srpskinacionalisti.com

Српски сабор Двери

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2169
Приступио: феб 2014

Re: Српски сабор Двери

Порука Republikanac 13.4.2017. 3:15

SMUK ::Nemam druge hvale nego poznanstva sa Gospodom. Halelujah!

Данас нисмо попили пилилу, а?

ПС. Чујеш ли и гласове у глави можда?
"Не постоји срећан просјак ни богата колонија", Слободан Милошевић.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука: 1227
Приступио: авг 2015
Место: ђе не рађа мајка издајице

Порука Србски ратник 13.4.2017. 7:55

SMUK ::

Vatikan je klerikalna država RKC.
Iran je republika.
S. Arabija je monarhija.

Ватикан је био класична теократија, Смуче, а и данас. Држава у којој се владало по законима коју је свештенство представило као ,,Божије Законе".
Иран, такође, Смуче. Тамо се влада по шеријату, а не треба ваљда да те подсећам да је у Исламу шеријат заправо ,,Божији Закон", тј. муслимани га таквим представљају. Ми хришћани знамо да није, али они верују да јесте и самим тим да уређују државу по закону за који сматрају да је потекао од Бога - то је онда теократија
Исто важи и за Саудијску Арабију у којој је Куран устав а шеријат је главни закон. Арабија није класична монархија, већ савез владарске породице и вахабитских свештеника, који такође имају кључан удео у владању државом и доношењу закона.
Teo-kratija (vladavina Boga). Ni u jednoj Bog ne vlada već Papa, Predsednik i Kralj. Ne znam šta nije jasno?

Смуче, теократија је термин који се не помиње у Библији, већ потиче из грчког језика и употребили су га европски социолози. Теократија значи ,,владавина Бога", али је онима који су га употребили увек означавао термин за државно уређење у коме доминира религијски тј. верски закон. Да ли схваташ поенту? Дакле, нема везе да ли је на челу државе папа, председник или краљ, већ је важно да закон који влада у држави буде заснован на религији. И зато сва ова три поменута примера спадају у теократију.

Иначе, у Ирану верски вођа (ајатолах) има јачу функцију од председника, а у Арабији краљ мора да слуша вахабитско свештенство, јер би избила револуција уколико би онн донео неки закон а да се ови не сложе са тим. Тако да то јесу теократски режими.
Nema mog shvatanja teokratije već je ona onakva kakvu ju je Bog i uspostavio (a to se desilo u izvesnom istorijskom periodu u Izraelu Knjiga o Sudijama). Takođe prvo treba znati ko je Bog da bi se dalje pričalo.

Да, знам ко је Бог, Смуче и знам да је Он рекао ,,Дајте Богу Божје а цару царево", што значи да је Он укинуо теократију каква је постојала у Израиљу. Она им је дата ,,по тврдоћи срца њихова" и зато су им дати строги закони, али Христос их укида. Нови благословени поредак био је симфонија Цркве и државе у складу са Христовим речима ,,Богу Божије, а цару царево". Ми данас не треба државу да уређујемо по Мојсијевом Закону Смуче. Пусти Мирољуба Петровића и његове приче, он је дубоко застранио проповеда ,,хришћански шеријат", а то никакве везе са Хришћанством нема. Каменовање и то, Христос то укида.
Христос је, кад су му довели блудницу да је каменују, заштитио блудницу од каменовања и пустио је да иде рекавши јој ,,Иди и не греши". Значи, успоставио је покјање, и људи више немају право да каменују друге људе, већ свако има шансу, ако хоће и жели, да се покаје.

Но то је сад друга тематика, да не улазимо у то на овој теми, може на подфоруму Православље.
,,Земан дошо, ваља војевати, за Крст Часни крвљу прољевати, свако своје да покаје старе..."

https://www.youtube.com/watch?v=YRhvD0HLlGE
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 13.4.2017. 8:02

Republikanac ::Нисам ја рекао да је љотићевштина ИСКЉУЧИВИ кривац за слаб резлтат Двери али нисам ни искључио могућност да је имала утицаја на исти.

