srpskinacionalisti.com

Проблем наталитета

Форумска правила
Обавезно прочитајте Правилник о понашању на Форуму и форумски бонтон пре учешћа у дискусијама!
Аватар
Nenad
Војвода
Војвода

Порука: 10518
Приступио: мар 2003

Проблем наталитета

Порука Nenad 22.4.2008. 11:21

Мислим да ова тема, о можда најозбиљнијем проблему са којим се суочава наша нација, недостаје ових дана на форуму. Постоје теме о абортусу, свакако, али то је само један део целе ове приче. Чини ми се да једино Палма о овом проблему "озбиљно" прича, што показује колико се уопште обраћа пажња на ову тематику. Мислим да је свима јасно зашто је ово велики проблем.

Писало је у Политици да Срби нису најстарији народ на свету, као што неки причају, али нисмо баш ни млади,

Starost stanovnistva2.jpg

У Куриру пишу да ће просечна старост 2020 бити 65 година. Мислим да је то баш претеривање, али у сваком случају ситуација не иде на добро. А шта наша држава ради? Како се боре против овог проблема? Да ли су скинули ПДВ са робе за бебе и малу децу? Јок. Да ли нуде неке бенифиције за младе породице? Јок.

Довољно је погледати апсурдно опширну листу докумената који су потребни за стицање право на дечји додатак.

http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=3905 ::Uz popunjen obrazac zahteva, koji se može besplatno dobiti u Sekretarijatu, potrebno je priložiti i sledeća dokumenta:

* fotokopije izvoda iz Matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
* fotokopija uverenja o državljanjstvu Srbije za podnosioca zahteva;
* fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
* fotokopija overene zdravstvene knjižice za podnosioca zahteva;
* potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva (neto prihodi);
* potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
* poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva;
* dokaz o nezaposlenosti (uverenje Republičkog fonda za tržište rada i fotokopija radne knjižice);
* školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvrda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;
* dokazi o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnjih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.);
* fotokopija kartice tekućeg računa.

Има ли смисла уопште причати о стратегији за подизање наталитета, када држава толико компликује све процедуре за стицање бенифиција, човек би помислио да им је стало да нестанемо. Један од главних приоритета, паралелно са питањем Косова и Метохије, управо стратегија подстицања рађања.

Моје неке идеје по овом питању нису нешто посебно оригиналне, али мислим да је неопходно почети са спровођењем таквих планова.

• Бескаматни кредити младим породицама за куповину станова, повољније цене
  • Новчана "награда" за свако дете које се роди
  • Смањење бирократије у свим сферама које се тичу деце
  • Пооштравање Закона о раду, спречити послодавца да уцењује жене отказом ако остану у другом стању
  • Изградња вртића и осталих установа где фале
  • Регионализација стратегије, већа помоћ у регијама где је нараштај најугроженији, најмања где нема проблема
  • Боља здравствена заштита и нега за труднице и мајке

Има још идеја сигурно, проблем је што се ништа не предузима, политичари игноришу проблеме због којих ће будуће генерације имати огромне проблеме, посебно у виду пензија, плаћања доприноса итд. А у питању је и опстанак нације, наравно.
La soberanía de un pueblo no se discute, se defiende con el arma en la mano.
dareP
Војвода
Војвода

Порука: 1066
Приступио: феб 2008

Re: Проблем наталитета

Порука dareP 22.4.2008. 11:27

Sve sto si napisao je tacno ali dok je prosecnom Srbinu plata bednih 30000 od povecanja nataliteta nema nista,i dok nasi politicari budu vise politicili umesto stvarali bolji zivot nasem narodu ovako stanje ce se nastaviti!
Аватар
Sunchaser
Војвода
Војвода

