srpskinacionalisti.com

Бивше комунисте је требало лустрирати.

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!

Да ли је требало извршити лустрацију бивших комуниста на почетку вишестраначког система у Србији.

Да.
10
67%
Не.
5
33%

Укупно гласова : 15

Аватар
Контраш
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 622
Приступио: мар 2014

Re: Бивше комунисте је требало лустрирати.

Порука Контраш 26.12.2015. 20:28

Serlancelot ::страшно бих волео да се врати време од 1945 па до 1982. године, у односу на период после 2000-те године живео сам феноменално! Путовао сам по целој Европи и Африци, што туристички што радно. Сваке године сам ишао на море.

Последњих 15 година живим искључиво од успомена на црногорско и хрватско приморје.

Не може се то време вратити, оно је било последица и међународних околности, које су данас као што видимо потпуно другачије. Ми смо задњих 25 година у перманентном ратном стању, изгледа да то људима промиче. Практично да није било тренутка у тих наведених 25 година, када су нас бар на секунду пуштали из шаке. А што се Русија више буде дизала то ће нас све више и стискати.

Ми да се ослободимо сами не можемо, али ту смо да пружамо отпор, да живимо и да се боримао у инат целом Западу. У тој борби ће само најјачи опстати, слаби ће погнути главу и побећи на Запад. А тамо ће и нестати, и они и њихова деца. Ми остали можда не будемо живи, али никад бар робови.
"Если кто погубит Россию, то это будут не коммунисты, не анархисты, а проклятые либералы"
Фёдор Михайлович Достоевский.
Аватар
Serlancelot
Војвода
Војвода

Порука: 1484
Приступио: феб 2009

Порука Serlancelot 26.12.2015. 20:53

Контраш ::
Serlancelot ::страшно бих волео да се врати време од 1945 па до 1982. године, у односу на период после 2000-те године живео сам феноменално! Путовао сам по целој Европи и Африци, што туристички што радно. Сваке године сам ишао на море.

Последњих 15 година живим искључиво од успомена на црногорско и хрватско приморје.

Не може се то време вратити, оно је било последица и међународних околности, које су данас као што видимо потпуно другачије. Ми смо задњих 25 година у перманентном ратном стању, изгледа да то људима промиче. Практично да није било тренутка у тих наведених 25 година, када су нас бар на секунду пуштали из шаке. А што се Русија више буде дизала то ће нас све више и стискати.

Ми да се ослободимо сами не можемо, али ту смо да пружамо отпор, да живимо и да се боримао у инат целом Западу. У тој борби ће само најјачи опстати, слаби ће погнути главу и побећи на Запад. А тамо ће и нестати, и они и њихова деца. Ми остали можда не будемо живи, али никад бар робови.

Немам шта да додам сем да објасним овој дечурлији пар ствари што се тиче времена о коме причамо.
Гледајте 'вамо балавандери, у периоду о коме причамо имао сам црвени пасош уз који сам могао да путујем било где у Европи без виза! што ће рећи да смо у европској унији били пре него што сте ви и могли да размишљате о таквој могућности.

Сви грађани тадашње СФРЈ су имали посао и живели одлично. Доказ? Не постоји човек који није у то време правио викендицу! Сви смо имали аутомобиле, Фиће, касније Фиате 1100, па Фиате 1300 итд. итд. Еј, у то време!

Биле радне акције где су сви радили за Џ али је највредније било дружење и узајамно поштовање. Цео Нови Београд је изграђен на принципу радних акција. И још много тога. У то време мене је болео стојко за политику, знао сам само за Тита и још пар њих. Зашто? Па зато што сам уживао у тадашњем систему.

Ајд не могу више, што рече Ориџин, савладала ме сећања....
никад се не расправљај са будалом јер ће те спустити на свој ниво а онда ће те потући искуством.

Живи сваки дан као да ти је последњи, јер ти нико не гарантује да ћеш се ујутро пробудити....
mali soso
Националиста
Националиста

Порука: 240
Приступио: мај 2011

Порука mali soso 26.12.2015. 21:37

Lurking :: Чисто да те обавестим, 16 милијарди долара с почетка осамдесетих година је једнако најмање 35-40 милијарди долара у данашњем новцу, а по свој прилици и више од тога.