И да, мислим да би првом приликом Бошко требао да јасно осуди и љотићевштину и све што иде уз то. Недвосмислено и без увијања (не мора конференција за штампу довољан је један чланак на страначком сајту). Могла је и Марин Ле Пен петенизам може и он „митинизам“. Ништа му неће фалити. Изгубити неће ништа а зајебаће Мартиновића, Шешеља, Глишића (замисли Глишића, о Боже) и ко зна кога још који му лепе етикете „љотићевца“. А да ли су Двери заиста љотићевски покрет у то уопште не желим да улазим нити је то за сву ову причу уопште и важно. Не говорим ја о страначком програму или идеологији већ о перцепцији. А перцепција је таква каква је, ко је за то крив ја сад немам намеру да истражујем, али једна странка која планира своју будућност ДУГОРОЧНО и не живи само од данас до сутра требало би да размишља и о томе.

Ко што већ и рекох: мени ни из џепа ни у џеп. Ако хоће да прихвате мој бесплатни савет океј, ако неће, ко их .ебе. Нећу се много секирати због тога...

Републиканче, та тема је данас заиста небитна, опет ти кажем нема потребе да Бошко прича о нечему што данас скоро никог не занима. Поготово не у ситуацији у којој се Срби као народ и Србија као држава данас налазе.

А Бошко се већ изјаснио и по том питању, и то сам ти рекао већ.

А и то није уопште разлог њиховог лошег резултата, већ сам ти објаснио шта је разлог. Тако да...

Republikanac ::
SMUK ::Nemam druge hvale nego poznanstva sa Gospodom. Halelujah!

ПС. Чујеш ли и гласове у глави можда?

Републиканче, зашто се ругаш? Свака молитва, за оног ко је верник, заправо је разговор са Богом. Да, и ја кад се молим и идем у цркву ја разговарам са Богом, у заједници сам са Њим. То зна свако ко је верник. Зашто се ти томе ругаш и подсмеваш и омаловажаваш људе који тако верују?

Ако си атеиста то је твоја ствар, ја ти то поштујем (мада се не слажем са тим), али требало би и ти да поштујеш вернике, а не да их називаш ,,лудацима" који ,,треба да пију пилуле", зато што кажу да познају Бога и да разговарају са Њим.

И ја познајем Бога и разговарам са Њим, значи ли то да сам луд, по теби? Ако нешто сматрам лошим, онда су то атеисти који омаловажавају вернике због њихове вере.
,,Земан дошо, ваља војевати, за Крст Часни крвљу прољевати, свако своје да покаје старе..."

Republikanac
Војвода
Војвода

Порука: 2169
Приступио: феб 2014

Порука Republikanac 13.4.2017. 12:19

Србски ратник :: али требало би и ти да поштујеш вернике

Поштујем праве вернике, фанатици ми мало иду на к****...

Србски ратник ::Свака молитва, за оног ко је верник, заправо је разговор са Богом.

Не мож' да буде разговор да га .ебеш. Разговор по дефиницији укључује најмање две стране. Ти нешто кажеш а онда та друга страна нешто каже теби. То се још зове и дијалог. У молитви нема никаквог дијалога већ искључиво монолога. Осим наравно ако не чујеш гласове у глави...

Србски ратник ::И ја познајем Бога

Бога познаје само Пат Робертсон коме Бог лично и персонално јавља кад ће да буде какав белај у свету. Но нажалост изгледа да ту постоје неке сметње на везама јер Пат обично омане у својим пророчанствима...
"Не постоји срећан просјак ни богата колонија", Слободан Милошевић.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 13.4.2017. 14:43

Republikanac ::Поштујем праве вернике, фанатици ми мало иду на к****...

А како ти разврставаш ко је ,,прави верник", а ко ,,фанатик"?

Не мож' да буде разговор да га .ебеш. Разговор по дефиницији укључује најмање две стране. Ти нешто кажеш а онда та друга страна нешто каже теби. То се још зове и дијалог. У молитви нема никаквог дијалога већ искључиво монолога. Осим наравно ако не чујеш гласове у глави...

Може, то је духовни разговор. Али, разумем да је теби, као атеисти, то нејпомљиво. Наравно да је то разговор, духовни разговор. Верник (мислим на хришћанског верника) у сваком човеку види Бога, јер сви су љуби створени ,,по Лику Божјем".
Али, није свакоме дато да то види.
Бога познаје само Пат Робертсон коме Бог лично и персонално јавља кад ће да буде какав белај у свету. Но нажалост изгледа да ту постоје неке сметње на везама јер Пат обично омане у својим пророчанствима...

