srpskinacionalisti.com

Ветерник – Протест и молитва за српске хероје

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
НВетерник
Националиста
Националиста

Порука: 382
Приступио: авг 2008

Re: Ветерник – Протест и молитва за српске хероје

Порука НВетерник 26.2.2015. 3:19

Ветерник јесу основали слепи ратни војни инвалиди, али за опстанак и живот овог места су ипак најзаслужније њихове жене. У сјајној књизи о Ветернику, Велимир Вукмановић је чини ми се својим срцем писао део, који је посветио женама Ветерника.

ЖЕНЕ СЛЕПИХ ИНВАЛИДА

..... Зато говорити само о слепим инвалидима Ветерника а не и о њиховим супругама, било би непотпуно, још више и неправедно.
Тешко је сад писати о тим дивним женама, још теже о њиховом тегобном животу. Само о томе може се написати посебна књига. Написаће је неки њихов надарени потомак. Ми ћемо им посветити ове редове.
Сви који памте супруге слепих инвалида кажу да су биле младе, лепе, здраве, поносите и племените жене.
Њихова је велика заслуга за сву неизмерну доброту коју су учиниле према својим слепим супрузима и у подизању вишебројне деце. А ништа није ређе од праве доброте. То су постизале преданим односом према породици, уз свакодневни мукотрпан рад. Никада нису имале одмора. Њихово велико пожртвовање уливало је веру у нов живот, а скромност и достојанство поштовање свих.
Биле су мудре за друге као и за себе. Пажња према својима и околини, поред свих тешкоћа са којима су се сучељавале, није никада отупела ни обзир ослабио, ни воља да што више ураде и другима помогну.
Иако у тешким условима живота на пустари, никад нису биле склоне да се запусте у одевању и држању. Тако су држале и своје супруге и децу. Најчешће закрпљена дечија одећа, али увек чиста и уредна. Оне су саме од себе биле чисте. Красила их је карактерна чврстина, а само људи који су чврсти могу имати праву благост. Строгост је код њих била белило и она је пристајала уз њихову лепоту.
Оне су највише учиниле у очеличавању њихових супруга. Само слеп човек зна да цени и поштује такву силну подршку, помоћ и љубав. Оне су то стално испољавале и према својој деци. Кад би децу прекориле и онда су их хвалиле. Знале су да заједнички опстанак у новом животу највише зависи од њих.
У смирај дана или увече уз петролејку деца би поседала на сукнену ћебад коју су њихове мајке донеле као главни мираз. Слушали су очеве приче о животу и тешком путу до слободе, а њихове мајке уз рад у кући уносиле би ведрину, шалу и смех. Права реч им је била увек у томе да деци кажу све што треба и само оно што треба. И тако свако вече до дечијег сна. Преносећи их поспане у постељу, после мајчиног пољупца, очеви би их по лицу помиловали, тако су их они могли да „виде“.
Иако веома скромно, пет година проведених на пустари Нови мајур живело се у миру и породичној слози и срећи.
За све радости у новом животу на пустари и после новоизграђеном насељу најзаслужније су Оне, јер су знале да оличавају лепоту светлости својим слепим супрузима, а својој деци уливају снагу вољу и љубав.
Сва њихова деца с великом љубављу и захвалношћу сећају се на своје дивне мајке. Како из времена живота на пустари и новом насељу, тако и на њихово стоичко држање у 2 светском рату, почев од прогона, логора, збегова и беспућа, расути по свим крајевима земље коју су окупирали непријатељи, а за коју су њихови очеви остали без вида.
Због тешког живота и ратних страдања, на жалост, њихов живот није ни могао бити дуг.
Због све доброте коју су учиниле, њихова деца, родбина, усвојеници или наследници преносе свом породу најтоплије успомене на њихове баке, прабабе и чукунбабе.

Ово је била прича о женама Ветерника, али и много више од тога. Прича о Ветернику је заправо прича о поштеним и храбрим мушкарцима, који су кад треба, као у песми - са вуковима друговали и са песмом умирали, о њиховим лепим, верним и поноситим женама и њиховој доброј деци. Прича о Ветернику је и прича о једном тешком, али великом времену, кад је дух народа био јачи од духа времена, о времену кад је наш мали народ био тако велики, а неки велики народи тако мали. Прича о Ветернику је прича о људима који су са свим својим мукама и ранама, ипак ишли уздигнуте главе.

https://www.youtube.com/watch?v=yvwypTXVA_I
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука: 3862
Приступио: окт 2003
Место: Негде у равници

Порука origin 27.2.2015. 17:54

Него Ветернички радикали ,пошто се Шешељ вратио могли би овде да баците неку фото-репортажу о вашем сусрету са њим и неко писаније о томе на које проблеме сте му скренули пажњу који су настали у његовом одсуству.
Може бити само један.
Срби брзо забораве и оно мало што упамте.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
Аватар
miska
Војвода
Војвода

Порука: 1570
Приступио: мај 2008
Место: Београд

Порука miska 27.2.2015. 20:59

Нема времена Шеки за сусрете са многима
"Востани Србије!
давно си заспала - у мраку остала - сада се пробуди - и Сербље вазбуди!"
Доситеј Обрадовић, 1804. год.
НВетерник
Националиста
Националиста

Порука НВетерник 30.3.2015. 15:10

origin ::Него Ветернички радикали ,пошто се Шешељ вратио могли би овде да баците неку фото-репортажу о вашем сусрету са њим и неко писаније о томе на које проблеме сте му скренули пажњу који су настали у његовом одсуству.