Није битно колики је дуг изражен у милијардама некаквих долара, већ колико је то процената твог друштвеног производа.
Дуг СФРЈ у тренутку распада, када је била најзадуженија, је износио 12-13% њеног БДП-а. У данашњој четничкој Србији је прешао 70%.
Зато се тај податак никада не наводи по овим тржишним блоговима исл. које четници стално цитирају.
Ниво индустријске производње у Србији данас је негде на нивоу друге половине 60-их година прошлог века у СФРЈ.

Није исто када 1.000 € дугују Жика (који има 3.000 € плату) и Пера (који има 200 € плату, незапослену жену и троје деце које не може ни да прехрани, и који живе као подстанари).
Аватар
Batistuta
Војвода
Војвода

Порука: 3080
Приступио: мај 2003
Место: United States Of Serbia-Argentina

Порука Batistuta 26.12.2015. 22:35

Чек' мало па нормално да четничка Србија узима кредите од империјалиста ал откуд Броз антимперијалиста да узме толике паре од империјалиста. :lol: Чика Броз је узимао све и кредите и бесповратну помоћ.
SAMO!
SRS!
SRBIJU !
SPASAVA!
mali soso
Националиста
Националиста

Порука: 240
Приступио: мај 2011

Порука mali soso 26.12.2015. 23:51

Духовитост је особина интелигентних људи.
Дакле, џаба се трудиш. Ни смајлији ту ништа не помажу.
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука: 15972
Приступио: апр 2006
Место: београдски пашалук

Порука vemavuk 27.12.2015. 2:17

Ово смо више пута расправљали. Ајд још једаред да поновимо.
Оно су била времена када:
Је постојала само једна странка. Звала се комунистичка али је по пракси пре била нека социјалистичка. У почетку су само најизабранији постајали чланови, касније се то проширивало да би после шездесетих дошло време када су масовно учлањивали људе у странку. Ипак је проценат становништва чланова партије увек био скроман у односу на нечланове тако да млади овденак млого кењу по тем питању.
За пријем у државну службу на неко руководеће место било је важно дал си члан или не. Дедер ми реците државу у свети где то и данас није важно. И биће док је света и века и док је партиских система. И тачка.
Затим постојао ССРН. Организација која је обухватала сво пунолетно становништво. То данас у глобиној прчвари Србији не постоји.
Пионирска организација која обухватала сву децу школску. Данас је то смејурија.
Омладинска организација.
СОФК-а, спорстке организације. И десетине других: радио аматери, млади техничари, Горани, Извиђачи итд.
Систем одбране је обухватао: ЈНА, ТО, ЦЗ, СВОЈ, партизанске јединице.
Систем безбедности: Милицију Народну, ДБ, ВОС, ВБС, специјалну службу друга чеде.
Привреда: индустријска постројења, рудници, зем задруге, саобраћај и транспорт, ЈЖ, итд. итд....
СДК, сигурно најефикаснија и најбоља пореска служба у свету и чак је ЕУ у задњем тренутку одустала од овог модела када се формирала. Победила каишарска струја јер би била доведена у ћошак и онемогућена да и даље каишари. И ту службу је прво Динкић укинуо када су дошли да би уклонио главну препреку лоповима и каишарима.
Масовно школовање за свакога. Само је требало да хоћеш да учиш и није имало да се плаћа. И тражило се знање рођаци, имао си мечку да родиш да би положио све испите, а не ко данас, само плати и чекај да прође време и добијеш диплому.
Постојао СИНДИКАТ. Синдикат од кога се коса дизала и самом чика чеди. Преко 10000 штрајкова је било у тој комунистичкој Југославији. Па пошто су ти штрајкови били толико масовни власт их прекрстила у Обуставе рада.
Па чувени протести сдутената, од којих онај 1968. био најснажнији.
Па покушаји шиптара, ал то одма Народна полиција смиривала васпитним палицама.
Здравство бесплатно за све. Кад одеш код доктора није могло да се деси да те не послуша, прегледа, измери притисак, ако треба уради анализу крви и мокраће, а данас. одем код доктора и кажем мучи ме притисак он ми преписује лек а не мери ми притисак. Ја она рецепт поцепам по изласку из ординације и псујем себе, која сам дијабола и код кога ја уопште долазим.
После сваке петолетке права су се проширивала и што је НАЈБИТНИЈЕ: никада неко већ стечено право није укидано, а данас, све бре укидају и одузимају грађанима.
Плате: основни критеријум је био степен завршене школе. Мада, и врхунски радници су имали изванредне плате. По погледу си могао да видиш ко је од пролазника доктор, ко професор, ко Учитељ, врхунски мајстор, забушант, нерадник, шибицар.
Стандард је нагло порастао после шездесетих, али не треба да чуди јет је 20 година требало интезивно градити водовдне системе, каналазизационе, струјну дистрибутивну мрежу, путну мрежу. Тако је за период 1946.-1988. година изграђено толико да ова данашња банда још после 20 година интезивне пљачке није успела све да попљачка и уништи. И све је било власништво наше државе а не протува белосветских и арапских камилара који ето имају нафту.