Пусти сад ти Пата Робертсона, али погледај само примере из религије којој твој народ припада- Православља. Виђења у Православљу, када православни монаси, свештеници, старци или чак и неки мирјани, путем духовног разговора (молитве) доживе и реално виђење- постоји дубоко у Православљу. Тада они виде Бога и Свете Божије и својим очима. Рецимо, Свети Серафим Саровски, руски Светитељ, и многи други православни светитељи који су имали таква виђења.
Свети владика Николај је заиста имао виђења. На пример, читај његову ,,Небеску Литургију", видећеш док је читаш (а писана је много пре нашег времена) да је то савршен опис свега онога што се данас дешава. Чита је и имаш утисак као да гледаш телевизију и садашње догађаје. Па да владика Николај, кад је то писао, он је видео све што се нама данас дешава. Има и његова чувена ,,Оопомена Србима", један текст у коме он пише писмо Србима о пропасти Југославије. Пази, то је он писао 50-тих година, док су сви играли коло ,,братсва и јединства", а он тад пише да ће да буде распад земље, да Русија неће моћи да нам помогне, да ће Хрвати да буду јединствени, да ће Немци да их наоружавају, да ће да нас нападну и муслимани, итд. Дакле, све је он то предвидео. Па још један србски монах је, пре рата на Косову, имао виђење ,,крвавих барјака", који иду, видео да ће Шиптари да нас убијају, да нам пале цркве, манастире, итд, итд.
Дакле, то постоји. Има тих примера у Православљу много. Е сад, ти можеш све те примере одбацити и те људе сматрати ,,лудима", али како објашњаваш то што су погодили тачност догађаја. То су били прозорљиви људи, они који су уз помоћ Духа Светог, видели шта ће се догодити. То су као пророци у Старом Завету.

Да не дужим, дакле тих реалних виђења има. Има их и на другим странама, а не само у Православљу. Само у Православљу виђења долазе од Бога, а код других од злога. Духовни свет постоји, колико год га атеисти негирали и оспоравали. Али, није свакоме дато да то види, чак ни ако је верник.

Коста
Војвода
Војвода

Порука: 5910
Приступио: мар 2006

Порука Коста 13.4.2017. 15:36

- верници нису вредни поштовања. То су нижа бића...
Правда држи земљу и градове...
Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)
Аватар
vemavuk
Војвода
Војвода

Порука: 15215
Приступио: апр 2006
Место: београдски пашалук

Порука vemavuk 13.4.2017. 21:39

Коста ::- верници нису вредни поштовања. То су нижа бића...

па твој Силиконац се крсти, љуби руку поповима, слави Славе, иде у Цркве па што га обожаваш када није вредан поштовања.
До године у Приштини- придружите се СРПСКИ НАЦИОНАЛИСТИ
Коста
Војвода
Војвода

Порука: 5910
Приступио: мар 2006

Порука Коста 13.4.2017. 22:20

- не заебаваi. "Силиконац" iе поповима показао место у ћошку - има минималну комуникациiу са мантиiашима. Мислим да iе и Тито повремено сретао попове, онако - симболично.

- него, "твоi" Коштуница iе наiвише промовисао попове, а око њега се било окупило повелико друштво идиота коiи веруiу у Бога. Били се попови разгоропадили опасно. Сад ги нешто слабо виђам по телевизиiама?
Правда држи земљу и градове...
Кадры решают всё! (Иосиф Виссарионович)
Аватар
imenijevazno
Националиста
Националиста

Порука: 255
Приступио: мај 2011

Порука imenijevazno 13.4.2017. 22:44

Слика

Слика
Змија се бије у главу.
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука: 4225
Приступио: сеп 2011
Место: Gradac Moravski

Порука SMUK 16.4.2017. 2:55

Ne pijem pilule.

Ватикан је био класична теократија, Смуче, а и данас. Држава у којој се владало по законима коју је свештенство представило као ,,Божије Законе".

Eto sam si dokazao da to nije teokratija, ne može neko da naziva zakone Božijim ako to oni nisu.

Иран, такође, Смуче. Тамо се влада по шеријату, а не треба ваљда да те подсећам да је у Исламу шеријат заправо ,,Божији Закон", тј. муслимани га таквим представљају.

