srpskinacionalisti.com

Јад и беда Вучићеве Србије

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2851
Приступио: феб 2014

Re: Јад и беда Вучићеве Србије

Порука Republikanac 2.1.2019. 20:26

Е јебига и ти сад открио Америку па установио да је Председништво било нефункционално. Па читава држава је била нефункционална, логично је да се ни Председништво није спасило.

Да би војска изашла на улице Загреба постојала су само два пута за то: први, да хрватско руководство упути захтев и други, да Председништво свесно крене на државни удар у Хрватској. Ово прво се наравно никада није десило а за ово друго није било потребне већине јер је подела била 4:4.

Српско руководство није контролисало ни савезну власт ни савезне институције и не може му се приговарати што „војска или Председништво нису ово или оно“. Нити је српско руководство могло Председништву да упути званичан захтев за излазак војске на улице Загреба (то је по ондашњим правилима могло да учини само хрватско руководство јербо су по Уставу из 1974 републике биле „суверене“).

Што се тиче војске о томе се овде већ причало: ЈНА није била под пуном контролом руководства Србије и трансформисана је (србијанизована) постепено. Због тога и многе грешке и несналажења. Па ипак и таква каква је била (осакаћена издајом, добрим делом предвођена неспособним генералима и са муком да мобилише резервни састав(сетимо се да је ондашња српска опозиција на челу са СПО активно промовисала дезертерство)) успела је да заокружи српски етнички простор и да се у пролеће 1992 у БиХ успешно преобрази у славну Војску Републике Српске.

Могли смо и ми наравно 1991 да заратимо са ЈНА, да им искључимо воду и струју по касарнама, да је прогласимо илегалном и окупаторском и да створимо некакву „Српску војску“ али је наравно јасно да таква војска не би смела да прдне ван граница Србије. Овако колико год се ми љутили на ЈНА она је ипак имала легитимитет да током 1991 ратује по Хрватској (легитимитет који некаква „Српска војска“ засигурно не би имала).

Могли смо наравно и да заједно са другим републикама споразумно укинемо ЈНА и њено наоружање и војну технику поделимо на "равне части" али не верујем да је икоме у Србији тада падало на памет да дели оружје са усташама или БХ џихадистима...

Србија правни наследник Југославије? Па у чему је проблем, зашто не би била правни наследник Југославије? Ко је створио ту државу него Србија ваљда је и логично да она буде правни наследник? Неће ваљда усташе или Зловенци. Уосталом шта смо требали: да 1991 на сав глас закрештимо како ми нећемо Југославију већ „Велику Србију“? Па то би наши непријатељи једва дочекали...
Жилко, пуши га!.
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука: 1686
Приступио: феб 2013

Порука Раде Дерикоња 2.1.2019. 20:48

Лудило је све то пријатељу, уплићеш се све више као пиле у кучине...
Нефункционално Председништво али је ипак функционално кад треба ударити по Србима у Београду... затим, ЈНА је имала легитимитет а Србска војска не би имала, притом усташке Зенге могу да ратују иако Хрватска још није међународно призната а Србија би била оптужена као агресор (а та неспособна ЈНА сматрана агресором и у Словенији, и у Хрватској и у Босни), значи лудило невиђено, лавиринти у вашим главама само да би оправдали наше поразе и величали "победничку" политику србских комуниста и њихове власти (и у Савезној и у Републичкој влади), итд.итд.

Не кажем против наследства као таквог већ да смо тиме наследили и ЈНА која је ударила по свом народу (од кога истовремено тражи да ратују ван граница Србије) а није успела да испуни своје уставне обавезе о одбрани државног интегритета и суверенитета Југославије.
Добра мотивација народу, али ето крив је за све "детертерски" СПО, битно је да 80% деце војних лица нису ни прошли поред војног рока, не знају шта је то али зато ми радничка и сељачка деца смо били глинени голубови...е мој колега форумски...
"Свак је рођен за по једном мријети, част и брука живе довијека!" - П.П. Његош
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 2.1.2019. 21:09

Раде, ја верујем да ти ипак ниси глуп па према томе не лупетај без потребе.

Фино сам написао: Председништво је одлуку о изласку војске на улице Србије донело на ЗАХТЕВ Србије. Капираш? Србија затражила, Председништво одобрило. Јер морам да цртам?