Порука: 3934
Приступио: авг 2004
Место: Black Diamond Bay

Порука Sunchaser 22.4.2008. 12:32

Ovo je klasicna Kvaka 22 od problema. Srbiju, pored ekonomskih, teritorijalnih, politickih... nevolja u poslednjih 20 godina, nije mimoisla NIJEDNA nevolja razvijenog sveta (kojem bi pripadala, da svega toga nije bilo). Elem, slab natalitet je odlika najpre drustava tzv. Prvog sveta. Ekonomski napredak, mogucnost ostvarivanja finansijske egzistencije izvan donedavno tradicionalnih (porodicnih) okvira i slicno... dovode do toga da vecina ljudi zasniva porodice daleko kasnije nego pre samo generaciju-dve. Paradoksalno, ali zeljeni ekonomski napredak ce samo pojacati taj trend, nikako ga umanjiti. Ovim ne kazem da treba da pogasimo svetla, iscupamo kablove i vratimo se u XVIII vek, nego naprosto konstatujem da zivimo u vremenu gde su te stvari redefinisane, najpre generacijski. Imati 35 ili 45 godina danas ili 1967, nikako nije isto. tada se PODRAZUMEVALO da covek tih godina ima decu u skoli, a danas su ljudi u tridesetim dizajnirani kao post-tinejdzeri
...
This land is your land,
It once was my land,
Before we sold you Manhattan Island,
You pushed our nations
To the reservations
This land was stolen by you from me

U nasoj opstini je svaka treca mlada trudna a do nove godine, bice trudna svaka druga

Dragan Markovic-Palma
Аватар
MileMile
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 764
Приступио: нов 2006

Порука MileMile 22.4.2008. 13:27

Nenad ::Моје неке идеје по овом питању нису нешто посебно оригиналне, али мислим да је неопходно почети са спровођењем таквих планова.

...
  • Пооштравање Закона о раду, спречити послодавца да уцењује жене отказом ако остану у другом стању
  • Регионализација стратегије, већа помоћ у регијама где је нараштај најугроженији, најмања где нема проблема
...

Брате,

предлози су одлични, а ја бих додао још и заштиту очева који раде (ово нико нигде никада није споменуо). Дакле, ако неко има троје или више деце држава би морала да му законски обезбеди макар сигуран посао и просечну зараду. Другим речима, за отпуштање оваквог радника послодавац би морао да има озбиљне разоге, а разлика остварене и просечне зараде могла би бити надомештена из државног буџета.

Успут, не верујем да би ово за нашу државу био велики издатак пошто је мало људи који имају троје и више деце.
Аватар
Sunchaser
Војвода
Војвода

Порука: 3934
Приступио: авг 2004
Место: Black Diamond Bay

Порука Sunchaser 22.4.2008. 13:41

Nenad ::Моје неке идеје по овом питању нису нешто посебно оригиналне, али мислим да је неопходно почети са спровођењем таквих планова.

...
...

Da, ovo je sustina. U nekim zemljama, bitangi bi zbog toga zatvorili firmu. A mi se vracamo u lepote ranog kapitalizma pomenutog XVIII v. Onog trenutka kad se definise set PRAVA zaposenih, koja, dakle, NE SME da narusi poslodavac, pa bio u pitanju komsija iz bakalnice u prizemlju, ili multinacionalna korporacija, stvari ce se pomeriti. Plasim se da smo daleko od toga, mreza sindikata je potpuno razbijena (ako ne racunamo one prvomajskounaranacke likove, pobegle iz muzeja iscezlih obicaja :roll: :mrgreen:), a nasi ljudi, generalno, nemaju nikakvu svest o sopstvenim pravima prilikom zaposlenja, nego pristaju na uvredljive okolnosti kao nesto normalno
...
This land is your land,
It once was my land,
Before we sold you Manhattan Island,
You pushed our nations
To the reservations
This land was stolen by you from me

U nasoj opstini je svaka treca mlada trudna a do nove godine, bice trudna svaka druga

