти на све што си питао иако сам детаљно о томе писао на форумима Крстарице, Образовог круга, Форума српских патриота, Бањалуке ливе, итд.итд. Све ћу ти одговорити мало касније, сутра, јер имам сада госте...

Само ово да додам. Наравно да знам шта значи реч Зилот, ево ти доказ са другог форума од пре две године.

stari 30.05.2008., 15:52 #112
Sergian
Све за Отаџбину!
Domaćin

Sergian (avatar)

Učlanjen: 28.05.2008.
Pol: muški
Reputaciona moć: 11
Sergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osobaSergian je naprosto divna osoba

Podrazumevano Re: ZILOTI
Termin "zilot-matejevac" je pre svega administrativnog karaktera. Npr. kao što su u prvim vekovima hrišćanstva do pojave prvih jeretika, hrišćani se prosto nazivali kao - hrišćani.
Medjutim, sa pojavom jeretika koji su sebe ISTO nazivali kao Hrišćani onda su oni koji imaju ispravnu Veru se nazivali- pravoslavni hrišćani.
Kasnije, sa pojavom svejeresi Ekumenizma se dopunjuje rečju "istiniti", da bi se razlikovali od lažno nazvanih pravoslavnih.
Reč "zilot" znači "revnitelj", i to je odomaćen izraz kojim članovi (istinske)Pravoslavne Crkve se nazivaju da bi se,opet i samo, iz administrativnih razloga(a ne iz nekog drugog razloga) razlikovali od ekumenista(jeretika) koji se lažno predstavljaju kao pravoslavni, iako to u suštini nisu.
Drugim rečima: kada bi ekumenisti nazvali sebe pravim imenom, tj.umesto SPC da se zovu SEZ( Srpska ekumenska zajednica) onda ni mi nećemo isticati termine "istiniti", "katakobmni", "ziloti",itd., jer se podrazumeva da stojimo u Istini i da smo Revnitelji kada smo Pravoslavni.
Što se tiče ovog dodatka "-matejevac" to definiše POREKLO, jer postoje određene razlike (administrativnog i dogmatskog karaktera) i među samim Zilotima.
Matejevci su duhovni naslednici blaženopočivšeg Vladike Mateja (+1950.), arhiepiskopa i poglavara (istinite) Pravoslavne Crkve, tj.od grčkih starokalendaraca.

Nadam se da sam uspeo da objasnim, a za dalje se potrudite, moleći se Gospodu da se izbavite od zamki Lukavog!
Pozdrav šalje Srđan Crvenković, zilot-matejevac
Beograd
Аватар
Боки_СРС
Војвода
Војвода

Порука Боки_СРС 7.7.2010. 22:16

Sergian ::Наравно да знам шта значи реч Зилот, ево ти доказ са другог форума од пре две године.

Е ако то знаш, брате, спасао си се! :D

Неки благочестиви владика СПЦ је мудро рекао да "није довољно бити саблажњен да би се спасао", а ти извуци закључке.
Sergian
Војвода
Војвода

Порука Sergian 8.7.2010. 12:36

Боки_СРС ::
Sergian ::Наравно да знам шта значи реч Зилот, ево ти доказ са другог форума од пре две године.

Е ако то знаш, брате, спасао си се! :D

Неки благочестиви владика СПЦ је мудро рекао да "није довољно бити саблажњен да би се спасао", а ти извуци закључке.
Слажем се са тим владиком у вези тога, нисам ни рекао да сам спасен ако то знам или ако сам саблажњен.
Да си читао онај линк који сам поставио, где је моје саопштење од пре две године, видео би да то знам и не би журио да ме критикујеш. Тамо пишем овако:
Dakle, zilot sam,tj.revnitelj ispovedanja vere. Pre nego što sam prišao zilotima bio sam u SPC, ali zbog svejeresi ekumenizma sam otišao od njih da bi našao istinito Pravoslavlje.