Iran je republika (sekularno-građanski produkt) koja je u simbiozi sa šerijatskim pravom (jedno od priznatih svetskih prava). Takođe Allah nije Bog tako da to nema veze sa teokratijom, a i ono što bi muslimani smatrali nekom njihovom teokratijom to bi bio Halifat (dakle potpuna islamska vlast).

Исто важи и за Саудијску Арабију у којој је Куран устав а шеријат је главни закон. Арабија није класична монархија, већ савез владарске породице и вахабитских свештеника, који такође имају кључан удео у владању државом и доношењу закона.

Takođe ovo sam objasnio u prethodnom postu.

Смуче, теократија је термин који се не помиње у Библији, већ потиче из грчког језика и употребили су га европски социолози.

Niko nije ni rekao da se pominje, ali u Bibliji imamo jedini praktični primer teokratije, a to je teokratski Izrael (Knjiga o Sudijama).

Дакле, нема везе да ли је на челу државе папа, председник или краљ, већ је важно да закон који влада у држави буде заснован на религији. И зато сва ова три поменута примера спадају у теократију.

Aman to je klerikalizam.

Да, знам ко је Бог, Смуче и знам да је Он рекао ,,Дајте Богу Божје а цару царево", што значи да је Он укинуо теократију каква је постојала у Израиљу.

On je ukinuo teokratiju i ona više ne postoji nigde u svetu!

Нови благословени поредак био је симфонија Цркве и државе у складу са Христовим речима ,,Богу Божије, а цару царево"

Mi ne govorimo o crkvi jer je ona odvojena od države i nema i ne sme biti nikakve simfonije između crkve i države.

Ми данас не треба државу да уређујемо по Мојсијевом

Zašto da ne? Misliš da su ovi sekularni zakoni bolji?

он је дубоко застранио проповеда ,,хришћански шеријат"

Ne propoveda niti tako nešto može postojati. On samo govori da se treba primeniti Božiji zakon na državnom okvirima umesto sekularnih zakona koji nam uništavaju narod i državu.

а то никакве везе са Хришћанством нема

Ne znam zašto pominješ hrišćanstvo uopšte, mi govorimo o državi i zakonu, a religija je privatna stvar.

Каменовање и то, Христос то укида.
Христос је, кад су му довели блудницу да је каменују, заштитио блудницу од каменовања и пустио је да иде рекавши јој ,,Иди и не греши". Значи, успоставио је покјање, и људи више немају право да каменују друге људе, већ свако има шансу, ако хоће и жели, да се покаје.

Takođe odgovorio sam u prethodnom postu.

Но то је сад друга тематика, да не улазимо у то на овој теми, може на подфоруму Православље.

Nema potrebe da ulazimo u teologiju, stvari su jasne.
Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука SMUK 16.4.2017. 3:04

па твој Силиконац се крсти, љуби руку поповима, слави Славе, иде у Цркве па што га обожаваш када није вредан поштовања.

Vučić je svetac, Tito je bog, a Kosta je kaluđer manastira tog.. :mrgreen:
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 18.4.2017. 14:22

Прво бих желео да теби, Смуче, и свим верницима православцима, као и свим људима добрер воље честитам Празник Христовог Васкрсења, нека је свима срећан и благословен Празник.
Е сад, што се тиче нашег дијалога:

SMUK :: Eto sam si dokazao da to nije teokratija, ne može neko da naziva zakone Božijim ako to oni nisu.

Смуче, теократија је термин који су пласирали западни социолози и политиколози и тај термин означава сваки режим и систем и државу у којој се власт заснива на религијским начелима и на религијском закону. Дакле, њих не занима да ли то стварно јесу ,,Божији Закони" или не, већ да су ти закони засновани на религији. Према томе, надам се да сад схваташ поенту.

SMUK :: Iran je republika (sekularno-građanski produkt) koja je u simbiozi sa šerijatskim pravom (jedno od priznatih svetskih prava). Takođe Allah nije Bog tako da to nema veze sa teokratijom, a i ono što bi muslimani smatrali nekom njihovom teokratijom to bi bio Halifat (dakle potpuna islamska vlast).