Dragan Markovic-Palma
Аватар
Sandra
Војвода
Војвода

Порука: 2760
Приступио: авг 2007
Место: Београд

Порука Sandra 22.4.2008. 14:06

Sada je najgori moguci oblik kapitalizma ali i za vreme socijalizma odnosno za vreme Tita kada sam ja pocela da radim ni jednom rukovodiocu u firmi nije bilo po volji kada vidi zenu u drugom stanju. Ako odlucis da rodis dete maltene osecas se kao krivac pa se pravdas sto si u drugom stanju jer ode na trudnicko odsustvo posao trpi ma kakav natalitet.Obzirom da sam radila u jednoj ustanovi gde je vecinom zenska radna snaga (SIZ za zdravstvo) secam se zlo bi bilo rukovodiocima kada vide da je zena u drugom stanju kao da si gubav a ne trudan.To vam je ziva istina.
Sada drzava ocekuje da im zene radjaju ,hoce da im rade , da odgajaju decu, da zena nosi celo breme i teret na svojim plecima a nista ne preduzima kako bi zeni olaksala da to sve izdrzi i prevazidje.Ne cini se nista ni u materijalnom ni u moralnom smislu.
Videli ste gore onu papirologiju za ostvarivanje prava na deciji dodatak pa covek bi se odrekao svega nego da ide od saltera do saltera i prikuplja tu dokumentaciju da bi dobio neku crkavicu i to sa zaostatkom retroaktivnoi to na rok od godinu dana pa opet Jovo nanovo.
Drzava mora ,ponavljam mora nesto uciniti po pitanju nataliteta i samo kada bi buduce generacije zena rodile trece dete postojala bi sansa da ne nestanemo za 30 godina.
Није ми Бог дао да погинем са српским јунацима на првим борбеним линијама али идем тамо где сам најспремнији и најпоткованији за борбу.
Др.Војислав Шешељ.

Није задовољство имати нешто ако то не поделиш с другим.
Cила Бога не моли, али зато ни Бог силу не воли. Притом - Бог је вечан, а сила је свака за времена
Аватар
S.H.
Војвода
Војвода

Порука: 3255
Приступио: јан 2004

Порука S.H. 22.4.2008. 14:42

С обзиром да је моја жена остала без посла кад је остала у другом стању, упознат сам како то иде. По "новом", ДОСманлијском закононм о раду, постоји део о "привременим и повременим пословима" где послодавац склапа уговор са запосленим на одређено време и после га продужава. Дакле, отказ не мора да се уручи пер се, већ се уговор једноставно не продужи и то му дође као отказ. Пошто су злоупотребе биле велике, после је додато (за моју жену већ касно) да је послодавац после годину или две дана (нисам сигуран) непрекидног настављања уговора обавезан да запосленог прими за стално. Наравно, чујем да су изигравања ове одредбе веома маштовита, између осталог, прављење пауза између потписивања уговора са исплатом зараде на руке, чиме се губи континуитет итсл.

На пример, у продавници у мом крају радила је девојка која је била запослена за стално али је остала у другом стању. Газда јој је ладно рекао да он очекује од ње да да отказ. Штос је у томе да она то не мора да уради, али колико је потребно да јој напакује лош однос према послу, крађу или да је једноставно пребаци да буде чистачица или нешто слично? Запослени су у вечитом страху од губитка посла, те се на такве појаве нико и не буни.

Ово за запослене очеве је, мислим, добра ствар. Али, авај, дивљи капитализам је толико сладак да чисто сумњам да ће у скорије време ишта бити решено. Док се не реши питање егзистенције неће бити решено ни питање наталитета, а тим питањем би требало више да се баве медији. Јер, размишљао сам о положају девојке из претходног пасуса. Шта и да се обрати некој институцији или медијима и затражи заштиту од газде који је тражио да она сама да отказ јер је трудна? Може ли она да рачуна на то да ће икад моћи да ради код њега и да има људски третман? Тешко. Једино што може јесте да избоксује да је тај газда плаћа за време трудничког и породиљског, па тек онда сама да да отказ. Дакле, отказ јој не гине, овако или онако.