Значи, кад сам наглаасио да је тај термин зилот нама наметнут, то сам рекао јер нико нормалан од нас не би се хвалио како је тобоже неки ревнитељ (зилот) већ када то кажемо мислимо чисто из административних разлога да би људи схватили да нисмо у екуменском Православљу.
.
А сада да ти одговорим и на раније твоје коментаре и питања.
Ти кажеш:
Е то је већ за детаљну дискусију оних који се дубински разумеју у веру и теологију. А ти докажи то што тврдиш. Који су то догматски услови које СПЦ не испуњава да би била Црква Христова.
1. СПЦ нема исправну православну Омологију (вероисповедање) јер исповедају еклисиолошку јерес - теорију грана, имају духовно општење са анатемисаним новокалендарцима и новопасхалцима и тако директно потпадају под анатеме Светих Отаца са Васељенских Сабора и индиректно преко Цариградске патријаршије имају заједницу са Ватиканом а преко Александријске патријаршије и са древним јеретицима монофизитима.

2. СПЦ је изгубила апостолско Прејемство оног момента када је усвојила ту теорију грана јер статут организације Светски Савет Цркава (ССЦ) чији је СПЦ органски члан забрањује сваку врсту прозелитизма, проповедања апостолске вере другима, већ се морају признати сва лажна учења тамо као равноспасоносне Православљу.
ССЦ не признаје да постоји Једна Света Саборна и Апостолска Црква већ каже да ће тек настати, и да настаје, уједињењем свих конфесија.
А то је уједињење не мора бити униформно већ као јединство у различитостима.
То је већа превара него унија, и та јерес је антихристова јерес јер ће се Антихрист зацарити на признавању свих различитости и традиција, али духовно међусобно повезаних!!..

3. СПЦ нема већ деценијама ниједног Светог са доказаним и потврђеним Моштима а тога има код нас, у нашој Цркви ИПХ до дана данашњега. Као што знамо, Мошти су једини од Цркве догматски признате као чудо и потврда нечије Светости, односно православнасти.
Касније ћу ово образложити јер видим да си доле поменуо неке наводне примере Светих из СПЦ у последњих неколико деценија.

Ти кажеш:
Објасни детаљније шта представља та теорија. Где пише да то исповеда СПЦ? У нашем (а колико знам и вашем) Симболу вере и даље стоји у 9. члану: Верујем у једну, свету, саборну и апостолску Цркву. (Вјерују во једину, свјатују, соборнују и апостолскују Церков.)
Објаснио сам то малопре. За почетак прочитај књигу Екуменизам и време апостасије, нађи преко Гугла на неким сајтовима, тамо су Дечански монаси (тј. Епархија Рашко-Призренска, ЕРП) све лепо објаснили још 1994. године. Све је документовано и све се тачно поклапа са нашим изворима.
Једино се разликујемо у закључку. Дечански монаси (тј. ЕРП) кажу овако отприлике: "СПЦ је у страшној јереси, антихристовој, свуда је издаја вере....али ипак треба остати унутар СПЦ и борити се изнутра". Значи, и они кажу да је то страшна јерес а да би оправдали своју недовољну исповедничку храброст, односно кукавичлук, предлажу да се остане веран таквој верској заједници! Сасвим супротно од онога што кажу Свети Оци који су прекидали духовно општење са јеретичким заједницама, попут примера Светог Марка Ефеског, Максима Исповедника, и сличних. Супротно говоре канонима (а наводе те исте каноне у тој књизи) који јасно грме да се мора прекидати заједница са епископом, или клириком, када он откривене главе исповеда неку јерес.
А ова СПЦ у лику архијереја већ деценијама то ради.

Ти кажеш:
Нисам сигуран али мислим да они што се данас називају зилотима јесу уствари секта. Секта је по дефиницији верска група која или нема исправно учење, или нема апостолско прејемство, или нема ни једно ни друго. Нпр. адвентисти немају ни једно ни друго те су очигледно секта, римо-католици имају апостолско прејемство али немају исправно учење те су секта (јерес), а зилоти супротно папистима: имају догматски правилно учење али немају апостолско прејемство. Толико сам ја упућен. Тако да на основу тога не могу да тврдим да код зилота има благодати Духа Светога, то само Бог зна.
Што се тиче дефиниције секте, ту имаш две дефиниције. Једна је социолошка а друга верска. Ова социолошка дефиниција се односи на сваку верску групацију која је у мањини у односу на званичну религију неке државе. На пример, хришћани првих векова су били називани сектом јер су били у мањини у односу на многобожачки (пагански) Рим. Али, да ли су они били секта пред Богом?..Наравно да нису. Тако је и данас. Екуменизам је једна врста савременог паганизма, синкретистички паганизам, а ми смо Хришћани у мањини тренутно.