Шеријатско право је исламски закон који се заснива на религији. Дакле, већ сама та чињеница је довољна да се Иран назове теократијом, јер тамо влада закон који је инспирисан религијом и који се заснива на верској књизи Ислама (Курану). Уосталом, иако су званично република, тамо је утицај верског вође (ајатолаха) већа него утицај председника државе.
Социологију и политикологију (које су аутори тог појма теократија) не занима да ли је Алах заиста Бог, нити да ли је шеријат ,,Алахов закон". Оно што је њима важно јесте да је то верси закон који се темељи на религији.
Зато Иран јесте теократија. Иначе, халифат важи за суните, Смуче, у Ирану су шиити, они имају другачију институцију која се зове ,,имамат", пошто они не признају владавину тројице првих халифа, самим тим не признају ни халифат, већ само имамат (владавину имама).
SMUK ::Takođe ovo sam objasnio u prethodnom postu.

Арабија је теократија по свим параметрима. Куран је устав, шеријат је закон који влада. Дакле, теократија. Нема ту ничег нејасног. То што се ти не слажеш са исламским концептом теократије, то је већ друго питање.
И ја се слажем са тобом да Алах није Бог и да Алахов закон није Божји закон, али то оне који су аутори тог појма теократије то не занима. Теократија није верски појам, већ појам из политичке теорије, Смуче.
SMUK ::Niko nije ni rekao da se pominje, ali u Bibliji imamo jedini praktični primer teokratije, a to je teokratski Izrael (Knjiga o Sudijama).

Па и системи које сам ја поменуо (Ватикан, Арабија, Иран) јесу практични примери теократије.
SMUK ::On je ukinuo teokratiju i ona više ne postoji nigde u svetu!

Христос је укинуо израиљску теократију заувек. То значи да хришћани више не трееба да обнављају тај облик владавине и да је тај облик владавине супротан Хришћанству.
Зато сви они који су покушавали или који сада покушавају да обнове тај облик вадавине (Ватикан, муслимани, итд) раде супротно Христу.
SMUK ::Mi ne govorimo o crkvi jer je ona odvojena od države i nema i ne sme biti nikakve simfonije između crkve i države.

Па и у симфонији је Црква одвојена од државе, Црква не влада државом, нити држава влада Црквом. Држава и Црква сарађују и тако и треба да буде. Наравно, то не угрожава друге, на тлу немањићке Србије слободно су живели римокатолици, а на тлу Царске Русије слободно су живели муслимани.
SMUK :: Zašto da ne? Misliš da su ovi sekularni zakoni bolji?

Зато што Христос каже да не треба.

А данас нема никаквих ,,секуларних закона", данас се и у Србији и у Европи, под маском секуларизма, намеће отворено антихришћанство.
SMUK ::Ne propoveda niti tako nešto može postojati. On samo govori da se treba primeniti Božiji zakon na državnom okvirima umesto sekularnih zakona koji nam uništavaju narod i državu.

Мирољуб предлаже увођење каменовања, спаљивања, итд, итд. То је шеријат у пракси. И ту Мирољуб ради супротно Христу који је спречио да се каменује блудница.
Данас каменују муслимани, они раде супротно Христу, јер их је Мухамед одвојио од Христа у вратио их у Стари Завет који је био само припрема за Христа. Ту је главни проблем Ислама.
SMUK ::Ne znam zašto pominješ hrišćanstvo uopšte, mi govorimo o državi i zakonu, a religija je privatna stvar.

У старозаветном времену је постојала смртна казна за оне који ,,хуле на име Господа", што значи да није била дозвољена друга вероисповест. Ти ако се залажеш да држава данас такав закон примењује, то значи да си ти противник тога да религија буде приватна ствар.

Не може и једно и друго, твртдити да треба увести Мојсијев законик, а са друге стране причати да је религија приватна ствар појединца. А Хришћанство помињем да бих ти указао који је хришћански став о теократији, пошто си ти хришћанин, јел тако?
SMUK ::Nema potrebe da ulazimo u teologiju, stvari su jasne.

Нећемо о теологији...

Аватар
SMUK
Војвода
Војвода

Порука SMUK 18.4.2017. 17:11

Смуче, теократија је термин који су пласирали западни социолози и политиколози и тај термин означава сваки режим и систем и државу у којој се власт заснива на религијским начелима и на религијском закону. Дакле, њих не занима да ли то стварно јесу ,,Божији Закони" или не, већ да су ти закони засновани на религији. Према томе, надам се да сад схваташ поенту.