Како се ја сећам тог времена. Па у основној сам имао могућност да почнем да учим шта сам желео, тако сам ишао на курс фотографије (БЕСПЛАТНО), био горан, извиђач, моделар, па почео да тренирам фудбал па да га играм, па као породичан човек после посла могао увек да одем да одиграм фудбалицу, кошарку, стони тенис, и све то БЕСПЛАТНО.

У то време се водила евиденција ко је педер, педери су сматрани болесним људима и лечено са шпицоројку у буљу, посебно биле погодне оне ципеле шимике. Педер је моментално у државној служби добијао педалу! Да ради са децом, младима, па то би била јерес!
Жене, било их је свакаких. Било је политичарки и њи су и тада звали спонзоруше. Жена је првенствено морала да буде посвећена одгоју деце, да буде прво мајка а ондак све остало.

СПЦ, била одвојена од државе, и највећа лаж да се није могла славити Слава, Божић и Ускрс, да се није могао позвати свештеник и сл. Е сад други пар опанака је људска особина да се увлаче у буљу моћнику. Па пошто председник градског комитета није славио славу ондак и сви из његове улице то радили кришом или престали, па ондак кварт, па скоро цео град. Те ти увлакачи ондак ишли на село на Славу да се накркају и напију.

Јесје, што је истина, истина је. Свима који су сарађивали са окупатором, свима који су користили рат да искаишаре, имовина је одузета. И сад се то врће, а свако зна да ће поново бити све одузимано после неког следећег рата, јопет издајницима и сарадницима окупатора. јебо вас глупе, па зар не схватате и да после следећег рата биће нови стрељан Дража, неки нови Недић издајник, итд. Па ће јопет после 70 година доћи њихови потомци да их рехабилитују. И све у круг! Круг је фора нашег постојања, те не серите!
До године у Приштини- придружите се СРПСКИ НАЦИОНАЛИСТИ
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука: 3834
Приступио: окт 2003
Место: Негде у равници

Порука origin 27.12.2015. 3:10

И заборавио си Вемо да поменеш да је све то било док су беби-бум генерације биле младе којима и сам припадаш.Демографија много утиче на ствари.
Може бити само један.
Срби брзо забораве и оно мало што упамте.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука vemavuk 27.12.2015. 4:07

origin ::И заборавио си Вемо да поменеш да је све то било док су беби-бум генерације биле младе којима и сам припадаш.Демографија много утиче на ствари.

Ово си у праву. Имао сам да бирам за распуст. Има нешто што ипак треба разумети. Како је стандард растао тако је наталитет опадао. Значи да је основ систем вредности. То се данас потпуно променило. И нема леба, систем вредности ће само још више да иде у три лепе а то значи и број Срба да опада. Таква је ситуација.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2760
Приступио: феб 2014

Порука Republikanac 27.12.2015. 4:29

Било је у СФРЈ доста глупости и погрешних одлука (говорим искључиво о економији) али само тотални, идеолошки заслепљен идиот може да негира успехе постигнуте у индустријализацији и модернизацији земље.

Само два податка који сведоче о томе. У доба Краљевине БДП по глави становника је био 30 посто испод светског просека. Године 1975 СФРЈ је имала БДП по глави становника 30 посто изнад светског просека. Па ви сад видите...

У периоду 1947-1980 БДП је растао просечно око 6 посто годишње а индустријска производња око 8,5 посто. Цифре које нам данас изгледају недостижно.

Но нећемо сад о досадним бројкама ни о томе ко је шта изградио а ко није. Нешто друго је мени занимљиво. Прочитах овде две кардиналне глупости: прва да се Југославија развијала захваљујући западним кредитима. То је Мали Сосо већ објаснио па не би ни о томе. Она друга је далеко интересантнија: да је до развоја СФРЈ дошло због „технолошког напретка у свету“.

Е сад, мени је јасно да онај који је то написао о економији нема појма нити је икада прочитао и једну књигу из те области па ћу зато и њему а и другима овде покушати укратко да објасним пар ствари.

