srpskinacionalisti.com

Црна Гора

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4007
Приступио: мај 2012

Re: Црна Гора

Порука Зорад 26.12.2018. 20:26

Али, нису сви комунисти сматрали да Црногорци нису део српског народа. Сава Ковачевић то није негирао. Читао сам неке његове изјаве о томе... Милован Ђилас је такође сматрао да су Црногорци огранак српског народа. Историчар Димитрије Димо Вујовић и Јован Бојовић такође...

Наравно да је било и таквих, али они нису одређивали генерални правац политике.
Од 1945, а поготову од 1948, питали су се разни Капичићи, Мугоше, Орладнићи и њима слични, а то су били окорели брозовци и национална политика им је била истоветна са овим зеленашима којима подижу споменике, тако да ту није ништа чудно.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука: 2245
Приступио: јан 2008
Место: Београд

Порука Српски родољуб 26.12.2018. 20:29

Те две струје комуниста су увек биле у сукобу. Све то је кулминирало 1989. у Антибирократској револуцији. Тада су власт преузели ти просрпски комунисти. Просрпска струја је тада отишла у ДПС, а антисрпска у ЛСЦГ, СДП...

Димо Вујовић је био сјајан историчар, иако је био комуниста. Оштро је нападао ове који су кривотворили историјске чињенице како Црногорци нису Срби. Баш сам скоро прочитао његову књигу "Прилози изучавању црногорског националног питања. Оспорио је многе лажи које су износили Шпиро Кулишић, Саво Брковић и други који су на све начине покушали доказати како су Црногорци још у средњем веку били посебан народ.
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 26.12.2018. 21:21

Те две струје комуниста су увек биле у сукобу. Све то је кулминирало 1989. у Антибирократској револуцији. Тада су власт преузели ти просрпски комунисти. Просрпска струја је тада отишла у ДПС, а антисрпска у ЛСЦГ, СДП...

Није то баш тако једнозначно било. Јер си и у "антибирократској револуцији" у врху имао нпр. оног Љубишу Станковића, који је тада био у врху новог руководства, али их је убрзо напустио и са пајтосом Кривокапићем направио Социјалистичку партију Црне Горе, потоњи СДП. Или парадоксално, да је тада и нешто после Мило тамо био најгрлатији проСрбин, дочим се Момо дичио црногорством (које додуше није било антисрпско). Али факат јесте да је те 1989. макар на кратко деловало да је нека условно речено просрпска струја била очистила брозовску гарнитуру која је владала 40 и кусур година без прекида и која је била на зеленашкој националној политици према црногорском националном питању. Но, мислим да се већ 1991-92. било видело да се ДПС већ био у некој мери дистанцирао од Милошевића, а да србовање на сав глас доле углавном не пије воду.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 26.12.2018. 21:31

Ја бих пре рекао да су се почели дистанцирати 1993. године од њега. Тада су за министра спољних послова поставили Миодрага Лекића. На сав глас се тада причало како Црна Гора није крива за санкције које су јој наметнуте, да она не води никакве освајачке ратове. Чак се сећам да је влада Црне Горе тада одбила да прими ратно руководство РС и РСК.

Зависи о ком српству је реч. За заједничку државу тада је била већина народа. Али, за унитарну српску државу веома мали број њих...Чак ни Килибардина Народна странка није била за то да се ЦГ утопи у Србију, већ за равноправни однос двеју република....
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 26.12.2018. 22:06

Ја бих пре рекао да су се почели дистанцирати 1993. године од њега. Тада су за министра спољних послова поставили Миодрага Лекића. На сав глас се тада причало како Црна Гора није крива за санкције које су јој наметнуте, да она не води никакве освајачке ратове. Чак се сећам да је влада Црне Горе тада одбила да прими ратно руководство РС и РСК.

Сети се да је Момо у новембру 1991. био прихватио онај Карингтонов план о савезу независних држава, па је после променио одлуку под притиском. Или да си на председничким изборима 1992. у Црној Гори имао Бранка Костића, који је тада био "опозиционар", који је дебело критиковао Мома и ДПС, а из Србије имао директну подршку (писао је Момир о томе у својим мемоарима). А те приче о "неправедним санкцијама и да Црна Гора не води ратове", они су трубили још од завршетка "рата за мир" с краја 1991.

Зависи о ком српству је реч. За заједничку државу тада је била већина народа. Али, за унитарну српску државу веома мали број њих...Чак ни Килибардина Народна странка није била за то да се ЦГ утопи у Србију, већ за равноправни однос двеју република...

Па то и кажем. За СРС која је била главни експонент потпуног уједињења у унитарну Велику Србију је у децембру 1992. било гласало "тек" 7,5% бирачког тела, када би се додали и гласови за остале мање партије, мислим да опет није било ни 10% гласова за те тврде српске опције.

Али опет је фасцинантно како се све за свега неких 20 година толико окренуло, а да су ту државу водили и воде апсолутно исти људи.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 26.12.2018. 22:10

Сети се да је Момо у новембру 1991. био прихватио онај Карингтонов план о савезу независних држава, па је после променио одлуку под притиском. Или да си на председничким изборима 1992. у Црној Гори имао Бранка Костића, који је тада био "опозиционар", који је дебело критиковао Мома и ДПС, а из Србије имао директну подршку (писао је Момир о томе у својим мемоарима). А те приче о "неправедним санкцијама и да Црна Гора не води ратове", они су трубили још од завршетка "рата за мир" с краја 1991.

Да, Булатовић је чак то предложио тада Милошевићу. Да Црна Гора постане независна, али да режим буде тесно повезан са режимом у Србији. Да буду нешто попут Русије и Белорусије. Милошевићу се та идеја тада никако није свидела, па је како рече врло брзо одустао од ње.

Будимо реални, референдум је тада био више него вештачки. Морали су поставити јасно питање, не збуњујуће, и морало је од дана расписивања па све до одржавањеа истог проћи месец дана. Прошло је једва седам дана. Верујем да би већина људи тада гласала за заједничку државу са Србијом. Ја мислим да је чак и Народна странка те 1992. бојкотовала референдум...
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 26.12.2018. 22:26

Да, Булатовић је чак то предложио тада Милошевићу. Да Црна Гора постане независна, али да режим буде тесно повезан са режимом у Србији. Да буду нешто попут Русије и Белорусије. Милошевићу се та идеја тада никако није свидела, па је како рече врло брзо одустао од ње.

Што ће рећи да они ни тада нису били под 100% контролом из Београда.

Будимо реални, референдум је тада био више него вештачки. Морали су поставити јасно питање, не збуњујуће, и морало је од дана расписивања па све до одржавањеа истог проћи месец дана. Прошло је једва седам дана. Верујем да би већина људи тада гласала за заједничку државу са Србијом. Ја мислим да је чак и Народна странка те 1992. бојкотовала референдум...

Да, колико се сећам, Килибарда јесте бојкотовао (јер је био против било каквог изјашњавања по том питању, пошто је тада интензивно србовао) , као и сви тадашњи зеленаши (ЛСЦГ, СДП) и мањине (јер су знали да свакако остају у мањини). Али и поред тога, факат је био да је јасна и убедљива већина народа била за заједничку државу са Србијом. А свега 14 година касније и поред свих Милових фалсификата на референдуму факат је био да већина (можда не толико убедљива као 1992, али ипак већина) жели раздруживање. Невероватне промене у релативно кратком историјском интервалу.
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 3 гостију