Што се тиче самих зилота и оних који себе тако административно називају, ту се деличмично слажем са тобом јер нису сви зилоти - Црква Христова, има ту и јеретика и расколника (као на пример ови Акакијевци у Србији) али то је друга тема, и o томе могу касније детаљније да објасним.
Не треба то да те збуњује што се називају зилотима а наводно подељени, нису зилоти подељени већ међу њима постоји Црква а остало су расколници и јеретици.
То не мења ситуацију у вези садашње СПЦ јер СПЦ свакако није Црква Христова.

Ти кажеш:
Објасните ви зилоти:
1. Ако немамо благодати, зашто нам се не квари Освештана (Света) Вода. Њу освећује само Дух Свети тако да мора да имамо Духа Светога (римо-католицима се нпр. квари па је они соле да се не би укварила)
О томе сам детаљно писао на другим форумима, поновићу и овде.
Прво, научно је доказано да се вода не квари ако се у њу стави крст или се очита са вером молитва, без обзира ко чита и да ли је у некој другој верској заједници, односно у некој анатемисаној јереси. Имаш о томе на сајтовима о некварењу водице код римокатолика и осталих, доказали су да се бактерије и вируси убијају ако се закрштава вода или се ставља крст у воду и чита молитва!...
То је чудо којим Бог призива Себи и, и то је просвећујућа благодат а није обожујућа (светотајинска) без које нема спасења!
Код римокатолика има чудо разних егзорцизама и мироточивих кипова, и шта сада?.. Јел треба да бацимо Пидалион (Зборник догми и канона) и да тражимо знаке и чуда?!...Господ укорава оне који траже чуда и по томе који суде да су род зли и прељуботворни и да нема знака осим знака Јоне пророка (тј. васкрсења, моја примедба). Једино догматско признато чудо су Свете Мошти.

Друго, што се тиче самог осећаја не-кварења водице, и то је субјективна ствар јер свако може судити по свом осећају и онда нам на требају Догме и Канони, испадоше Свети Оци залудни (!!!) што се састајаше на Саборима у Духу Светоме и где утврђиваше Свету Веру и анатемисаше све јереси и јеретике!

Ти кажеш:
2. Зашто нам још увек силази Благодатни Огањ сваке године на Велику Суботу кад смо "постали јерес"?
О чудима сам говорио уопштено, нема знака и чуда којим се доказује нечија православност осим Моштију којим се само потврђује (али не и доказује осим ако су заиста праве) нечија православност.
Благодатни Огањ не силази Јерусалимском патријарху већ силази на гроб Господњи а он само узима пламен и дели другима.
Огањ силази на Велику Суботу по отачком календару ради потврде истинитости Христовог васкрсења, и Месијанства, пред незнабожцима (муслиманима и осталима) а не да би показао православност Јерусалимског патријарха.
Ти ћеш рећи: "Али патријарх се помоли", добро, патријарх се помоли над Светињом, као што је некад онај јеретик Аријанац (из 4.века) над главом Светог Јована Претече чинио чуда и то приписивао себи и свом исповедању иако је Господ после упозорио људе да не верују њему!..Није случајно Господ рекао: "Многи ће у моје име чуда чинити, мртве васкрсавати....а ја ћу им рећи идите од мене који чините безакоње!!!"...(из Јеванђеља).
Опет понављам: бацимо све Догме и Каноне у море, прогласимо Свете Оце да су били залудни, и верујмо у знаке и чуда, не творимо Правду Божију, и неће бити јеретика нигде, сви се спасавају (и баш нам је лепо) јер сви имају неке знаке и чуда!... :roll:

Ти кажеш:
3. Зашто код нас и даље има силних чуда и исцељења која су немогућа у било којој другој вери?
Управо супротно. Таквих чуда и исцељења има свуда, и код најгорих јеретика се дешавају а навео сам ти речи Господње да то Господ потврђује. Свети Јован Златоусти управо тумачи те речи Господње да се односе баш на јеретике, али изгледа да слабо читаш тумачења Светих Отаца.
Та чуда су потпомогнута демонима и по допуштењу Божијем јер Господ допушта кварним срцима да у то верују јер не творе Правду Божију и Истину Божију.

Ти кажеш:
4. Како код нас још увек има светитеља кад смо од 1924. јеретици? Нпр. Свети Николај Српски, Свети Јустин Ћелијски, Свети Симеон Дајбабски итд. (нетрулежне мошти и силна исцељења од њих) И како код вас нема светитеља кад сте права вера? (ако имате неког свог светитеља из ваше "цркве", наведи)
И то није тачно. СПЦ нема Светитеље од 1924.године који од тада починуше. Владика Николај се није упокојио у исповедању СПЦ јер је годину дана пред смрт прекинуо општење са СПЦ и присајединио се митрополији Руске Заграничне Цркве , у руском Свето - Тихоновском манастиру. Та митрополија је била самостална и није тада имала духовно општење са СПЦ. Имам о томе неке документе, поставићу касније.
А и његове Мошти су сумњиве, иако ја мислим да он има Мошти (мада нисам сигуран) неки старији верници из СПЦ су тврдили да нема Мошти (тј. целебне и благоухане Моћи) већ само обичне кости.
Ави Јустину нису пронађене Свете Мошти а сама форма канонизације нема валидност пред Богом ако нема доказаних Моштију. Кад је откопан и где су му Мошти?!
Симеон Дајбабски им нетрулежне кости али нису благоухане. Сама одлика нетрулежности није потврда Светости јер морају бити целебне и благоухане.

Код нас има колико хоћеш Моштију од 1924. па до данас и то јавно приказане у манастирским ризницама и дивно благоухају (многе сам целивао): Свети Матеј Брестењски, Хризостом Месинијски, Лазар Брестењски, мати Маријам, Тит Козански, Теодосије Фтиотидски....Ова последња двојица су се упокојила 2002.године. Ево слике од Теодосијевих благоуханих Моштију. Линк- http://forum.krstarica.com/album.php?al ... reid=14464

Наравно, има тога још...

Ти кажеш:
А ако има благодати у званичном Православљу, зашто сте уопште одбегли и одцепили се и направили раскол? Зар нисте могли да се борите за чување чистоте вере Православне унутар Цркве?
Нема спасоносне, светоотајинске, благодати у званичном Православљу јер то није Црква Христова. Самим тим, ко остаје унутра те заједнице - ВАН је Цркве Христове и коцка се са својим спасењем, а то је већ хула на Бога.
Раскол су направили они који су погазили Свето Предање 1924.године, увели осуђено учење од Духа Светога и тако отпали од Истине.
СПЦ са таквима општи духовно, увела је теорију грана, збир свих осуђених учења и тако није одавно Црква Христова. Ми смо остали верни Предању и имамо све услове да будемо Црква Христова.
Ви сте својим глупирањима (расколима) само отежали положај ревнитељској струји унутар црквене институције у борби са екуменистима и новотарцима (модернистима) и видно је ослабили својим деловањем и отимањем "стада".
Та ревнитељска група унутар СПЦ није уопште искрена, као она друга струја која је отворено јеретичка, већ је дволична.
Ако сматрате да сте Црква Христова (јер вам се не квари водица :roll: ) онда зашто правите проблеме својим (канонским, јел тако?) епископима и осталим клирицима, тако што упадате на (ваше) Литургије и ометате их?..Зашто их вређате и називате погрдним именима? :shock: ..Зашто сте непослушни Духу Светоме (јер кажете да СПЦ јесте Црква Христова)?...Какво је то понашање?...Зашто вам је савест немирна?...Ако сте Црква, будите мирни и спокојни, па макар и Папа дошао у Србију и служио службу са Иринејем, јер гле: не квари се ваша водица а то значи да је ту благодат Духа Светога.
Будите сасвим послушни и покорни својим (од Духа Светога канонским, јел тако?) епископима у СА у свему, макар они променили тотално цело Предање јер ето, не квари се ваша водица и многа чуда су ту, а то значи да је благодат присутна... :)
Аватар
Лазар
Војвода
Војвода