Прво, „технолошки напредак у свету“ никада није био услов развоја једне земље. Кад би он био услов не би се у другој половини двадесетог века само СФРЈ развила већ би то урадили и Бангладеш, Индија, афричке земље, Боливија итд. Или да не идемо тако далеко Португал за време Салазара и Шпанија за време Франка које су у добром периоду свог постојања биле неразвијене вукојебине и то и поред свог „технолошког напретка у свету“.

Први услов за развој једне земље је да на власти има развојно оријентисану елиту. Без тога ништа, џаба сав „технолошки напредак“. Комунисти (и наши и совјетски) су брљали јер су били оптерећени марксистичким догмама о приватној својини али су у једном били у праву и за то им ја скидам капу: неразвијене земље морају по индустријској снази да стигну Запад. До тога наравно због погрешне идеологије никада није дошло али не може се негирати да су у том процесу „сустизања Запада“ забележени велики успеси, код нас додуше мало више него код Совјета јер смо били отворенија земља и јер смо имали либералнији социјализам него они, но добро, то сад није битно.

Португал је рецимо и поред свог „технолошког напретка света“ за време Салазара остао неиндустријализована вукојебина јер није испуњавао тај први и најважнији услов: његова елита није била посвећена развоју. Шпанија је нпр. педесетих била гора од нас (тек 1955 достигли су економски ниво из 1935 док смо ми рецимо већ 1947 достигли ниво из 1938) и тако би највероватније и остало да Франко није посмењивао старе фалангисте и на њихова места довео младе технократе посвећене развоју. Након тога доноси се први петогодишњи план (сличан социјалистичким петолеткама) и долази до великог индустријског замаха. Помогла је наравно и експанзија туристичке индустрије као и девизе које су шпански емигранти слали у отаџбину али је за развој био пресудан не „технолошки напредак у свету“ већ посвећеност елите развоју (укупно су донета три петогодишња плана, сваки амбициознији од оног претходног а то доба се иначе у шпанској историји зове „период развоја“).

Да ли би се Француска и поред свог „технолошког напретка у свету“ развила да Де Гол није одобрио петогодишње економске планове и да није инсистирао на активној држави (позната је његова реченица да је „економски прогрес услов француске независности“)? Да ли би Сингапур био то што је данас да Ли Кван Ју није инсистирао на развоју? Да ли би Кина постала економска сила (и поред свог „технолошког напретка“) да није било највећег азијског политичара двадесетог века Денга Ксјаопинга? Сви знамо одговоре на та питања...

Дакле, прво и основно, елита мора да буде посвећена развоју. Технолошки напредак је корисно оруђе али само уколико је елита спремна да га искористи на прави начин.

Но добро, да се вратимо на тему о СФРЈ. Дакле, бесмислено је негирати успехе постигнуте у периоду њеног постојања нарочито у фази интензивног развоја (бесмислено је негирати и грешке и стагнацију осамдесетих). Помињање некаквих занатских радионица које су тек у социјализму постали гиганти је такође глупост и то космичких размера. Исто тако спомињати југословенске економске проблеме а не узети у обзир нафтне шокове из 1973 и 1979 као и раст камата на спољни дуг у другој половини седамдесетих је у најмању руку безобразно.

Наравно, као што сам већ и напоменуо, начињене су и крупне грешке током економског развоја а ја ћу овде, објективности ради, споменути само оне најбитније: претерано инсистирање на супституцији увоза а премало на извозу но добро, то је тада био економски мејнстрим и у многим капиталистичким земљама тако да се то комунистима не може превише замерити. Веровање да ће пораст потрошње аутоматски довести до привредног раста што је исто тако био мејнстрим у многим капиталистичким друштвима (тзв. кензијанска економија). Самоуправљање које је након почетних успеха постало кочница даљем развоју (радници ко радници, више су били заинтересовани за поделу профита него за даље инвестиције). Не придавање неке нарочито велике пажње економској ефикасности, давање субвенција и кредита без инсистирања на резултатима (што је рецимо био кључ азијског успеха). Марксистичка догма о приватном власништу над средствима за производњу. Нерешен власнички однос друштених предузећа (радници нису били власници па самим тим и нису били заинтересовани за нека дугорочнија улагања). Итд, итд.