Ja ne govorim o terminima već o praksi.

Шеријатско право је исламски закон који се заснива на религији. Дакле, већ сама та чињеница је довољна да се Иран назове теократијом, јер тамо влада закон који је инспирисан религијом и који се заснива на верској књизи Ислама (Курану). Уосталом, иако су званично република, тамо је утицај верског вође (ајатолаха) већа него утицај председника државе.
Социологију и политикологију (које су аутори тог појма теократија) не занима да ли је Алах заиста Бог, нити да ли је шеријат ,,Алахов закон". Оно што је њима важно јесте да је то верси закон који се темељи на религији.
Зато Иран јесте теократија. Иначе, халифат важи за суните, Смуче, у Ирану су шиити, они имају другачију институцију која се зове ,,имамат", пошто они не признају владавину тројице првих халифа, самим тим не признају ни халифат, већ само имамат (владавину имама).

Ja i dalje mislim da je Iran republika. Mislim tako i sami Iranci kažu, jedino ako ti znaš bolje.

Арабија је теократија по свим параметрима

Apsolutistička monarhija po svim parametrima.

Теократија није верски појам, већ појам из политичке теорије

Teokratija je vladavina Božijeg zakona u državi koji se desio u jednom istorijskom periodu (Izrael za vreme sudija).

Христос је укинуо израиљску теократију заувек

On to nije ukinuo, jer je ona prestala da egzistira u određenom vremenskom periodu.

То значи да хришћани више не трееба да обнављају тај облик владавине и да је тај облик владавине супротан Хришћанству.

Ma nemoj, a sekularizam nije suprotan hrišćanstvu? Baš si ti neki naopak hrišćanin.

А данас нема никаквих ,,секуларних закона", данас се и у Србији и у Европи, под маском секуларизма, намеће отворено антихришћанство.

Sekularizam je satanistički način vladavine.

Мирољуб предлаже увођење каменовања, спаљивања, итд, итд.

To je Božiji zakon koji se primenjuje na državnom nivo.

И ту Мирољуб ради супротно Христу који је спречио да се каменује блудница.

Nije On sprečio kamenovanje zbog kamenovanja već zbog nemoralnih ljudi koji su hteli da kamenuju. Dakle ne mogu nemoralni ljudi da sprovode Božiji zakon.

У старозаветном времену је постојала смртна казна за оне који ,,хуле на име Господа", што значи да није била дозвољена друга вероисповест.

Hula ne podrazumeva drugu veroispovest.

Ти ако се залажеш да држава данас такав закон примењује, то значи да си ти противник тога да религија буде приватна ствар.

Ja govorim o Zakonu, dakle svako ko ruši zakon teokratske države biće sankcionisan. A ti privatno veruje u šta god hoćeš.

Не може и једно и друго, твртдити да треба увести Мојсијев законик, а са друге стране причати да је религија приватна ствар појединца

Zakon je jedno, a religija pedeseto.

А Хришћанство помињем да бих ти указао који је хришћански став о теократији, пошто си ти хришћанин, јел тако?

Hrišćanski stav o teokratijije isti kao i za druge sisteme vlasti, dakle svaki hrišćanin je dužan da poštuje državne zakone, bilo da je država sekularna ili teokratska.
Аватар
Србски ратник
Војвода
Војвода

Порука Србски ратник 19.4.2017. 0:36

SMUK ::
Ja ne govorim o terminima već o praksi.

Аман, човече, сабери се, теократија је термин из политичке теорије. Тај термин описује све режиме и државе који се заснивају на религији. То што си ти умислио да је теократија је само твој став и ништа више. То што ти мислиш сасвим је друга ствар, али то нема везе са оним што теократија стварно подразумева.
Ja i dalje mislim da je Iran republika. Mislim tako i sami Iranci kažu, jedino ako ti znaš bolje.

А кад сам ја рекао да Иран није република? Сабери се...
Apsolutistička monarhija po svim parametrima.

Немаш појма о Арабији. То јесте монархија, али и класична теократија. Куран је устав, шеријат главни закон, а сама династија је под великом контролом вахабитског духовног вођства.
Teokratija je vladavina Božijeg zakona u državi koji se desio u jednom istorijskom periodu (Izrael za vreme sudija).