Порука: 1153
Приступио: мар 2009

Порука Лазар 13.7.2010. 21:28

Sergian ::Што се тиче аве Јустина, кога помињеш у неком од постова, само да кажем. Он јесте грмео против екуменизма, али је остао са екуменистима у заједници.
Тако Свети Оци нису никада радили са неким јеретицима који су исповедали осуђене јереси.
Ава Јустин није Догмат, нити неки идол. Човек је теоретски био у праву али практично није испунио на делима, нажалост.

Који "свети оци"? Наведи ми, ИМЕНОМ, уз које иде придев "Свети", једног светог оца Цркве који је иступио из своје помесне православне цркве и основао своју групу.

Ја сам ти навео Св. Јустина Ћелијског, светог оца Цркве који је до свог последњег даха остао архимандрит Српске православне цркве, иако је био најоштрији противник екуменизма и остаје, до дана данашњег највише цитиран - посебно међу зилотима - учитељ Цркве који се доследно борио против сваке јереси.

Такође сам ти навео Св. Марка Ефеског који је успео да сачува Православље од уније са латинским јеретицима, а да је притом до саме мученичке смрти остао у Цариградској православној цркви.

Дакле, именуј светог оца Цркве који је иступио из своје помесне цркве да би основао другу.

П.С. Ко је рекао да је Св. Ава Јустин "идол", па да ти то оспораваш? Ко је изнео такву тврдњу? Св. Јустин Ћелијски је оно што јесте: свети отац Цркве који је највише навођен као најљући антиекумениста, посебно међу зилотима.
Не варајте се, нема дијалога љубави без дијалога истине!

Св. Ава Јустин Ћелијски
Sergian
Војвода
Војвода

Порука Sergian 13.7.2010. 21:53

Лазар ::Који "свети оци"? Наведи ми, ИМЕНОМ, уз које иде придев "Свети", једног светог оца Цркве који је иступио из своје помесне православне цркве и основао своју групу.
Брате, па ти стварно немаш појма о Цркви и о Православљу. Не љути се што ти тако кажем. Читај Житија Светих и наћи ћеш мноштво примера где су се Свети Оци одвајали од својих помесних Цркави када су оне падале у неку јерес.
Ево, на пример свети Максим Исповедник.
Цела Источна Црква је пала у јерес монотелитизма. Патријарх Пир потписао унију са монотелитима, а једини се св.Максим одвојио са још малом групом верника и није био са овим јеретицима у заједници. То је било у 7.веку, и једино је тада Западна Црква држала праву веру.
Тек много година касније је дошло до обнове Православља на Истоку.

Ја сам ти навео Св. Јустина Ћелијског, светог оца Цркве који је до свог последњег даха остао архимандрит Српске православне цркве, иако је био најоштрији противник екуменизма и остаје, до дана данашњег највише цитиран - посебно међу зилотима - учитељ Цркве који се доследно борио против сваке јереси.
Јесте он био теоретски поткован али није поступио по канонима у таквој ситуацији. Канони изричито кажу да се треба одвајати од осуђене јереси.

Такође сам ти навео Св. Марка Ефеског који је успео да сачува Православље од уније са латинским јеретицима, а да је притом до саме мученичке смрти остао у Цариградској православној цркви.
Није тачно. Свети Марко Ефески се одвојио од Цариградске Патријаршије и није имао духовно општење са њима када су потписали унију са Латинима. Немој тако да измишљаш.