Оно најпозитивније (поред онога о чему сам већ писао)? Наши директори су за разлику од совјетских ипак знали шта је то тржиште док су наша предузећа имала велику дозу самосталности у односу на власт због чега је југословенски социјализам и био супериорнији од осталих (источноевропског, кинеског и кубанског)...
Последњи пут изменио Republikanac дана 27.12.2015. 14:55, измењено укупно 1 пут.
Баук кружи Форумом српских националиста - баук жилкоизма.
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука vemavuk 27.12.2015. 8:46

Нормално, било је грешака, некада мање некада пуно више. Не мислим да је друштвена својина разлог уласка у рецесију СФРЈ.
Има једна цака у многим државама ткз слободног капитализма. Сви ми знамо да су телекомуникациона индустрија САД, аутомобилска Немачке, нафтна Енглеске, итд. јако моћне индустрије. И већина нас их посматра као приватно власништво, небитно колико тих приватних власника има. Суштински то су све државне фирме. Када би се обелоданили сви подаци предпоставља се да би око 19% америчке индустрије која даје око 33% БНП у државном власништву, да у Француској државно власништво даје преко 50% БНП, да у Немачкој то износи такође толико. зашто је овако. Па једино тако Држава може да се сачува да је на крају не купи неки приватник. А углавном се ради и о стратешкој производњи.
Друга ствар, зашто пољопривреду у западно европским земљама сврставамо у приватно власништво. Мени је то нетачно, јер та грана без огромних субвенција које добија не би могла да опстане, или би опстала са двоструко већим ценама њених производа. Е сада замислимо да сутра ујутру цена производа пољопривреде буде одједном дупло виша. То значи да грађанин одмах више од пола плате мора да да за прехрану, друга половина оде на даџбине и кур мој. од тог стандарда грађанина не оста ништа. одмах нема путовања па саобраћајна индустрија у ћорак, па туризам у ћорак, и тако ланчано хаос у целој држави. без обзира што су власници преко 80% фирми приватна лица. Сви би пукли.
Е у тим западним државама створен је стандард понашања и рада влада, министарстава и целе администрације. У тако капиталистичкој Немачкој главни радни задатак, од нивоа општине до државе, министарства привреде је да отвара и планира привреду, да даје сугестије ономе ко улаже капитал ушта да га уложи, где има простора на тржишту, итд, итд.....
А код нас? јад и чемер!
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука: 1657
Приступио: феб 2013

Порука Раде Дерикоња 27.12.2015. 10:35

Нико од ових наших комуниста на форуму није одговорио на два битна питања:

1. Како тумачите то да је Тито био радо виђен гост у америчкој амбасади?..
2. Шта мислите о томе што је од Запада узимао кредите за привреду Југославије?..

Борац против светског империјализма, а?...
А после дошло све за наплату, највише преко србских леђа.
А вама лепо због тога, зар не?... :doubt:
"Свак је рођен за по једном мријети, част и брука живе довијека!" - П.П. Његош
Аватар
Serlancelot
Војвода
Војвода

Порука: 1484
Приступио: феб 2009

Порука Serlancelot 27.12.2015. 12:50

Раде Дерикоња ::Нико од ових наших комуниста на форуму није одговорио на два битна питања:

1. Како тумачите то да је Тито био радо виђен гост у америчкој амбасади?..
2. Шта мислите о томе што је од Запада узимао кредите за привреду Југославије?..

Борац против светског империјализма, а?...
А после дошло све за наплату, највише преко србских леђа.
А вама лепо због тога, зар не?... :doubt:

Коњино зашто сваки пут мораш да покажеш и да доказујеш колико си глуп!? Па уверили смо се брате, доста више. :oops:
никад се не расправљај са будалом јер ће те спустити на свој ниво а онда ће те потући искуством.

Живи сваки дан као да ти је последњи, јер ти нико не гарантује да ћеш се ујутро пробудити....
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука: 1657
Приступио: феб 2013

Порука Раде Дерикоња 27.12.2015. 13:19

Само одговорите на постављена питања, ако може без вређања.

Продали сте се Западу и њиховим фалш-доларима, и још се хвалите тиме?!!...
Брука сте ви велика.. :(
"Свак је рођен за по једном мријети, част и брука живе довијека!" - П.П. Његош
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука: 3834
Приступио: окт 2003
Место: Негде у равници

Порука origin 27.12.2015. 13:46

И све што је и ваљало у том тадашњем систему (а многе ствари су ваљале) је упропастила владајућа структура и због тога је требала да буде лустирана.
Може бити само један.
Срби брзо забораве и оно мало што упамте.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2760
Приступио: феб 2014

Порука Republikanac 27.12.2015. 14:59

Раде Дерикоња ::1. Како тумачите то да је Тито био радо виђен гост у америчкој амбасади?..