Сличан захтев Хрватска никада није упутила а да је упутила и њој би се изашло у сусрет. Али није. Јел'то јасно или су потребни дијаграми.

У Председништву је подела била 4:4, то није никаква тајна, не знам чему сад изненађење поводом те чињенице...

„ЈНА ударила по свом народу“... 'Ајд не сери молим те, кад је то и где ЈНА ударила по свом народу? Колико је то банде побијено тог 9 марта, колико изгажено тенковима? Скоро тридесет година кукате ко пи.ке о том 9 марту а ништа вам се није десило, мислим да је само један бандит тада погинуо, што је мало у сваком случају (заслужили сте више)...

СПО је промовисао дезертерство током 1991, то је општепозната чињеница, сад ако ти мислиш да је то било ОК онда у реду, твоје право...

Како је то „Српска војска“ могла да ратује ван граница Србије, објасни ми. Па није Србија Америка па да може војно да интервенише по другим државама кад јој се дигне к****. Наша једина шанса онда била је купити време позивајући се на легитимитет ЈНА све друго су приче у стилу „како мали Перица замишља политику“...
Жилко, пуши га!.
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука Раде Дерикоња 2.1.2019. 21:49

Схватам одлично са те правно-формалне стране да нису имали већину у Председништву, све сам то још онда испратио. Ја ти говорим о иронији судбине, о нашој несрећи, о неморалу и бешчашћу наших четворице (остали се подразумевају као злотвори) и наше републичке власти, да имају уопште морала да изводе тенкове у Београду а да то не чине тамо где је много пута потребније. И то овде понављам неколико пута, не делујеш ни ти да си глуп али изгледа не капираш.

И то је нечасно што кажеш. Један ђак је погинуо, није напунио ни 18 година и један полицајац, уз мноштво пребијених и рањених са обе стране. Није ЈНА ударила буквално по Србима, то је више шамар по лицу свом народу од кога се тражи да ратује за ту исту војску. Једно веома болесно стање у друштву.
Иначе, скупштински анкетни одбор је прихватио накнадно 9.март као легалан протест народа, министар полиције је из моралних разлога поднео оставку.

Да су били отворени дезертери не би имали 40 хиљада чланова у својој паравојсци и мноштво оних који су прихватили позив легалне ЈНА (мада је и паравојска, тј. Гарда била легално основана и реистрована).

И то смо раније апсолвирали. Ти сада протураш ону Шешељеву причу да би стрељао сваког ко је за Србску Армију. Ни Хрватска ни Словенија нису биле тада међународно признате, то би био унутрашњи сукоб међу република у једној савезној држави.

Управо ви својим детерминизмом протурате параноју како би нас Америка самлела (а овако као нису?).
И која куповина времена док ти кољу народ а ти мрсиш муда, спасавајући касарне, повлачећи војску наивно верујући непријатељу, итд? После се исто пресликало у Босни (нпр. злочин у Добровољачкој и код Скендерије април-мај 92). ..Словенија, Хрватска, Босна.. све се исто понавља, гине млада војска као глинени голубови, народ страда на сваком кораку, а овде као "куповина времена"?! Форе и фазони... Или су били тотално глупи да схвате политички тренутак или су били на непријатељској страни, само тражећи изговоре. Нема треће.
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 2.1.2019. 23:01

Не знам сине у ком си ти трипу али да смо ми направили „Српску војску“, Хрватска би била међународно призната још у јулу 1991 а ми наравно означени као агресорска армија. Позивајући се на легитимитет ЈНА и Југославије ако ништа друго купили смо неколико месеци.

„Српска војска“ може да ратује али само у Србији. Капираш? Југословенска на територији Југославије, српска на територији Србије. Коме то до данас није јасно с тим нешто није у реду...

То да је СПО промовисиао дезертерство зна свако ко је онда био у Србији, идиотизам је то негирати.

