srpskinacionalisti.com

Јад и беда Вучићеве Србије

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
ЕКОНОМИСТА
Националиста
Националиста

Порука: 349
Приступио: дец 2012
Место: Београд

Re: Јад и беда Вучићеве Србије

Порука ЕКОНОМИСТА 1.2.2019. 19:34

Жељко Ињац: Вучићев и Ђиласов двопартијски систем
isto sranje.jpg

Уочи тријумфа Напредњака на политичкој сцени, тј њиховог освајања власти, дошло је до измене закона о политичким странкама. Новим законом је измењен политички систем који је Србија наследила из времена Милошевића, а који је давао могућност оснивања безброј малих странака, које су прилично лако прелазиле цензус. Захваљујући новом закону су временом нестале многе мање странке, а оне које су преживеле имају то захвалити само коалицији са великим странкама унутар којих су практично изгубиле свој идентитет.

Стари, „Слобин“ политички изборни систем јесте омогућавао већи плурализам у смислу лакшег оснивања странака али не треба се заваравати да је демократичност таквог система била већа. Напротив. Милошевић је заправо користио мноштво малих странака да разводни политичку сцену и онемогући консолидацију опозиције, између осталог и захваљујући томе је владао 10 година.

Од 2008. године, тачније од оснивања Српске напредне странке, још тачније од реформисања Српске радикалне странке у једну политички коректну и западу прихватљиву партију, креће прича о двопартијском систему и укрупњавању политичке сцене у Србији. Први ту причу пласира Мирољуб Лабус, а затим и Божидар Ђелић уз канонаду медијског спиновања тадашње генерације „независних“ политичких аналитичара који су били блиски ДС власти и странцима, који незнавеном пуку упорним гебелсовским понављањем објашњавају како је за Србију на дуге стазе најбољи двопартијски систем, како је време за укрупњавање политичке сцене у Србији и како мале партије заправо само сисају буџет, а значајно не доприносе развоју демократије у Србији.

Оно што су Демократе планирале, Вучић је реализовао, само су улоге замењене. Уместо да СНС буде та вечита опозиција Демократама, бројне фракције ДС-а окупљене око Ђиласа су постале вечита опозиција СНС-а. Оно што се чинило као теорија завере 2012. године уочи избора, после избора је постала реалност – двопартијски систем је заменио вишепартијски. Најгласнији против двопартијског система су били Социјалисти, тачно предвиђајући да ће постати приперак у некој будућој коалицији и да ће временом изгубити значај. Тада је Дачић, схвативши у ком правцу иде то фамозно „укрупњавање политичке сцене Србије“ претио да „трећа Србија“ (при том није мислио на истоимени покрет који је настао нешто касније) може својом јачином да изненади. Трећа Срба или трећи политички блок, иако је било неколико покушаја, није реализован до данас. Дачићева упозорења су била пуцањ у празно.

Но касније је идеја двопартијског система пропала јер се ДС поделио и урушио готово потпуно. Тако од 2014. имамо једноипопартијски систем у коме доминира СНС, а остали представљају сателите који су у влади или пак који глуме опозицију. Сада се чини да после турбуленција на прозападној опозиционој сцени у којој су готово нетрагом нестали Радуловић, а на маргини је Јанковић, се нешто мења. Формира се Савез за Србију у коме главну реч има Ђилас, а асистира му Јеремић и “прислужује” Обрадовић уз оно што је остало до ДС-а. Ђиласов савез има амбицију да се наметне као алтернатива власти и то је делимично успео овим протестима. Но циљ је да се формира двопартијски систем. До тога је још далеко али консолидација опозиционе сцене са Ђиласом на челу може до тога довести за неколико година. Данас је резултат СНС недостижан за СзС и потребно је да се десе драматичне промене и тешки порази Вучића и његове владе (нпр. око Косова) да би се тај однос значајније променио. Поред тога потребно је да Ђилас ојача своју позицију унутар СзС и унутар опозиције што ће исто тако ићи не без проблема и трзавица.

Након деценија вишепартијског система многима се може учинити да двопартијски систем и није тако лош. Што трошити државни буџет на 600 странака, када могу да постоје само две или два политичка блока. Зашто се ангажовати и улагати труд у политичкој борби, када једна од две могуће партије има много више изгледа да пређе цензус. И отприлике то су предности двопартијског система.