Откуд ти знаш да је био радо виђен гост?

Однос САД и СФРЈ је био далеко од љубавне идиле како то данас идиоти покушавају да представе, нарочито у периоду „златног доба“ несврстаности. СФРЈ је као неприкосновени лидер Трећег света подржавала Вијетнам, Насера, Кастра, Палестинце, све афричке национално-ослободилачке покрете, извозила оружје америчким непријатељима (Либија нпр.), на југословенским војним академијама су се школовали либијски и палестински официри а у УН совјетски блок и несврстани углавном су подржавали исте резолуције. Па ти сад ако мислиш да су Американци били одушевљени због свега тога онда или не познајеш Американце или о политици баш не знаш пуно...

Наравно, амерички амбасадор у доба СФРЈ није могао да серуцка како му се ћефне као што данас ради Кирби јер би био протеран у року од 24 сата. СФРЈ је била суверена држава и амбасадори су морали да пазе шта говоре...

Раде Дерикоња ::2. Шта мислите о томе што је од Запада узимао кредите за привреду Југославије?..

Зашто не би узимао западне кредите, свашта...

Што се тиче кредита њихова историјска путања је изгледала овако:

1966 СФРЈ је западним повериоцима дуговала једну милијарду долара а до тада је примила и 1,65 милијарди долара бесповратне западне помоћи.

1971 СФРЈ дужи 2 милијарде долара.

1975 дуг је 6 милијарди долара. (а ти сад види шта је све изграђено до те 1975-е са 6 милијарди долара дуга и 1,65 милијарди долара бесповратне помоћи).

1980 дуг је скочио на 20 милијарди.

Е сад, шта видимо из свега овога. Као прво разбија се мит да се Југославија изградила, модернизовала и индустријализовала захваљујући западним кредитима. До 1975-е процес индустријализације је већ био увелико завршен а изградња земље углавном је извршена сопственим средствима.

Као друго, видимо да је експлозија задуживања настала након доношења Устава из 1974. Републикама је тада дата дозвола да се самостално задужују што су ове обилато и искористиле. Ствари су наравно измакле контроли и савезна власт више практично није имала надзор над задуживањем. Но чињеница је да док је савезна власт контролисала ситуацију југословенско задуживање је било у границама нормале.

Вемавуче, државна својина је једно а оно што смо ми имали (друштвена својина) нешто савим друго. Државна својина има јасног титулара и може да буде јако ефикасна уколико се државне фирме организују на принципу приватних фирми и уколико послују за профит (примера за то је безброј у свету). Један од разлога пропасти совјетске економије је управо био тај што државне фирме нису пословале за профит што је безуспешно покушао да исправи Косигин реформом из средине шездесетих.

Друштвена својина у СФРЈ није имала јасног титулара (што је Михаило Марковић доста критиковао), била је и „свачија и ничија“. Радници који су преко Радничког савета, синдиката, Збора радних људи итд. имали приличну моћ унутар предузећа били су углавном заинтересовани да профит претварају у плате и наравно нису их занимале некакве инвестиције поготово оне где се резултати не би брзо видели (по систему „шта мене боли к**** шта ће бити кад ја одем у пензију, ово ионако није моје а не могу ни деци да оставим“). И шта се онда догађало? Профит се дакле претапао у плате, није било (или није било довољно) реинвестиција и наравно предузећа нису расла и „иновирала се“. Онда је дошла криза и исти ти радници које је болео к**** и који су углавном били против реинвестирања профита почели су да „обустављају рад“ и траже – веће плате! Систем је осамдесетих управо због тих „самоуправних“ контрадикција запао у тешку дубиозу мада је наравно било и других разлога.

Но и поред свих тих глупости чињеница је да су југословенска предузећа имала велику дозу аутономије у односу на државу, да су знала шта је то „производња за тржиште“ и да су се (углавном) трудила да послују за профит (што се директно косило са социјалистичком теоријом о „производњи за потребе људи“) због чега су и резултати били бољи него у другим социјалистичким земљама (СФРЈ је између осталог била шеста грађевинска сила света а колико се сећам и бродоградња је била једна од јачих на планети)...
Баук кружи Форумом српских националиста - баук жилкоизма.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Google [Bot] и 10 гостију