Дакле, именуј светог оца Цркве који је иступио из своје помесне цркве да би основао другу.
Ето, именовао сам двојицу а има их још.
На пример, то је и свети Јосиф Петроградски кога СПЦ слави а он се одвојио од Московске Патријаршије и са великом групом клирика и верника основао (формално) Катакомбну Православну Цркву.

П.С. Ко је рекао да је Св. Ава Јустин "идол", па да ти то оспораваш? Ко је изнео такву тврдњу? Св. Јустин Ћелијски је оно што јесте: свети отац Цркве који је највише навођен као најљући антиекумениста, посебно међу зилотима.
Зато што став аве Јустина стављаш изнад учења Цркве Христове, изнад Светих Канона, а то јесте идолопоклонство.
Sergian
Војвода
Војвода

Порука Sergian 13.7.2010. 22:09

Ево ти један део из Житија светог Марка Ефеског где се јасно види да је прекинуо општење са Цариградском Патријаршијом.

Избавивши се тако по великом промислу и заштити Божјој из латинских беда и опасности, са сјајем и славом исповедника светитељ Божји се врати у отаџбину. И би дочекан од свих и свакога у Цариграду као проповедник и сведок (μαρτυς - мученик) Истине. Сакупљени православни народ свих узраста и сваког звања поздрављао га у престоници, и клањао му се тражећи од њега неку реч благослова и побожне поуке. Јер православни и верни народ нипошто није хтео да призна ни да погледа оне издајице Православља, и никако није учествовао на богослужењима са тим отступницима од вере . И поред свег насиља царске власти и присутних папских легата унија није могла бити спроведена, нити је ишта значила за народ и верни клир, на челу са светим Марком. Гоњен, а да би дуже штитио Истину и више помогао Цркви, свети Марко напусти тајно Цариград и отпутова својој под Турцима поробљеној пастви у Ефес. Така је он као пастир душу своју полагао за овце своје, угледајући се на Истинског и Првог Пастира Христа.
линк http://www.verujem.org/sveti_oci/marko_ ... zitije.htm
Аватар
Лазар
Војвода
Војвода

Порука: 1153
Приступио: мар 2009

Порука Лазар 13.7.2010. 22:24

Sergian ::
Лазар ::Који "свети оци"? Наведи ми, ИМЕНОМ, уз које иде придев "Свети", једног светог оца Цркве који је иступио из своје помесне православне цркве и основао своју групу.
Брате, па ти стварно немаш појма о Цркви и о Православљу. Не љути се што ти тако кажем. Читај Житија Светих и наћи ћеш мноштво примера где су се Свети Оци одвајали од својих помесних Цркави када су оне падале у неку јерес.
Ево, на пример свети Максим Исповедник.

Ти лажеш.
Свети Максим Исповедник, не без разлога познат и као Свети Максим Константинопољски је припадао Константинопољској православној цркви, из које никад није иступио.

Није тачно. Свети Марко Ефески се одвојио од Цариградске Патријаршије

Лаж. Св. Марко Ефески је био архиепископ Константинопољске православне цркве и то је остао до свог упокојења. Ученик Св. Марка Ефеског, Генадије Константинопољски, је касније постао патријарх цркве свог учитеља, Константинопољске православне цркве.

Зато што став аве Јустина стављаш изнад учења Цркве Христове, изнад Светих Канона, а то јесте идолопоклонство.

Не лажи. Ја ништа не стављам изнад овога и онога. Понављам (за глуве и неписмене секташе): Св. Ава Јустин је оно што јесте - свети отац Цркве који се сматра најжешћим противником јереси уопште, са нагласком на екуменистичкој свејереси, па је као највећи антиекумениста Цркве (а припадник Српске православне цркве) најчешће цитиран и сврставан међу највеће православне учитеље двадесетог века, нарочито међу зилотима. Св. Јустин Ћелијски није ништа више, али ни ништа мање од тога. Немој да стављаш речи у моја уста и да ми подмећеш. Ако га зилоти "идолизују", обрати се њима да их подучаваш.

Најзад, видим да на вашем сајту намењеном Србима, износите и житије још једног светог оца Цркве који никад није иступио из Српске православне цркве, Св. Василија Острошког.