Проблем двопартијског система у Србији је што две коалиције, позициона и опозициона, уопште немају различиту политику (однос према ЕУ, тржишној економији и сл.). То је уједно и проблем „службене опозиције“ у Србији јер нема чиме новим и привлачним конкурисати на политичком тржишту владајућој партији. Њихов однос са Западом је сличан. Спољна и унутрашња политика се разликују у нијансама, економска политика такође. Чак се и национална политика, која је до сада била ексклузива коалиција око СНС, не разликује превише од како је Ђилас инкорпорирао Двери у своју коалицију. Уосталом ни другосрбијанаца и бивших функционера ДС не мањка у Вучићевој владајућој коалицији. Смисао и идентитет тренутне позиције и опозиције у Србији је једино у њиховом међусобном конфронтирању.

Вашингтону и Бриселу такође иде на руку двопартијски систем у Србији јер која год партија/коалиција да је на власти, спроводиће се воља Запада. Просто не постоји фактор изненађења, не постоји трећа политичка опција, која би могла да се организовано супростави Западу или властима које спроводе вољу запада.

Временом двопартијски систем чини оно што смо имали прилику у недавној прошлости да видимо у комунистичком једнопартијском систему. Симбиоза позиције и опозиције у једну посебну политичку касту, чији се представници смењују на власти али константно чине један естаблишмент-од народа одвојену класу. Касту у чијим рукама је судбина народа, државни ресурси, велика моћ и капитал, повезану међусобним диловима. Касту којој је главни циљ одржање у политичком животу зарад бенефиција који тај живот доноси.

Непрекинута владавина ове политичке касте у двопартијском систему је оно што присталице једне или друге стране не виде или не желе да виде, замајавани вечитим сукобима позиције и опозиције, сукобима који су често и фингирани.

За Србију је двопартијски политички систем можда погубнији од једнопартијског јер даје привид демократије. Једнопартијски систем се потроши или бива срушен од народа. Док је у двопартијском систему тај исти народ ангажован у политичкој борби која доноси добробит само политичкој касти.

Јасно је зашто Ђилас жели да се иде ка укрупњавању у опозицији јер се он намеће као алтернатива постојећој власти, а то значи и као могућа “будућа власт”. Запад уједињеном опозицијом добија полугу притиска на Вучића коме шаље поруку “имамо са ким да те заменимо ако нам не одрадиш то и то”. Вучићу са друге стране не одговара уједињена опозиција али му одговара Ђилас на челу опозиције јер га не види као правог ривала. Кадар бивше власти, без харизма и са тајкунским богатством које је стекао док је био на власти, Ђиласа чине осетљивим на нападе од стране режима. Осим тога Вучић и Ђилас су сарађивали и док је Вучић био у опозицији али и док је Ђилас био градоначелник, а власт формирала коалиција СНС СПС и УРС. Зашто и данас не би сарађивали кад је политика у суштини бизнис.

Управо је тај двопартијски партократски систем у формирању Ђилас-Вучић, највећи ријалити који је Србија до сад имала прилику да види, узрок апстиненције већине гласачког тела у Србији. Народ није глуп. Можда не уме све да сагледа или прецизно дефинише, али му је сасвим јасно да је нова политичка каста далеко од њега, да не заступа његове интересе и да је у дебелом међусобном талу. Јасно је и да постоји координација на линији власти и опозиције у којој међусобним нападима јача и Вучић у редовима власти и Ђилас у редовима опозиције. Тако режимски медији својим свакодневним нападима на Ђиласа, Јеремић и Обрадовића само овима дају легитимитет “праве опозиције“. Све заједно се прави ријалити који треба да доведе до двопартијског система Вучић-Ђилас.

Жељко Ињац
Благостање сваког појединца је колективна одговорност заједнице. Благостање још значи физичко и морално здравље једног друштва
(Вебстеров речник - држава благостања)
Аватар
ДејанНационалистa
Војвода
Војвода

Порука: 1199
Приступио: феб 2014

Порука ДејанНационалистa 9.2.2019. 14:43

http://www.politika.rs/scc/clanak/42233 ... -opoziciju

Баш ме чуди да нови-стари ДС (плус Обрадовић, Ристић и Стаматовић) нема шта да каже по питању Косова и Метохије, Републике Српске, ЕУ и НАТО...
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4099
Приступио: мај 2012

Порука Зорад 9.2.2019. 14:52

Савез за Србију је имао релативно јасан и коректан став о Косову, али овај документ од пре неколико дана је обичан другосрбијански бућкуриш, битно је да помињу "европске вредности". Не знам шта је овој тројици на памети, поготову Ристићу и Косовцима, па да потпишу програм у коме о Косову нема ниједне једине директне речи, већ је само сервирана једна немушта и двосмислена реченица, која се може тумачити на 100 начина.
Аватар
ЕКОНОМИСТА
Националиста
Националиста

Порука: 349
Приступио: дец 2012

Порука ЕКОНОМИСТА 25.2.2019. 18:43

Вучићева напредна банда странцима продала 80% природних изворишта вода

Укупна количина воде на нашој планети процењује се на око 1.4 милиона кубних километара, од чега се само 2.5% односи на слатку воду, па је чак и од те количине само 20% погодно да се уз релативно малу поправку (пречишћавање и дезинфекцију) искористи за људске потребе.

