srpskinacionalisti.com

Шта можемо да научимо од наших НЕпријатеља

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2843
Приступио: феб 2014

Re: Шта можемо да научимо од наших НЕпријатеља

Порука Republikanac 5.4.2019. 13:09

Vranac ::А од земаља из регије можемо се угледати колико је то могуће на Мађарску и Румунију.

И једна и друге су чланице ЕУ и НАТО, тако да треба пазити да се не претера са "угледавањем"...
Мала је ово земља за тако великог издајника (мисли се на Жилка, наравно).
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10324
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Порука Vranac 20.4.2019. 1:05

Гледам нешто развијеност република у СФРЈ и Србија је јако мало заостајала за Хрватском што ме изненадило:

Слика

Ово је исечак из чланка који има доста неолибералног просеравања, али подаци су тачни:

"Velika razlika između trenutnog stanja i onog u Jugoslaviji je veliko nazadovanje Srbije, koja u Jugoslaviji nije puno zaostajala za Hrvatskom a danas s prosječnom neto plaćom od 424 eura građani Srbije imaju manje od 50% plaće građana Hrvatske. Situacija za Srbiju nije ništa bolja ni mjereno BDP-om po stanovniku (nominalni), koji iznosi 13.300 dolara za Hrvatsku i tek 5.900 za Srbiju."

https://www.liberal.hr/jugoslavija-sfrj ... lavije-688
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4090
Приступио: мај 2012

Порука Зорад 20.4.2019. 1:23

Ове рачунице нису баш најтачније, јер је апсолутно немогуће да је однос САП Косова и целе СР Србије био такав. Али генерално однос јесте био такав, Војводина је била мало испод Хрватске и негде око или тик изнад просека СФРЈ, ужа Србија ту негде мало испод просека СФРЈ, а "САП Косова" дебело испод. Али у тексту је лепо објашњено:

puno veći pad BDP-a u prvih nekoliko godine 90-ih, kada je Srbija (tada još uvijek Jugoslavija) imala velike probleme s hiperinflacijom i nagomilanim viškovima radne snage. Te probleme iz Jugoslavije su naslijedile Hrvatska i Slovenija, ali su puno brže stabilizirale svoje gospodarstva.

Odsusvo prave političke oporbe, izostanak medijskih sloboda, korupcija i loša monetarna politika (duža i veća hiperinflacija 90-ih te konstantno viša stopa inflacije kasnije) su dodatno unazadile Srbiju u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku. Rat na Kosovu i međunarodna izolacija su samo pogoršali ionako teško stanje.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 20.4.2019. 22:57

Санкције и касније агресија НАТО банде били су кључни разлози нашег заостајања деведесетих, нема ту неке велике потребе за филозофирањем...
Аватар
Vranac
Војвода
Војвода

Порука: 10324
Приступио: мар 2006
Место: Београд, Србија

Порука Vranac 21.4.2019. 21:22

Али опет је срамно да нисмо богатији ништа од Македоније која има трећину шиптарског живља, или Босне која је много горе разорена у рату...
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4090
Приступио: мај 2012

Порука Зорад 21.4.2019. 21:33

Па имали смо санкције, НАТО агресију, ратове у РСК и РС (иако "Србија није била у рату"), више стотина хиљада избеглица смо одатле примили, а исто толико најшколованијих младих људи у најпродуктивнијем животном добу је отишло одавде, континуирано лошу економску политику (деведесетих смо и даље неговали самоуправљање, а после 2000. се заклињемо у неолиберализам). У делу оног текста који сам цитирао то је лепо речено.
Кроз шта смо све прошли и какве смо одлуке доносили, право је чудо да нам није и још горе...
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 22.4.2019. 23:22

Зорад ::деведесетих смо и даље неговали самоуправљање.

Ма где ли си ти то самоуправљао тих мрских деведесетих, да ми је само знати...

Иначе, ми смо деведесетих с те економске стране примили ударце под којима би и далеко веће земље пукле. Имали смо рецимо у периоду 1990-98 мањи привредни пад од Руса а они нису имали ни ратове ни санкције, приде што им је Запад одобравао кредите кад год би упали у неко ср.ње. Тако да смо ми одлично прошли, не дај Боже да смо у истим условима имали жуте, неспособног Коштуницу или Манитог, у Србији камен на камену не би остао...

Наравно, након 2000-те пљачка и тотално погрешна економска политика чине своје и ето ми ни до дана данашњег нисмо успели да достигнемо ниво из 1990-те, што је стварно брука (мислим да смо у индустријској производњи тек прошле године достигли ниво из оне "Милошевићеве" 1998)...
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 11 гостију