Оригин, хвала на интересовању и питању, и не замери што нисам раније одговорио.

Што се сусрета тиче, Шешељ се жив вратио у Србију...видео сам га из даљине на митингу у Београду. Ништа више од тога ја нисам ни тражио, ни очекивао.

Свих ових година, једини прави проблем смо били ми, ветернички радикали, и то само зато што нисмо хтели да престанемо да будемо радикали, а то није по плану и програму.
Аватар
Марко
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 668
Приступио: мај 2012
Место: Ново Миријево

Порука Марко 30.3.2015. 15:21

НВетерник ::

Што се сусрета тиче, Шешељ се жив вратио у Србију...видео сам га из даљине на митингу у Београду. Ништа више од тога ја нисам ни тражио, ни очекивао.

Свих ових година, једини прави проблем смо били ми, ветернички радикали, и то само зато што нисмо хтели да престанемо да будемо радикали, а то није по плану и програму.

Веруј ми, никада нисте били проблем. Странка је имала и има озбиљније проблеме од вас који сте роварили против Странке, дакле и против њеног председника проф. др Војислава Шешеља. Ни многи други нису хтели да престану да буду радикали, али нису роварили против Странке. Ту је разлика између вас што идете на напредњачке митинге и нас радикала.
О онима који покушавају да униште идеологију српског национализма не желим да говорим, о њима ће довољно рећи време и историја. Могу да се послужим Есхиловим речима – Никада не бих своју муку мењао за њихов слугерањски посао.
Проф. др Војислав Шешељ

Члан Српске радикалне странке бр. 479678
Аватар
origin
Војвода
Војвода

Порука: 3862
Приступио: окт 2003
Место: Негде у равници

Порука origin 30.3.2015. 17:02

НВетерник ::
origin ::Него Ветернички радикали ,пошто се Шешељ вратио могли би овде да баците неку фото-репортажу о вашем сусрету са њим и неко писаније о томе на које проблеме сте му скренули пажњу који су настали у његовом одсуству.

Па стани , ваљда сте макар разговарали преко телефона барем 5 минута са њим. Не можеш ми рећи да нисте ступили у контакт са Шешељем преко било ког вида комуникације у последњих ево већ скоро шест месеци како је у Србији. Није он толико заузет да не може да вам за сво то време посвети барем 5 минута у свом распореду. На крају како ће он да зна за проблеме који су настали у његовом одсудству ако му на њих нико не скрене пажњу.
Мени је мало чудно да неко ко се наводно толико борио за Шешеља и који му је једини остао потпуно одан до краја како сте ви на овој теми наводили све ове године уопште није имао контакта са њим од како се он вратио у Србију.
Може бити само један.
Срби брзо забораве и оно мало што упамте.
Коста ::- аiде, будало, не сери. Сви прави људи су и интернационалисти и националисти.
НВетерник
Националиста
Националиста

Порука НВетерник 3.12.2015. 2:42

Једном давно је речено да се ова тема чита са осећајем љубави, вере и наде. Можда је баш зато, сад, у тешком времену партијског лудила и изопачених вредности, ово право место за причу о добром срцу и чистој души једног србског сељака. Желим нешто да вам поручим... разумећете.

https://www.youtube.com/watch?v=zhYjfVb6yEo

Поздрав из Ветерника!
НВетерник
Националиста
Националиста

Порука НВетерник 4.3.2019. 4:09

Вертерник - борба и молитва, вера љубав и нада, наши снови... и сећање.

Овом поруком, на овој теми, желим да се опростим од мојих поштених, верних и искрених пријатеља, који су нас напустили.

Драгомир Танкосић је умро у дубокој старости. Иако је живео у Футогу, целог свог живота долазио је у Ветерник, најчешће у нашу кућу. Био је као члан породице. Сигурно ја не бих овде писао о Драгомиру, да није био тако специфичан и посебан. Никада у свом животу нисам ни срео ни чуо да постоји неко ко је толико посвећен и толико воли Србство и Србију, а никада нисам срео ни поштенијег човека. Драгомир је иначе био праунук чувеног четничког војводе Воје Танкосића. Годинама је Драгомир долазио код мене. Живео је веома скромно, и неколико пута је чак пешице дошао из Футога, јер није имао да плати карту за аутобус... човек од преко осамдесет година. Причали смо о Србији, земљорадњи, лепим женама, историји... причали смо често о вину, а ракију смо пили. Драгомир је толико знао о нашој историји и тако лепо говорио, да су то били говори које никад нећу заборавити. А кад у причи спомене име Милице Стојадиновић Србкиње, онда је обавезно устајао и говорио, морам да устанем кад јој име изговарам. Сваки Србин треба да устане кад њено име помиње. За крај... одувек је Драгомир Танкосић наздрављао на исти начин, сећам се давно, још кад сам био дете, кад је наздрављао са мојим ујаком, а после и са мном... увек на исти начин.“Живели ми, Срби и Србкиње Руси и Рускиње“

Петар Драгичевић је био један од највернијих ветерничких радикала. Наравно, учествовао је редовно на нашим свакодневним протестима у Ветернику. Искрено је веровао у идеју Ветерника, у част, поштење, образ, у Србију. Петар нас никада није напустио, ни кад је било тешко, најтеже, кад су нам многи окренули леђа, никада. До смрти је остао наш верни и искрени пријатељ.

Петар је због национализма, а и пријатељства са нама, био на црној листи љигавог Јакшића. Веровали смо у Шешеља, у његово поштење и правдољубивост, у његову помоћ. Веровали и чекали.

Слика
Претходна

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 13 гостију