Чуо сам да је неко родитељско удружење чак правило спискове фирми које су на лош начин третирале трудне жене (што гореописаним методама, што оним клаузулама у уговорима да жена не сме да затрудни у неком року после запошљавања). Мислим да је то одлично јер појава таквих спискова и њихова шира дистрибуција ЛОКАЛНО може да значи и бојкот, што је за мале фирме, уколико људи прихвате идеју, равно катанцу.
"Захтевамо од надлежних институција да против нападача (на заставу и летву) буде поднета кривична пријава и да се он због напада (на заставу и летву) казни." - У Београду, 6. октобар 2007. Жене у црном
Jastrebac
Четник-почетник
Четник-почетник

Порука: 8
Приступио: апр 2007
Место: Republik Serbia

Zasto Srbija polako nestaje?Koje kriv za nase stradanje?

Порука Jastrebac 22.4.2008. 16:41

Zasto Srpski narod polako nestaje?
Zasto Srbija polako nestaje?
Zasto smo izgubili Kosovo i Metohiju?
Zasto demokrate u Srbiji vec osam godina mazu oci Srpskom narodu?

Srbija zeli u EVROPSKU UNIJU,zeli bolji zivot gradjana i stabilnu i jaku Srbiju??
Evropska unija sta bese to ponovo oni nasi prijatelji koji su nas BOMBAMA UNISTAVALI oni koji danas uzimaju nase ravno Kosovo,oni isto koji sutra dan zele Vojvodinu ili neki drugi deo Srbije!

Oni koji kazu da su SRBI za sve krivi!

KRIVI ZATO STO DANAS SRBIJA UMIRE OD RAKA I DRUGIH RAZNI BOLESTI KOJI SU SE POJAVILE POSLE 1999GODINE!

DALI SMO ZNALI STA JE BELA KUGA PRE 2000 GODINE?NISMO!!!ZASTO POSLE 2000 GODINE SRBIJA UMIRE?

KAKO DA SAMO PARE IMA ZA BEOGRAD,SRBIJA NIJE SAMO BEOGRAD,ZASTO NISU DRUGI KRAJEVI U SRBIJI RAZVIJENI?GDE JE PRAVDA POSLE 2000 GODINE?

11.MAJ JE BLIZU SRBIJA OCEKUJE VELIKE PROMENE
Аватар
Lazarica
Војвода
Војвода

Порука: 4161

Порука Lazarica 22.4.2008. 17:09

Једна од ретких високо развијених земаља која је последњу деценију решила проблем наталитета је Шведска, тако да би њихов начин могао послужити.
Запослење и стамбени проблеми су један од начина подстицања наталитета. Обзиром да је просечна плата око 350 евра, уз ове услове, немогуће је отплаћивати било какав стамбени кредит, али би држава могла да изгради станове које би додељивала у закуп породицама са троје и више деце. Људи би се можда лакше одлучили на више деце ако би знали да ће на тај начин решити питање становања. Друго, законски треба регулисати да, приликом запошљавања, уз исте услове, предности има родитељ са више деце.
Ове мере нису нису велики издаци за државу, али су највећи проблем за младе парове.
Једном му је неко - у зао час! - рекао да је паметан. Како и зашто, то сам Бог зна. Тек, он је поверовао у то. И отада је тај иначе мирни и безазлени човек постао немогућ, тежак себи и другима.
Аватар
Sandra
Војвода
Војвода

Порука Sandra 22.4.2008. 17:41

Lepo Lazarice pises.Super ideja ali kako ce oni graditi stanove ,briga njih za natalitet gledaju kako da sto vise drpe k sebi kao da su veciti u tome je problem.Misle neka je njima dobro a posle njih bas ih briga niko nema da razmislja i planira na digorocne staze.
Ali ko zna mozda se nesto promeni iza izbora.
Није ми Бог дао да погинем са српским јунацима на првим борбеним линијама али идем тамо где сам најспремнији и најпоткованији за борбу.
Др.Војислав Шешељ.