У којој је цркви Св. Василије Острошки био (и остао) митрополит?
Последњи пут изменио Лазар дана 13.7.2010. 22:34, измењено укупно 3 пута.
Не варајте се, нема дијалога љубави без дијалога истине!

Св. Ава Јустин Ћелијски
Удружење НАШИ
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 672
Приступио: нов 2008

Порука Удружење НАШИ 13.7.2010. 22:25

Ја мислим да је дошло до грешке, ова тема би требала да буде под ``секте`` или ``јереси`` .
Аватар
Боки_СРС
Војвода
Војвода

Порука Боки_СРС 13.7.2010. 22:28

Sergian ::Ево ти један део из Житија светог Марка Ефеског где се јасно види да је прекинуо општење са Цариградском Патријаршијом.

Јер православни и верни народ нипошто није хтео да призна ни да погледа оне издајице Православља, и никако није учествовао на богослужењима са тим отступницима од вере .

Ја нигде ту не видим да је Свети Марко ефески прекинуо општење са ЦП. Колико ја видим овде пише да верни народ није хтео да иде на богослужења екуменски настројених епископа јер их је сматрао за издајице Православља.

И ја исто не учествујем на богослужењима епископа екумениста и новотараца и сматрам их за издајице Православља а подржавам епископа Артемија (и још неколико њих) који су максимално исправни, антиекуменисти, ревнитељи (прави, а не квази-ревнитељи као "зилоти"), поштују устав СПЦ, свете каноне и догмате.
Sergian
Војвода
Војвода

Порука Sergian 13.7.2010. 22:45

Лазар ::Ти лажеш.
Свети Максим Исповедник, не без разлога познат и као Свети Максим Константинопољски је припадао Константинопољској православној цркви, из које никад није иступио.
Управо ти лажеш. Ево ти на вашем сајту званично Житије светог Максима па ћеш видети. Човек није имао општење са Цариградском Патријаршијом, која га је анатемисала као јеретика. Читај Србине. http://www.spc.rs/sr/prepodobni_maksim_ispovednik

Лаж. Св. Марко Ефески је био архиепископ Константинопољске православне цркве и то је остао до свог упокојења. Ученик Св. Марка Ефеског, Генадије Константинопољски, је касније постао патријарх цркве свог учитеља, Константинопољске православне цркве
Опет лажеш. Лепо пише на вашем сајту да није ишао на богослужења у Цариград већ је отишао у Ефес.

Не лажи. Ја ништа не стављам изнад овога и онога. Понављам (за глуве и неписмене секташе): Св. Ава Јустин је оно што јесте - свети отац Цркве који се сматра најжешћим противником јереси уопште, са нагласком на екуменистичкој свејереси, па је као највећи антиекумениста Цркве (а припадник Српске православне цркве) најчешће цитиран и сврставан међу највеће православне учитеље двадесетог века, нарочито међу зилотима. Св. Јустин Ћелијски није ништа више, али ни ништа мање од тога. Немој да стављаш речи у моја уста и да ми подмећеш. Ако га зилоти "идолизују", обрати се њима да их подучаваш.
Не лажем, ти лажеш. Дижеш аву Јустина изнад учења Цркве.
Ако је он грмео на речима против екуменизма, а проглашен је Светим од стране СПЦ, зашто онда твоји архијереји нису доследни том његовом ставу барем у теорији??

Најзад, видим да на вашем сајту намењеном Србима, износите и житије још једног светог оца Цркве који никад није иступио из Српске православне цркве, Св. Василија Острошког.

У којој је цркви Св. Василије Острошки био (и остао) митрополит?
То није наш сајт већ од неких псеудо-зилота који исповедају јерес предвечне Цркве. То су јеретици.
Са њима сам овде највише полемисао http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=334863
Мада, има на том сајту неких добрих ставова.
Свети Василије Острошки је био у Српској Цркви а ту је наведен у смислу борца против унијатске пропаганде. На срећу, Српска Црква тада није прихватила ту јерес као сада екуменизам.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 82 гостију