Аман није тачно. Теократија је термин из социологије и политичке теорије, то није верски термин. То може да ознасчава и уређење у старозаветном Израиљу, али исти термин означава и Ватикан, Иран или Арабију.

То што се теби то не свиђа, што ти то не прихваташ - то је твоја ствар.
On to nije ukinuo, jer je ona prestala da egzistira u određenom vremenskom periodu.

Укинуо је заувек.
Ma nemoj, a sekularizam nije suprotan hrišćanstvu? Baš si ti neki naopak hrišćanin.

Ја нигде, чини ми се, нисам рекао да је секуларизам у складу са Хришћанством. Тако да не знам о чему причаш.
To je Božiji zakon koji se primenjuje na državnom nivo.

То је био закон који је био дат ,,по тврдоћи срца" старих Израиљаца и који је Христос укинуо. Свако ко заговара такав закон данас ради супротно Христу. Размисли о томе.

Nije On sprečio kamenovanje zbog kamenovanja već zbog nemoralnih ljudi koji su hteli da kamenuju. Dakle ne mogu nemoralni ljudi da sprovode Božiji zakon.

Смуче, чуди ме да си толико застранио. Па Христос је био безгрешан, О је могао да узме камен и баци на блудницу, али није, него јој је опростио и рекао да не греши више. Дакле, укинуо је каменовање и успоставио покајање. Ко следи Христа, тај не каменује више. Јер сви су људи грешни и немају грешни људи право да било кога убију.

Дакле, ко заговара данас каменовање, тај ради супротно Христу.
Hula ne podrazumeva drugu veroispovest.

Смуче, не врдај, врло добро знаш да је у Старом Израиљу била забрањена свака друга вера сем израиљске вере. Дакле, свако ко заговара то тај се залаже за укидање других верописповести.
Hrišćanski stav o teokratijije isti kao i za druge sisteme vlasti, dakle svaki hrišćanin je dužan da poštuje državne zakone, bilo da je država sekularna ili teokratska.

Хришћански став је да је данас заговарати теократију сасвим супротно Христу и Његовој вери. Па ти сад види...

Аватар
Раде Дерикоња
Војвода
Војвода

Порука: 1385
Приступио: феб 2013

Порука Раде Дерикоња 19.4.2017. 8:14

Ратниче, зашто не може да буде теократија у Православљу?..Шта је било у време србског цара Душана, зар није постојала смртна казна за преступнике? И остале казне по Законику... И не само код њега већ код многих римских хришћанских благочестивих владара (од Константина, Јустинијана, Теодосија итд.)
Није то супротно Хришћанству нити тим Христовим речима које наводиш (о каменовању блуднице), јер ту Христос указује на окамењено срце оних који каменују блудницу и пише њихове грехе по земљи. Ti si naveo taj primer ali uzmi onaj gde Hristos tuče trgovce u hramu ili gde sveti apostoli praktično molitvom ubijaju Ananiju i Sapfiru jer su sakrili deo novca priloženog za Crkvu...
То не значи да у теократској држави не смеш никога да казниш, значи неко изврши убиство а ми кажемо "не, пусти човека да се покаје!". Па тек тако би онда настала тотална анархија у држави а то је уствари служење сатани а не Богу. Онда погледај какви су закони били код св.Петра Цетињског, то је исто један вид црквене теократије (где црквена власт има истовремено и државну). Затим, строги закони код Милоша Обреновића (нарочито за хомосексуалце) итд.
E sasvim druga je stvar u kojoj meri je to sada primenljivo i da li je mudro uvoditi takva stroga pravila (akrivija). Po meni, ne treba biti toliko strog već malo praktikovati ikonomiju iz tog razloga što smo kao narod dugo živeli u bezbožništvu za razliku od naših predaka koji su od rođenja bili u hrišćanskoj državi, te je njima više talanata dato i zato se više traži. I to je nama olakšavajuća okolnost.
Sa druge strane mi danas imamo veliku mogućnost da sve dobro (teoretski) izučimo zbog modernih tehnologija (knjige na internetu itd.), školovaniji smo od naših starih (ali ne i obrazovaniji) te nam je ovo otežavajuća okolnost. Tako da, bilo kako bilo, bitno je da sama teokratija jeste blagosloven poredak.
"Свак је рођен за по једном мријети, част и брука живе довијека!" - П.П. Његош
ПретходнаСледећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 13 гостију