Cила Бога не моли, али зато ни Бог силу не воли. Притом - Бог је вечан, а сила је свака за времена
Аватар
regul11
Ултранационалиста
Ултранационалиста

Порука: 701

Порука regul11 22.4.2008. 18:01

Докле год држава не стане максимално у заштиту трудница овде среће са наталитетом нема.Код нас су труднице УГРОЖЕНА ВРСТА.Ако могу беле медведе ,фоке и шта ти ја знам да се заштите,не видим разлога да се и наше труднице заштите(ако треба и законски).Ако треба колевку у грб ставити и то да се уради.Схватите ме како год хоћете,али,треба основати једну невладину организацију за подизање наталитета у Срба и то под покровитељством цркве и коју ће држава финансирати 100%.Ако треба увести и порез на нежење и неудате,после одређене године живота и то урадити.Нећемо бити први који смо то урадили.Та НВО би радила на подизању наталитета СРБА и никога другога.Остали имају своје матичне државе па нека се тамо обрате.Искуство са шиптарима нам је довољно.Ово није уперено ни против кога.
Аватар
Sandra
Војвода
Војвода

Порука Sandra 22.4.2008. 19:02

Nesto sam se sada setila.Odavno nisam gledala neku spansku ili brazilsku seriju ali znam dok sam gledala kako se u tim serijama velica materinstvo.
Naprimer devojka ostaje u drugom stanju pa se ona moli Gospi da rodi to dete ali nezna da li ce je taj uzeti jer kao on nezna da je ona u drugom stanju ali svi u seriji njeni clanovi porodici i prijatelji su kao odusevljeni i navijaju da se to dete rodi itd.itd.
Tu se dete velica (sto je i normalno) kao dar od Boga i tako kroz te serije se na neki nacin stimulise da treba roditi dete pod svaku cenu a ne ko u nasim filmovima ostala u drugom stanju ili kako rece Marija u jednom postu ide u reku da se baci.
Eto tako mislim neznam da li sam bila jasna ali katolicki svet na taj nacin propagira radjanje.
Др.Војислав Шешељ.

Аватар
агент провокатор
Војвода
Војвода

Порука: 2911
Приступио: окт 2006

Порука агент провокатор 22.4.2008. 19:32

Нису довољни само економски подстицаји, потребно је радити и на подизању свести код људи, само комбинацијом ова два метода могу се постићи значајнији позитивни ефекти. Дакле, овим Ненадовим мерама, бих придодао одређене суптилне медијске кампање, којима ће се стимулисати рађање.
Помози Господе, да оборена у прах, из праха устане, да се расута сабере, да ослепела прогледа, да убијена, мучена и спаљена, да заклана, згажена, обешена и распета, у знане и незнане гробове сахрањена, из свих гробова и мука васкрсла, цела Србија стане под један венац!
Аватар
непобедиви
Војвода
Војвода

Порука: 2620
Приступио: јан 2008

Порука непобедиви 22.4.2008. 21:23

Рецимо, можда мало невезано, али можда и може помоћи...

Негде сам био набавио Дигиталног Анђела, неку аматерски урађену емисију са разним занимљивим садржајем...

Оно што ме је највише згрозило, су биле слике абортираних фетуса... Ако је неко гледао може и сам да каже мишљење...

Можда би слике абортираних фетуса навеле људе да не абортирају...

Јер мени је управо слика урезала мисао да ми нико неће абортирати никада у животу--- Ма како буде невреме...
ChemiR
Млади националиста
Млади националиста

Порука: 102

Порука ChemiR 22.4.2008. 22:35

шлогирао сам се када сам чуо да се у Србији дневно изврши 500 абортуса !!!
Не родила ни њиво ни шљиво и све им се осушило живо, што садили ништа не родило, хеј душмани проклето вам било!
Следећа

Ко је тренутно на Форуму?

Корисници тренутно на Форуму: Нема регистрованих корисника и 12 гостију