Свет је суочен са највећом до сада забележеном кризом снабдевања водом. Уједињене нације су упозориле на прогнозу да ће средином 21. века чак 7 милијарди људи бити суочено са недостатком воде, јер број становника планете расте, а водени ресурси су све мањи. Најдраматичније прогнозе предвиђају чак и ратове за залихе пијаће воде.

У свету се, од 2010. до 2013. године због воде водио 41 оружани сукоб који је наизглед био верски, политички и економски, али је у суштини то била борба за пијаћу воду.

Србија има више од 400 изворишта здраве и питке воде врхунског квалитета, од чега је експлоатисано тек око 20 одсто. То је и био разлог да надлежна комисија Уједињених нација, Србију уврсти међу првих педесет земаља у свету које располажу великим резервама здраве и питке воде. У исто време, регистровано је и 286 различитих типова минералних, термалних и термоминералних вода.

И Србија би у будућности могла да оскудева у пијаћој води, а највећи узрок томе јесте загађење и неадекватна регулација отпадних вода. Србија је једна од земаља са највећом потрошњом воде у Европи али упркос томе, истраживање које су спровеле Уједињене нације рангирало је Србију на 47. место од 180 земаља по количини и квалитету ресурса воде. Србија учествује са 0,3 одсто у светским изворима пијаће воде.

По Закону о водама, оне су добро од општег интереса и неотуђиво су добро у државној својини. Закон, међутим, под одређеним условима, дозвољава право коришц́ења јавног водног добра, што водец́и произвођачи флаширане воде у Србији вец́ увелико користе.

Око 50% загађења испуштеног у воде долази од индустријских постројења, а проблем представљају и директно испуштање канализације у водотокове. За цео сектор вода неопходно је уложити укупно 5,6 милијарди евра, а само за решавање проблема комуналних отпадних вода око 3,2 милијарде евра. Правила ЕУ налажу да свака држава чланица треба да има 320 постројења за чисту воду, Србија их има свега 36, а од њих већина не ради пуним капацитетом.

Србија има више од 400 изворишта здраве и питке воде врхунског квалитета, од чега је експлоатисано тек око 20%

Власници ових изворишта, у последњих десетак година, постале су стране компаније. Готово 80% флаширане воде која се пуни у Србији је у рукама компанија из Немачке, Америке, Француске и Холандије. Приватизација водоснабдевања је нпр. законом забрањена у Холандији. Њихову воду не дају, али је у другим земљама експлоатишу пошто имају једну од три највеће светске компаније за прераду воде.

Богати државни фондови попут оног у Норвешкој већ дужи низ година усмерени су на куповину извора питке воде широм света, углавном у земљама у развоју, процењујући како након ере нафте долази ера воде. Заједничко свим овим приватизацијама је да су купци плаћали по неколико милиона евра, а да су њихови чисти профити годишње премашивали пола милијарде евра.

https://www.srbijadanas.net/vuciceva-na ... ista-voda/
Благостање сваког појединца је колективна одговорност заједнице. Благостање још значи физичко и морално здравље једног друштва
(Вебстеров речник - држава благостања)
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука: 2281
Приступио: јан 2008

Порука Српски родољуб 27.2.2019. 15:51

https://www.blic.rs/vesti/beograd/nema- ... ma/drth5v6

Невероватно је докле иде ова штеточинска власт. Сада ће сви послодавци својим запосленима морати да купују бус плус картице, неће више уплаћивати новац за превоз на рачун, или давати на руке! Одакле они знају да ли радник користи градски превоз приликом доласка на посао?! Можда неко од нас иде колима, можда мотоциклом, бициклом, или пешке?!

Глупост над глупостима!
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 27.2.2019. 15:58

Мислим да је то Уставни суд још негде пре 20 и више година био оценио као противзаконито, па су послодавци од тада престали да радницима уплаћују маркице за ГСП и почели да им исплаћују новац на руке...