Грешке које су почињене онда од стране ЈНА или пак српског руководства никако не значе да је проглашавање „Велике Србије“ за главни циљ или пак стварање некакве агресорске „Српске војске“ било прави потез, напротив, то би нас тек коштало ко Петра кајгана, данас би усташама плаћали милијарде долара ратне одштете да су паметњаковићи попут тебе слушани (овако ако ништа друго нико до дана данашњег није успео да докаже агресију Србије на Хрватску)...
Жилко, пуши га!.
Аватар
Đorđo Napolitano
Војвода
Војвода

Порука: 1854
Приступио: мар 2012

Порука Đorđo Napolitano 2.1.2019. 23:06

Причате данима о стварима од пре 30 година, какве то више везе има са било чиме
rođen da me svi iskorišćavaju, ne zato što sam naivan i glup, već zbog toga što sam nekotrolisano human -K.G.
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука Раде Дерикоња 2.1.2019. 23:35

Добро Ђорђо извини. Овде мајстори троше време узалуд, упс тачније купује се време, све мудраци... док ти народ кољу, они купују време чешомудујући, е то је права политика.

(иначе, војску своју смо имали у РСК и РС од 92.године)
Аватар
Зорад
Војвода
Војвода

Порука: 4109
Приступио: мај 2012

Порука Зорад 3.1.2019. 0:08

Па џаба се троши када неко покушава да објасни како је то јелте ЈНА 1991. требала да замоли Туђмана и Месића да јој нареди да их похапсе... :lol:
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука: 4657
Приступио: сеп 2011
Место: Gradac Moravski

Порука SMUK 3.1.2019. 2:01

Зорад ::Па џаба се троши када неко покушава да објасни како је то јелте ЈНА 1991. требала да замоли Туђмана и Месића да јој нареди да их похапсе... :lol:

Da, JNA uhapsi Tuđmana i Mesića i povede se kozaračko kolu u Zagrebu, Hrvati i Slovenci shvate da su pogrešili i reše da će ipak ostati u SFRJ, proradi ponovo bratstvo i jedinstvo Tito vaskrsne iz kuće cveća, Berlinski zid se obnovi.. :roll:
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 3.1.2019. 2:05

Шта је ЈНА требала а шта није о томе можемо сад да паламудимо до Судњега дана. Уосталом, после битке сви су генерали паметни.

Ја сам фино рекао да је крајњи рок (а и то натегнуто) за некакав војни удар у аргентинском стилу био евентуално крај 1990. Све после тога је било касно.

Но, то се није десило и сад шта је ту је, ми ту више не можемо ништа. Зашто се није десило можемо да разглабамо и у наредних 30 година и ништа нећемо променити.
Жилко, пуши га!.
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука SMUK 3.1.2019. 15:56

Republikanac ::Шта је ЈНА требала а шта није о томе можемо сад да паламудимо до Судњега дана. Уосталом, после битке сви су генерали паметни.

Ја сам фино рекао да је крајњи рок (а и то натегнуто) за некакав војни удар у аргентинском стилу био евентуално крај 1990. Све после тога је било касно.

Но, то се није десило и сад шта је ту је, ми ту више не можемо ништа. Зашто се није десило можемо да разглабамо и у наредних 30 година и ништа нећемо променити.

Ma to jednostavno nije bilo moguće, tad se sve raspadalo i rušilo, a JNA da pravi Severnu Koreju u Evropi? Nema šanse, a i zašto bi? Pa ja bih se prvi pobunio protiv te iste JNA koja bi me ponovo gurala u istu zajednicu sa Hrvatima i Slovencima. Dakle ratni cilj JNA početkom devedesetih je naoružavanje srpskog naroda i zaokruživanje srpskih etničkih teritorija što je ona to uspešno i ostvarila pre nego što je otišla u istoriju maja 1992 g.
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука Раде Дерикоња 3.1.2019. 16:15

Ајде бежи тамо, погубио си се у изјавама: те "све се рушило", али је ипак "ЈНА успешно извршила задатке". Тако и Републиканац у стилу "нефункционално, неефикасно" али ипак "паметно, мудро".
Па ви не знате ни шта пишете овде?.. :lol:
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука SMUK 3.1.2019. 17:12

Раде Дерикоња ::Ајде бежи тамо, погубио си се у изјавама: те "све се рушило", али је ипак "ЈНА успешно извршила задатке". Тако и Републиканац у стилу "нефункционално, неефикасно" али ипак "паметно, мудро".
Па ви не знате ни шта пишете овде?.. :lol:

Tebi stvarno mora da se crta.. Početkom devedesetih komunistički sistemi i države u Evropi se uveliko urušavaju i raspadaju, Zapad je u ofanzivi i sad će neko da dozvoli JNA da uvede vojnu diktaturu i sačuva komunizam i SFRJ. Da, da ali juče. JNA polako prelazi iz komunističke u srpsku armiju i do svog odlaska u istoriju maja 1992g naoružava srpski narod i zaokružava mu etnički prostor to jest ostavlja mu u amanet 30% Hrvatske i 70% BiH.
Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука Раде Дерикоња 3.1.2019. 17:28

Немој сад да се вадиш на Запад, рушиш концепцију Републиканцу. Он све време доказује да војни пуч није успео због гласања у Председништву и што рече Зорад "нису Туђман и Месић послали молбу да их војска ухапси"..Какав сад Запад? Америка је пре самог рата званично била за опстанак Југославије, поштовала је границе државе СФРЈ.

Наравно, теби је лепо ту на ливади, удобно, и зато можеш да кажеш да ти не треба вештачки мир са Хрватима и Словенцима а питао бих те да живиш у Марибору, Сплиту или Вуковару где су отимали читаве породице, где је Србе гутао мрак на сваком кораку...
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука Republikanac 3.1.2019. 18:27

.Ебига, нисам се овом надао, Раде на крају испаде глуп ко к****. А веровао сам да није глуп.

Елем, Раде јел' ти знаш шта је то војни пуч? То ти је кад се група официра (обично високих) удружи, организује и изведе војску на улице. Па онда заузму зграду телевизије, па заузму Скупштину, па запоседну сва министарства и све стратешке тачке у већим градовима. Па се онда на ТВ екранима појави неки проседи ђенерал и обзнани народу да је цивилна власт смењена, Скупштина распуштена, све странке забрањене и да се заводи полицијски час па кога затекну напољу након 9 часова има одма'да га упуцају ко зеца. Онда се направи војна хунта састављена од све самих ђенерала која је јелте нова влада. Онда се сви сумњиви елементи покупе, одведу на национални стадион и тамо сатру. Итд, итд, да не давим сад.

Е, то ти је војни пуч. Аргентинског или чилеанског типа, како ти се више свиђа. Који се код нас није десио. А зашто се није десио о томе можемо да табиримо у наредних 30 година. Један од разлога сигурно је био вишенационални састав Армије. Било је сигурно официра који су били за акцију али је било и оних којима се сигурно није свиђала идеја о сасецању „младих демокрација“ у својим матичним републикама. Други је вероватно био идеологија: ми смо годинама говорили све најгоре о латиноамеричким пучистичким армијама што се сигурно урезало у свест многих официра. Трећи је што рече неко страх од спољне реакције: није било лако одлучити се на војни пуч латинаоамеричког типа у једној европској земљи. Четрврти, лојалност „Врховном команданту“, па ма колико он био неспособан и нефункционалан. И ко зна шта још. Данас потпуно небитно: није се десило и то је то.

А да се десило крајњи рок је био, као што већ и рекох, крај 1990. Након тога касно је било за било какве пучеве, не би то ништа решило.

Дакле, јел' сад јасно шта је то војни пуч? Зато се зове „војни“ јер га изводи војска на своју руку. А Председништво није могло да изврши „војни пуч“ све и да је хтело јер Председништво није било састављено од официра. Председништво је могло само да изврши државни удар. Да рецимо без сагласности хрватског руководства нареди војсци да изађе на улице Загреба. Или да заведе ванредно стање и суспендује неке одредбе Устава. Или пак да им се дигао к**** и цели Устав. Е то је могло Председништво. Али је подела 4:4 то онемогућавала, што је историјска чињеница и није ми јасно шта се ти нон-стоп ишчуђаваш због тога.

Капираш? Војска „војни удар“, Председништво „државни удар“. Или су потребни дијаграми?

ПС. Ова ти је добра да је „Америка подржавала опстанак Југославије“. Па зар је могуће Раде да у 2019-ој, скоро три деценије након разбијања Југославије и даље пушиш те приче? Јесте Америка подржавала опстанак Југославије али што би рекли Хрвати „са фигом у џепу“. Што данас мање-више свако зна осим изгледа тебе...
Жилко, пуши га!.
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Google [Bot] и 25 гостију