Али ко те шта пита, када сви ћуте, а мислим да ретко ко изван државне службе ту накнаду уопште и прима.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 27.2.2019. 16:03

Хоће вештачки да повећају куповину карата у градском превозу. Овако се не решава проблем. Потпуно погрешан начин! ГСП треба приватизовати, што пре! Једино тако ће престати да прави велике губитке, способни људи ће водити фирму, наћи ће начина како да ефикасније спроведу наплату карата, обновиће возни парк.
„Ја не волим устанак са људима који ће ме напустити при првом неуспеху, ја волим револуцију са грађанима кадрим да поднесу сва искушења једне дуготрајне борбе каква ће, услед жестоких политичких услова, бити и наша - или ћемо водити говеда у касапницу.“ - Гоце Делчев
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 27.2.2019. 16:14

Нема од приватизације ништа. ГСП је увек служио као "издувни социјални вентил" и масовно шверцовање "радног" народа, уз бесплатне карте за све старкеље (без обзира на висину пензија) се увек толерисало.

Па замисли када би приватизовао то и ставио реалну цену карте (као када су негде у новембру 2000. приватници у оној анархији у једном моменту на пар дана били надигли цену карте на 10 динара, а пре тога је била три динара), одмах би имао полупразне аутобусе, али режим би пао на првим наредним изборима.

Али наравно, режим неће довести способне људе, већ овим покушава да намакне неки приход, јер је очито стање катастрофално, зашто би неко возио за 45.000, када у Немачкој може да заради 2.000 евра за исти посао.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 27.2.2019. 16:24

Свестан сам ја тога, знам да се та приватизација неће десити у догледно време. Све си објаснио. Довољно је погледати ко се све вози градским превозом, то ти је можда најбољи показатељ какво нам је стање у држави. Карту купује само онај ко хоће...Да не говорим колико само бескућника, просјака уђе у превоз. Колико пута само клима није радила, а напољу скоро 40 степени... WI-fi више не ради него што ради.

То за возаче је исто истина. То су ми рекли неки људи који раде у ГСП-у. А и човек сам примети ко вози аутобусе. Људи који су пред пензијом. Врло мало младих возача има. Не виде перспективу у овој земљи.

Сећам се врло добро превоза, и те 2000. године. Кад се само сетим. Знам да смо кренули код брата на рођендан, чекали смо аутобус преко сат времена. На крају смо били принуђени да зауставимо такси, јер превоза није било ни на видику. Приватни превозници су штрајковали. Каква су била возила ГСП-а у то време, сувишно је говорити.

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2 ... 52906.shtm Ево те старе вести...
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 27.2.2019. 16:35

Каква су била возила ГСП-а у то време, сувишно је говорити.

Ма није само ГСП у питању. Све што има везе са комуналијама је тако. Сети се Пантића из Тесне коже када каже "Воду не могу да ми секу као струју". Овде је то начин живота.

Ево пошто ти радиш у ЖС, ајде објасни ми по којој логици је превоз БГ возом од Овче до Ресника или Батајнице потпуно бесплатан (а истовремено се кука како железница прави губитке) и где то још има на свету? Ја мислим нигде.
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 27.2.2019. 16:40

Нема нигде, наравно. Зато и ЖС јесте у оваквом стању. Највећи су губиташи. Пруге се нису обнављале годинама, возови иду исто као у 19 веку, толика је брзина. Сад се реновира пруга до Новог Сада, после толико година.

О барској прузи је тек сувишно говорити, јад, беда...
Аватар
Српски родољуб
Војвода
Војвода

Порука Српски родољуб 28.2.2019. 6:35

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3212 ... e-dobijati

Шта ли је банда сад смислила?! :? Питам се хоће ли министар Јулин ићи на ту обуку... Он није ишао у војску, био би ред.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2851
Приступио: феб 2014

Порука Republikanac 1.3.2019. 1:52

Родољубе, шта који ђаво разговараш са Жилком као да се ради о нормалној особи? Не заборави да тај гад сматра да је Шипцима требало признати право на независност још у Рамбујеу, да је српски народ требао да се успротиви уставним променама крајем осамдесетих, да је Ђинђић био патриота, да је Тадић био сасвим ОК лик и још много тога од чега се нормалној особи повраћа. Амен што је тип тотално изопачен па рецимо воли да .ебе бабе од 90 и кусур година, но добро, то је његова приватна ствар па нећемо сад о томе...
Жилко, пуши га!.
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука Зорад 1.3.2019. 8:25

ПК
Аватар
SMUK